به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ

از بین رفتن حس بویایی | علائم شایع عفونت کرونا

همانطور که حتما تا به حال شنیده اید یکی از علائم شایع عفونت کرونا ویروس ازبین رفتن یا کاهش حس بویایی به طور موقتی میباشد،که این علامت در کروناویروس خیلی بیشتر از سایر ویروس های تنفسی میباشد.

اختلال در حس بویایی بیش از هر علامت دیگری ما را به یاد کرونا میندازد ، این روزها هرگونه کاهش حس بویایی ابتلا به کرونا میباشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

علائم شایع عفونت کرونا

از بین رفتن حس بویایی که به 2 علت ایجاد میشود: آسیب به مخاط بویایی داخل بینی توسط ویروس کرونا و از بین بردن گیرنده های عصبی که حس بویایی را انتقال میدهند.

اگر دچار این علائم شایع عفونت کرونا شدید، اصلا نگران نشوید این عارضه در اکثر موارد دائمی نخواهد بود و بعد از ترمیم بافت مخاطی بویایی توسط بدن دوباره به حالت عادی برمیگردید.

پزشکان درمان های متفاوتی را برای برگشت حس بویایی پیشنهاد میکنند ، ولی این درمان ها وقتی لازم است که فرد حداقل 2 هفته از بیماری اش گذشته باشد.

درمان های پیشنهادی

  1.  حس بویایی را تحریک کنید. حس بویایی با مجموعه ای از بو ها قوی می شود. رایحه هایی مانند لیمو ، گل سرخ ، میخک و اوکالیپتوس را استفاده کنید. دو بار در روز و هرکدام 20 ثانیه حداقل 3 ماه اینکار تکرار شود.

ثابت شده است که این روش در کاهش بویایی پایدار مفید است. این در حالی است که روشی راحت و کم هزینه است.

2.درمان بعدی استفاده از قطره های کورتون است. اگرچه این روش خیلی پیشنهاد نمی شود. چراکه هنوز مزایا و معایب به طور کامل ثابت نشده است.

البته کسانی که از قبل بیماری های حساسیتی دارند و اسپری یا قطره کورتون استفاده میکردند، هنوز هم باید به درمان خود ادامه دهند.

3.درمان های بعدی اسپری سدیم سیترات داخل بینی و قطره ویتامین A و قرص امگا3 میباشد.

در آخر

نکته ای باید در نظر بگبربد، بدون استرس بودن آزمایش کرونا است. باید فضایی فراهم بشود تا در آرامش کامل تست گرفته شود. های طب این امکانات را در اختیارتان می گذارد.