به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
آزمایش کرونا در منزل

آزمایش کرونا در منزل

آزمایش کرونا در منزل یکی از راه هایی با امنیت بیشتر برای تست این ویروس می باشد این روزها که همه جا پر از این ویروس شده است اگر مشکوک به ویریوس کرونا باشید ممکن است به این فکر کنید که شاید یک سرما خوردگی ساده باشد و اگر به آزمایشگاه یا درمانگاه ها بروید ممکن است اگر مبتلا به این ویروس نباشید حضور شما در آن مکان موجب ابتلا شما به کرونا شود.

پس برای اطمینان بیشتر بهتر است تا از تست کرونا در منزل بهره ببرید به این روش هم از سلامت خود میتوانید مطوئن شوید هم با خیال راحت تری در مکانی با امنیت بیشتر آزمایش کرونا را انجام دهید.

آزمایش کرونا در منزل یک راه حل ساده و در عین حال می توان گفت ضروری است زیرا با این روش امنیت در سلامت را برای خود و دیگران فراهم می آورید.

در ادامه بیشتر از ویروس کووید-19 خواهیم گفت تا بهتر این ویروس را شناخته و راه های مقابله با آن و پیشگیری از مبتلا شدن را به این ویروس را بدانید.

ویروس کووید-19 عضو خانواده کرونا ویروس ها می باشد. پیش از این ویروس، ویروس های عامل سرما خوردگی، سارس ، مرس و غیره در این خانواده کشف و ثبت شده بودند ولی ویروس کووید ۱۹ تبدیل به پاندمی شده است و بیشتر از هر ویروس دیگری در این خانواده سر و صدا کرده است.

این ویروس قدرت پخش بالایی دارد و در مدت زمان کمی به یک ویروس و بیماری جهانی تبدیل شده است این ویروس دارای یک ماهیت جهش پذیر است و هر از چندگاهی چهره جدید به خود می گیرد به همین علت تشخیص آن سخت و رمان آن در بعضی دشوار است.

پس بهتر آن است ه قبل از فکر به درمان برای این بیماری اول با رعایت بهداشت فردی و اجتماعی به فکر پیشگیری برای مبتلا نشدن آن باشید.

اهمیت آزمایش کووید 19 در منزل در شرایط دشوار امروزی بیش از قبل نمایان می شود با پیشرفت این بیماری و افزایش مبتلایان آن برای پیشگیری بهتر است در منزل خود بمانید و اگر می خواهید که از سلامت خود مطمئن شوید بهتر است آزمایش کووید-19 را در منزل انجام دهید.

غیر از آزمایش کرونا که به روش خاصی انجام می شود، در ادامه درباره آن خواهیم گفت، اغلب پزشکان برای تعیین نوع بیماری مراجعین یا بررسی روند بهبود آنان انجام آزمایش های مختلف مانند آزمایش خون، ادرار، مدفوع و… را تجویز می کنند.

برای راحتی حفظ  سلامت سالمندان و بیماران ضعیف و یا افرادی که توانایی حرکت نداشته و بیرون از منزل آمدن برای آن ها دشوار است و از همه مهمتر شرایط فعلی که با گسترش کرونا رو به رو هستیم به شما عزیزان پیشنهاد میکنیم که علاوه بر آزمایش کرونا در منزل برای انجام آزمایشات دیگر هم از امکان آزمایش در منزل استفاده کنید با این روش قرنطینه خانگی را رعایت کرده و امنیت در سلامت را برای خود و دیگران فراهم می کنید.

انجام آزمایش در منزل این امکان و راحتی را برای افراد سالمند و یا ناتوان فراهم می کند تا راحت تر آزمایشات دوره ای خود را انجام دهند و در انجام آن ها کوتاهی نکنند.

آزمایش کووید-19 در منزل

با گسترش ویروس کرونا و افزایش بیماران مبتلایان به کرونا مرکز درمانی، آزمایشگاه ها و رادیولوژی ها به علت مراجعه بالای افراد مبتلا برای درمان و یا افراد مشکوک برای تشخیص ، از جمله مراکز پر خطر محسوب می شوند. پس در این شرایط درخواست آزمایش کووید-19 در منزل بهترین راه حل برای حفظ سلامتی است در اینصورت اگر به کرونا مبتلا هم نیستید با مراجعه با این مراکز مبتلا نخواهید شد.

بنابراین اگر مشکوک به کرونا هستید و احتمال کمی می دهید تا به این ویروس مبتلا باشید و برای اطمینان و حفظ سلامتی خود و خانوادتان می خواهید آزمایش دهید بهتر است از آزمایش کرونا در منزل استفاده کنید تا با مراجعه به مراکز پر خطر احتمال مبتلا شدن به بیماری را بالا نبرید.

همینطور با استفاده از این روش در هدر رفتن وقت خود نیز صر جویی می کنید زیرا دیگر لازم نیست ساعت ها در ترافیک و  صف نوب دهیو پرداخت صبر کنید. برای استفاده بهتر از زمانتان شما می توانید علاوه بر آزمایش کرونا در منزل از این امکان برای آزمایشات دیگر نیز استفاده کنید و آزمایشات خود را به صورت امن و ایمن و با خیال راحت در منزل خود انجام دهید.

نحوه انجام تست کرونا در منزل

در اینجا برای شما خواهیم گفت که تست کرونا چیست؟ و چگونه انجام می شود؟

تست کرونا همان آزمایش کووید-19 است که برای بررسی آنتی بادی های تولید شده در بدن شما بر علیه ویروس کرونا استفاده می شود. در واقع در این آزمایش میزان پاسخ بدن شما به ویروس احتمالی موجود در بدن شما اندازه گیری می شود. این آنتی بادی ها به دو صورت می باشند و بررسی هر کدام از آن ها امکان وجود عفونت اخیر یا امکان انتقال بیماری به دیگران را بیان می کند.

تست دیگری نیز برای تشخیص اینکه فرد به بیماری کرونا مبتلا است یا خیر وجود دارد این تست را تست PCR میگویند که در ادامه راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

این تست برای بررسی وجود ماده ژنتیکی ویروس در نمونه های گرفته شده استفاده می شود. در این تست از مخاط بینی و گلوی شما در آزمایش کرونا در منزل نمونه برداری می شود و نمونه پس از انتقال به آزمایشگاه برای یافتن RNA ویروس بررسی می شود در صورت مشاهده بقایای ژنتیکی ویروس آزمایش مثبت اعلام شده و جواب در سیستم ثبت خواهد شد و شما با مرجعه به سایت و بدونمراجعه به آزمایشگاه جواب تست خود را می توانید مشاهده کنید.

انواع آزمایش کووید-19 در منزل

  • تست PCR کرونا
  • تست الایزا کرونا

اینکه بیمار چه تستی را انجام دهد بسته به شرایط او و تشخیص پزشک معالج فرد دارد. این را در نظر داشته باشید که برای تمام افراد یک مدل آزمایش در نظر گرفته  نمی شود.

در زیر مختصر توضیحی درباره هر یک از انواع تست کرونا خواهیم داد:

تست PCR کرونا

تست PCR در بین روش های آزمایش کووید-19 در منزل یک روش قطعی برای تشخیص ابتلا به کووید ۱۹ می باشد. به طور کلی PCR یک روش تشخیصی در آزمایشگاه است که در آن ماده ژنوم یک ویروس یا هر ژن دیگر به کار می رود. روش تشخیص این روش به صورتی است که ژنی که به دنبال آن هستیم را گسترش و جدا می کنیم و در نهایت در یک بستر آن را توسط معرف های رنگی مشخص می کنیم. آن چه که مسلم است وجود ژنوم ویروس کووید ۱۹ نشان گر ابتلا به آن می باشد هر چند حتی فرد دارای علائم آن نباشد.

نا گفته نماند که سازمان‌های بهداشت جهانی و مرکز کنترل بیماری‌های عفونی تست پی سی آر (RT-PCR) را به ‌عنوان دقیق‌ترین روش تشخیص ویروس کووید19 ( COVID-19 – SARS-CoV-2 ) اعلام کرده است. در آزمایش کرونا (تست PCR در منزل) با کمک سوآپ از حلق و یا بینی بیمار نمونه گرفته می‌شود.

تست الایزا کرونا

روش دیگر در بین انواع تست کرونا، که درباره صحبت خواهیم کرد، روش الایزا می باشد. در این روش به دنبال آنتی بادی یا آنتی ژن (جزئی از عامل بیگانه که علیه آن آنتی بادی تولید می شود) هستیم.

آنتی بادی ها، پروتئین هایی در سیستم ایمنی بدن هستند که علیه آنتی ژن تولید می شوند. اتصال آنتی بادی به سطح ویروس مانع از ورود آن به داخل سلول می شود. همچنین این اتصال باعث افرایش فاگوسیتوزی سلول های ایمنی (بیگانه خواری) می شود.

علاوه بر آن ها کمپلکس آنتی بادی_آنتی ژن باعث اعمال دیگری در بدن می شود که در از بین بردن عامل بیگانه نقش دارد. به طور کلی تشخیص آنتی بادی اختصاصی علیه کووید ۱۹ نشانگر ابتلا فرد به آن می باشد ولی تست الایزا در بیشتر موارد برای بررسی وضعیت فرد مبتلا، ناقل بودن یا بهبودی کامل، واکنش بدن نسبت به واکسن و غیره کاربرد دارد و برای تشخیص کرونا کاربرد قطعی ندارد.

علائم موجود برای انجام آزمایش کرونا در منزل

این بیماری گاها علائم قابل تشخیصی ندارد و یا ممکن است فردی مبتلا به بیماری باشد اما علائمی نداشته باشد. اغلب بر این تصور هستند که علائم این بیماری تب، سرفه، بدن درد و بی حالی است اما ما در اینجا به شما می گوییم که این بیماری علائم مشخصی ندارد و در هر فرد به نحوی متفاوت از دیگری خود را نشان می دهد و یا اصلا علائمی نخواهد داشت و فرد بدن اطلاع به بیرون از منزل رفته و با افراد دیگر و خانواده برخورد خواهد داشت و بدون متوجه شدن بیماری را به دیگران انتقال خواهد داد.

با این شرایط بهتر است در صورت دیدن هرگونه علائمی آزمایش کرونا در منزل را انجام دهید تا از سلامت خود و خانواده و دیگر افراد محافظت کرده باشید.

از زمان مبتلا شدن فرد تا نشان دادن علائم بیماری ممکن است چندروزی طول بکشد پس در صورت دیدن علائم زیر سریعا به انجام تست کووی-19 در منزل اقدام کنید:

در روزهای او علائم خفیفی خواهید داشت این علائم همانطور که گفته شد در همه افراد یکسان نیستند بعضی از این علائم احتمالی را در زیر برای شما نام خواهیم برد تا با دیدن اینگونه علائم سریعا با تست کرونا در منزل تماس حاصل فرمایید یا از طریق سایت اقدام به وقت گیری کنید.

  •  تب، سرفه های خشک یا بعضا تنگی نفس
  • خستگی مفرط و درد عضلانی
  • درصد کمی از مبتلایان ممکن است یکی دو روز قبل از بروز این علائم اسهال یا تهوع داشته باشند

این علائم ممکن است در افراد مبتلا در روزهای اول نمایان شود و در افراد با شرایط حادتر علائم بیمار شدید تر می شود.

تنفس بیماران مخصوصا کسانی که بیماری زمینه ای دارند یا مسن تر هستند با مشکل همراه میشود. اگر این بیماری به صورت حاد و شدیدباشد در روز هفتم علائم به صورت شدیدتر خود را نشان می دهند به طوری که بیمار را باید بستری کرد. و در روز هشتم علائم بدتر خواهد شد و مبتلایان به احتمال زیاد دچار تنگی نفس و ذات الریه یا سندرم دیسترس تنفسی حاد می شوند. که در صورت بروز سندرم دیسترس تنفسی برای بیمار لوله تنفسی کار گذاشته می شود و متاسفانه اغلب کسانی که به سندرم دیسترس تنفسی دچار می شوند از دست می روند.

در روز دهم در صورتی که وضعیت بیماران رو به وخامت برود، روز دهم بیماران به بخش مراقبت های ویژه (آی سی یو) منتقل می شوند. مشکلات گوارش و درد شکم و از دست دادن اشتها در این بیماران به شدت بیشتر می شود.

با توجه به دشوار بودن این بیماری بهتر است ابتدا پیشگیری های لازم را انجام دهید تا مبتلا نشوید. تا جای ممکن در منزل بمانید و نکات بهداشتی را رعایت کنید و در صورت دیدن علائم قبل از این که علائم شدید شود از آزمایش کرونا در منزل استفاده کنید. همکاران ما پس از وقت گیری شما در اسرع وقت در مکان حاضر شده و با رعایت تمام نکات بهداشتی و پروتکل های پیشگیری از کووید-19 نمونه گیری از شما را انجام خواهند داد و به آزمایشگاه مورد نظر برای بررسی و آزکایش منتقل می کنند.

شرایط انجام آزمایش کرونا در منزل

یکی از سوالات متداول مراجعه کنندگان در ارتبا با شرایط انجام آزمایش کرونا در منزل است و اینکه آیا لازم است برای آزمایش ناشتا باشیم یا خیر؟

در تست PCRماده ژنتیک ویروس بررسی می شود و همچنین در تست الایزا وجود آنتی بادی علیه آنتی ژن های ویروس را مورد ارزیابی قرار می دهیم. بنابراین برای انجام تست کرونا نیاز به ناشتایی نمی باشد.

همچنین این تست در هر ساعت از شبانه روز قابل انجام است و زمان انجام آن در نتیجه آزمایش تاثیری ندارد.

دریافت جواب آزمایش کووید-19 در منزل

برای دریافت جواب آزمایش احتیاج به مراجعه به آزمایشگاه نیست. وتنها با مرجعه به سایت و وارد کردن نام کاربری خود می توانید جواب آزمایش کرونا در منزل خود را مشاهده و یا پرینت بگیرید.

برای جوابدهی آزمایش کرونا در منزل ۲۴ ساعت تا الی ۷۲ ساعت پس از آزمایش ممکن است زمان ببرد.

آزمایش کووید-19 در منزل از سریع ترین و کم دردسر ترین روش ها برای انجام آزمایش در این شرایط است که توسط آزمایشگاه ها انجام می شود.