به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ

آزمایش عفونت ادراری

آزمایش عفونت ادراری موضوعی است که در این مطلب در ارتباط با آن صحب خوواهیم کرد. وظیفه دستگاه ادرار در بدن را می توان خارج کردن سموم از بدن دانست درواقع خون از یک سو مواد غذایی و اکسیژن را به اندام ها رسانده و از طرفی دیگر مواد سمی و زائد تولید شده در اندام ها را جمع خواهد کرد تا از بدن خارج شوند.

ادرار نیز بخشی از همین مواد زائد و سمی می باشد اما این را در نظر داشته باشید که دستگاه ادراری نیز با وجود قابلیت دفع موارد سمی و زائد خود همانند سایر اجزای بدن، مستعد بیماری ها و عفونت ها می باشد.

همچنین می توان گفت که عفونت ادراری از جمله شایع ترین بیماری های مربوط به این قسمت می باشد که از طریق قارچ ها و باکتری ها به وجود می آید، که با دیدن علائمی در این خصوص سریعا باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و در ارتباط با علائمی که در بدن خود احساس کرده اید با پزشک مشورت کنید.

اعلام نتیجه 5 روزه

دقت بالای آزمایش

تجهیزات بروز

درخواست آنلاین

پزشک متخصص با در نظر گرفتن علائمی که در فرد وجود دارد، درخواست می کند تست های مربوط و آزمایش عفونت ادراری انجام شود تا  با مشاهده نتایج این تست، به صورت دقیق تر بتواند پیرامون این مسئله نظر داده و دارو و راهکار های درمان را در اختیار بیمار قرار دهد.

یکی از شایع ترین مشکلات در سلامتی عفونت ادراری در زنان و گاهی اوقات در مردان است به طوری که هر زن در طول زندگی خود دست کم یک بار عفونت ادراری را تجربه کرده است.

دستگاه تناسلی در زنان به شکلی می باشد که رشد و تکثیر عوامل بیگانه در آن ها بیشتر می باشد به همین دلیل احتمال عفونت در دستگاه ادراری زنان بسیار بالا است. به همین منظور باید مراقبت برای حفظ سلامتخود داشت باشند.

البته توجه داشته باشید که عفونت مجاری ادراری تنها محدود به ناحیه تناسلی نمی باشد بلکه شامل کلیه ها و مثانه نیز خواهد شد و از علائم عفونت در دستگاه ادراری می توان به خارش، قرمزی، و گاهی اوقات تورم نیز اشاره کرد که این علائم از علائم عمده این بیماری می باشد و با مشاهد هر کدام بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کرده و آزمایش عفونت ادراری انجام دهید.

عامل هر عفونتی می تواند قارچی، باکتریایی و انگل ها و غیره باشد که در ادامه در ارتباط با آن توضیح خواهیم داد.مراجعه به موقع به پزشک و انجام آزمایش عفونت ادراری و متوجه شدن به موقع از عفونت ادرار و عامل آن بسیار در درمان و جلوگیری از عوارض آن کمک خواهد کرد.

علائم دیگری که علاوه بر خارش و قرمزی و تورم گاهی مشاهده می شود سوزش هنگام ادرار و درد در ناحیه مقعدی می باشد که با احساس هر کدام در بدن باید به پزشک مراجعه شود تا آزمایش عفونت ادراری انجام شود و نتایج را پزشک مورد بررسی قرار دهد تا سریع تر درمان شود.

در ادامه این مطلب ما قصد داریم در مورد عفونت ادراری ، عاملین آن و علائم آن بیشتر صحبت کنیم.

این دسته از آزمایش‌ها، با بررسی وضعیت ظاهری، شیمیایی و میکروسکوپی ادرار و کشت ادرار، اطلاعات دقیقی از انواع عفونت‌های بدن، اختلال در عملکرد کلیه و مجاری ادراری و حتی سایر اندام‌های بدن نشان خواهد داد.

مواردی که در آزمایش عفونت ادراری مورد بررسی قرار می گیرد را در زیر بیان کرده ایم:

 • کشت ادرار (U/C)
 • آنالیز ادرار (U/A)

دستگاه ادراری به سه بخش اصلی کلیه، مثانه و مجاری ادراری تقسیم می شود؛ هر سه بخش این دستگاه می توانند در معرض عفونت باکتریایی، ویروسی و قارچی باشد که به طور معمول با آزمایش عفونت‌ ادراری مشخص خواهد شد.

یکی از دلایلی که زنن بیشتر از مردان به عفونت ادراری دچار می شوند، کوتاه تر بودن مجاری ادراری در زنان نسبت به مردان، می باشد به همین دلیل طبق آمار ها هر زنی در طول زندگی خود حداقل یکبار به عفونت ادراری مبتلاشده و یا خواهد شد.

عفونت ادراری در بخش‌های مختلف دستگاه ادراری با علائم زیر مشخص خواهد شد:

 1. علائم عفونت مثانه: درد یا سوزش حین ادرار، احساس اضطرار در دفع ادرار، درد در پایین شکم و ادراری که بوی بد می‌دهد همه از علائم عفونت مثانه می باشد.
 2. عفونت مجرای پیشاب: مجرایی که مثانه را به کلیه متصل می‌کند مجرای پیشاب نام دارد و علت های عفونت این قسمت از دستگاه ادراری می‌تواند عفونت ادراری یا بیماری انتقالی از راه فعالیت جنسی باشد.
 3. علائم عفونت کلیه: درد در دو طرف کمر، تب و لرز، تهوع و استفراغ می تواند از علائم عفونت کلیه باشد.

عفونت ادراری به طور معمول ناشی از رشد بیش از حد نرمال باکتری اشریشیا کلای می باشد که در تست کشت ادرار (Urine culture) مشخص خواهد شد. در این آزمایش، ادرار فرد کشت داده می‌شود و از روی باکتری‌هایی که کشت داده شده، نوع عفونت مشخص می‌شود. که این عمل اگر هر چه زودتر انجام شود پیشگیری و درمان آن می تواند راحت تر باشد.

به طور معمول، ابتلا به عفونت‌های ادراری در افرادی با بیماری‌های دیابت، سنگ کلیه، پروستات بزرگ شده، تنگی مجرا و … بیشتر دیده می شود.

عفونت دستگاه ادراری تحتانی، طحال و مثانه را درگیر خواهد کرد. علائم در این حالت به شرح زیر است:

 • سوزش هنگام ادرار کردن
 • افزایش تکرر دفع ادرار بدون دفع مقدار زیادی از آن
 • افزایش دفع ادرار فوری
 • ادرار خونی
 • ادرار تیره
 • ادراری که رنگ آن شبیه به چای یا کولا باشد
 • ادراری که بوی شدیدی داشته باشد
 • درد مقعد در مردان

تمام موارد بالا می تواند از علائم عفونت ادراری در قسمت دستگاه ادراری تحتانی باشد و با مشاهده هر کدام از آن ها در بدن خود برای تشخیص دقیق تر بهتر است آزمایش عفونت ادراری انجام شود تا علت را یافته و سریعتر برای درمان آن اقدام کرد.

نتیجه آزمایش کشت ادرار می‌تواند با توجه به مشخص شدن نوع باکتری در ادرار، به پزشک برای انتخاب بهترین نوع آنتی‌بیوتیک به منظور درمان عفونت کمک کرده و اگر شک دارید که دچار عفونت مجاری ادراری هستید، بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش ساده و تست ادرار یا خون می‌تواند از وضعیت سلامتی بدن شما اطلاعات دقیقی دهد و از بروز بسیاری از مشکلات سلامتی طولانی‌ مدت جلوگیری نماید.

طبیق آزمایش عفونت ادراری در صورتی که فردی، به ‌صورت مکرر درگیر عفونت مجاری ادراری شود، پزشک ممکن است به وجود امر غیرطبیعی یا انسدادی در دستگاه ادراری شک نماید و دستور انجام آزمایش‌های تخصصی تری را برای اطمینان بدهد:

 1. سونوگرافی: دستگاه مبدلی است که با حرکت روی شکم، تصویر اندام داخلی مورد نظر را روی مانیتور نشان خواهد داد.
 2. پیلوگرام داخل وریدی: نوعی روش تصویربرداری می باشد که در آن ماده حاجب (ماده‌ای که در عکس‌هایی که با اشعه X برداشته می‌شود، قابل مشاهده است)، در ورید بیمار تزریق می‌شود تا از طریق دستگاه ادراری حرکت کرده و عکس اشعه ایکس از شکم گرفته شود. ماده حاجب تصویر دستگاه ادراری را در عکس ایکس ری، پررنگ‌تر نشان خواهد داد.
 3. سیستوسکوپی: به آندوسکوپی داخل مثانه سیستوسکوپی گفته می‌شود. در طول سیستوسکوپی پزشک ممکن است قسمت بسیار کوچکی از بافت مثانه را بردارد و آن را مورد آزمایش قرار دهد تا مشخص شود عفونت مکرر به دلیل التهاب مثانه یا سرطان می باشد یا خیر.
 4. وموگرافی کامپیوتری (CT): اسکنی است که برای گرفتن تصاویری دقیق‌تر از دستگاه ادراری به کار گرفته می شود.

در نتیجه اگر علائمی در بدن خود مشاهده کردید که مشابه با مواردی است که در عفونت ادراری دیده می‌شود ، می باشد پیشنهاد می‌کنیم این آزمایش ساده عفونت ادراری را انجام دهید تا از عفونت و نوع آن مطلع شده هر چه سریعتر درمان را آغاز نمایید.

برای تشخیص اولیه عفونت ادراری ما باید علائم آن را به خوبی بشناسیم. این نکته را در علائم ادراری در نظر داشته باشید که ممکن است علائم در عفونت ادراری با عامل مختلف دارای علائم متفاوتی باشد. ولی به طور کلی علائم آن شامل موارد زیر می باشد که تقریبا می توان گفت مشابه علائم عفونت در اندام های تحتانی دستگاه ادراری است:

 • خارش
 • سوزش به ویژه در هنگام دفع ادرار
 • قرمزی
 • التهاب و گاهی اوقات تورم
 • درد در ناحیه پهلو و کلیه ها
 • احساس کاذب ادرار
 • تکرر ادرار
 • ترشحات نامتعارف در ناحیه تناسلی در زنان
 • بوی بد غیر نرمال در ادرار (گاهی اوقات شبیه ماهی مرده)
 • و گاهی عدم توانایی دفع ادرار

با مشاهده هر کدام از این علائم بهتر است به پزشک مراجعه کرده و آزمایش عفونت ادراری انجام دهید تا سریع تر برای درمان آن اقدام کنید.

عفونت ادراری معمولا از طریق رابطه های جنسی و گاهی با حوله حمام ، استخر ها، توالت فرنگی و غیره ممکن است منتقل شود. در ادامه روش های دیگر انتقال عفونت ادراری را ذکر خواهیم کرد:

 • رابطه جنسی
 • استخر های آلوده
 • حبس طولانی مدت ادرار در مثانه
 • سونت های ادراری
 • حوله های حمام آلوده
 • سابقه فامیلی
 • بیماری دیابت
 • ختنه نشدن
 • داشتن پروستات بزرگ

در عفونت ادراری علائم می تواند متفاوت باشد و در برابر آن عامل آنها نیز متفاوت خواهد بود و با توجه به نوع آن درمان هر کدام نیز متفاوت از دیگری خواهد بود بنابراین تشخیص نوع عفونت بسیار مهم است. برای تشخیص دقیق نوع عفونت بهتر است پس از دریافت نتیجه آزمایش عفونت ادراری به پزشک متخصص مراجعه کرده تا سلامتی خود را به صورت دقیق تری تحت کنترل داشته باشید.

موارد زیر میکروب هایی هستند که سبب عفونت ادراری می شوند که در ارتباط با هر کدام به مختصر توضیح داده ایم:

باکتری عفونت ادراری

باکتری ها میکروب های کوچکی هستند که با چشم غیر مسلح دیده نخواهند شد و انواع مختلفی نیز دارند. و در شرایط مساعد به سرعت افزایش خواهند یافت.

برخی از آن ها مضر و پاتوژن ( بیماری زا) و برخی دیگر از آن ها ارتباطی با ما ندارند ولی باکتری هایی هم وجود دارند که با ما همسفره می باشند و حتی می توان گفت برای ما مفید هستند، برای مثال در این نمونه می توان به باکتری هایی در روده وجود دارند اشاره کرد.

باکتری های موجود در روده باعث هضم مواد غذایی می شوند و حتی در جذب ویتامین های محلول در چربی مفید می باشند.  نوع دیگری از باکتری هایی وجود دارند بکتری هایی که در پوست ما همیشه وجود دارند هستند که در حالت عادی برای انسان مشکل ایجاد نخواهند کرد. باکتری استافیلوکوکوس ساپروفیتیکوس یکی از باکتری های مهم فلور نرمال پوست محسوب می باشد.

باکتری که باعث عفونت دستگاه ادراری می شود به‌ طور معمول از طریق مجرای خروجی مثانه وارد آن خواهد شد. گاهی حتی این امکان وجود دارد که عفونت از طریق فیستول های روده، خون یا لنف نیز شخص نیز ایجاد شود.

اعتقاد بر این است که این باکتری معمولاً از روده به مجرای خروجی مثانه منتقل خواهد شد و خطر این مسئله در زنان به علت آناتومی بدن آن ها بیشتر می باشد. باکتری E. Coli پس از راه پیدا کردن به مثانه می تواند به دیواره مثانه بچسبد و بیوفیلم مقاوم در برابر پاسخ ایمنی بدن را تشکیل دهد.

قارچ عفونت ادراری

یکی دیگر از عوامل شایع عفونت ادراری قارچ ها هستند که باعث خارش و ترشحات سفید در ناحیه واژن در زنان و ضایعات پوستی در مردان می شوند. قارچ ها در زیر میکروسکوپ به صورت جوانه و مخمر یا میسلیوم دیده مشاهده خواهند شد.

انگل عفونت ادراری

تک یاخته ها انگل ها درون سلولی یا خارج هستند که گاهی با بیماری ها در ارتباط می باشند. این عامل نیز باعث عوارضی در فرد خواهد شد.

برای تشخیص دقیق و مراقبت از سلامت خود بهتر است به صورت مرتب تحت نظر پزشک باشید و در دوره های مشخص برای اطمینان از سلامت خود آزمایش عفونت ادراری را انجام دهید تا در صورت ابتلا به عفونت آن را تشخیص داده و برای درمان آن سریعتر اقدام کنید. توجه داشته باشید که تشخیص نوع عامل عفونت در درمان آن بسیار قابل اهمیت است.

مراحل انجام کار

سه قدم تا نتیجه آزمایش شما

دریافت نتیجه آزمایش

نمونه گیری در منزل شما

ثبت درخواست

ثبت سفارش

همین حالا درخواست خود را ثبت نمایید