به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
آزمایش غربالگری برای زنان ۳۵ ساله و بالاتر

آزمایش غربالگری برای زنان ۳۵ ساله و بالاتر

آزمایش غربالگری برای زنان ۳۵ ساله و بالاتر که قصد بارداری دارند بسیار مهم می باشد این آزمایشات نشان خواهند داد این افراد آمادگی بارداری دارند و یا می توانند یک نوزاد سلامت را به دنیا آورند یا خیر. در ادامه در ارتباط با آزمایشات لازم در این دوره بیشتر صحبت خواهیم کرد.

آزمایش غربالگری برای زنان ۳۵ ساله و بالاتر و آزمایش های غربالگری ژنتیک یکی از تست های پیش از زایمان می باشد. اگر شما خانمی با سن ۳۵ سال یا بیشتر می باشید، در معرض خطر بیشتری برای مشکلات حاملگی نسبت به زنان با سنین کمتر هستید. در نتیجه برای رفع این نگرانی ها لازم است تا اقداماتی را انجام دهید که از جمله آن ها آزمایشات ژنتیک، چکاپ بانوان و در آخر غرباگری برای زنان 35 ساله بالا می باشد.

این تست ها می تواند موجب شود تا سلامت فرزند شما تضمین شود و یا در صورت وجود مشکل برای بارداری برای رفع آن چاره درمانی اندیشیده شده و سپس یارداری زیر نظر پزشک متخصص دوران خود را طی کند.

احتمال خطر برای مادران بالاتر از 35 سال در تولد فرزند ناسالم

لازم به ذکر است آزمایش غربالگری برای زنان و تجربه نشان داده است که اکثر زنان سالم ۳۵ تا ۴۰ ساله حاملگی سالمی دارند. اما آزمایش غربالگری برای زنان و آزمایش های ژنتیک از چندین منظر می توانند در مراقبت برای یک بارداری، مفید واقع شوند:

 • اطمینان یافتن در مورد سلامت نوزادتان مخصوصا عدم وجود سندرم داون
 • اگر یک مشکل ژنتیکی یافت شود، می توانید در مورد نیازهای خاص کودک خود آمادگی لازم را کسب نمایید.
 • می توانید از اطلاعات بدست آمده برای تصمیم گیری بهتر در مورد شیوه مراقبت از بارداری استفاده کنید.

<h2″>تست های غربالگری ژنتیک بارداری و آزمایش غربالگری برای زنان ۳۵

توجه داشته باشید که همه آزمایش ها بی نقص نمی باشند و گاهی می توانند نتایج نادرستی داشته باشند در نتیجه برای اطمینان بیشتر بهتر است تا آزمایشات تکمیلی انجام دهید.

لازم به ذکر است که قبل از انجام هر آزمایش با پزشک خود درباره خطرات، مزایا و محدودیت های هر آزمایش صحبت نمایید تا بهترین تصمیم را برای حفظ سلامت خود انتخاب نمایید. در کل آزمایشات می توانند یا تهاجمی باشند مانند آمنیوسنتز و CVS یا غیرتهاجمی باشند مانند سونوگرافی و NIPD.

در ادامه در ارتباط با هر کدام به طور مختصر توضیح خواهیم داد:

سونوگرافی

سونوگرافی یکی از مراحل آزمایش غربالگری برای زنان ۳۵ می باشد. مادران در همه سنین در دوران بارداری معمولا یک یا چند سونوگرافی را انجام می دهند که این مرحله نیز در غربالگری سه ماه اول بارداری نیز برای اطمینان از سلامت جنین انجام می شود. در این آزمایشِ از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید یک تصویر از کودک شما استفاده خواهد شد.

معمولا سونوگرافی ممکن است برای موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 

 • تایید بارداری
 • تعیین جنسیت کودک
 • تعیین اینکه آیا قلب کودک ضربان دارد یا نه
 • مشخص کردن اینکه آیا شما یک کودک یا بیش از یک کودک را باردار می باشید
 • تخمین زمان تولد کودک و دیدن و بررسی چگونگی رشد جنین
 • بررسی تخمدان ها و رحم
 • تعیین محل جفت و میزان مایع آمنیوتیک اطراف کودک شما
 • تعیین احتمالی علائم نقایص پیش از تولد مانند کام شکاف دار، نقایص قلبی، اسپینا بیفیدا و سندرم داون

 

غربالگری سه ماهه اول بارداری

زمان انجام آزمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری بین هفته های ۱۱ و ۱۴ می باشد و شامل آزمایش خون و سونوگرافی می شود.

 • آزمایش خون دو نشانگر در خون شما را اندازه گیری خواهد کرد
 • در سونوگرافی اندازه ضخامت پشت گردن کودک شما را اندازه گیری می کند

که این دو آزمایش باهم نتایجی را نشان می­دهند که می­تواند مشکلات کروموزومی احتمالی مانند سندرم داون در جنین شما را مشخص کند.

این تست عملکرد مشابهی با تست غربالگری کواد مارکر یا آزمایش غربالگری چهارگانه دارد، اما تفاوت در این است که این تست به پزشک شما اجازه می دهد تا بتواند نوزاد شما را مشاهده کند و علائم کاذب کمتری را نشان خواهد داد.

این تست گاهی اوقات با یک آزمایش خون دیگر مانند کواد مارکر ترکیب می شود تا نتایجی دقیقتری را به شما ارائه دهد.

 

غربالگری چهارگانه (کواد مارکر)

در اینجا در ارتباط با غرباگری کواد مارکر صحبت خواهیم کرد. تست غربالگری چهارگانه یک آزمایش خون است که زمان انجام آن بین هفته های ۱۵ تا ۲۰ بارداری می باشد. این تست موادی را در خون اندازه گیری می­ کند که موارد زیر را در آن نشان می دهد:

 • مشکلات مغز و نخاع کودک، به نام نقایص لوله عصبی. این مشکلات شامل اسپینا بیفیدا و آننسفالی است. تست غربالگری چهارگانه می تواند حدود ۷۵٪ تا ۸۰٪ از نقایص لوله عصبی را تشخیص دهد.
 • اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون. این آزمایش می تواند حدود ۷۵٪ موارد سندرم داون در زنان زیر ۳۵ سال، و بیش از ۸۰٪ موارد سندرم داون در زنان ۳۵ سال و بالاتر را تشخیص دهد.

لازم به ذکر است که این آزمایش تنها میزان خطر ابتلا به نقایص مادرزادی را نشان خواهد داد. اگر آزمایش نشان دهنده خطر بیشتری نسبت به خطر متوسط برای یک زن ۳۵ ساله باشد، پس نتیجه مثبت اعلام خواهد شد. این تست توانایی تشخیص نواقص در زمان تولد را ندارد، بنابراین نتیجه مثبت به این معنا نیست که نوزاد شما دارای نقص مادرزادی می باشد. در اغلب موارد، با وجود نتیجه آزمایش غیر طبیعی، کودک سالم به دنیا خواهد آمد. در نتیجه پس از تواد می توانید غربالگری نوزادان را انجام داده و از سلامت فرزند خود مطمئن شوید.

اگر تست آزمایش غربالگری برای زنان و غربالگری چهارگانه مثبت شود، پزشک شما ممکن است تست های تشخیصی را پیشنهاد دهد، که در زیر در ارتباط با آن ها بیشتر صحبت کرده ایم.

 

آمنیوسنتز

بر خلاف آزمایش خون، که در آزمایش غربالگری برای زنان، تنها نشان می دهد که آیا شما در معرض خطر هستید یا نه، آمنیوسنتز برای تشخیص استفاده خواهد شد. این آزمایش به این صورت انجام می شود که در هنگام این آزمایش پزشک یک سوزن را از طریق دیواره شکم به کمک تصاویر سونوگرافی وارد رحم خواهد کرد.

پزشک مقدار کمی از مایع آمنیوتیک کیسه اطراف نوزاد را بر می دارد. سپس این نمونه برای بررسی های کروموزومی جنین و آزمایش بیماری های ژنتیکی و آزمایش غربالگری برای زنان ۳۵ مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

از نمونه گرفته شده می توان علاوه بر استفاده برای شایع ترین مشکلات کروموزومی، از جمله سندرم داون، تریوزومی ۱۸، تریزومی ۱۳ و سندرم ترنر، برای موارد زیر نیز مورد آزمایش قرار داده و نتیجه گرفت:

 • بیماری سلول داسی شکل
 • سیستیک فیبروزیس
 • دیستروفی عضلانی
 • بیماری تای ساکس
 • نقص لوله عصبی، مانند اسپینا بیفیدا و آننسفالی

نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS)

نمونه برداری از پرزهای جفتی یا CVS یک جایگزین برای آمنیوسنتز است و می تواند قبل از آن در بارداری انجام شود. مانند آمنیوسنتز، CVS می تواند برخی بیماری ها را تشخیص دهد.

اگر شما دارای عوامل خطر خاصی هستید، ممکن است CVS به عنوان راهی برای شناسایی نقایص هنگام تولد در اوایل بارداری برای شما ارائه شود.

در طی این آزمایش یک نمونه کوچک از سلول ها، به نام پرز کوریونی، از جفت گرفته می شود. پرزهای کوریونی قسمت کوچکی از جفت است که از تخم لقاح یافته حاصل می شود، به طوری که دارای ژن هایی مشابه با کودک شما هستند. برای نمونه برداری از این سلول ها، بسته به محل جفت، پزشک سوزن را از طریق واژن یا شکم وارد می کند. سلول ها برای بررسی های کروموزومی جنین مانند آمنیوسنتز استفاده می شود.

آمنیوسنتز و CVS معمولا نیاز به مشاوره ژنتیک دارند، جایی که شما با مشاور در مورد خطر ابتلا به اختلالات ژنتیکی صحبت می کنید، همچنین اطلاعاتی نیز در مورد خطرات و مزایای روش ها به دست می آورید.

 

تست غیر تهاجمی تشخیص پیش از تولد (NIPT)

این آزمایش که همچنین به نام آزمایش Cell-free DNA نیز شناخته می شود، بسیار جدید می باشد، و برای نشان دادن اینکه آیا شما برای داشتن یک کودک با مشکلات کروموزومی در خطر هستید یا خیر، مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمایش های آمنیوسنتز و CVS از آزمایش های تهاجمی می باشند و می توانند برای مادر و جنین خطراتی را داشته باشند اما  تست غیر تهاجمی تشخیص پیش از تولد خطری نداشته و غیر تهاجمی است زیرا نمونه لازم برای این آزمایش با استفاده از یک نمونه از خون شما انجام می شود تنها خون شما خواهد بود و این بزرگترین مزیت این تست در نظر گرفته می شود که به همین منظور بر تست های غربالگری دیگر اولویت دارد.