به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ

آزمایش یائسگی

آزمایش یائسگی و یائسگی زودرس را در این مطلب بررسی خواهیم کرد. همانطور که می دانید یائسگی یک رخداد طبیعی برای تمام زنان رخ خواهد داد این شرایط در سنین خاصی اتفاق می افتد. پیش از یائسگی، زنان ممکن است علائم ناخوشایندی را تجربه کنند که در بیشتر مواقع ممکن است موجب تاثیرات منفی بر سلامت زنانشود.

این رخداد می تواند بر روی سلامت پوست، استخوان‌ها و روابط جنسی زنان تاثیرات منفی بگذارد که برای پیشگیری از یائسگی زودرس و جلوگیری از آن شما می توانید به پزشک مراجعه کرده و تحت نظر دکتر خود آزمایش یائسگی انجام داده و نتیجه را با پزشک خود در میان بگذارید.با انجام آزمایش یائسگی شما می توانید وقوع زودرس و یا طبیعی یائسگی را پیش‌بینی کرده و برای شرایط آن آماده باشید.

اعلام نتیجه 5 روزه

دقت بالای آزمایش

تجهیزات بروز

درخواست آنلاین

آزمایش یائسگی و موارد مورد بررسی

در زیر مواردی که در آزمایش یائسگی مورد بررسی قرار می گیرد و آزمایش های آن را مورد بررسی قرار می دهیم:

آزمایش هورمونی

همانطور که می دانید هورمون ها دز فعالیت های بدن بسیار تاثیرگذار هستند به همین علت آزمایش هورمونی در اکثر آزمایش ها انجام شده و سطح هورمون ها مورد بررسی قرار می گیرد.

در ازمایش یائسگی نیز اندازه گیری سطح هورمون ها بسیار مهم و قابل توجه است زیرا همانطورکه گفته شد هورمون هها بر تمام فعالیت های بدن تاثیر دارند به عنوان مثال این فعالیت ها می تواند شامل  رشد و متابولیسم باشد و یا تولید مثل و چرخه خواب، که سطح هورمون ها می توانند بر این عوامل تاثیر بالایی بگذارد.

حتی یک عدم تعادل ناچیز در سطح هورمون‌ها، می توان گفت تأثیر قابل توجهی در سلامتی بدن شما خواهد داشت. این عدم تعادل می تواند بر خلق و خو، سطح انرژی و همچنین باروری و میل جنسی شما تأثیر بسیاری بگذارد.

اگر بخواهیم هورمون ها را واضح تر معرفی کنیم می توانیم بگوییم که هورمون‌ها به عنوان پیام رسان‌های شیمیایی شناخته شده  و توسط غدد تولید می‌شوند و در جریان خون آزاد خواهند شد.

به طور کلی هورمون ها عملکرد های بدن را تنظیم کرده و متعادل نگه می دارند. آن ها اشتها را تنظیم کرده و در رشد و روحیه و تولید مثل و غیره تاثیر بسیار بالایی خواهند داشت. به طور کل می توان گفت که هورمون ها در بدن فعالیت های مختلفی را انجام می دهند.

اختلالات هورمونی، مشکلات رایجی هستند که اغلب از طریق درمان جایگزینی هورمون یا تغییر سبک زندگی، قابل کنترل و درمان می باشند. سطح هورمون‌ها همیشه ثابت نیست و در طول روز و در زنان و در طی چرخه تولید مثلی، تغییر خواهند کرد.

در آزمایش هورمونی برای آزمایش یائسگی موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

 • پروژسترون (25OH Progestrone)
 • پرولاکتین | Prolactin
 • استرادیول (E2)
 • هورمون LH
 • هورمون FSH

در ادامه برخی از موارد نام برده شده را توضیح خواهیم داد:

شرایط انجام آزمایش و بررسی آزمایش پرولاکتین به این صورت می باشد که شما برای انجام این آزمایش نیز مانند انجام آزمایش خون لازم است عمل کنید و نمونه خون را سه تا چهار ساعت پس از بیدار شدن از خواب صبحگاهی باید در اختیار آزمایشگاه قرار دهید.

خون از ورید بازویی فرد مورد آزمایش، گرفته خواهد شد و تنها درد این آزمایش هنگام فرو رفتن و خارج شدن سوزن می باشد که یک درد اندک و طبیعی می باشد.

قابل ذکر است که خانم هایی که قصد انجام آزمایش پرولاکتین را دارند، نباید از داروهایی مانند قرص‌های جلوگیری از بارداری، ضد افسردگی یا فشار خون بالا را استفاده کرده باشند، زیرا نتایج آزمایش PRL را تحت تاثیر قرار خواه داد.

درنتیجه قبل از هر آزمایش بهتر است با پزشک خود در ارتباط با داروهایی که مصرف می کنید مشورت کنید تا نتیجه آزمایش دقدیق تری در اختیار شما قرار گیرد.

توجه داشته باشید که مشکلات در خوابیدن، استرس زیاد و ورزش شدید قبل از آزمایش نیز می تواند بر نتایج آزمایش شما تاثیرگذار باشد.

علل سطح غیر طبیعی پرولاکتین

معمولا افراد غیر باردار به طور طبیعی میزان کمی از پرولاکتین در خون خود دارا می باشند اما گاهیی ممکن است در نتایج آزمایش سطح پرولاکتین فرد بالا یا غیر طبیعی باشد که می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 1. پرولاکتینوما: تومور خوش خیم غده هیپوفیز است که بیش از حد پرولاکتین تولید خواهد کرد.
 2. بیماری‌های تحت تأثیر هیپوتالاموس: بخشی از مغز که غده هیپوفیز را تحت کنترل دارد.
 3. بی اشتهایی: اختلال در خوردن
 4. داروهایی که برای درمان افسردگی، روان پریشی و فشار خون بالا مورد استفاده قرار می گیرد.
 5. آسیب یا تحریک قفسه سینه: به عنوان مثال، جای زخم، زونا یا حتی سینه‌ای که بنا به دلالیل نامشخصی خیلی سفت می باشد.
 6. بیماری کلیوی و نارسایی کبدی
 7. سندرم تخمدان پلی کیستیک: عدم تعادل هورمونی که تخمدان ها را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

در آزمایش یائسگی اکر پزشک شما این احتمال را بدهد که سطح استروژن و استرادیول در بدن شما کم یا زیاد و به طور کلی سطح تعادل آن حفظ نشده است، انجام آزمایش خون را برای تشخیص دقیقتر برای شما توصیه خواهد کرد.

برای این منظور، پس از مراجعه به آزمایشگاه و دریافت نمونه خون شما، بدنتان از لحاظ میزان دو نوع اصلی استروژن یعنی استرون و استرادیول مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

پس از انجام این آزمایش شما می توانید، یک هفته بعد نتیجه آزمایش را دریافت کنید. سپس با مراجعه به پزشک و نتیجه آزمایش را در اختیار پزشک قرار دادن می توانید از سطح استرون و استرادیول خون خود مطلع شوید.

سطح استرون و استرادیول خون در اندازه‌گیری پیکوگرم در میلی‌لیتر (pg/mL) نشان داده می شود.

پس از مطلع شدن از نتایج آزمایش خود پزشک شما را برای کار هایی باید انجام دهید مطلع خواهد کرد. توجه داشته باشید که اگر سطح استروژن شما نرمال باشد، نیازی به انجام کاری دیگر نمی باشد.

در غیر اینصورت اگر سطح استروژن متعادل نبوده و بالا یا پایین باشد، پزشک معالج شما مراحل بعدی را برای متعادل سازی میزان استروژن بدن شما به شما خواهد گفت.

آزمایش هورمون FSH در آزمایش یائسگی و بررسی موارد زیر انجام می شود:

 • ارزیابی عملکرد تخمدانها و بيضه، بررسی اختلال در عملکرد آنها
  • بررسی علل نازایی
  • بررسی علل بی نظمی قاعدگی
  • بررسی و تشخیص علل بلوغ زودرس یا تاخیر در بلوغ
  • ارزیابی فعالیت هیپوفیز
  • تشخیص تومورهای هیپوفیز
  برای ارزیابی ناباروری در زنان و مردان آزمایش های LH، FSH، استرادیول، تستوسترون و پروژسترون انجام خواهد شد.

نمونه مناسب در این آزمایش

 • خون (سرم)
  • ادرار رندوم یا تصادفی
  • ادرار ۲۴ ساعته

آمادگی برای انجام آزمایش

 • رعایت شرایط خاصی برای انجام این آزمایش لازم نمی باشد.
  • در زنان بهتر است نمونه در روزهای خاصی از سیکل ماهانه گرفته شود.

تفسیر نتیجه آزمایش هورمون FSH

اندازه گیری سطح LH و FSH برای تشخیص افتراقی نارسایی اولیه تخمدان (اختلال در تخمدان ها) از نارسایی ثانویه تخمدان (نارسایی به علت اختلال در هیپوفیز یا هیپوتالاموس) به کار خواهد رفت.
در نارسایی اولیه سطح LH و FSH افزایش خواهد یافت.

علل نارسایی اولیه تخمدان ها عبارتند از:
الف- اختلال در رشد و تکامل تخمدان ها
• عدم رشد تخمدان ها (agenesis)
• اختلالات کروموزومی (سندرم ترنر)
• اختلال در تولید استروئیدها در تخمدان (فقر آنزیم ۱۷ آلفا هیدروکسیلاز)
ب – از کار افتادن زود هنگام (premature) تخمدان
• پرتو درمانی
• شیمی درمانی
• بیماری های اتوایمیون
ج – عدم تخمک گذاری:
• سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
• بیماری غدد آدرنال
• بیماری های تیروئید
• تومورهای تخمدان
پایین بودن سطح LH و FSH نشان دهنده نارسایی ثانویه تخمدان در اثر اختلالات هیپوفیز یا هیپوتالاموس می باشد.

یائسگی یا menopause از رخداد هایی است که تنها در وضعیت جسمی زنان ایجاد می شود. یائسگی امکان باروری در زنان را سلب می کند و تغییرات بسیاری در شرایط جسمی و جنسی آنان به وجود می آورد.

زمان رخداد یائسگی معموات 12 ماه پس از آخرین قاعدگی می باشد. اما توجه داشته باشید که پریود می تواند در به دلایل مختلف دیگر نیز متوقف شود که با انجام آزمایش یائسگی و بررسی آن توسط پزشک، علت آن شناسایی خواهد شد.

اطلاع و درک این موضوع که یائسگی شروع شده است می تواند به تصمیم گیری در چندین زمینه به فرد کمک کند.

زمان انجام تست یائسگی

 • یکی از زمان های انجام آزمایش یائسگی ، در حالیکه فرد منتظر بررسی گزینه‌ های باروری است؛ می باشد
 •  تصمیم‌گیری برای اینکه از روش های جلوگیری از بارداری استفاده شود یا خیر
 • اقدام برای کاهش خطر پوکی استخوان
 • تجربه علائمی مانند گر گرفتگی بدن

یائسگی با تغییر در تولید هورمون ها در بدن رخ می دهد و فرد شرایطی را بر اساس این رخداد تجربه می کند. با این حال، تایید یا پیش‌بینی یائسگی از طریق آزمایش هورمون معمولا امکان‌پذیر نمی باشد.

یائسگی قابل پیش بینی نیست زیرا سطح هورمون ها دائما در حال افزایش و کاهش می باشد و اندازه‌گیری سطح آن تنها در یک زمان این امکان را به وجود می آورد تا نشانه دقیقی برای تشخیص یائسگی به دست نیاورید. همین دلیل باعث می شود تا گاهی پزشک به شما آزمایش یائسگی را پیشنهاد ندهد.

گزینه‌های دیگری که در این شرایط امکان دارد تا پزشک مورد بررسی قرار دهد عبارت‌ است از:

 • آزمایش بزاق برای سطح هورمون ها
 • آزمایش هورمون تحریک‌کننده فولیکول

آزمایش های خون هورمونی برای زنان را معمولا پزشک فقط در صورت قطع دوره قاعدگی قبل از 40 سالگی برای تشخیص یائسگی پیشنهاد خواهد کرد.

در این شرایط، نتایج آزمایش ممکن است به تشخیص یک بیماری کمک کند. و علاوه بر آن، این آزمایش می‌تواند به پزشک کمک کند تا یائسگی زودرس را تشخیص دهد؛ و بیمار با اطلاع با ابن وضعیت راحت تر می‌تواند چالش های خاصی که در انتظارش است را  پشت سر بذارد. به همین دلیل، آزمایش یائسگی و تشخیص آن بسیار مهم می باشد.

برای تشخیص مرحله قبل از یائسگی و یا ورود به آن، لازم به مراجعه پزشک نمی باشد، اما در مواردی مانند شرایط زیر، باید حتما با پزشک و متخصص زنان و زایمان مشورت کرد:

 1. لکه بینی بعد از پریود
 2. مشاهده لخته‌های خون در طول پریود
 3. خونریزی بعد از رابطه جنسی
 4. دوره‌های قاعدگی که بسیار طولانی‌تر یا کوتاه‌تر از حد معمول هستند

توجه داشته باشید که برخی از دلایل احتمالی برای این نشانه ها، عدم تعادل هورمونی یا فیبروم می باشد که هر دو پس از آزمایش یائسگی و تشخیص قابل‌ درمان خواهد بود.

با این حال، لازم است احتمال سرطان نیز رد شود. علاوه بر آن توجه داشته باشید که اگر علائم پیش از یائسگی یا یائسگی به حدی شدید شد که در زندگی روزمره تداخل ایجاد کرد لازم است با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان شرایط خود قرار دهید.

مراحل انجام کار

سه قدم تا نتیجه آزمایش شما

دریافت نتیجه آزمایش

نمونه گیری در منزل شما

ثبت درخواست

ثبت سفارش

همین حالا درخواست خود را ثبت نمایید