به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
تست کرونا

تست کرونا و انواع آن | کدامیک بهتر است؟

با توجه شیوع گسترده ویروس کرونا ممکن است هر یک از اطرافیان ما به این ویروس مبتلا شوند. شاید برایتان پیش آمده که یکی از همکارانتان در محل کار به کرونا مبتلا شده باشد. در چنین مواقعی معمولا هر یک از ما علائم کرونا را در خود حس می کنیم. برای اطمینان از اینکه آیا علائم واقعی بوده و یا تنها نگرانی بوده اند باید تست هایی را انجام دهیم. امروز در های طب در خصوص انواع تست کرونا بحث می کنیم.

به هر دلیلی که تست کرونا می دهید باید برخی مسائل را عایت کنید. چنانچه به دلیل بروز علائم آزمایش خود را انجام داده اید، حتما در خانه بمانید. حتما تا پاسخ نهایی تست کرونا، خود و نزدیکانی که در ارتباط بودید را قرنطینه کنید. آخرین افرادی که با آن ها در تماس بودید را لیست کرده و خبرشان کنید. آن ها نیز باید تا نهایی شدن جواب تست کرونا در خانه بمانند.

 

تست مثبت کرونا

 

انواع تست کرونا

 

به طور کلی دو نوع تست مختلف وجود دارد. تست مولکولی و آنتی بادی که توضیحات آن ها در زیر آمده است.

تست تشخیص مولکولی

 

این تست کرونا وجود عفونت فعال در بدنتان را بررسی می کند. تست مولکولی تشخیص می دهد که وضعیت قرنطینه شما به چه شکل خواهد بود؟ تا به اینجای کار دو تست تشخیص مولکولی می توانند نتایج را مشخص کنند. تست مولکولی تست آرتی-پی‌سی‌آر (RT-PCR) با قابلیت تشخیص محتوای ژنتیکی ویروس و تست آنتی‌ ژن وظیفه آن شناسایی پروتئین های خاص ویروس است.

تست تشخیص مولکولی کرونا به شکل زیر انجام می شود. این تست کرونا که مراحل آن ذکر شده اند، اطمینان بیشتری در پزشک و متقاضی ایجاد می کند.

 

تست کرونا : pcr

 

مراحل تست مولکولی

 

  1. پزشک یا متخصص، آزمایش ویروس کرونا را برای شخص متقاضی تجویز می‌کند.
  2. فرد متخصص با استفاده از یک وسیله مخصوص به نام سوآب نمونه گیری می کند. سوآب وسیله‌ای است برای گرفتن نمونه، که در انتهای آن تکه‌ پنبه ای قرار گرفته. متخصص از بینی یا گلوی شما با استفاده از سوآب نمونه می‌گیرد.
  3. سوآب درون یک ظرف استریل قرار می‌گیرد و به آزمایشگاه مورد نظر انتقال پیدا می کند.
  4. نمونه باید طی ۷۲ ساعت به آزمایشگاه مربوطه برسد و حتما باید برای نتیجه دقیق در دمای مناسب و خاصی نگهداری شود.
  5. در آزمایشگاه، ویروس کرونا از دیگر ویروس های موجود بر روی سوآب جدا می شوند. اینکار به وسیله ی مخلوط کردن سوآب با مایع مخصوصی صورت می گیرد.
  6. با استفاده از پرایمر یا نشانگر و یک ماشین با فناوری بالا، میلیون‌ها نسخه از DNA ویروس را تولید می‌کنند. اگر DNA و ویروس کرونا همدیگر را دریابند، نور خاصی تولید می شود. ماشین مخصوص این نور را ثبت کرده و نتیجه مثبت تست کرونا را نشان می دهد.

 

قرنطینه خانگی

 

در این مدل از تست کرونا می توان نمونه چند آزمایش را مخلوط کرد. نتیجه نهایی از روی نمونه های مخلوط شده بررسی می شود. چنانچه نتیجه تست کرونا منفی بود، یعنی هیچ یک از افراد متقاضی مبتلا نیستند. چنانچه پاسخ تست مثبت بود، حتما باید آزمایش دیگری برای هر یک از افراد تنظیم شود. به اینصورت فرد مبتلای اصلی را پیدا می کنند. این تست کرونا که به عنوان تست نمونه تلفیقی از آن یاد می شود برای صرفه جویی در متریال و زمان آزمایش است. کاربرد این مورد معمولا برای مناطقی است که جواب تست اکثر جمعیت منفی است.

تست آنتی بادی

 

تست آنتی بادی با مولکولی تفاوت هایی دارد. برعکس تست مولکولی که به دنبال ویروس بود، در این مورد به دنبال آنتی بادی بدن هستیم. همان آنتی بادی هایی که بدن برای مقابله با ویروس از خود ترشح می کند. اکثر پزشکان و متخصصان توصیه می کنند که نتیجه این تست را قطعی برداشت نکنید. چرا که بدن در زمان مبتلا شدن به عفونت در طول چند روز و یا چند هفته آنتی بادی می سازد. به همین دلیل اعتماد کردن به این تست و اتکا به نتیجه آن کمی دشوار است.

 

تست آنتی بادی کرونا

 

انواع تست کرونا در ایران

 

چندی پیش متخصص بیماری‌های داخلی بیمارستان آیت‌الله طالقانی تهران، علی پیر صالحی در خصوص انواع تست کرونا سخن گفت. او ذکر کرد که در حال حاضر دو نوع تست رایج کرونا یعنی تست پی‌سی‌آر و تست آنتی‌بادی در ایران موجود هستند. در این بین پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت از تولید کیت ‌های تشخیص سریع آنتی ‌ژن کرونا با امکان تشخیص در کمتر از ۲۰ دقیقه خبر داد.

 

رعایت بهداشت

 

در آخر باید گفت …

 

پیش از هرکاری سعی کنید کلیه موارد بهداشتی را به خوبی رعایت کنید. کلیه پروتکل های بهداشتی معمول را لیست کرده و آن ها را به خاطر بسپارید. فراموش نکنید که به جز موقعیت های حاد از خانه خارج نشوید. های طب تلاش کرده با ارائه خدمات در منزل این جا به جایی ها را به حداقل برساند.