به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ

تست HPV

تست HPV زمانی انجام می شود که شما روابط پر خطری را تجربه کرده باشید. در نتیجه ویروس HPV، از طریق مختلفی مانند روابط جنسی دهانی، مقعدی، واژنی و تماس‌ نزدیک پوستی از فرد مبتلا به فرد سالم منتقل خواهد شد. این بیماری می تواند در برخی از افراد دارای علائمی باشد و در برخی دیگر این بیماری هیچگونه علائمی ندارد و به راحتی به شریک جنسی منتقل خواهد شد. لازم به ذکر است که ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری عفونی زگیل تناسلی، اصلا شبیه به بیماری هایی مانند ایدر یا هرپس نمی باشد و حتی قابل مقایسه نیز نیستند.

در نتیجه ابتلا به HPV در اکثر مواقع قابل درمان و کنترل می باشد و از طریق دریافت واکسن می توان ابتلا به درمان بیماری را تا حد بسیار زیادی کاهش داد.در نهایت باید بگوییم که اگر به سلامت جسمی و جنسی خود اهمیت می دهید و دو سال از برقراری رابطه جنسی با شریک جنسی شما می گذرد، لازم است به صورت دوره ای تست HPV را انجام داده و سلامت جنسی خود را کنترل کنید تا در صورتی که به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا بودید، درمان را هر چه سریع‌ تر آغاز کنید

اعلام نتیجه 5 روزه

دقت بالای آزمایش

تجهیزات بروز

درخواست آنلاین

انواع HPV و راه های تشخیص و درمان آن

تا به حال بیش از 200 نوع از این ویروس یا زگیل تناسلی شناخته شده است و بنا بر تحقیقات و بررسی ها هر یک از آن ها عملکرد های متفوتی داشته و شبیه به یکدیگر نیستند.

اما در این بین برخی از این انواع ویروس موجب سرطان هایی خواهند شد. از میان انواع، 30 نوع از این ویروس پاپیلومای انسانی، منجر به ایجاد سرطان مقعد، سرطان دهانه رحم یا آلت تناسلی در مردان و زنان می‌ شود. با توجه به این موضوع و تحقیقات انواع ویروس HPV را می توان به دو نوع کم خطر و پرخطر تقسیم کرد که با تست HPV و معاینه دکتر می توان آن ها را تشخیص داده و درمان و کنترل کرد.

موارد آزمایش

در انواع کم خطر این ویروس فرد تنها مبتلا به بروز ضایعات پوستی در نواحی تناسلی، مقعد و دهان خواهد شد و از آن جا که این نوع از زگیل ها عفونت خاصی را ایجاد نمی کنند باعث ایجاد عفونت های جدی هم نمی شوند.

و از طرفی پس از گذشت تقریبا 18 تا 24 ماه بدون اینکه فرد تحت درمان قرار گیرد زگیل ها از بین می روند. برای اطلاع بیشتر برخی از این انواع کم خطر این ویروس را در زیر نام خواهیم برد:

HPV6، HPV11، HPV40، HPV43، HPV44، HPV53، HPV54، HPV61، HPV72 و HPV73.

انواع پر خطر این ویروس علاوه بر ایجاد زگیل در ناحیه های تناسلی مشکلات جدی تر هم به وجود می آورند، سرطان دهانه رحم و واژن در زنان و سرطان مقعد یا بیضه در مردان، مشکلات جدی است که در انواع پرخطر این بیماری به وجود خواهند آمد.

برای آشنایی بیشتر شما برخی از انواع پر خط ویروس HPV را در زیر نام برده ایم:

HPV16، HPV18، HPV31، HPV33، HPV35، HPV39، HPV45، HPV51، HPV52، HPV56، HPV58، HPV59، HPV68

شایع ترین و معمول ترین زگیل تناسلی آنهایی است که به صورت برجستگی های کوچک انفرادی یا گروهی می باشند و در نواحی مقعد و یا آلت تناسلی بیشتر ظاهر خواهند شد. زگیل های ایجاد شده ممکن است، کوچک، بزرگ، برجسته، مسطح یا شبیه به گل کلم باشند. توجه داشته باشید که گاهی ممکن است زگیل‌ها بعد از مدتی از بین رفته و یا از نظر تعداد افزایش و یا کاهش یابند و یا ثابت باقی مانده و کم و زیاد نشوند.

حتی در برخی از موارد مشاهده شده است که این زگیل ها پس از درمان بعد از مدتی دوباره بازگردند. با توجه به موارد گفته شده بالا بهترین راه این است که راه‌های پیشگیری برای جلوگیری از ابتلا به ویروس HPV را جدی بگیریم. یکی از این راه ها برای جلوگیری از ابتلا به ویروس HPV استفاده از وسایل بهداشتی و محافظتی در زمان برقراری رابطه جنسی می باشد. اما یکی دیگر از کارها که که بیشتر مورد اطمینان است انجام تست HPV به صورت منظم می باشد. تست HPV بسیار ساده است و با برداشت لایه مخاطی و پوششی از ناحیه آلت تناسلی انجام خواهد شد.

بافت برداشته شده، در آزمایشگاه از جهت وجود انواع ویروس‌های HPV مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورتی که فرد به این ویروس مبتلا باشد، برای کترل و درمان نیاز به بررسی‌های بیشتری خواهد داشت زیرا باید میزان تغییراتی که این ویروس در سلول‌های پوششی ایجاد کرده‌اند را، مورد بررسی قرار دهند تا خطر ابتلا به سرطان تخمین زده شود. توجه داشته باشید که در صورت مشاهده هر حالت غیر معمولی مانند توده، زخم در آلت تناسلی، معقد، دهان، کیسه بیضه و یا رشد غیر طبیعی در این نواحی، باید در سریع‌ترین زمان ممکن برای معاینه توسط پزشک متخصص اقدام کنید. پزشکان به طور معمول از داروی اسید سالیسیلیک برای درمان برخی از زگیل‌ها استفاده می کنند، اما سایر داروهای درمانی HPV در مردان، ایمیکیمود، پودوفیلین و اسید تری کلرواستیک می باشد. در زنان انتخاب روش درمان HPV پس از تست HPV به نظر پزشک و نوع زگیل ها بستگی خواهد داشت اما به طور کلی روش‌های درمان می تواند استفاده از محلول پودوفیلین، لیزر درمانی و یا کرایوتراپی باشد.

از بهترین و قطعی ترین روش های درمان زگیل تناسلی می باشد که در مطب پزشک انجام خواهد شد. در این روش درمانی، نیتروژن مایع در دمای منفی 196 درجه روی زگیل‌ها اسپری شده و پزشک متخصص به منظور کاهش درد قبل از انجام کرایوتراپی از بی‌حسی موضعی استفاده خواهد کرد. مدت زمان لازم برای استفاده از این درمان حدود 20 دقیقه می باشد.

از دیگر روش های درمان ویروس HPV لیزر درمانی می باشد، با توجه به آنکه ویروس پاپیلوما، تا چه عمقی به بافت های پوششی بدن نفوذ کرده باشد، امکان استفاده از لیزردرمانی وجود خواهد داشت. البته لیزر درمانی مزایا و معایب خاص خود را دارد، به عنوان مثال درمان با آن قطعی است، اما سوزش و درد پس از لیزردرمانی، در کوتاه مدت، ممکن است اذیت کننده باشد.

سولات متداول


در چه افرادی خطر ابتلا به ویروس HPV بیشتر است؟

افرادی که دارای شریک های جنسی متعددی بوده، و رابطه جنسی محافظت نشده داشته اند و مردانی که همجنسگرا هستند، احتمال بروز بیماری های مربوط به HPV بیشتری دارند به همین منظور باید در دوره های مشخص تست HPV انجام دهند.

آیا امکان انتقال ویروس HPV از طریق اپیلاسیون وجود دارد؟

بله امکان انتقال ویروس HPV از طریق اپیلاسیون نیز وجود دارد.

اگرچه دستگاه‌های اپیلاسیون در سالن‌ های زیبایی پس از هر بار استفاده ضد عفونی می شوند، اما کوچک‌ ترین کم‌کاری در این زمینه می‌ تواند، احتمال انتقال ویروس را از فرد مبتلا به فرد سالم را داشته باشد.

آیا درد، یکی از علائم ابتلا به زگیل تناسلی است؟

در بررسی ها و تحقیقات نشان داده شده است که تا به حال هیچ یک از انواع زگیل ها با درد و یا ناراحتی همراه نبوده است. اما گاهی ممکن است، در حین رابطه جنسی، فرد متوجه درد و یا خونریزی شود. گاهی هم امکان دارد رابطه با درد و یا سوزش همراه باشد.

مراحل انجام کار

سه قدم تا نتیجه آزمایش شما

دریافت نتیجه آزمایش

نمونه گیری در منزل شما

ثبت درخواست

ثبت سفارش

همین حالا درخواست خود را ثبت نمایید