به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ

آزمایش بیماری های کبدی

اگرچه تمامی اندام های بدن نیازمند مراقبت هستند ولی لازم است بندانید برخی از اندام ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند؛ چراکه دیگر اندام ها متاثر از این اندام های حساس هستند. از جمله این اندام ها می توان به کبد اشاره کرد که کوچکترین اختلال در آن سبب بروز بیماری های زیادی می شود. بیماری های کبد ناشی از دلایل مختلفی مانند خوردن غذای چرب و یا مصرف بی رویه ی ویتامین های محلول در چربی است.

متاسفانه پاکسازی کبد از چربی و سموم بسیار سخت و زمان بر است و ممکن است به دیگر اندام های بدن آسیب جدی برساند. کسانی که در ابتدای بیماری متوجه این مشکل می شوند درمان موفقیت آمیزتری خواهند داشت. می توانید برای انجام تست های کبد از های تب کمک گرفته و نتایج آزمایشات خود را به صورت آنلاین دریافت کنید.

اعلام نتیجه 5 روزه

دقت بالای آزمایش

تجهیزات بروز

درخواست آنلاین

دلایل بیماری های کبدی چیست؟

کبد چرب در واقع به معنی حالتی برگشت پذیر از تجمع واکوئول های چربی در سلول های کبدی است که با التهاب کبد مشخص می شود. کبد در واقع بدن را از سموم و مواد اضافی موجود در خون پاکسازی می کند. افزایش چربی در کبد باعث می شود که خون تصفیه نشود و در نتیجه به بخش های مختلفی از بدن آسیب برسد.

اختلال سیستم ایمنی: در برخی از بیماری ها سیستم ایمنی به بخش های خاصی از بدن فرد حمله می کند و سبب آسیب رسانی به آن نقطه می شود. مثلا بیماری هپاتیت نوعی بیماری خود ایمن است که در صورت مبتلا شدن، سیستم ایمنی به کبد حمله کرده و عملکرد بافت کبد را مختل می کند.

عفونت: برخی از ویروس ها می توانند کبد را آلوده کنند که در نتیجه ی آن کبد ملتهب شده و عملکردش کاهش می یابد. ویروس هایی که سبب آسیب رسانی به کبد می شوند می توانند از طریق خون، مایع منی، مواد غذایی و آب آلوده وارد بدن شوند.

مصرف الکل: مصرف بی رویه الکل می تواند سبب آسیب رسانی به کبد شده و عملکرد آن را مختل کند.

مصرف دارو: برخی از داروها با وجود اینکه سبب تنظیم بخشی از بدن می شوند ولی ممکن است سبب رسوب چربی در بافت کبد شوند و کبد چرب را به همراه داشته باشند. مصرف این داروها بیش از مقدار لازم، توصیه نمی شود.

ژنتیک: برخی از بیماری ها می توانند از طریق ژنتیک به ارث رسیده باشند. ممکن است یک ژن معیوب از والدین به ارث برسد و موجب نارسایی حاد و یا مزمن کبد شود. بیماری های کبد که به صورت ژنتیکی به ارث می رسد عبارتند از: هموکروماتوز، ویلسون، کمبود آلفا-1د آنتی تریپسین، هایپر اگزالوز و سرطان.

موارد آزمایش بیماری های کبدی

در بسیاری از موارد کبد چرب علائم قابل توجهی ندارد و در روزهای اولیه ابتلا، متوجه این بیماری نخواهید شد. اما ممکن است احساس خستگی کرده و در سمت راست بالای شکم خود احساس درد کنید. همچنین ممکن است در صورت بیماری، علائم زیر را تجربه کنید.

  • زرد شدن پوست و چشم
  • درد شکم
  • تورم در قسمت های مختلف پا
  • خارش پوست
  • رنگ تیره ادرار
  • مدفوع خونی و یا سیاه
  • خستگی مزمن
  • تهوع و استفراغ
  • کاهش اشتها و تمایل به کبود شدن
  • تنگی نفس

گام اولیه در تشخیص آسیب کبدی یک آزمایش خون ساده برای تعیین سطح برخی از آنزیم ها در خون است. در شرایط عادی این آنزیم ها در کبد قرار دارند ولی در صورتی که عملکرد کبد مختل شود باعث می شود این آنزیم ها به جریان خون ریخته شوند.

از جمله مهم ترین آنزیم های کبدی آمینوترانسفرازها هستند. این آنزیم ها عبارتند از آسپارتات آمینوترانسفراز AST یا (SGOT) و آلانین آمینوترانسفراز ALT یا (SGPT). این آنزیم ها عمدتاً در سلول های کبدی و به میزان کمتر در سلول های عضلانی قرار دارند. در صورتی که عملکرد کبد مختل شده باشد این آنزیم ها به خون راه می یابند و سیگنال های بیماری کبد را نشان می دهند.

سایر آزمایش های خون مربوط به کبد، اندازه گیری برخی از آنزیم های دیگر کبد است. علاوه بر AST و ALT، آلکالن فسفاتاز، 5 نوکلئوتیداز و گاما گلوتامیل ترانسپپتیداز (GGT)، بعضی از آنزیم های دیگر موجود در کبد هستند.

کبد یکی از ارگان های اصلی بدن است و نقش ویژه ای در متابولیسم و دفع سموم دارد. در صورت اختلال در عملکرد این بخش، بیماری های مختلفی مانند سیروز، کبد چرب و انواع هپاتیت ممکن است به سراغ شما بیاید. بنابراین توصیه می شود به طور مرتب سلامت کبد تست و بررسی شود.

جالب است بدانید که برای اکنه و جوش نیز معمولا آنزیم های کبدی مورد بررسی قرار می گیرد.

کبد یکی از مهم ترین اندام های بدن است و عملکردهای زیادی از جمله تجزیه مواد غذایی و تبدیل آن به انرژی، خلاص شدن از شر مواد زائد و سموم و تولید و تنظیم برخی هورمون ها دارد. کبد از طریق مصرف بیش از حد مواد غذایی، مصرف الکل و هپاتیت ویروسی ممکن است ملتهب شود و به تدریج آسیب ببیند. در حلت عادی کبد از قدرت شگفت انگیزی برای ترمیم و بازسازی خود برخوردار است؛ اما هنگامی که التهاب منجر به زخم (سیروز) شود ، بیماری کبد غیر قابل برگشت خواهد بود. در آزمایش سلامت کبد میزان آنزیم های مختلفی در خون اندازه گیری می شود که در صورت بالا رفتن، می تواند نشان دهنده التهاب کبد باشد.

آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)

آسپارتات ترانس آمیناز آنزیمی است که به مقدار زیاد در قلب و کبد یافت می شود. در افراد سالم این آنزیم به مقدار کم در خون وجود دارد ولی در صورتی که کبد آسیب دیده باشد این آنزیم وارد خون شده و سطح آن خون افزایش می یابد.

آزمایش آلکالین فسفاتاز (ALk)

آزمایش آلکالین فسفاتاز (ALk) نیز یکی از تست های مربوط به عملکرد کبد است. ساخت ALK تنها به کبد محدود نیست و در بخش های مختلف بدن مانند روده و مغز استخوان نیز یافت می شود. اما منبع اصلی ان کبد است و بالا رفتن آن از حد نرمال در خون نشانه ای از وارد شدن آسیب به جگر است.

آزمایش آلانین آمینو ترنسفراز (ALT)

منبع ALT نیز در کبد است و به مقدار بسیار محدود در قلب و کلیه نیز ممکن است یافت شود. بیماری که سبب جراحت در کبد شود این آنزیم را در خون پخش می کند و باعث افزایش ALT در خون می شود. در بیمارانی که به یرقان مبتلا هستند، آلانین آمینوترانسفراز (ALT) غیر طبیعی، کبد را بیشتر از همولیز RBC به عنوان منبع زردی مطرح خواهد کرد.

آزمایش بیلی روبین (Bilirubin)

بیلی روبین یک رنگدانه نارنجی یا زرد است که در صفرا یافت می شود. این آنزیم در خون با اندازه مشخصی وجود دارد و در صورتی که از محدوده خاص خود بیشتر شود نشان از وجود مشکل در کبد می باشد. به طور عمده می توان گفت این آزمایش برای غربالگری و نظارت بر روند بیماری های کبد انجام می شود.

پانل انعقاد (زمان پروترومبین یا PT، و نسبت نرمال سازی بین المللی یا (INR)

این آزمایش توانایی خون برای لخته شدن به صورت طبیعی و جلوگیری از خونریزی و کبودی را نشان می دهد. این موضوع عملکرد برخی از پروتئین ها را نشان می دهد که به طور معمول در کبد تولید می شوند و مقادیر عادی آن در حدود 9.5 تا 13.8 ثانیه است.

سطح آلبومین (هیپوآلبومینمی)

نام آلبومین را حتما تابحال شنیده اید. این پروتئین در خون بسیار رایج است و تنها در کبد تولید می شود. در صورتی که سطح آن از حد معمول کمتر باشد می تواند احتمال بیماری مزمن کبدی یا سیروز کبدی باشد. مقدار طبیعی این ماده در حدود 3.5 تا 5 گرم در دسی لیتر است.

شمارش پلاکت

شمارش پلاکت دلایل زیادی دارد. یکی از این دلایل می تواند نشان از بیماری کبد پیشرفته باشد. تعداد پلاکت های طبیعی بین 150000 تا 400000 در هر μL است. در صورتی که تعداد پلاکت از این مقدار تجاوز کند ممکن است مبتلا به بیماری کبدی پیشرفته باشید.

گلوکز

وجود گلوکز در بدن دلایل متنوعی دارد. کبد نیز ازین ماده بی نصیب نمانده است. کبد می تواند گلوکز خون را برای تغذیه دیگر سلول ها، در صورت گرسنگی از بین ببرد. این فرایند گلوکونئوژنز نام دارد. در بیماری پیشرفته کبد، این عملکرد کبد می تواند منجر به کاهش غلظت گلوکز در غیاب مصرف خوراکی کافی شود. برعکس، تعداد زیادی از افراد مبتلا به سیروز کبدی گلوکز را تحمل می کنند و دیابت را توسعه می دهند.

گاما گلوتامیل ترانسپپتیداز (GGT) 

این آنزیم احتمال آسیب کبدی را نشان می دهد. در سطح غیر طبیعی بالاتر، احتمال آسیب کبدی بیشتر وجود دارد. سطوح نرمال GGT حدود 9 تا 48 U / L است.

آلکالن فسفاتاز قلیایی (ALP )

کبد بیشترین مقدار این آنزیم را تولید می کند بنابراین سطح بالای آن در خون می تواند آسیب کبدی در میان سایر علل را نشان دهد. سطوح نرمال ALP حدود 45 تا 115 U / L است.

مراحل انجام کار

سه قدم تا نتیجه آزمایش شما

دریافت نتیجه آزمایش

نمونه گیری در منزل شما

ثبت درخواست

ثبت سفارش

همین حالا درخواست خود را ثبت نمایید