به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
تاثیر کرونا بر حس بویایی و چشایی

تاثیر کرونا بر حس بویایی و چشایی

تاثیر کرونا بر حس بویایی و چشایی یکی دیگر از علائم این بیماری است که می توان به آن اشاره کرد. در این مبحث بیشتر به این موضوع می پردازیم.

همانطور که میدانید کووید 19، بیماری تنفسی ناشی از ویروس کرونا است اما علاوه بر نشانه های تنفسی مانند سرفه و تنگی نفس، شما میتوانید علائم دیگری نیز داشته باشید که این علائم در هر فرد متفاوت است و بر اساس سیستم ایمنی و بیماری های زمینه ای هر فرد راه مقابله و مقاومت در برابر آن در هر فرد متفاوت است.

ویروس کرونا بیماری است که توسط ویروس کرونا جدید، SARS-CoV-2 ایجاد می شود. این بیماری می تواند علائم مختلفی مانند تب، سرفه و از دست دادن حس بویایی و چشایی را ایجاد کند.

هر فرد به شکل متفاوتی به این بیماری دچار می شود و علائم متفاوت از دیگری را تجربه می کند. بعضی مبتلایان اصلا علائمی نخواهند داشت و یا شاید اصلا متوجه نشوند که به بیماری مبتلا شده اند برخی دیگر دچار مشکل تنفسی سرفه و تننگی نفس می شوند و بعضی به درد عضلات، سر درد و خستگی و بی حالی در این بین افرادی هستند که تاثیر کرونا بر حس بویایی و چشایی را تجربه می کنند.

این افراد در زمان بیماری تا بهبود آن حس بویایی و چشایی خود را از دست خواهند داد.

تاثیر کرونا بر حس بویایی و چشایی

از بحث کرونا که بگذریم متوجه می شویم که در عفونت های تنفسی فوقانی مانند سرما خوردگی یا آنفولانزا حس بویایی و چشایی افراد تحت تاثیر قرار خواهد گرفت در نتیجه آن تخمین زده شده است که از دست دادن حس بویایی به صورت موقت در بیش از 60 درصد موارد سرماخوردگی و عفونت های تنفسی اتفاق افتاده است.

از آنجایی که حس بویایی و چشایی ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. از دست دادن حس بویایی می تواند حس چشایی را نیز تحت تاثیر قرار دهد و همینطور برعکس این موضوع نیز صدق می کند که از دست دادن حس چشایی با کاهش حس بویایی همراه است.

در مبتلایان به ویریوس کرونا از دست دادن بویایی می تواند به طور ناگهانی اتفاق بیفتد و غالباً با از بین رفتن چشایی همراه است. و در مبتلایان به کرونا این گاها ممکن است بدون آبریزش بینی یا گرفتگی بینی رخ دهد. در نتیجه تاثیر کرونا بر حس بویایی و چشایی را نمیتوان انکار کرد.

از دست دادن بویایی و چشایی اغلب ممکن است جزء علائم اولیه ویروسکرونا باشد. طبق مطالعات انجام شده از دست دادن بویایی و چشایی اغلب قبل از علائم دیگر ویروس کرونا اتفاق می افتد. در نتیجه از دست دادن بویایی و چشایی یک مورد از علائم خفیف ویروس کرونا می باشد.

محققان از بین رفتن بویایی و چشایی در 85.9 درصد افراد مبتلا به بیماری خفیف در مقایسه با 4.5 تا 6.9 درصد افراد مبتلا به بیماری متوسط تا شدید مشاهده کردند. این علامت در 95 درصد افراد طی 6 ماه از بین رفت

چگونگی از بین رفتن حس بویایی و چشایی در کرونا

هنوز تاثیر کرونا بر حس بویایی و چشایی و چگونگی از دست دادن آن مشخص نیست اما نظریه های مختلفی در این زمینه وجود دارد. SARS-CoV-2، ، به پروتئینی به نام ACE2 متصل می شود که در سطح سلول های میزبان بالقوه یافت می شود. ACE2 به وفور در سلولهای موجود در بینی و دهان شما وجود دارد. ممکن است ویروس مستقیماً به سلولهای عصبی مرتبط با حس بویایی و چشایی شما حمله کند. البته این ایده از نظر برخی هنوز به طور حتم قبول نشده است.

طبق این تحقیقات محققان موفق به یافتن ACE2 روی سلول های عصبی که رایحه ها را تشخیص می دهند، نبودند. در عوض، آنها ACE2 را روی سلول هایی یافتند که این سلول های عصبی را احاطه کرده و از آنها پشتیبانی می کنند. این احتمال هم وجود دارد که به سبب وجود عفونت در این ناحیه التهاب ایجاد شود که این التهاب باعث مسدود شدن راه تنسی شده و بر توانایی بویایی شما تأثیر می گذارد.

اینکه از دست دادن بویایی و چشایی از علائم حتمی بیماری کرونا باشد ثابت نشده و تحقیقات زیادی بر آن انجام نشده است. اما اینکه بویایی و چشایی را بیمار همزمان از دست می دهد میتواند به دلیل این باشد که این دو باهم رابطه مستقیم دارند و در نتیجه ی از دست دادن هرکدام دیگری هم دچار مشکل می شود.

علائم شایع کرونا

سه مورد از علائم شایع در کرونا که اکثر بیماران مبتلا به کرونا آن را تجربه خواهند کرد را در زیر نام برده ایم:

 • تب
 • سرفه کردن
 • خستگی

برخی دیگر از علائم ویروس کرونا می تواند شامل موارد زیر باشد:

برخی دیگر از علائم را نام خواهیم برد که جواب تاثیر کرونا بر حس بویایی و چشایی در اینجا مشخص می شود که از دست دادن حس بویایی و چشایی جزو علائم کرونا است.

 • تنگی نفس
 • از دست دادن حس بویایی و چشایی
 • سردرد و درد عضلانی
 • گلو درد
 • آبریزش بینی یا گرفتگی بینی
 • علائم گوارشی، از جمله حالت تهوع، استفراغ یا اسهال

همانطور که گفتیم علائم کرونا در هر فرد متفاوت است و گاهی ممکن است اصلا فرد علائمی نداشته باشد اما به بیماری مبتلا باشد.

اما اگر کنجکاو باشید که کدام یک از علائم در بیماران کرونایی بیشتر دیده شده است در جواب باید بگویم که طی مطالعات و تحقیقاتی که انجام شده است. و ترتیب ظهور این علائم را به ترتیب زیر تشخیص داده اند:

 • تب
 • سرفه کردن
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • اسهال

افرادی که به بیماری مبتلا هستند و علائمی ندارند معمولا متوجه این ویروس در بدن خود نیستند و اقدامی برای درمان و یا اینکه این بیماری به دیگران انتقال ندهند نمی کنند در صورتی که این افراد هم می توانند این بیماری را به افراد دیگر انتقال دهند و فرد دیگر دارای علائمی دیگر باشد.برای این که به صورت ناخواسته بیماری را به دیگران انتقال ندهیم بهتر است اقدامات زیر را انجام دهیم:

 • تا جای امکان در خانه بمانید
 • هنگامی که خارج از خانه خود هستید ، ماسک استفاده کنید
 • دستهای خود را مرتبا بشویید
 • تمرین فاصله فیزیکی
 • به طور مرتب سطوح با لمس در خانه خود را تمیز و ضد عفونی کنید

درباره از دست دادن حس بویایی و چشایی

در ارتباط با تاثیر کرونا بر حس بویایی و چشایی مطالعات نشان داده است که از دست دادن بویایی و چشایی بیشتر در خانم ها و افراد جوان تا میانسال دیده می شود.

از دست دادن حس بویایی و چشایی به دلیل کرونا ویروس بعضی اوقات بدون آبریزش بینی یا گرفتگی بینی اتفاق می افتد. و از دست دادن این دو حس ممکن است قبل از مشاهده هر علامت دیگری از کرونا خود را نشان دهد.

در آخر تاثیر کرونا بر حس بویایی و چشایی به این صورت است که در 95 درصد افرادی که این حس را از دست داده اند کمتر از 6ماه دوباره این حس را بدست خواهند آورد.

زمان انجام آزمایش کرونا

هر کسی که علائمی از علائم بالا را مثل تاثیر کرونا بر حس بویایی و چشایی کرونا ، در خود حس کرد باید سریعا به انجام آزمایش اقدام کند و در چنین شرایطی که احتمال به ابتلا به کرونا قطعی نیست بهتر است از آزمایش کرونا در منزل استفاده کنید و در محیط های آلوده و پر خطر حاضر نشوید.

سایر شرایطی که برای انجام آزمایش توصیه می شود عبارتند از:

 • ارتباط نزدیک

اگر در تماس نزدیک و یا حضور در مکان کوچک با شخصی که بیماری کرونا تأیید شده دارد بوده اید باید برای انجام آزمایش کرونا اقدام کنید.

رعایت فاصله حداقل 2متر با افراد یرای جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا بسیار مهم است.

 • فعالیت های پرخطر

برخی فعالیت ها می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به SARS-CoV-2 قرار دهد و مجب آن می شود که به ویروس کرونا مبتلا شوید، بنابراین این را در نظر بگیرید که بعد از مسافرت یا حضور در یک جمع بزرگ، حتما به انجام آزمایش کرونا اقدام کنید.

تا زمان دریافت جواب تست کرونا خود را در خانه قرنطینه کنید تا جواب را دریافت کرده و زمانی که مطمئن شدید جواب منفی است و به کرونا مبتلا نیستید به کارهای بیرون از منزل خود برسید ولی در نظر داشته باشید که باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید.

دلیل این که قبل از جواب آزمایش نباید به بیرون بروید این است که اگر مبتلا به ویروس باشید می توانید این ویروس را به دیگران نیز منتقل کنید.

محققان در زمینه انتقال ویروس دریافتند که:

 • مقدار ویروس شناسایی شده در دستگاه تنفسی فوقانی (بینی و گلو) در اوایل، به طور کلی در 3 تا 5 روز اول بیماری، به اوج خود رسید.
 • در برخی مطالعات، ویروس زنده در اوایل به راحتی از نمونه های تنفسی جدا شد، اما این امر در روزهای 8 یا 9 بیماری بیشتر نبود.
 • به نظر می رسد افرادی که زمینه بیماری دارند مدت طولانی تر و با شدت بیشتری ویروس را در بدن دارند. با این حال، برخی از مطالعات هیچ تفاوتی بین بیماری خفیف یا متوسط و شدید پیدا نکردند.
 • به نظر می رسد افراد بالای 60 سال بیش از افراد جوان قربانی این ویروس می شوند.

در آخر مطالعات نشان داده است که ویروس کووید-19 تا 9 روز در بدم بیمار زنده خواهد ماند در نتیجه بیمار حداقل باید تا 10 روز در قرنطینه خانگی بماند.

روش های درمان ویروس کرونا

در این قسمت روش های درمان ویروس کرونا و از بین بردن تاثیر کرونا بر حس بویایی و چشایی را خواهیم گفت:

Remdesivir (وکلوری) یک داروی ضد ویروسی با طیف گسترده است که در اصل برای هدف قرار دادن ابولا طراحی شده است.

در اکتبر سال 2020، این گزینه اولین داروی مورد تأیید منبع معتمد سازمان غذا و دارو (FDA) برای درمان ویروس کرونا شد. از این روش تزریق داخل وریدی (IV) برای درمان افراد بالا 12 سال که در بیمارستان بستری شده اند، استفاده می شود.

درمان های مجاز برای کرونا ویروس

FDA برای برخی از داروها مجوز استفاده اضطراری (EUAs) منبع معتبر را صادر کرده است. EUA اجازه می دهد از محصولاتی که تأیید FDA دریافت نکرده اند در شرایطی که گزینه های مناسب تأیید شده FDA وجود ندارد استفاده شود.

داروهای موثر در درمان ویروس کرونا که EUA دریافت کرده اند عبارتند از:

 • bamlanivimab
 • ترکیبی از bamlanivimab و etesevimab (etesevimab باید همراه با bamlanivimab تجویز شود)
 • casirivimab و imdevimab که باید با هم تجویز شوند
 • داروی خوراکی باریسیتینیب (Olumiant) ، که باید همراه با remdesivir تجویز شود
 • COVID-19 پلاسمای نقاهت
 • Fresenius Kabi Propoven 2٪ ، داروی آرامبخش IV
 • Fresenius Medical ، سیستم MultiFiltrate PRO و راه حل های multiBic / multiPlus برای افرادی که به درمان مستمر جایگزینی کلیه (CRRT) نیاز دارند
 • محلول جایگزینی REGIOCIT با سیترات برای افرادی که به CRRT نیاز دارند
 • Remdesivir یک داروی مورد تایید توسط EUA است که برای درمان کودکانی که زیر 12 سال ندارند یا وزن بدن کمی دارند، دریافت کرده است.
 • Bamlanivimab ، etesevimab ، casirivimab و imdevimab درمان های تزریق IV هستند. برخلاف remdesivir ، آنها به عنوان سرپایی درمان می شوند و برای افرادی که بیماری کمتری دارند ، در نظر گرفته شده است.

سایر داروها همه برای افرادی که در بیمارستان بستری شده اند و یا در معرض خطر بستری هستند قرار دارد.