به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
تست اسپیرومتری

تست اسپیرومتری و فواید آن | بررسی مهم ترین تست ریه

سالانه افراد بسیاری دچار مشکلات ریوی می­شوند. سرانجام برخی بیماری های ریوی مرگ فرد بیمار است. از این رو افراد آسیب پذیر و اشخاصی که احساس خوبی به عملکرد ریه خود ندارند باید مورد آزمایش قرار بگیرند. یکی از بهترین و کم هزینه ترین آزمایشات ریه، تست اسپیرومتری نام دارد. در تست اسپیرومتری برخی المان های ریه مورد بررسی قرار می­گیرند. با “های طب”  همراه باشید تا در این خصوص توضیحات لازم را بدهیم.

 

تست اسپیرومتری

 

 

معرفی تست اسپیرومتری

 

تست اسپیرومتری  را می­توان به عنوان یکی از در دسترس ترین و کم هزینه ترین آزمایشات بررسی ریه نام برد. این تست مهم حجم هوای جا به جا شده بین ریه و محیط بیرون را اندازه گیری می­کند. تست اسپیرومتری با بررسی موارد مهم می­تواند مشکلات ریوی را در مراحل اولیه آن ها شناسایی کند. در اسپیرومتری حجم ریه، ظرفیت ریه و سرعت خروج گاز ها از ریه اندازه گیری می­شود. اگر این مقادیر پایین تر از حد مورد انتظار باشد نشان دهنده وجود اختلال عملکرد ریوی هستند.

 

بررسی مشکلات تنفسی

 

 

اهداف تست اسپیرومتری چیست؟

 

  • تست اسپیرومتری فعالیت پایه­ای ریه را ارزیابی می­کند. این ارزیابی به افرادی که متقاضی مشاغل خاص هستند، توصیه می­شود. مشاغلی که مواد آسیب زا سر و کار دارند. همچنین تست اسپیرومتری  به دلایلی که مربوط به مسائل بیمه و قانون عوارض کار است، توصیه می­شود.
  • به عنوان تست غربالگری در تشخیص زودرس بیماریهای ریه که فاقد علائم بارز هستند، استفاده می­شود.
  • تست اسپیرومتری به خوبی بیماران مبتلا به سرفه مزمن, تنگی نفس را ارزیابی می­کند
  • ارزیابی شدت بیماری­های انسدادی و حاد ریه. می­توان نوع درمان و پیشگیری های لازم را مشخص کرد.
  • واکنش بیمار نسبت به دارو های گشاد کننده برونش را بررسی می­کند.
  • تست اسپیرومتری ریسک عمل های جراحی را پیش بینی می­کند.
  • می­تواند ناتوانی های تنفسی ناشی از بیماری های شغلی را مشخص کند.
  • روند درمان بیمار را مورد بررسی قرار می­دهد.
  • تست اسپیرومتری می­تواند به تشخیص بیماری های تنفسی مثل COPD، آسم، برونشیت مزمن، نا به هنجاری قفسه سینه و بافت های ریوی کمک کند.

مشکلات ریوی

 

 

نحوه انجام تست به چه شکل است؟

 

پرستار یا تکنسین دستورالعمل ‌های خاص چگونگی انجام تست اسپیرومتری به شما می‌دهند. با دقت گوش کنید و مطمئن شوید که تمامی موارد گفته شده را به درستی متوجه شده‌اید. انجام نادرست تست منجر به نتایج نادرست می‌شود. برای شرع تست باید هوای خالص ریه را بررسی کنند. از این رو باید سوراخ های دماغ فرد متقاضی بسته باشند.

کلیپسی روی بینی جهت بستن سوراخ‌ های بینی قرار می‌گیرد. پرستار یا تکنسین از شما می‌خواهد که نفس عمیقی بکشید. برای چند ثانیه تا آنجا که می‌توانید، به داخل لوله‌ای که به یک ماشین (اسپیرومتری) متصل است، بدمید. شما ممکن است برای یک لحظه پس از انجام آزمایش احساس تنگی نفس یا سرگیجه کنید. نیاز است که این تست را حداقل سه بار انجام دهید تا مطمئن شوید که نتایج دقیق و پایدار هستند.

ممکن است پزشک متخصص داخلی پس از تست اول داروی استنشاقی برای باز کردن ریه‌ها (برونکودیلاتور) تجویز کند. پس از استعمال دارو باید به مدت 15 دقیقه صبر کنید و سپس تست بعدی را جهت اندازه‌گیری جدید انجام دهید. به این ترتیب پزشک می‌تواند نتایج بدست آمده از دو اندازه‌گیری را مقایسه کرده و به نتیجه نهایی برسد. نتیجه نهایی بررسی عملکرد دارو بر روی گشاد کردن برونش‌ها است. هر کدام از این تست ‌ها معمولاً کمتر از 15 دقیقه طول می‌کشند.

 

نمای ریه های انسان

 

 

آمادگی های لازم برای تست

 

دارو های مصرفی خود را مورد مشاهده قرار بدهید. حتما درخصوص دارو های تست و مصرفی خود از دستورات پزشک پیروی کنید. فراموش نکنید که لباس های گشاد برای تست اسپیرومتری  بپوشید. لباس تنگ می­تواند تاثیر منفی روی تنفس بگذارد. همچنین در نظر داشته باشید که پیش از تست، غذای سنگین نخورید.

 

در پایان

 

باید بگوییم این تست، یکی از کارآمد ترین آزمایشات ریوی است. شما می­توانید با انجام این آزمایش ریسک ابتلا به بیماری های مهلک در خود را پایین بیاورید. توصیه می­کنیم افراد حساس و کسانی که دخانیات مصرف می­کنند، حتما کاندید این آزمایش بشوند.