به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ

آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر آزمایشی برای زنان می باشد. در این آزمایش دهانه واژن یا رحم مورد بررسی قرار می گیرد. و در صورتی که پزشک متخصص در شما پزشک شما عوامل خطرزایی را مشاهده نماید طبق نظرات او برای درمان می تواند این را بخواهد که آزمایش پاپ اسمیر را در مراحل بیشتر و فواصل کمتری انجام دهید.

برخی از این عوامل می‌تواند به دلیل تشخیص سرطان دهانه رحم در آزمایش‌ های قبلی، بیماری ایدز، سابقه استعمال دخانیات و یا ضعف در سیستم ایمنی بدن شما باشد که به دلایل مختلفی ایجاد خواهد شد.

اعلام نتیجه 5 روزه

دقت بالای آزمایش

تجهیزات بروز

درخواست آنلاین

در مقابل افرادی وجود دارند که می‌ توانند با صلاحدید و تجویز پزشک متخصص، دیگر تست پاپ اسمیر انجام ندهند. برخی از این موارد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

موارد آزمایش دیابت بارداری

در این عمل جراحی، رحم و دیواره آن به طور کامل برداشته خواهد شد. در نتیجه بهتر است بعد از انجام این عمل، در مورد ادامه انجام پاپ اسمیر، نظر پزشک خود را جویا شده و با او در رابطه با بیماری خود مشورت نمایید و وضعیت سلامت خود را کنترل کنید.

اگر عمل  Hysterectomy به دلیلی غیر از وجود سرطان دهانه رحم انجام شده باشد، پزشک شما احتمالا با توقف انجام آزمایش پاپ اسمیر موافقت می کند. اما در صورتی که سرطان دهانه رحم از قبل تشخیص داده شده باشد، شما موظف به ادامه دادن تست پاپ اسمیر در فواصل زمانی مشخص هستید و همچنان باید تحت کنترل پزشک معالج خود باشید.

سنین بالاتر:

بسیاری از پزشکان معتقدند که زنان بالای 65 سال که پیش از این نتایج آزمایش سرطان دهانه رحم آن‌ها منفی بوده است، می‌توانند آزمایش پاپ اسمیر را متوقف نمایند اما توجه داشته باشید که توقف آن بدون نظر پزشک متخصص می تواند اشتباه بزرگی باشد در نتیجه قبل از هر تصمیمی با پزشک خود مشورت نمایید.

البته در صورتی که از لحاظ جنسی هنوز فعال باشید، احتمالا پزشک به ادامه انجام تست پاپ اسمیر، توصیه خواهد کرد اما در کل بدون مشورت با پزشک هیچ تصمیمی را به تنهایی نگیرید.

همانطور که در بالا گفته شد پاپ اسمیر روشی ایمن برای مشاهده و بررسی سرطان دهانه رحم می باشد. با این حال، این روش کاملا بدون اشکال نمی باشد. احتمال دارد نتیجه‌ ی آزمایش به اشتباه منفی نشان داده شود. این به آن معنی است که این امکان  دارد سلول‌ های بیماری در بدن وجود داشته باشند اما در آزمایش هیچ وضعیت غیرعادی نشان داده نمی شود.

چنین وضعیتی الزاما به معنی اشتباه در عملکرد آزمایش نمی باشد. بلکه ممکن است عواملی مانند کافی نبودن نمونه سلول‌ های آزمایش‌ شده، تعداد بسیار محدود سلول‌ های غیرعادی و دیده نشدن سلول‌ های بیمار به دلیل محو شدن آن‌ ها، باعث مشاهده جواب منفی آزمایش پاپ اسمیر شود.

این امکان گاهی وجود دارد که سلول‌های آسیب‌ زا در ابتدا شناسایی نشوند، اما جای نگرانی نمی باشد، چرا که زمان و تکرار آزمایش پاپ اسمیر به نفع شما عمل خواهد کرد و سرطان دهانه رحم طی چندین سال رشد کرده و با تکرار آزمایش پاپ اسمیر می توانید سلول های غیرعادی را شناسایی کرده و در نتایج آزمایش بیماری فرپد مشخص خواهد شد.

انجام آزمایش پاپ اسمیر آمادگی هایی که دارد که برای گرفتن نتیچه مطمئن تر از آزمایش بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

خودداری از دخول جنسی دو روز قبل از آزمایش

نظافت واژن

خودداری از استفاده دارو کرم های مرتبط با سلامت واژن و رحم دو روز پیش از انجام آزمایش پاپ اسمیر

جدی نگرفتن این موارد ممکن است مانع از دیده شدن سلول‌های بیمار در هنگام آزمایش شود و نکته دیگر که بهتر ست به آن توجه شود این است که پاپ اسمیر را در طول دوره قاعدگی ماهانه خود انجام ندهید و زمانی غیر از این دوره را برای انجام آزمایش انتخاب نمایید.

در این آزمایش این احتمال بالا است که پزشک از وجود سلول های مشکوک آگاه شود و نیاز به آزمایش‌های بیشتر را  تشخیص دهد، نتایجی که در آزمایش ها دیده شده و مشخص می شود به صورت زیر خواهد بود:

 

نتیجه عادی: اگر بعد از آزمایش، تنها سلول‌ های سالم مشاهده شوند، نتیجه تست منفی بوده و شما به درمان یا آزمایش بیشتری احتیاج نخواهید داشت تا زمانی که نوبت پاپ اسمیر متداول و دوره‌ای بعدی شود.

 

نتیجه غیرعادی: اگر بعد از آزمایش، تعدادی سلول‌ ناسالم یا غیرعادی در سلول های بیمار مشاهده شود، نتیجه تست مثبت خواهد بود. نتیجه مثبت به معنی داشتن سرطان دهانه رحم نمی باشد و معنای آن بستگی به نوع سلول‌ هایی دارد که در آزمایش مشاهده شده است.

 

اگر نتیجه آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد، پزشک احتمالا از روشی به نام کولپوسکوپی (Colposcopy) استفاده می کند که در این روش، ابزاری به نام کولپوسکوپ، برای بزرگ‌ نمایی بافت سلولی دهانه رحم و واژن مورد استفاده قرار می گیرد.

 

در این مرحله از آزمایش ممکن است بخشی از بافت غیر عادی نمونه‌ گیری شده و برای بررسی‌ های بیشتر و تشخیص قطعی به آزمایشگاه فرستاده شود.

در شرایط زیر لازم است تا آزمایش پاپ اسمیر به طور مکرر انجام شود:

 

تشخیص سرطان دهانه رحم یا وجود سلول‌های پیش سرطانی در آزمایش پاپ اسمیر قبلی

قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول (DES) قبل از تولد، در واقع در صورتی‌ که مادر شما در دوران بارداری داروی DES را امورد استفاده قرار داده باشد.

ابتلا به عفونت HIV

ضعف سیستم ایمنی بدن به دلیل پیوند اعضاء، شیمی‌ درمانی یا استفاده مزمن از کورتیکواستروئیدها

سابقه استعمال دخانیات

 

در ادامه به برخی از گروه هایی که در معرض خطر برای بدخیمی گردن رحم اشاره شده است:

 

معتادان و افراد سیگاری

افرادی که شرکای جنسی متعدد دارند

افرادی که سابقه زایمان های متعدد دارند

افرادی که دارای زگیل تناسلی در نواحی خارجی دستگاه تناسلی خود یا همسرشان هستند

افرادی که از قرص های جلوگیری از بارداری به مدت طولانی استفاده کرده باشند

افراد مبتلا به بیماری های مقاربتی

افراد مبتلا به ایدز

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا تحت درمان با داروهای ضعیف کننده سیستم ایمنی هستند

افرادی که همسرشان دارای شرکای جنسی متعددی می باشد

شرایط صرف نظر از آزمایش پاپ اسمیر

 

در موارد زیر این امکان جود دارد تا از انجام آزمایش پاپ اسمیر صرف نظر کرد:

 

پس از جراحی و برداشتن کامل رحم: پس از تأیید پزشک، بیمار می‌تواند در مورد ادامه انجام و یا قطع آزمایش پاپ اسمیر تصمیم‌گیری نماید.

اگر هیسترکتومی برای یک بیماری غیر سرطانی مانند فیبروم رحم انجام‌ شده باشد، این امکان وجود دارد تا بتوانید آزمایش پاپ اسمیر را متوقف نمایید. اما اگر عمل جراحی برای برداشتن رحم شما به دلیل تغییرات پیش سرطانی یا سرطانی بودن دهانه رحم انجام‌ شده باشد، ممکن است پزشک آزمایش پاپ اسمیر را به‌ طور روتین توصیه نماید.

در سنین بالاتر از 65 سال در صورتی‌که آزمایش‌ های قبلی برای سرطان دهانه رحم منفی بوده باشد پزشکان به‌ طور کلی موافقت خواهند کرد تا انجام آزمایش پاپ اسمیر را متوقف نمایید.

روش‌های مختلف انجام آزمایش پاپ (Pap Test)

آزمایش پاپ اسمیر (اسمیر مستقیم):

این روش به‌ عنوان روش سنتی و مرسوم برای انجام پاپ تست و غربالگری سرطان دهانه رحم شناخته شده است. انجام این آزمایش در این روش به این صورت است که پزشک به‌ وسیله برس مخصوص مقداری از سلول‌ های دهانه رحم و مجاری واژن را جمع‌آوری کرده و روی لام (اسلایدر) شیشه‌ای پخش می‌ نماید و سپس این نمونه به آزمایشگاه برای بررسی‌ های میکروسکوپی انتقال داده می شود.

 

یکی از محدودیت‌ های این روش، بالا بودن احتمال باقی ماندن نمونه مورد نظر بر روی وسایل نمونه‌ گیری و درنتیجه ناکافی بودن نمونه مورد نظر برای بررسی و تشخیص قطعی آزمایشگاهی می‌ باشد. همچنین به دلیل وجود خون و مخاط یا موکوس بر روی لام و روی‌ هم قرار گرفتن و همپوشانی سلول‌ها این امکان وجود دارد تا سلول‌ها به‌ طور واضح قابل‌ مشاهده نباشند.

بنابراین احتمال منفی کاذب وجود دارد یعنی گزارش تست بیمار نرمال و طبیعی نشان داده می شود اما سلول‌های پیش سرطانی در بدن بیمار وجود داشته‌ اند که با توجه به دلایل ذکر شده قابل‌ تشخیص نبوده‌ اند و این موجب می شود تا این نوع آزمایش دقت کافی را نداشته و زیاد مورد اطمینان نباشد.

این روش دارای تأییدیه اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) می باشد و بر روش قبلی ارجح بوده و مورد اطمینان و اعتماد بیشتری است. همچنین دقت و حساسیت بالاتری دارد و می تواند نتیجه را با دقت بهتری نشان دهد.

در این روش سلول‌های موردنظر مانند روش قبل جمع‌ آوری می‌ شوند اما به‌ جای قرارگیری بر روی لام، به‌ طور کامل به یک محلول نگهدارنده منتقل خواهند شد و برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می‌شوند.

در آزمایشگاه از نمونه موردنظر با استفاده از دستگاه مخصوص و اتوماتیک، خون و موکوس و.. جدا شده و سلول‌ ها به‌ صورت اسمیرهای تک لایه (یک لایه یکنواخت) بر روی لام منتقل می‌ شوند.

درنتیجه در این روش تمامی نمونه جمع‌ آوری‌ شده برای تشخیص در دسترس می‌ باشد یعنی سلول به اندازه کافی برای آزمایش در اختیار آزمایشگاه قرار می گیرد و با دقت بیشتری می توان آن ها را مورد بررسی قرار داد.

و اثر مداخله‌ گر خون، سلول‌های التهابی و موکوس حذف خواهد شد. در ضمن چون سلول‌ ها به‌ صورت تک لایه به لام منتقل می‌ شود، احتمال تجمع و هم‌ پوشانی سلول‌ های اپی تلیال که درروش قبل وجود داشت از بین رفته و تک‌تک سلول‌ها قابل‌ رؤیت می‌ باشند به همین منظور شما می توانید نتیجه دقیق تری را در این آزمایش در اختیار داشته باشید.

اینکه هر چند وقت یکبار به انجام تست پاپ اسمیر احتیاج دارید توسط عوامل مختلفی از جمله سن و عوامل خطرزا تعیین خواهند شد که در زیر محدوده سنی تست پاپ اسمیر را بیان کرده ایم:

کمتر از 21 سال/ نیازی ندارند

21 تا 29 سال/ هر 3 سال یک بار

30 تا 65 سال/ هر 3 سال یا آزمایش HPV هر 5 سال یا تست پاپ و HPV با هم هر 5 سال

افراد 65 سال و بالاتر شاید دیگر نیازی به انجام آزمایش پاپ اسمیر نداشته باشند اما بهتر است در این زمینه با پزشک خود مشورت نمایند و بدون مشورت پزشک انجام آزمایش خود را به تعویق ننداخته و یا متوقف نکنند.

و همانطور که در بالا نیز گفته شد زنانی که با برداشتن دهانه رحم و بدون سابقه سرطان دهانه رحم عمل جراحی رحم انجام داده اند نیازی به غربالگری نخواهند داشت.

مراحل انجام کار

سه قدم تا نتیجه آزمایش شما

دریافت نتیجه آزمایش

نمونه گیری در منزل شما

ثبت درخواست

ثبت سفارش

همین حالا درخواست خود را ثبت نمایید