به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ

آکنه صورت:

آکنه یا جوش یکی از مشکلات رایج پوستی است. این مشکل بیشتر در دوران نوجوانی به دلیل تغییرات هورمونی رخ می‌دهد، اما در سنین دیگر نیز ممکن است به آن مبتلا شوید.

علل مهم جوش یا آکنه صورت:

1-  اختلالات هورمونی :

دوران بلوغ زمان اوج بروز آکنه به علت تغییر در سطوح هورمونهای جنسی میباشد. سنین بالاتر نیز به خصوص در خانم ها به علل مختلف از جمله اختلالات هورمونهای جنسی ممکن است دچار آکنه شوند .

یکی از علامت های مهم بیماری شایع تخمدان پلی کیستیک آکنه و موی زائد میباشد. استروژن موجود در بدن خانمها عامل حفاظت کننده در برابر آکنه میباشد ولی هنگامی که تستوسترون آزاد خون در بدن یک خانم افزایش یابد باعث افزایش بروز آکنه میشود.

2- استفاده از مواد آرایشی بر پایه چربی:

چربی معدنی‌ای که در بعضی از لوسیون ها موجود است، عاملی قوی‌ در مرطوب سازی پوست میباشد. اما باعث انسداد منافذ پوست و در نتیجه به‌ وجود‌ آمدن جوش صورت می‌شود. سیلیکون موجود در محصولات بهداشتی و آرایشی ماده‌ی دیگری است که باعث بسته شدن منافذ پوست می‌شود.

3- استرس:

استرس یکی از عوامل ایجاد آکنه و آکنه نیز عامل ایجاد استرس است؛ در حقیقت این دو در یک چرخه‌ی معیوب با هم مرتبط‌ هستند. وقتی تحت فشارید پوست شما هورمون‌های استرس (مانند کورتیزول) تولید می‌کند. این هورمون غدد چربی را به ساختن تستوسترون تحریک می‌کند، میزان تولید چربی را افزایش می‌دهد و در نهایت جوش‌ها یکی پس از دیگری ظاهر می‌شوند.

4- مصرف بعضی از داروها:

داروهای مختلف ممکن است باعث بروز آکنه شوند.

 از جمله: لیتیوم. فنی توئین. کورتون

5-رژیم غذایی:

گوجه و فلفل حاوی ماده‌ای به‌نام «لیکوپن» است که برای بعضی افراد محرک است و باعث اسیدی شدن سطح پوست شده و باعث جوش صورت می‌شود. همچنین بعضی افراد با لبنیات یا اقسام مواد غذایی دیگر نیز سازگاری ندارند. واکنش‌ پوست و در کل بدن شما نسبت به مواد غذایی مختلف کاملا متفاوت است.

6-نور آفتاب:

شاید شما هم شنیده باشید که آفتاب گرفتن و در معرض نور خورشید بودن سرطان‌زاست. واقعیت همین است؛ قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید بدون محافظ پوست و کرم‌های ضد آفتاب خطرات زیادی دارد. برخلاف تصور عموم، آفتاب به رفع جوش کمکی نمی‌کند و حتی باعث تشدید آن نیز می‌شود زیرا پوست در معرض خورشید خشک می‌شود و چربی بیشتری تولید می‌کند.

7-یک سری از شغل ها:

شغلهای خاص که با مواد شیمیایی در تماس هستند ممکن است باعث افزایش آکنه شوند.

8-ژنتیک:

بعضی از افراد به طور ارثی بیش از سایرین مستعد بروز آکنه میباشند.

9-اختلالات کبدی:

بروز آکنه ممکن است یکی از علائم اختلال کبدی یا صفراوی باشد به همین دلیل بررسی آنزیم های کبدی لازم میباشد.

-هنگامی که شما جهت درمان آکنه به پزشک مراجعه میکنید در گام اول پزشک یک سری آزمایش درخواست میکند و بر اساس جواب آزمایشات درمان مناسب را اعم از کرم و قرص های مختلف برای شما تجویز میکند.

10- اختلالات غده آدرنال :

بیماریهای غده آدرنال مثل سندرم کوشینگ میتوانند باعث بروز آکنه شوند.

آزمایشات درخواستی:

1-LH

2-FSH

3- Prolactin

4- DHEAS

5- Testostrone   

6- 17-hydroxyprogesterone

7-ACTH

8- Cortisol

 9-AST

10-ALT

11-ALKP