به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
تاثیر دارو های گیاهی بر کرونا

تاثیر دارو های گیاهی بر کرونا

تاثیر دارو های گیاهی بر کرونا امروزه موضوعی بسیار مورد بحث است همانطور که میدانید طبق طب سنتی استفاده از بعضی داروهای گیاهی و ادویه ها موجب بهبودی بعضی از بیماری ها و بالا رفتن سیستم ایمنی بدن می شود و در دوران کرونا پیشنهاد میشود که سیستم ایمنی بدن خود را برای پیشگیری از ابتلا به کرونا بالا نگه دارید و برای این منظور بهتر است از گیاهان و دارو هایی که موجب افزایش سیستم ایمنی بدن می شوند استفاده کنید.

امروزه به دلیل اینکه داروی قطعی برای درمان کرونا در دسترس نیست، پیشنهاد اکثر پزشکان علاوه بر تجویز دارو های خود استفاده از گیاهان و دمنوش ها برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن است.

در ادامه چند نمونه از گیاهانی که مصرف آن ها در درمان ویروس کرونا تاثیر می گذارد را برای شما نام برده و توضیح خواهیم داد.

داروهای گیاهی برای تقویت سیستمی ایمنی بدن

گیاهان و دمنوش های گیاهی از سالها پیش برای درمان بیماری ها و سرما خوردگی ها مورد استفاده قرار می گرفتند و تاثیر آن ها اکثر اوقات مثبت و مفید بوده است کرونا نیز همینطور است، تاثیر دارو های گیاهی بر کرونا نیز تا به امروز مفید بوده است. بعضی از دارو ها موجب بالا رفتن سیستم ایمنی بدن میشوند که این موضوع تا حد زیادی از ابتلا به کرونا جلوگیری می کند.

حفظ قدرت سیستم ایمنی به ویژه در حال حاضر که با بحران همه‌گیری بیماری کووید-19 نیز مواجه هستیم، اهمیت دارد. سیستم ایمنی مسئول پیشگیری و مبارزه با عفونت ها است و زمانی که از قدرت لازم برخوردار باشد، احتمال دفع بیماری ها نیز بیشتر می شود.

البته به این نکته توجه داشته باشید که تنها استفاده از دارو های گیاهی برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن کافی نیست و در کنار آن باید دریافت برخی ویتامین ها و مواد معدنی به میزان لازم، دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم، خواب کافی و انجام ورزش را جدی بگیریم.

موضوعی که نباید آن را فراموش کرد این است که بدانیم بهترین راه آن است تا تمام تلاش خود را کرده تا به کرونا مبتلا نشویم برای این منظور باید تمام اقدامات پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19 و ابتلا به بیماری را جدی بگیریم. از مهمترین این اقدامات شستشو دست به صورت مرتب و استفاده از ماسک وجلوگیری از تماس دست با صورت است. این موارد ساده ترین راه برای کاهش خطر ابتلا به بیماری است.

در زیر چند نمونه از گیاهانی را که در تاثیر دارو های گیاهی بر کرونا نقشی دارند را نام برده و به مختصر توضیح خواهیم داد:

 • اکیناسه (سرخارگل)
 • دارچین
 • آویشن
 • زننجبیل
 • زردچوبه
 • بابونه
 • اُرگانو ( پونه کوهی )

اکیناسه (سرخارگل) و تاثیر دارو های گیاهی بر کرونا

اکیناسه یکی از داروهای گیاهی است که برای کمک به بهبودی بیماری کرونا میتواند بسیار کمک کند. استفاده از این گیاه برای پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن و تقویت عملکرد آن بسیار ایده آل و مناسب است. این گیاه کاربرد ها و تاثیرات مختلف دیگری مانند: کاهش تسکین درد و التهاب را نیز دارد.

و از دیگر ویژگی های سرخارگل این است که این گیاه دارای خواص ضد ویروس و آنتی اکسیدانی نیز می باشد. مصرف این گیاه در دوران سرما خوردگی که فرد به آب ریزش بینی و گرفتگی بینی دچار است می تواند به کاهش مدت زمان شدت بیماری کمک کند. البته این نتیجه بر همهی افراد یکی نیست.

طبق مطالعات دیگر نشان داده شده است که اکیناسه می تواند برای درمان عفونت های تنفسی حاد مفید باشد اگر از آن بلافاصله پس از ظهور علائم بیماری استفاده شود. این به دلیل آن است که اکیناسه می تواند سطوح سیتوکین های پیش‌التهابی که با التهاب و عفونت های تنفسی مرتبط هستند را کاهش دهد. این ویژگی نشان می دهد که این گیاه میتواند برای بهبود بخشیدن به فرد مبتلا به کرونا می تواند تا حدودی مفید باشد.

ترکیبات فعال اصلی در این گیاه شامل آلکیلامیدها، مشتقات اسید کافئیک و پلی ساکاریدها هستند که مسئول خواص ضد میکروبی، ضد ویروسی و ضد التهابی این گیاه هستند.

نتیجه دیگر بررسی ها بر این گیاه نشان داده است که عصاره اکیناسه می تواند سلول های ایمنی به نام ماکروفاژها را فعال کرده و همچنین بیان مولکول های التهابی به نام سیتوکین ها را تعدیل کند.

دارچین و تاثیر دارو های گیاهی بر کرونا

یکی از ویژگی های بسیار مهم و مفید گیاهان دارویی داشتن آنتی اکسیدان ها است. آنتی اکسیدان ها از بدن در برابر آسیب اکسیداتیو ناشی از فعالیت رادیکال های آزاد محافظت می کنند.

دارچین حاوی مقدار بسیاری از آنتی اکسیدان های قردرتمند مانند پلی فنول ها و خواص ضد باکتری، ضد ویروس و ضد قارچ است. همینطور دارچین به صورت روغن نیز قابل استفاده است و روغن دارچین سرشار ازخواص ضد باکتریایی است.

ویژگی های دارویی دارچین

 • روغن دارچین دراری توانایی مهار کردن رشد برخی باکتری ها از جمله لیستریا و سالمونلا است
 • روغن دارچین برخلاف آنتی بیوتیک ها موجب مقاومت نمی شود
 • روغن دارچین می تواند در درمان عفونت های تنفسی ناشی از قارچ ها موثر عمل کند. بر همین علت میتوان در میان تاثیر دارو های گیاهی بر کرونا دارچین را نیز ک تاثیر ندید.
 • دارچین دارای ترکیب فعالی به نام سینامالدئید است که به مبارزه با انواع مختلف عفونت کمک می کند. ( بر این دلیل نیز می تواند در بهبودی بیمار مبتلا تاثیر مثبت بگذارد.)
 • دارچین از خواص ضد التهاب نیز برخودار است

آویشن و تاثیر دارو های گیاهی بر کرونا

آویشن می تواند ویتامین های مورد نیاز بدن در روز را تامین کند. این گیاه به دلیل خواص بالایی که دارد در بحث تاثیر دارو های گیاهی بر کرونا می

بسیار مؤثر عمل کند.

گیاهآویشن سرشار از ویتامین است که در زیر بعضی از این ویتامین ها را نام برده ایم:

 • منبع غنی از ویتامین C
 • منبع خوبی برای ویتامین A
 • دارای مواد معدنی مس
 • آهن
 • منگنز
 • فیبر

تمام این مواد مغذی می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن انسان کمک کنند. در نتیجه بسیار مفید برای بهبود بیماری کرونا است و یا حتی استفاده از آن گاها میتواند در پیشگیری از ابتلا به کرونا کمک کند.

ویژگی های دارویی دارچین

 • آویشن دارای ترکیبات تیمول و کارواکرول که به واسطه این ترکیب دارای خواص ضد میکروبی قوی است. ( رایحه خاص این گیاه نیز به دلیل همین ترکیب است)
 • آویشن دارای فلاونوئیدها است که خواص آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی در این گیاه به دلیل وجود این ترکیب در آن است.
 • آویشن می تواند در مبارزه با عفونت ها، به ویژه آنهایی که در دستگاه تنفسی شکل می گیرند مانند برونشیت و ورم لوزه تاثیرگذار باشد
 • آویشن یکی از کارآمدترین داروهای گیاهی برای تقویت سیستم ایمنی است

به واسطه ویژگی هایی که آویشن دارا است در بحث تاثیر دارو های گیاهی بر کرونا می تواند بسیار مفید و تاثیرگذار باشد.

زنجبیل و تاثیر دارو های گیاهی بر کرونا

مورد بعدی در داروهای گیاهی زنجبیل است که فواید بسیاری دارد و از جمله آن تقویت سیستم ایمنی بدن است. خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی زنجبیل می توانند به تقویت سیستم ایمنی کمک کنند که در این بین ترکیب فعال موجود در زنجبیل که آن جینجرول میگویند نقش بسیار مهمی در این زمینه دارد.

طبق تحقیقات و مطالعه های انجام شده زنجبیل نقش مهمی در مهار برخی از سرطان ها دارد.

زنجبیل با فعال کردن سیستم ایمنی می تواند به پیشگیری از ابتلا به سرطان کمک کرده، سلول های سرطانی موجود را نابود کرده و از پخش شدن تومور جلوگیری کند و علاوه بر آن این گیاه به کاهش التهاب کمک میکند. خطر ابتلا به برخی از سرطان ها را کاهش می دهد. و همینطور زنجبیل دارای خواص ضد باکتری و ضد ویروس است که می تواند به مبارزه با این عوامل بیماری زا کمک کند.

ویژگی های دارویی زنجبیل

 • دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود
 • دارای ترکیب فعال جینجرول که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک یکند
 • خواص آن باعث مهار برخی از سرطان ها می شود
 • باعث کاهش التهاب می شود
 • ضد ویروس و ضد باکتری است

زردچوبه و تاثیر دارو های گیاهی بر کرونا

در بحث تاثیر داروهای گیاهی بر کرونا زردچوبه نیز بی تاثیر نیست. این گیاه حاوی آنتی اکسیدان بسیار است. و دارای کورکومین که ماده فعال موجود در زردچوبه است به واسطه خواص آنتی اکسیدانی، ضد باکتری و ضد التهاب خود بیشترین توجهات را به سوی خود جلب کرده است.

طبق تحقیقات کورکومین پشتیبان فعالیت پروتئینی به نام CAMP است که به حفظ عملکرد درست و سالم سیستم ایمنی کمک می کند. و در نتیجه زردچوبه با وجود خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهاب و ضد میکروبی خود می تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کند.

طبق تحقیقات زردچوبه هم مانند زنجبیل از خواص ضد سرطانی برخوردار است و کورکومین بیشترین نقش را در این موضوع دارد.

و طبق بررسی ها زردچوبه نیز باعث تقویت گلبول های سفید شده و سیستم ایمنی را بالا میبرد تا به مبارزه با عوامل بیماری زا کمک کند و همینطور، این گیاه به تنظیم ارتباط بین گلبول های سفید خون با سیستم ایمنی و دیگر قسمت های بدن کمک میکند و نتیجه آن افزایش سیستم ایمنی بدن است.

ویژگی های دارویی زردچوبه

 • حاوی آنتی اکسیدان است
 • ضد باکتری و ضد التهاب
 • باعث تقویت سیستکم ایمنی می شود
 • دراری خواص ضد سرطانی است
 • باعث تقویت گلبول های سفید می شود

بابونه و تاثیر دارو های گیاهی بر کرونا

نوشیدن مرتب چای بابونه برای بدن بسیار مهم است و طبق مطالعات نوشیدن دمنوش بابونه به عنوان یکی از داروهای گیاهی به تقویت ترکیبات ضد باکتری در بدن کمک می کند. چای بابونه سرشار از ترکیبات فنولی است که باعث تقویت سیستم ایمنی و محافظت از بدن در برابر عوامل بیماری‌زا می شود.

و ویژگی دیگر موجد در ترکیبات آن ممکن است به کاهش التهاب و تقویت فعالیت ضدباکتری کمک کنند.

از مزایای فوق العاده آن این است که آپی‌ژنین موجود در چای بابونه می تواند سلول های سرطانی، به ویژه در دستگاه گوارش، پستان، پوست، پروستات و رحم را هدف قرار دهد.

همچنین طبق مطالعه ای مصرف منظم چای بابونه به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان تیروئید و بیماری خوش خیم تیروئید را کاهش می دهد.

ویژگی های دارویی بابونه

 • ضد باکتری
 • باعث بالا رفتن سیستم ایمنی بدن
 • ضد التهاب است
 • بعضی از سرطان ها را مهار میکند
 • خطر ابتلا به سرطان تیروئید را کاهش می دهد

اُرگانو (پونه کوهی) و تاثیر دارو های گیاهی بر کرونا

روزانه مصرف این گیاه می تواند باعث افزایش سیستم ایمنی بدن شود و طبق مطالعات به ازای هر گرم وزن، فعالیت آنتی اکسیدانی اُرگانو می تواند 42 برابر بیشتر از سیب، 30 برابر بیشتر از سیب زمینی، 12 برابر بیشتر از پرتقال و 4 برابر بیشتر از بلوبری باشد زیرا این گیاه سرشار از ویتامین های A و C است.

پونه کوهی بهترین منبع برای جذب آنتی اکسیدان گیاهی است و همینطور کارواکرول و تیمول ترکیبات اصلی موجود در روغن اساسی اُرگانو هستند که ممکن است از خواص ضد میکروبی برخوردار باشند و طبق بررسی مطالعات این دو ماده از تکثیر سویه های مختلف باکتری استافیلوکوک اورئوس در گوشت و محصولات لبنی پیشگیری می کنند.

روغن پونه کوهی فعالیت ضد باکتری چشمگیر در برابر چند نمونه از این میکروب ها را نشان داده است، از این رو، به نظر می رسد مواد موجود در اُرگانو می توانند به مبارزه با بیماری هایی که به آنتی بیوتیک ها واکنش نشان نمی دهند، کمک کنند.

درست است که اُرگانو دارای خواص ضد باکتری است اما این به آن معنی نیست که مصرف اُرگانو از عفونت ها پیشگیری می کند.

نحوه استفاده داروهای گیاهی برای تاثیر دارو های گیاهی بر کرونا

برای دیدن تاثیر دارو های گیاهی بر کرونا شما می توانید این داروهای گیاهی را به صورت دمنوش و روزانه میل کنید. همچنین می توانید به صورت کپسولی میل کنید به این گونه که مثلا زردچوبه را داخل کپسول های خالی بریزید و هر روز، یک یا دو کپسول میل کنید.

به صورت عرقیجات هم این گیاهان قابل استفاده هستند، بعضاً به شکل دارو نیز در داروخانه ها عرضه می شوند البته توصیه می شود قبل از مصرف هرگونه ماده دارویی و یا حتی گیاهی با پزشک تان مشورت کنید.

و در آخر با وجود استفاده از گیاهان باز هم علائمی از ابتلا به کرونا در خود دیدید حتما با پزشک خود تماس گرفته و هر چه سریعتر به انجام تست کرونا اقدام کنید.