به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ

آزمایش بیماری های انعقادی

بریدگی را تجربه کرده اید؟ به هنگام خونریزی بخشی از بدن، لخته شدن خون از خونریزی بیش از حد جلوگیری می کند و مانع از افزایش خونریزی می گردد. اما خونی که در رگ های شما جاری است نباید لخته شود و اگر لخته در رگ ایجاد شود ممکن است جریان خون به مغز مسدود گردد که در نتیجه ی آن حمله قلبی و یا سکته مغزی را به همراه دارد.

آزمایش انعقاد خون توانایی لخته شدن خون و مدت زمان لازم برای لخته شدن خون را اندازه گیری می کند. این آزمایش کمک می کند خطر خونریزی بیش از حد و یا ایجاد لخته در رگ ها ارزیابی شود. برای انجام این آزمایش در منزل می توانید با ثبت درخواست از پزشکان های تب بخواهید در محل مورد نظر حضور یابند.

اعلام نتیجه 5 روزه

دقت بالای آزمایش

تجهیزات بروز

درخواست آنلاین

خون، سیالی که در تمامی بدن گردش می کند و مهم ترین نقش را در بدن دارد. این سیال از یک سو موارد غذایی را به اندام های بدن می رساند و از سویی دیگر موارد زائد را جمع کرده و بدن را تصفیه می کند. حال تصور کنید در روند انجام کار این سیال خللی وارد شود و منجر به لخته شدن خون گردد. یا اگر سرعت انعقاد خون تغییر کند و خون در زمان مورد نظر نتواند وظایف خود را به درستی انجام شود. به چه بیماری مبتلا شده اید؟ همین دلایل کافیست تا در زمان ها مشخصی تست هایی انجام شود و سلامت خون بررسی گردد.

موارد آزمایش بیماری های انعقادی

اختلالات انعقاد خون خطر لخته سازی خون در بدن را افزایش می دهد. به طور طبیعی لخته شدن خون می بایست در محل آسیب ایجاد شود. در افرادی که اختلالات انعقادی دارند، لخته ها ممکن است در جاهای غیر عادی بدن، مثلا درون رگ ها ایجاد شوند و در نتیجه خطر ابتلا به حملات قلبی، سکته مغزی و آمبولی های ریوی را افزایش دهند.

آزمایش انعقاد خون برای بررسی برخی از فاکتورها انجام می شود. فاکتورهایی مانند پروترومبین و ترومبوبلاستین نقش حیاتی در انعقاد خون، پس از خونریزی دارند. در صورتی که میزان آن ها از حد طبیعی در بدن تجاوز کند نیاز است که تحت نظر پزشک باشید.

تست آزمایش انعقاد خون توسط پزشکان حاذق های تب می تواند در منزل و محل مورد نظر شما انجام شود. های تب برای رفاه حال مراجعین خود و کاهش خطر ابتلا به ویروس کرونا تست آزمایش در محل را راه اندازی کرده است و شما عزیزان می توانید با ثبت سفارش منتظر تماس متخصصین ما باشید.

آزمایشات با جدیدترین دستگاه ها صورت می پذیرد و برای دریافت نتیجه آزمایش نیازی به مراجعه حضوری ندارید. تنها با مراجعه به وب سایت های تب می توانید از نتیجه آزمایشات خود مطلع شوید و در صورت لزوم نتیجه آزمایش را چاپ کرده و برای پزشک متخصص خود ببرید.

آزمایش انعقاد خون مشابه با دیگر آزمایش های خون صورت می پذیرد. ممکن است لازم باشد برخی از داروها را قبل از انجام آزمایش قطع کنید. پرسنل های تب قسمتی از پشت دست و یا داخل آرنج را استریل کرده و سپس یک سوزن وارد رگ می کنند. پس از خونگیری احتمالا در محل ورود سوزن یک باند قرار داده می شود.

تست های انعقادی خون به منظور بررسی عملکرد صحیح مسیر خارجی و داخلی می باشد. همچنین برای بررسی وضعیت انعقاد و لخته شدن خون چندین آزمایش درخواست می شود که در ادامه به این آزمایشات می پردازیم:

CBC

یکی از مهم ترین عوامل در انعقاد خون، پلاکت ها می باشند. این ساختار حاوی آنزیم هایی است که باعث انعقاد خون می شوند و وظیفه اصلی آن ها جلوگیری از خونریزی است. بدین طریق از خارج شدن گلبول قرمز از داخل رگ جلوگیری می کنند. در صورتی که تعداد پلاکت ها از محدوده مورد نظر کمتر باشد، نمی توانند در زمان مورد نظر سبب لخته شدن خون در محل اسیب دیده شوند و مشکلات بسیاری را به همراه دارد.

از عوامل کاهش پلاکت به بزرگ شدن طحال، خون‌ ریزی شدید و مصرف پلاکت، لوسمی یا سرطان خون، ترومبوسیتوپنی، انواع وراثتی کمبود پلاکت، انعقاد منتشر خون در داخل رگ‌ ها، شیمی‌ درمانی بعد از سرطان، عفونت و نارسایی مغز استخوان می توان اشاره کرد.

PT و INR

این آزمایش جزو تست های انعقادی خون برای کسانی است که وارفارین مصرف می کنند. در واقع با این آزمایش پزشک بررسی می کند که میزان دوز تجویزی او درست عمل نموده است یا خیر. آژمایش PT برای کمک به بررسی علل خونریزی بی دلیل یا غیر قابل توضیح و یا لخته شدن خون نامناسب است. آزمایش PT ممکن است همراه با یک تست PTT به عنوان نقطه شروع برای بررسی خونریزی بیش از حد و یا اختلالات انعقادی استفاده شود.

PTT

PTT یک آزمایش غربالگری برای بررسی مسیر داخلی انعقاد و تاثیر هپارین (ضد انعقاد) بر روی انعقاد خون است. در واقع PTT زمان لخته شدن خون را از هنگام فعال شدن انزیم مورد نظر تا تشکیل لخته ارزیابی می کند. این آزمایش مسیرهای داخلی و مشترک انعقاد را بررسی می‏ کند در حالیکه PT تمامیت مسیرهای خارجی و مشترک را ارزیابی می‏ کند.

طولانی شدن زمان ارزیابی شده توسط PTT به دلیل می تواند به دو دلیل باشد که به شرح زیر است:

علل ارثی:

 • کمبود فاکتورهای 8، 9، 11، 12، پره کالیکرئین یا کینینوژن با وزن مولکولی بالا که در این موارد PT طبیعی است.
 • کمبود فیبرینوژن، فاکتور 2، 5 و یا 10 (در این موارد PT نیز غیرطبیعی است).

علل اکتسابی

 • ضد انعقاد‏های لوپوسی (PT معمولاً طبیعی است).
 • مصرف هپارین (PT کمتر از PTT متأثر می ‏شود و ممکن است طبیعی باشد).
 • هیرودین یا آرگاتروبان (معمولاً PT هم طولانی می‏ گردد).
 • اختلال عملکرد کبدی (PT بیشتر و زودتر از PTT طولانی می‎گردد).
 • کمبود ویتامین PT) K بیشتر و زودتر از PTT طولانی می‎گردد).
 • مصرف وارفارین ( PT بیشتر و زودتر از PTT طولانی می‎گردد).
 • DIC یا انعقاد منتشر داخل عروقی ( PT بیشتر و زودتر از PTT طولانی می‎ گردد).
 • مهارکننده‏ های فاکتورهای انعقادی (PT معمولاً طبیعی است).

سنجش فاکتور V

این آزمایش فاکتور V را که در لخته شدن نقش دارد، اندازه گیری می کند. سطوح پایین و غیرطبیعی این فاکتور ممکن است نشان دهنده بیماری کبدی، فیبرینولیز اولیه (تجزیه لخته ها) یا انعقاد داخل عروقی منتشر (DIC) باشد.

فیبرینوژن

این ماده در کبد تولید شده و در صورت نیاز در جریان خون پخش می گردد. فیبرینوژن در تشکیل لخته خون با پلاکت همراه است علاوه بر این به عنوان یک پروتئین فاز حاد در بیماری های التهابی و یا آسیب به بافت افزایش می یابد. فیبرینوژن معمولا بنا به دلایل خاصی تویز می شود:

 • خون‌ریزی غیرمنتظره به صورت طولانی مدت
 • تشکیل ترومبوز در نقاط مختلف بدن
 • هنگام نتایج غیرطبیعی PT وPTT
 • جهت تشخیص بیماری انعقاد درون‌رگی منتشر(DIC) با علائم خون‌ریزی لثه، تهوع، استفراق، دردشدید ماهیچه، تشنج و کاهش خروجی ادرار
 • جهت ارزیابی روند درمان در بیماری‌های کبدی و DIC
 • بررسی کمبود یا اختلال عملکرد فاکتورهای انعقادی به صورت ارثی و اکتسابی

زمان خونریزی

این آزمایش سرعت بسته شدن رگ های خونی کوچک پوستی و توقف خونریزی را بررسی می­‌کند و از سایر آزمایش های خون متفاوت است.

یک دستبند فشار خون بر روی بازو قرار می­‌گیرد و باد می­‌شود. پرسنل درمانی دو بریدگی کوچک در ناحیه تحتانی بازوی شما ایجاد می­‌کند. این بریدگی‌ها عمیق نخواهند بود و به طور کلی مانند خراش هستند.

وقتی باد از دستبند خارج می‌­شود، آن را جدا کرده و هر ۳۰ ثانیه یکبار کاغذ بلات را به سرعت بر روی محل بریدگی ها قرار می دهند تا زمانی که خونریزی کاملا متوقف شود. خونریزی معمولاً بین یک تا نه دقیقه طول می­‌کشد. این آزمایش کاملا ایمن است و عوارض جانبی یا خطرات کمی را به همراه دارد.

آزمایش BT و CT

این آزمایشات در تست های انعقادی خون برای بررسی زمان لازم جهت تشکیل لخته و توقف خونریزی انجام می شود. افرادی که خونریزی آن ها حتی با یک برش کوچک متوقف نمی شود می بایست این آزمایش را انجام دهند.

این آزمایش با ایجاد یک برش کم عمق روی پوشت ایجاد می شود و سپس مورد ارزیابی قرار می گیرد. اختلالات انعقادی، خونریزی از بینی (اپی تاکسی) و اختلالات پلاکت به کمک این آزمایش بررسی می شوند.

ممکن است به شما توصیه شود از مصرف برخی مواد دارویی تاثیر گذار در انجام این آزمایش خودداری کنید. این موارد عبارتند از: آسپرین، آنتی هیستامین ها، ضد التهاب های غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، مهارکننده های COX-2

افراد سالم نیز ممکن است نیاز به انجام این آزمایش داشته باشند. به هر حال پیشگیری بهتر از درمان است. طبیعتا درمان در روزهای ابتدایی ابتلا به بیماری بسیار ساده تر زمانی است که بیماری پیشرفته شده است. در صورتی که هریک از موارد زیر را تجربه کردید بهتر است جهت انجام آزمایش اقدام کنید.

 • زمانی که به راحتی دچار کبودی می شوید.
 • خونریزی بیش از حد یا طولانی مدت به هنگام بریدگی جزئی، بینی، لثه دارید.
 • قائدگی شدید را تجربه می کنید.
 • زمانی که از داروهای تغییر دهنده عملکرد پلاکت مصرف می کنید.

مراحل انجام کار

سه قدم تا نتیجه آزمایش شما

دریافت نتیجه آزمایش

نمونه گیری در منزل شما

ثبت درخواست

ثبت سفارش

همین حالا درخواست خود را ثبت نمایید