به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
تاثیر ویروس کرونا بر مادران باردار

تاثیر ویروس کرونا بر مادران باردار

تاثیر ویروس کرونا بر مادران باردار باعث ایجاد عفونت کووید-19 در بدن می شود. این ویروس مانند بسیاری از ویروس ها باعث سرما خوردگی و حس بی حالی در بدن افراد می شود و اغلب بیماران  و مبتلایان حسی مشابه با یک سرما خوردگی را تجربه می کنند. افرادی که مشکلات ریوی یا دیابت مداوم دارند و یا بدنی با سیستم ایمنی ضعیف دارند باید بیشتر مراقبت کنند زیرا با ابتلا به این بیماری ممکن است مشکلات جدی ریوی را تجربه کنند. مبتلایان به کووید-19 علائمی چون تب و و سرفه یا احساس تنگی نفس خواهند داشت که در بعضی به صورت خفیف و در بعضی از افراد شدید نمایان می شود که در صورت تشدید این علایم ، ممکن است دچار مشکلات جدی تنفسی شوند و نیاز به بستری در بیمارستان یا واحد مراقبت‌های ویژه داشته باشند.

کرونا ویروس یا کووید-19 توسط تماس با فرد بیمار یا تماس با اشیائی که قبلا توسط فرد بیمار لمس شده یا استفاده شده یا در معرض سرفه و عطسه‌ی آنان بوده‌اند، منتشر می‌شود. راه تشخیص این ویروس در بدن ازطریق بزاق دهان و ترشحات بینی است. و راه دریافت و مبتلا شدن به این بیماری از طریق دهان، بینی و چشم می باشد.

راه های جلوگیری از ویروس کرونا یا کووید-19

رعایت بهداشت فردی و اجتماعی مانند شستن منظم دستان بعد از هربار لمس و تماس با اشیا خارج از منزل و خودداری از لمس چشم و دست قبل شست و شو دستان بهترین راه برای پیشکیری از این بیماری است. برای بیرون از منزل برای رعایت بهتر میتوانید از الکل برای ضدعفونی دستان و اشیا استفاده کرده و برای اطمینان بیشتر و جلوگیری از ابتلا به این ویروس بهتر از ماسک استفاده کنید.

یکی دیگر از راه های جلوگیری از ابتلا به این ویروس رعایت فاصله اجتماعی است. بهتر است علاوه بر استفاده از ماسک با فاصله دو متر از افراد ایستاده و صحبت کنید یا در صف های نان و … بایستید. و همینطور تا حد ممکن از خانه بیرون نرفته و به مهمونی و دورهمی نیز نروید تا سلامت خود و دیگران را حفظ نمایید.

یکی از نکاتی باید رعایت شود هنگام  عطسه و سرفه افراد باید جلوی دهان خود را با دستمال و یا هنگام در دسترس نبودن دستمال با قسمت داخلی آرنج خود بگیرند تا مانع از پخش ویروس شوند.

با رعایت این نکات به راحتی میتوانید جلوی شیوع کرونا را بگیرید.

تاثیر ویروس کرونا بر مادران باردار و مشکلات آن

در زمان وجود کرونا این نگرانی برای مادران باردار  به وجود می آید که چگونه به دکتر خود برای معاینه مراجعه کنند ودر مرض این ویروس قرار نگیرند آیا برای حفظ سلامتی قرارهای ملاقات خود را کنسل کند؟ در جواب به این سوال باید بگوییم که قرار های ملاقات با پزشک و ماما برای سلامتی شما و جنینتان ضرور یاست و برای لغو هر کدام از آن ها شما می توانید با پزشکخود مشورت کنید و در صورت ضرورت نداشتن آن قرار را لغو کنید. برخی از ویزیت ها را می توانید به صورت آنلاین و یا تلفنی با پزشک خود انجام دهید اما در صورت وجود مشکل در دوران بارداری حتما با پزشک خود تماس بگیرید و در صورت لزوم به مطب یا بیمارستان مراجعه کنید.

زمان مراجعه به کلینیک یا بیمارستانتا حد امکان بهداشت را رعایت کنید بعد از لمس هر شیء دستان خود را بشویید و یا با الکل ضدعفونی کنید و توجه داشته باشید و فراموش نکنید که بعد از خارج شدن از آنجا حتما دستن خود را بشویید. پس از وارد شدن به کلینیک یا بیمارستان فاصله 2متری را رعایت کنید و از فرد حداقل 2متر فاصله داشته باشید و نکته دیگر اینکه حتما از درب منزی با ماسک بیرون بیاید.

در صورت امکان قبل از رسیدن به بیمارستان یا کلینیک شرایط خود را به آن‌ها اطلاع دهید تا آن‌ها بتوانند با آمادگی بیشتری شرایط مراقبت از شما را فراهم کنند. اگر مبتلا به کویید-19 هستید بهتر است قبل مراجعه به دکتر با پزشک خود مشورت کنید در مورد این که لازم است این ویزیت انجام شود یا بهتر است به زمان دیرتری موکول شود.

کرونا ویروس در بارداران و خطرات آن

در هنگام بارداری باید نهایت تلاش خود را برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری انجام دهیم. ما در ارتباط با بارداران که مبتلا به کوید-19 هستند اطلاعات کمی داریم که نشان داده است که ابتلا به کرونا ویروس در بارداران خطرناکتر از کرونا ویروس در افراد در همان سن که باردار نیستند نیست. البته لازم به ذکر است که زنان با شکلات بهداشتی دیگر ، به ویژه مشکلات ریوی ، فشار خون بالا، دیابت یا HIV ایدز بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دارند.

اگر یکی از موارد ذکر شده شامل شما می شود باید بیشتر از یک خانوم باردار مراقبت کنید تا مبتلا به این بیماری نشوید. زیرا در صورت مبتلاشدن باید بیشتر از بارداران مراقبت کنید. اکثر خانوم های باردار سالم با تست کرونا در منزل و با مراقبت بهبود مییابند. اما در صورت بدتر شدن علائم باید سریعاً ویزیت شوند. در صورت بدتر شدن علائم، رسیدگی ِسریع بهترین کار برای ممانعت از مشکلات جدی در مادر یا بارداری است.

 

ممکن است به توصیه پزشک اقدام به انجام X ray شود. بعضی اوقات درمان زنان بارداری که خیلی بیمار هستند ضروری است.اگر بدانند شما باردار هستید، باید تمام اقدامات لازم را انجام دهند تا اطمینان حاصل کنند که این کار تا حد امکان برای شما و کودک شما با ایمنی انجام می شود. مادرانی که دچار بیماری شدید می‌شوند و به ناچار در بیمارستان بستری می‌شوند، بیشتر احتمال دارد وارد مراحل زایمان شوند و به همین دلیل باید به دقت تحت نظر باشند. در صورتیکه تب دارید استامینوفن یا پاراستامول از داروهای ایمن در بارداری است.

کرونا ویروس در مادران باردار و سلامت جنین

از علائم کووید-19 تب است و تب در مادران باردار عوارضی را برای جنین به همراه دارد که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد:

تب ِبالا در حوالی هفته ششم بارداری یا چهار هفته بعد از لقاح، ممکن است با افزایش خطر مشکلات در مغز و ستون فقرات جنین همراه باشد. که همانطور که گفته شد این عوارض فقط مختص بیماری کووید-19 نیست بلکه این ازعوارض تب است و تب هم از علائم کرونا است. البته احتمال دیدن این عوارض بسیار کم است زیرا  حدود دو زن از هر هزار زن با تب در اوایل بارداری؛ در مقابل یک زن در هر ۱۰۰۰ زنی که در اوایل بارداری تب نداشته اند می‌توانند نوزادانی با این مشکلات داشته باشند. برای بررسی این نوع مشکلات ، انجام سونوگرافی در هفته ۱۸ تا ۲۲ بارداری توصیه می شود. در صورت پیش آمدن مشکل برای جنین در آزمایشات غربالگری مادر این مشکل مشخص خواهد شد.

هر چقدر به موعد زایمان ِخود نزدیک تر باشید، خطر برای نوزاد کمترمی شود. اگر کووید ـ 19 دارید و حین زایمان هستید، ممکن است بدن شما قادر نباشد به اندازه معمول اکسیژن دریافت کند. این ممکن است تطبیق با زایمان را برای جنین مشکل تر کند. بیشترین خطر برای نوزاد در زمانی است که به بیماری شدید مبتلا شده و قبل از موعد مقرر وارد زایمان شوید یا پزشک به دلیل شرایط نامناسب برای جنین به دلیل شدت بیماری شما ، توصیه به ختم بارداری زودرس کنند.

ما اطلاعات بسیار کمی داریم که بدانیم ویروس از مادران به نوزادان در دوران بارداری منتقل می شود یا خیر. تاکنون آزمایش خون در سه نوزاد نشان داده که در طول بارداری به این ویروس عکس العمل نشان داده‌اند. شواهدی در دست نیست که نشان دهد کووید ـ 19 سبب افزایش نقائص مادرزادی می شود، اگر چه اطلاعات ما بر پایه ی شواهد تعداد محدودی خانم باردار است که در زمان بارداری به بیماری شدید مبتلا شده اند و همچنان به بارداری ادامه دادند.

با اطلاعات بسیار اندکی که اگر مادری در زمان زایمان به کووید ـ 19 مبتلا باشد موجود است، به نظر می رسد حدود یکی از هر ۲۰ نوزاد علائم عفونت را ظرف چند روز اول بعد از تولد نشان خواهند داد . به احتمال بسیار آنها حوالی زمان زایمان به این عفونت مبتلا شده‌اند . بیشترین چیزی که میدانیم در مورد سه نوزادی است که نیاز به درمان پیدا کردند و به نظر می‌رسد عفونت کووید ـ 19 در آنها بهبود یافته است.

بر اسای مطالعات بر ویروس های قبلی مشابه کووید-19 این احتمال وجود دارد که کودک بعد از ابتلا به عفونت کووید ـ 19، به خوبی رشد نکند. اکثر پزشکان حداقل یک سونوگرافی 2 تا 4 هفته پس از پایان عفونت را توصیه می کنند تا از رشد مناسب کودک اطمینان حاصل کنند. همپنین برای کنترل و بررسی بیشتر توصیه می شود که سونوگرافی‌های مرتب، حداقل هر چهار هفته در طول بارداری برای پایش رشد جنین ادامه پیدا کند.

ابتلا مادر به کووید-19 پس از زایمان و تاثیر آن بر نوزاد

برای اینکه مادران مادران مبتلا به کرونا از فرزند تازه متولد شده خود باید جدا شوند تا زمان بهبودی یا خیر مشخص نیست البته هر منطقه بر اساس امکانات موجود در آن منطقه و وضعیت خودشان در رابطه با کووید ـ 19 متفاوت عمل خواهند کرد. اما برای تصمیم بهتر باید بدانید که بهتر آن است که با پزشک خود و پزشک نوزاد خود مشورت کنید و طبق توصیه های او عمل کنید.

در صورت شرایطی که شما مبتلا به کووید-19 هستید و باید در کنار فرزند خود بمانیدتنها راهی که دارید این است که به خوبی مسائل بهداشتی را رعایت کنید. هنگام مراقبت از کودک از ماسک استفاده کنید و دستان خود را متب بشویید و تا جای ممکن کودک را لمس نکنید و دست به صورت او نزنید. و مراقب باشید هنگامی که حتی در یک اتاق هستید عطسه و سرفه در آن اتاق نکنید. و زمان ستراحت کودککه دیگر احتیاج به مراقبت ندارد او را در تخت بگذارید و حداقل 2 متر از او فاصله بگیریدتا خطر ابتلا به عفونت نوزاد کاهش یابد.

شیردهی به کودک در زمان ابتلا به کووید-19

طبق آزمایشات و تحقیقات شیردهی مادران مبتلا به کرونا مشکلی ندارد و نوزاد را به عفونت کوید-19 مبتلا نمی کند. در آزمایشاتی که انجام شده است هیچ علامتی از ویروس کرونا در شیر یافت نشد. این به آن معنی است که حتی اگر مبتلا به کووید ـ 19 باشید شیر دادن به کودکتان بی خطر می باشد. اما در هنگام نزدیک شدن به کودکتان و لمس او مراقبت از او باید تمام نکات بهداشتی را رعایت کنید تا بیماری را به او انتقال ندهید.

یک روش دیگر برای تماس کمتر با کودک دوشیدن شیر با دست یا با شیردوش است و فرد دیگری که بیمار نیست آن شیر را به کودک بدهد. این را فراموش نکنید که حتماً قبل از دوشیدن شیر با دست یا با شیردوش ، دست تان را بشویید.

راه کار هایی برای جلوگیری از ابتلا نوزاد در کنار فرد مبتلا به ویروس کرونا

اگر  این افراد درنگهداری و مراقبت از نوزادنقش مهمی دارند باید تمام سعی خود را بکنند تا نوزاد به بیماری مبتلا نشود. فرد باید تا جای ممکن با نوزاد حداقل 2متر فاصله داشته باشد و در صورت لزوم مراقبت از کودک تمام نکات بهداشتی را رعایت کند. با ماسک به کودک نزدیک شود و از لمس او لمس صورت او خودداری کند و در اتق کودک و مکانی که کودک در آنجا است عطسه یا سرفه نکند.

اگر نیازی نیست که نزدیک نوزاد بمانند ، حداقل ۲ متر از نوزاد در تمام اوقات فاصله بگیرند. به خاطر داشته باشید که دستانتان را قبل از مراقبت از کودک بشویید حتی اگر شما بیمار نیستید چون ممکن است شما به وسایل منزل که با ویروس در تماس بوده اند، دست زده باشید. اگر شما از کودک مراقبت می کنید شما هم از فرد بیمار حداقل دو متر فاصله داشته باشید و قبل از نزدیک شدن به کودک دستان خود را کاملا بشویید زیرا ممکن است قبل از آن به شیئ دست زده باشید که آلوده به ویروس بوده است.

اگر شما قبلا کووید ـ 19 داشته اید ، تحقیقات اخیر نشان می دهد که بدن شما بدون اینکه دوباره بیمار شوید ، قادر به مبارزه با ویروس است. اما حتی در این مورد، شستن دست ها قبل از لمس کردن کودک بهترین روش برای جلوگیری از انتقال ویروس به نوزاد از فرد بیمار یا از شیئی است که آنها لمس کرده اند.

با گسترش بیماری های عفونی و مسری مانند کووید ـ 19 ، بیماری آنفولانزا و سرما خوردگی ها ترس همه افراد در دنیا از قرار گیری در محل های آلوده مانند مراکز درمانی و آزمایشگاه ها بسیار بیشتر شده است در صورتی که این روز ها بیش از پیش باید مراقب سلامت خود بود و مرتب وضعیت سلامت خود را بررسی کرد.

برای اینکه از استرس برای قرار گرفتن در مراکز درمانی پرخطر و پر آلودگی آسوده باشید میتوانید برای انجام آزمایش های خود از خدمات نمونه گیری در منزل و آزمایش خون در منزل مراکز استفاده کنید تا سلامت خود را در امنیت کامل و ایمن چک و بررسی کنید.

از این مراکز میتوانید برای هر نوع انجام دادن آزمایشی مثل آزمایش خون و آزمایش کرونا در منزل استفاده کنید و بدون مراجعه و حضور در مراکز درمانی و آزمایشگاه ها به صورت آنلاین در سایت پذیرش خود را انجام دهید.