به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
انواع غربالگری جنین

انواع غربالگری جنین

انواع غربالگری جنین را در این مطلب مورد بررسی قرار می دهیم و در ارتباط با آن ها به مختصر توضیح خواهیم داد. همانطور که می دانید غربالگری نوزادان می تواند شما را از سلامت کودک خود مطمئن سازد.

اگر نوزاد شما دچار مشکل و یا بیماری می باشد از طریق غربالگری تشخیص داده شده و می توانید به موقع آن را درمان نمایید و یا از پیشرفت آن جلوگیری کنید غربالگری در نوزادان زمان های مشخصی دارد و همینطور انواع مختلفی دارد که در این مطلب به معرفی بیشتر آن ها خواهیم پرداخت.

ابندا باید بگوییم که مهمترین انواع غربالگری جنین در دوران بارداری دارای دو مرحله می باشد. یکی از آن ها سونوی NT می باشد که از 11 تا 13 هفتگی قابل انجام است و در آن چین پشت گردن و استخوان بینی جنین اندازه گیری می شود که آزمایش مخصوص به خود را دارد. در این آزمابش ریسک ناهنجاری های کروموزومی و ژنتیکی مشخص می شود.

آزمایش دیگری سونوگرافی آنومالی می باشد که در 18 تا 20 هفتگی جنین انجام می شود و در آن اهنجاری های جسمی جنین مورد بررسی قرا می گیرد.

این دو آزمایش در انواع غربالگری جنین می توانند بسیار مهم باشند و در صورت نرمال بودن این دو غربالگری تقریبا می توانید از سلامت جنین خود آسوده خاطر باشید. تست‌ های غربالگری مرحله اول و دوم بارداری به مجموعه‌ای از بررسی‌ های سونوگرافی و آزمایشگاهی گفته می‌شود که در مراحل مختلف انجام می شود و هدف از انجام آن این مراحل غربالگری این است که مادران باردار را از یک سری سندرم‌ها و نقایص جنینی (نه همه نقایص) غربال کرده و آنها را در گروه‌ های کم خطر یا پر خطر قرار دهند.

از آنجایی که این مشکلات در خانواده هایی که سابقه‌ای از این ناهنجاری ها ندارند نیز دیده شده است به تمام مادران باردار پیشنهاد می شود تا در هر سنی ،این آزمایش ها و غربالگری را انجام دهند تا از سلامت جنین خود مطمئن شوند و اگر مشکلی در سلامت باشد به موقع متوجه شده و مراحل درمان آن را هرچه سریعتر شروع نمایند.

 

غربالگری مرحله اول (غربالگری سه ماهه اول)

یکی از انواع غربالگری جنین می توان گفت غربالگری مرحله اول است. زمان انجام غربالگری سه ماهه اول از 11 هفته تا 13 هفته و 6 روز می‌ باشد که احتمال خطر سندرم داون (تریزومی 21) (تریزومی13) و تریزومی (18) در این غربالگری مشخص می‌ شود.

این مرحله از غربالگری شامل یک آزمایش خون به‌ علاوه یک سونوگرافی برای بررسی ضخامت پشت گردن (سونوگرافی ان تی) و وجود استخوان بینی (ان بی) می‌ شود.

 

درباره سونوگرافی ان تی (NT)

یکی دیگر از انواع غربالگری جنین، سونوگرافی ان تی می باشد که روش انجام آن مثل سونوگرافی های معمولی از روی شکم است، اما در سونوگرافی ان تی، با روش دقیق و خاصی با بزرگنمایی ضخامت پشت گردن جنین و وجود استخوان بینی بررسی خواهد شد، توجه داشته باشید خطا در اندازه گیری عدد ان تی می‌ تواند نتیجه غربالگری را تغییر داده و موجب نتیجه نگرفتن شما از آزمایش شود.

عدد ان تی (ضخامت پشت گردن) در جنین‌ های مبتلا به سندرم داون، افزایش نشان می‌ دهد. دیده شدن استخوان بینی، نشانه خوبی می باشد، اما مشاهده نشدن آن نیاز به پیگیری مجدد در هفته‌ های آینده خواهد داشت. اگر آزمایشات هیچ مشکلی نداشته باشند، اما عدد ان تی بالاتر از حد مشخص باشد، نیاز به آزمایشات تکمیلی دیگر و یا آمنیوسنتز می‌ باشد که نتیجه دقیقی را از غربالگری بدهد.

لازم به ذکر است که تمام زنان (در هر سنی) علاوه بر سونوگرافی مرحله اول (ان تی) نیاز به انجام سونوگرافی مرحله دوم (آنومالی اسکن) نیز خواهند داشت.

 

نتیجه غربالگری مرحله اول

یکی از انواع غربالگری جنین غربالگری مرحله اول بود که همانطور که گفته شد در سه ماهه اول از 11 هفته تا 13 هفته و 6 روز بارداری انجام می شود و نتیجه غربالگری مرحله اول حاملگی به صورت برآوردی از آزمایشات و نتیجه سونوگرافی، سن مادر گزارش می‌ شود که این نتیجه بسیار قابل اهمیت می باشد زیرا مشخص می کند که لازم به انجام تست های تشخیصی دیگر می باشد یا خیر.

 

مرحله اول غربالگری

در محله اول غربالگری با انجام سونوگرافی NT موارد مهمی چون زنده بودن جنین ، سن بارداری ، بارداری‌های دوقلو و آن دسته از اختلالات هنگام تولد را که در این محدوده بارداری قابل تشخیص هستند نشان داده می شوند که می‌ توان آن ها را مورد بررسی بیشتر و تایید قرار داد. در این مرحله مهم می توان با داشتن اطلاعات بیشتر از جنین و یا در صورت مشکل در او اقدام به درمان و یا پیشگیری از بیماری کرد.

لازم به ذکر است که در سه ماهه اول بارداری میتوان به احتمال وجود سندرم داون (مونگولیسم) پی برد. سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول ،تستی است که برای برسی اختلالات کروموزومی و ژنتیکی هنگام تولد انجام می‌ شود و سلامت نوزاد را تایید می نماید و یا در صورت مشکل به شما این امکان را می دهد تا برای درمان آن به موقع اقدام نمایید.

با انجام غربالگری ذکر شده ریسک بیماری‌ هایی نظیر سندرم داون، تریزومی 18 وتریزومی13 محاسبه خواهد شد. درنتیجه سونوگرافی NT در فاصله هفته‌های 11 تا 13 هفته و 6 روز برای تمامی خانم‌ های باردار توصیه می‌ شود تا از سلامت نوزاد خود مطمئن شوند در اصل انواع غربالگری جنین و یا غربالگری نوزادان و یا غربالگری مادران تنها برای اطمینان از سلامت نوزاد انجام می شوند و این امکان را به شم می دهند تا در صورت مشکل در و بیماری هرچه سریعتر مطلع شده و اقدام به درمان آن نمایید.

لازم به ذکر است که سندرم داون شایع‌ ترین اختلال ژنتیک محسوب می‌ شود (که با شیوع 5/1 مورد در هر 1000 زایمان که به تولد نوزاد زنده می‌ انجامد).  این سونوگرافی به طور معمول از روی شکم ( abdominal ) انجام می‌ شود ، هر چند به ندرت انجام سونوگرافی واژینال لازم می‌ شود که در این سونوگرافی پزشک دید بهتری از جنین خواهد داشت و این روش هیچ خطری برای مادر یا جنین به همراه ندارد.

در طی سونوگرافی NT وجود یا عدم وجود استخوان بینی هم قابل ثبت و بررسی است، زیرا در ناهنجاری مادرزادی مثل سندرم داون ، تیغه استخوان بینی تشکیل نخواهد شد و این نشان از سندرم داون خواهد داشت.

توجه داشته باشید که دقت سونوگرافی NT به تنهایی در تشخیص ناهنجاری‌ های جنین حدود 75 درصد می‌ باشد و اگر با آزمایش خون همراه شود، به صحت 85 درصد می‌ رسد یعنی این آزمایش به طور صد درصد بیماری داشتن و عدم بیماری را در جنین مشخص نخواهد کرد.

شما درسونوگرافی NT می‌ توانید ضربان قلب جنین خود را بشنوید و با انجام سونوگرافی‌ های لازم در طول دوره بارداری می توانید از شرایط جنین خود مطلع شوید که این شرایط شامل مواردی از قبیل سقط جنین، بارداری خارج از رحم یا اکتوپیک، سن حاملگی نامشخص، بارداری چندقلویی، علت خونریزی های واژنی، وضعیت رشد نوزاد، اندازه‌گیری سطح آمنیوتیک و زمانی که به سزارین نیاز باشد است.

 

غربالگری مرحله دوم

یکی دیگر از انواع غربالگری جنین سونوگرافی غربالگری مرحله دوم می باشد که در این نوع غربالگری، اسکن از رحم و جنین در شکم انجام می شود این سونوگرافی در حدود هفته‌ های 18 تا 22 بارداری قابل انجام است.

چون مورفولوژی همه اندام‌ ها کامل شده‌ا است و می‌ توان یک ارزیابی دقیق از ساختار آناتومیک جنین انجام داد و جواب مورد اطمینانی را ارائه داد و لازم به ذکر است که در سونوگرافی مرحله دوم تعیین جنسیت جنین به طور قطعی قابل انجام است.

توجه داشته باشید که سو نوگرافی‌ های غربالگری یکپارچه، سونوگرافی‌ هایی هستند که قسمتی از آن در سه ماه اول و قسمت دیگری از آن در سه ماه دوم بارداری انجام می‌ شود. این سونوگرافی‌ ها در مقایسه با هر یک از تست‌ های غربالگری سه ماهه اول و دوم به تنهایی حساس‌تر بوده و برای غربالگری سندروم داون، تریزومی 18 و تریزومی 13 و اختلالات لوله عصبی به کار می‌ روند که نتیجه آن ها بسیار مهم می باشد.

در مرحله دوم غربالگری سونوگرافی آنومالی مواردی همچون ظاهر جنین مانند صورت جنین و لب شکری بودن جنین مورد بررسی قرار خواهد گرفت و همینطور ستون فقرات از لحاظ طولی و هم مقطع عرضی بررسی خواهد شد تا اطمینان ایجاد شود که همه استخوان‌ ها در یک ردیف قرار گرفته‌ اند و مشکلی برای نوزاد به وجود نخواهد آمد.

در سونوگرافی آنومالی جفت مایع آمنیوتیک و بندناف مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. این امکان وجود دار که جفت در دیوار جلویی رحم (قدامی) یا دیوار پشتی رحم (خلفی) یا نزدیک با بالا یا پایین رحم باشد. اگر جفت پایین باشد نیاز است که سونوگرافی دیگری در سه ماهه سوم بارداری جهت ارزیابی موقعیت جفت و جنین انجام گیرد.

مورد دیگر در سونوگرافی آنومالی جنین برای تشخیص زود هنگام بیماری‌ های مادرزادی بسیار خطرناک مورد استفاده قرار می‌ گیرد که عدم تشخیص به موقع این بیماری‌ ها ممکن است باعث مشکات جدی در نوزاد شود این مشکلات شامل بروز عقب ماندگی ذهنی، کند شدن رشد جسمانی و حتی مرگ نوزاد می باشد.

در سه ماهه دوم بارداری با انجام سونوگرافی آنومالی تمامی اجزای جنین از قبیل سر و شکم، دست و پا، قلب، ریه، انگشتان و… جزء به جزء مورد بررسی قرار خواهد گرفت و سلامت نوزاد مشخص خواهد شد و یا بیماری‌ های مربوطه تشخیص داده می شود.

پزشک متخصص با انجام سونوگرافی آنومالی بخش‌ های مختلف جنین از جمله: HC اندازه‌گیری محیط اطراف سر AC اندازه‌گیری محیط شکم FL اندازه‌گیری استخوان ران را مورد بررسی قرار می‌ دهد و سلامت نوزاد را تایید می کند و یا در صورت مشکل آن را تشخیص می دهد.