به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
تست کرونا تا چند روز مثبته!؟

تست کرونا تا چند روز مثبته!؟

تست کرونا تا چند روز مثبته!؟ این می تواند سوالی باشد که برای افراد بسیاری که تا به حال به کرونا مبتلا شده اند پیش آمده باش که در این مطلب به آن پاسخ خواهیم داد.

با توجه به تجربه برخی از افراد برای مثبت نشان دادن تست کرونا در زمان طولانی و پس از بیماری، این موضوع مورد بررسی قرار گرفت که در این بررسی به نتایجی دست یافته شد. تحقیقات نشان داده است که به طور معمول پس از دو تا سه هفته بعد از بهبودی، تست PCR باید منفی شود ولی در برخی افراد حتی پس از ۶ هفته از ابتلا باز هم تست PCR مثبت خواهد شد امما توجه داشته باشید که این افراد ناقل بیماری نمی باشند و جواب مثبت تست آن ها تنها به علت وجود لاشه‌های ویروس در دستگاه تنفسی می باشد و چون لاشه‌ها حاوی DNA هستند، در تست کرونا مشخص شده و تا مدتی پس از بیماری تست را مثبت نشان می دهند.

طبق بررسی ها بیمارانی هستند که مبتلا به کرونا بوده و برخی از عواملی را دارند که کمتر مشاهده خواهد شد این عوامل شامل: کمر درد، گزگز دست‌ها، افسردگی، عدم تمرکز، اضطراب، بی‌خوابی، بی‌اشتهایی و ریزش مو می باشد که از عوارض طولانی مدت کرونا نیز محسوب می شود که به آن کووید مزمن نیز گفته شده است. از مهم‌ترین علامت این افراد سندرم خستگی مزمن می باشد؛ یعنی بعد از ابتلا به بیماری دچار خستگی می‌ شوند که به مدت طولانی با آنها همراه خواهد بود.

همانطور که گفته شد پس از دو تا سه هفته بعد از بهبودی آزمایش و تست کرونا شما باید منفی باشد اما این امکان نیز وجود دارد که حتی پس از شش هفته از ابتلا باز هم تست PCR شما مثبت شود. اما با وجود اینکه جواب تست آن ها مثبت شده است این افراد ناقل بیماری نمی باشند و حتی می توانند گواهی بازگشت به کار برای آن ها صادر کرده و به کار و فعلیت خود ادامه دهند.

علت مثبت بودن این جواب تست کرونا می تواند لاشه‌ های ویروس که در دستگاه تنفسی باقی مانده است باشند چون حاوی DNA هستند، در تست کرونا تشخیص داده می‌ شوند و به همین علت است که حتی پس از بهبودی پاسخ تست آن ها مثبت خواهد بود.

آزمایش های تشخیصی کرونا کووید-19

تست PCR:

تست pcr یکی از مهمترین آزمایش هایی است که در این اواخر بسیار انجام شده است و برای اطمینان افراد از سلامت و مبتلایی آن هابه کرونا از این آزمایش استفاده می شود که دقت بالایی دارد. این آزمایش برای وجود ماده ژنتیکی ویروس واقعی یا قطعات آن هنگام تجزیه است. این مطمئن ترین و دقیق ترین آزمایش برای تشخیص عفونت فعال می باشد.

آزمایش آنتی ژن:

این آزمایش ، تکه های پروتئین موجود در سطح ویروس به نام آنتی ژن ها را تشخیص می دهد. آزمایش های آنتی ژن معمولاً در مدت زمان کمتری گرفته می شوند و فقط 15 تا 30 دقیقه به طول می انجامند اما دقت آنها نسبت به آزمایش PCR بسیار کمتر است به همبن سبب برای اطمینان بیشتر تست pcr توصیه می شود.

آزمایشات سریع آنتی ژن زمانی جواب دقیق تری را در اختیار شما می گذارند که در طی چند روز از شروع علائم استفاده شود ، یعنی زمانی که بیشترین مقدار ویروس در بدن شما وجود داشته باشد.

از آنجا که این آزمایش به اندازه آزمایش PCR دقیق نمی باشد ، در صورت منفی بودن آزمایش آنتی ژن ، ممکن است ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما برای تأیید نتیجه منفی آزمایش ، آزمایش PCR را سفارش دهد.

آزمایش آنتی بادی:

آزمایش آنتی بادی (سرولوژی)، تشخیص می دهد که آیا شما به سیستم ایمنی بدن (آنتی بادی) پاسخ داده اید یا خیر این به معنی آن است که آیا بدن شما ویروس را داشته است؟ و یا دن شما (سیستم ایمنی بدن ، به ویژه آنتی بادی ها) حمله ای برای مبارزه با آن انجام داده است و یا بدن شما (سیستم ای یا خیر.منی بدن ، به ویژه آنتی بادی ها) حمله ای برای مبارزه با آن انجام داده است یا خیر.

این آزمایش آنتی بادی ها را تشخیص خواهد داد. در نتیجه به طور معمول حدود یک هفته پس از آلوده شدن طول می کشد تا آنتی بادی های کافی برای شناسایی در خون ایجاد شود. به همین دلیل ، نباید از این آزمایش برای تشخیص عفونت فعال استفاده شود.

نتیجه تست PCR کرونا کووید-19

این تست می تواند مشخص کند که شما مبتلا به کرونا هستید یا خیر و اگر نتیجه تست PCRمثبت باشد به این معنی است که به احتمال زیاد شما مبتلا به COVID-19 و یا کرونا می باشید، البته این را نیز در نظر داشته باشید که این احتمال هست که این مثبت کاذب باشد.

اکثر افراد بیماری خفیف دارند و می توانند بدون مراقبت پزشکی در خانه با خیال راحت بهبود یابند و در صورت بد شدن حالشان می توانند با پزشک خود تماس گرفته و با او مشورت نمایند.

نتیجه آزمایش منفی بدین معناست که شما در زمان انجام تست PCR احتمالاً COVID-19 نداشته اید و یا این امکان گاهی وجود داردکه ویروس در نمونه ای که شما ارائه داده اید وجود نداشته است.

در نتیجه می توان گفت، ممکن است به SARS-CoV-2 آلوده باشید اما ویروس کافی در بدن شما وجود نداشته باشد تا با آزمایش تشخیص داده شود.

به عنوان مثال ، اگر اخیراً آلوده شده باشید اما هنوز علائمی ندارید ، این اتفاق می‌افتد. یا اگر بیش از یک هفته قبل از آزمایش COVID-19 داشته باشید ، ممکن است این اتفاق در جواب تست کرونا شما پیش بیاید.

توجه داشته باشید که پس از جواب آزمایش منفی نیز شما باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید زیرا ممکن است به کرونا مبتلا شوید و یا ناقل بیماری برای دیگران باشید و ویروس را به افراد دیگر منتقل کنید.

اگر نتیجه تست کرونا شما مثبت شد، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید ، در خانه بمانید و خود را از دیگران جدا کنید و برای سلامت خود و افراد دیگر ارتباط خود را با افراد قطع نمایید و آن ها را ملاقات نکنید. اگر تست شما منفی شد، همچنان به مراقبت از خود و افراد دیگر ادامه دهید و پروتکل های بهداشتی را به خوبی رعایت کنید.

جزئیات تست PCR کرونا

سه مرحله اصلی برای تست PCR کرونا کووید-19 وجود دارد:

 • نمونه گیری یا جمع آوری نمونه
 • استخراج ماده ژنتیکی
 • PCR

روش جمع آوری نمونه برای تست PCR به این صورت است که، این نمونه با استفاده از یک سواب برای جمع آوری مواد تنفسی موجود در بینی شما انجام می شود. یک سواب دارای نوک نرم روی یک چوب بلند و انعطاف پذیر می باشد که به بینی شما وارد شده و نمونه مورد نظر را بر می دارد.

انواع مختلفی از سواب بینی وجود دارد از جمله سواب بینی که نمونه ای را بلافاصله در داخل سوراخ های بینی و سواب های حلقی شما را جمع می کند که برای جمع آوری بیشتر به حفره بینی می رود.

هر دو نوع سواب برای جمع آوری مواد آزمایش تست کرونا در تست PCR کافی می باشند که این نمونه ها پس از دریافت از بیمار ، جمع آوری شده و سواب در یک لوله مهر و موم شده و به آزمایشگاه ارسال‌ می شود.

تست کرونا

روش‌ های صحیح جمع‌آوری نمونه برای تشخیص کرونا به‌ صورت زیر می باشد:

 • تست سوآب (swab): که در تست pcr مورد استفاده قرار می گیرد و با استفاده از یک سواب مخصوص، از بینی و یا گلوی شخص نمونه‌ برداری می‌ شود.
 • آسپیرات بینی: یک محلول نمکی به داخل بینی تزریق شده و سپس نمونه به آرامی توسط ساکشن جمع آوری خواهد شد.
 • آسپیرات نای: یک لوله‌ ی نازک به نام برونکوسکوپ وارد دهان خواهد شد تا به وسیله‌ ی آن از ریه نمونه‌ برداری شود.
 • تست خلط: در این آزمایش از شخص خواسته می‌ شود تا سرفه‌ ی عمیقی کند و نمونه‌ ی خلط او جمع‌ آوری می‌ شود و مورد آزمایش قرار می گیرد. (ممکن است نمونه‌ ی خلط توسط سواب از بینی فرد گرفته شود.)
 • آزمایش خون: برای انجام تست تشخیص کرونا ویروس، نمونه‌ گیری از دستگاه تنفسی بهترین روش می باشد. اما گاهی نیز به همراه نمونه‌‌ی خلط و سایر ترشحات فرد، آزمایش خون نیز انجام می شود و به همراه سایر نمونه‌ ها به آزمایشگاه مرجع ارسال می‌ شود که این کار معمولا برای اطمینان بیشتر در بررسی ها و نتیجه انجام می شود.

افرادی که باید آزمایش تشخیص ویروس کرونا را انجام دهند

الویت برای انجام تست کرونا برای افرادی است علائم مشخصی دارند و دارای اختلالات تنفسی جدی می باشند و یا برای افرادی انجام خواهد شد که به تازگی با افرادی که به کرونا مبتلا بوده اند در ارتباط بوده اند.

اخیراً با توجه به شیوع بالای این بیماری و افزایش ترس و اضطراب عمومی، تعداد زیادی از افرادی که علائم خفیفی دارند خواستار انجام تست تشخیص کرونا ویروس در مراکز درمانی می‌ باشند که این خود موجب می شوند تا در این مراکز افرا بسیاری رفت و آمد داشته باشند که در این صورت یکی از مراکز پر خطر محسوب می شود و با این شرایط افرادی که تنها احتمال کمی به مبتلا بودن به ویروس را می دهند با قرار گرفتن در این محیط ها ممکن است به کرونا مبتلا شوند که برای جلوگیری از این پیشامد توصیه تا از خدمات تست کرونا در منزل استفاده کنند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که در حال حاضر این آزمایشات محدود به افراد در معرض بیماری جدی می باشند. افراد در معرض خطر عبارتند از :

 • افراد دارای علائم شدید
 • افراد دارای بیماری های زمینه ای
 • زنان باردار
 • افراد بالغ مسن
 • آزمایش های خانگی

علائم شایع کرونا

در صورت مشاهده هر کدام از موارد زیر می توانید تست کرونا را انجام دهید:

 • تب
 • تنگی نفس
 • سردرد
 • کیپ شدن بینی
 • آبریزش
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • خستگی و بی حالی
 • درد عضلانی
 • خلط
 • سرفه های خونی
 • گلودرد
 • از دست دادن حس بویایی و چشایی ( تاثیر کرونا بر حس بویایی و چشایی )
 • احساس درد یا فشار مداوم در قفسه سینه
 • ناتوانی در بیدار شدن یا بیدار ماندن
 • صورت یا لب های کبود