به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ

اپتومتری

کلمه اپتومتری از کلمه لاتین optic  و metry  که بمعنی سنجش و ارزیابی انکسار و در فارسی به عنوان بینایی سنجی ترجمه شده است ، که به معنی واقعی شامل دو وجه پزشکی و فیزیکی می باشد که وجه پزشکی آن شامل : آناتومی وفیزیولوژی چشم،فارماکولوژی،آسیب شناسی( اتیولوژی) چشم و بینایی و … می باشد و وجه دیگر آن فیزیک می باشد : شناخت نور و فیزیک نور، آزمایشگاه اپتیک ، فیزیولوژی اپتیک ، لابراتوار اپتیک ( تئوری – عملی)

نتیجتاً اپتومتری در دو وجه این علم دارای جایگاه مناسبی می باشد و فردی که در این رشته تحصیل می کند ( که بعداً به آن اپتومتریست گفته می شود) دارای دو مهارت بعنوان معاینه گر و دیگری مسئول فنی در زمینه ساخت عینک و ارائه اصولی یک plan معتبر در ادامه درمان بیمار ایفای نقش می نماید .

مراقبت از سلامت بینایی از اهمیت زیادی برای ما برخوردار است. اپتومتریست ها وظیفه دارند بیماری های چشمی را تشخیص داده و نوع آن ها را مشخص کنند. آن ها مراقبین سلامت چشم هستند و در مرحله اول باید به این افراد مراجعه کنیم.

در ذیل به چند مورد از وظایف اپتومتریست ها اشاره خواهیم کرد:

  1. بررسی میدان دید فرد
  2. تعیین نمره ی عینک و کمک به انتخاب عینک مناسب برای فرد
  3. تشخیص ابتدایی برخی اختلالات چشمی که در ظاهر مشخص خواهند شد، از جمله آب سیاه و آب مروارید
  4. بررسی بیمار از نظر اختلال در تشخیص رنگ ها
  5. درمان افرادی که به تنبلی چشم دچار هستند.
  6. ساخت عینک های طبی
  7. ارائه مشاوره به افراد مشغول به کار در صنایع مختلف، به منظور محافظت از چشمان خود.
  8. معاینه کودکان به دلیل شناسایی وجود و یا عدم وجود هر گونه نارسانایی در بینایی
  9. درمان برخی از مشکلات اکتسابی چشم ها

سن شروع معاینه چشم:

بهتر است همه بچه ها قبل از ۶ ماهگی یکبار معاینه شوند و از سن ۶ ماهگی تا ۶ سالگی (سن بحرانی) جهت پیشگیری و درمان تنبلی چشم معاینات سالیانه ضرورت دارد و بعد از آن افرادی که مشکل چشمی خاصی ندارند . میتوانند تا سن ۲۵ سالگی سالی یکبار ، بین ۲۵ تا ۴۰ سالگی ، هر دو سال یکبار و از سن ۴۰ سالگی و شروع پیر چشمی لازم است سالی یکبار معاینات چشم انجام شود. البته این در مورد افرادی می باشد که توصیه پزشکی خاصی در ارتباط با معاینه چشم بصورت کوتاه مدت ندارند . دقت داشته باشید که ظاهر سالم چشم ، دلیلی بر بینایی طبیعی نیست و حتی دید کامل به تنهایی علامت سلامت کامل چشم نیست.