به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
تفاوت کرونا و سرماخوردگی

تفاوت کرونا و سرماخوردگی

کرونا و سرماخوردگی داراری تفاوت هایی می باشند که در این مطب به تفاوت های آن ها می پردازیم راه های تشخیص آن را بررسی خواهیم کرد. علائم کرونا می تواند مشابه به سرماخوردگی باشد به همین منظور امروزه اگر با علائمی چون آبریزش بینی و عطسه و سرفه گلو درد مواجه شدید به سرماخوردگی و یا حساسیت فصلی فکر نکنید زیرا با شیوع بسیار کرونا این علائم نیز می توانند از علائم کرونا باشند.

با شرایط امروز و شیوع کرونا این باور اشتباه را فراموش کنید که آبریزش یا عطسه می تواند ناشی از قرار گرفتن در زیر باد کولر و یا سرماخوردگی و حساسیت باشد. توجه داشته باشید که آبریزش بینی، عطسه، گلودرد و سردرد، می تواند از جمله علائم بیماری کرونا باشد. درنتیجه تا اینجا می توان گفت کرونا و سرماخوردگی تفاوت چندانی از نظر علائم با یکدیگر ندارند.

با دیدن این علائم برخی این تصور را دارند که سرما خورده اند و این احتمال را نمی دهند که به کرونا مبتلا شده باشند، اما توجه داشته باشید که این علائم می توانند نشانه های کرونا باشند به همین منظور شما با مشاهده آن ها برای اطمینان می توانید تست pcr انجام دهید و توجه داشته باشید که برای انجام این تست لازم نیست تا در محیط های پر خطر قرار گیرید شما می توانید با ثبت درخواست در سایت های طب آزمایش کرونا را در منزل انجام داده و در کوتاه ترین زمان جواب آن را در سایت مشاهده نمایید. به این صورت می توانید از سلامت خود مطوئن شوید.

کسانی که سابقه آلرژی دارند، به خوبی می‌ دانند آبریزش بینی و عطسه در آنها به ‌صورت مرتب می باشد، اما فردی که یک‌ باره دچار این علائم می‌ شود، باید بداند این امکتن وجود دارد تا دچار بیماری کرونا شده باشد.

از تفاوت میان کرونا و سرماخوردگی می توان گفت که قدرت انتقال کرونا و ویروس دلتا بسیار بالا است در صورتی که سرماخوردگی به این شکل نمی باشد. قدرت انتقال ویروس دلتا به اندازه ای بالا است که افراد خانواده به‌ صورت دسته‌جمعی، مبتلا به این ویروس خواهند شد، بنابراین می توان گفت که با ابتلا یک فرد از اعضا خانواده تمام افراد به این ویروس مبتلا خواهند شد.

برای جلوگیری از پیشرفت بیماری در بدن باید هر کدام از علائم سرماخوردگی ظاهری را به حساب کرونا قرار دهید و تست انجام دهید که میزان مثبت شدن آزمایش کرونا ۵۰ تا ۶۰ درصد می باشد. قرار گرفتن در زیر باد کولر یا پنکه، تنها سبب تحریک مخاط بینی خواهد شد، اما اگر تب، سردرد شدید، سرفه و اسهال شدید داشته باشید، حتماً باید به پزشک مراجعه نمایید. در نظر داشته باشید که سی‌ تی‌ اسکن بدون تجویز پزشک، عواقب جبران‌ ناپذیری خواهد داشت و می‌ تواند فرد را مستعد سرطان تیروئید یا سرطان سینه کند؛ بنابر این، هرگز اقدام به انجام سی‌ تی‌ اسکن بدون تجویز و نظر پزشک نکنید.

از دیگر تفاوت کرونا و سرماخوردگی می توان به این اشاره کرد که، مبتلایان بهه این بیماری می توانند دچار بیماری های خطرناک، ماندگار و جبران ناپذیری شوند. در نتیجه علاوه بر سرعت انتقال بالا ویروس کرونا دلتا می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.

برای درمان ویروس کرونا بررسی ها نشان می دهد که به طور کلی، واکسیناسیون هنوز معتبرترین راه برای جلوگیری از ابتلا یا انتقال هر گونه ویروس کووید 19 می باشد. هیرشورک افزود: “واکسن های موجود در ایجاد محافظت در برابر نوع دلتا کرونا ویروس موثر هستند.” وی ادامه داد: “در افراد واکسینه شده، بدون توجه به فشار، برخی از عفونت های موفقیت آمیز همچنان وجود خواهند داشت.

توجه داشته باشید که پس از تزریق واکسن همچنان احتمال ابتلا به ویروس وجود خواهد داشت اما افراد واکسینه شده علائم بسیار خفیف داشته و یا بیماران بدون علامت هستند و فقط با غربالگری تشخیص داده خواهند شد. وی افزود که از کل افرادی که در ماه گذشته با کووید 19 در بیمارستان ها بستری شده اند، کمتر از 1 درصد به طور کامل واکسینه شده اند.

شباهت علائم کرونا و سرماخوردگی

همانطور که گفته شد از تفاوت های کرونا و سرماخوردگی می توان به قدرت انتقال این ویروس اشاره کرد، واریانت دلتا در ویروس کرونا قدرت انتقال بالاتری دارد و بر اساس شواهد، این واریانت توانسته است در بسیاری از کشور‌های جهان، سوش غالب شود. در ایران، هنوز آمار دقیقی درباره این واریانت گزارش نشده است، اما طبق بررسی ها به نظر می‌ رسد به سوش غالب تبدیل شود.

در هیچ‌ یک از موج‌ های ابتلا به بیماری، فقط سوش غالب نقش ایفا نمی‌ کند، بلکه تعامل و ارتباط بیشتر مردم با یکدیگر و رعایت کمتر شیوه‌ نامه‌ های بهداشتی، مانند ماسک نزدن یا رعایت نکردن فاصله‌ گذاری اجتماعی نیز مؤثر بوده و موج ابتلا را ایجاد می‌ کنند در نتیجه برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس حتی اگر واکسینه شده باشید باید پروتک های بهداشتی را رعایت نمایید.

توجه داشته باشید که سوش دلتا کرونا قدرت انتقال بالایی دارد و ۶۰ درصد بیشتر از سوش انگلیسی (یا آلفا) و بیش از دو برابر بیشتر از سوش اولیه ویروس کرونا قدرت انتقال خواهد داشت. این قدرت انتقال، موجب رخ دادن خیز جدیدی از ابتلا به کرونا شده است. یکی از اثرات این قدرت بالای انتقال ویروس، آن است که ابتلای درون خانوادگی را شدید تر کرده و اگر فردی در یک خانواده به این بیماری مبتلا شود، سایر اعضای خانواده نیز به سرعت به این بیماری مبتلا خواهند شد و همچنین هر فردی که با آن ها در ارتباط باشد به این بیماری مبتلا می شود.

علائم کرونا دلتا را می توان مشابه سرماخوردگی شدید دانست و توجه داشته باشید که علائمی مثل از دست دادن بویایی، بر خلاف گونه‌ های کرونا در واریانت دلتا کمتر دیده خواهد شد و در مقابل، با علائمی مانند آبریزش بینی، سرفه و سردرد که نشانه غالب بوده، خود را نمایان می کند به همین سبب اغلب با سرماخوردگی اشتباه گرفته می شود.

در ابتدای ابتلا به این گونه جدید ویروس کرونا، علائم تنفسی کمتر دیده خواهد شد. بنابراین، باید بیشتر به علائمی که در خود مشاهده می کنید حساس باشید و اگر علائم سرماخوردگی در خود حس می کنید، بیشتر از گذشته، احتمال ابتلا شدن به کرونا را بدهید، به همین منظور هر چه سریع تر تحت درمان قرار بگیرید. در این فصل سال، خیلی انتظار ویروس سرماخوردگی نداشته باشید. اگر کسی نشانه‌ های سرماخوردگی دارد، به احتمال زیاد، به کرونا مبتلا شده است و باید جهت جلوگیری از ابتلای دیگران به این بیماری، خود را قرنطینه کند.

نوع دلتا کرونا ویروس

این نوع نیز نسخه ای از ویروس کرونا می باشد که ابندا در کشور هند کشف شده است و از همان ابتدا در بیش از 80 کشور دیده شده است. با توجه به بررسی ها و اطلاعات شده از داده های بهداشت عمومی انگلستان، نوع دلتا اکنون به صورت بالقوه مسئول بیش از 90 درصد موارد جدید در انگلستان می باشد.

در ایالات متحده، اعتقاد بر این است که عامل تقریبا 25 درصد از کل موارد جدید بیماری است، اما این درصد مبتلایان به سرعت در حال رشد می باشد.

تاکنون درمان اختصاصی برای درمان ویروس کرونا یافت نشده است و افراد تنها می توانند واکسینه شوند که در آن صورت هم احتمال ابتلا به کرونا نیز باز وجود دارد و بنابر آخرین یافته های علمی و پزشکی برای نوع دلتا کرونا ویروس نیز درمان خاصی وجود ندارد.

این ویروس نیز تفاوتی زیادی با نوع دیگر ویروس ندارد و همان دارو هایی که برای انواع ویروس کرونا وجود دارد برای درمان نوع دلتا نیز تجویز شده و مورد استفاده قرار می گیرد. طبق گزارشاتی که از این نوع بیماری دریافت شده علائم نوع دلتا کرونا ویروس نسبت به گذشته کمی شدیدتر شده است.

تمام موجودات و تمامی سلول‌ها، ویروس‌ها، میکروب‌ها و … همواره در حال جهش هستند و این رنگ عوض کردن و جهش یافتگی صرفا مختص به کرونا نیست و دامنه وسیعی را در حوزه ویروس‌ ها در بر می‌ گیرد. بنابراین جهش یافتن ویروس کرونا خیلی عجیب نمی تواند باشد  به همین منظور در حال تغییر و جهش می باشد.

برای به اتمام رسیدن ابتلا به ویروس کرونا باید واکسیناسیون کرونا به سرعت انجام شود. هرچقدر افراد بیشتری در برابر این ویروس واکسینه شوند فرصت جهش برای ویروس کرونا کاهش یافته و علاوه بر اینکه با جهش های جدیدی مواجه نخواهیم شد، نقطه اتمامی برای این پاندمی شکل می گیرد.

در گذشته نیز برای اینکه مردم مجاب به انجام واکسیناسیون برای مقابله با پاندمی‌ها شوند، مشکلات فراوانی وجود داشت و امروز نیز در شرایط کرونایی، تاریخ در حال تکرار شدن است و هچنان افرادی هستند که هنوز از واکسن ترس دارند اما باید به این موضوع توجه داشت که  افراد از دوران کودکی واکسن‌ های متعددی را برای جلوگیری از ابتلا به ویروس ها تزریق کرده اند، در نتیجه برای تزریق واکسن کرونا نباید ترسی وجود داشته باشد.

تفاوت علائم کرونا و سرماخوردگی

همانطور که در بالا نیز گفته شد در میان کرونا و سرماخوردگی تشابه های بسیاری وجود دارد اما این دو بیماری تفاوت هایی نیز با هم دارند. شدت ، شیوع، طولانی بودن کرونا نسبت به سرماخوردگی از تفاوت های اصلی این دو بیماری است. علائم کووید ۱۹ معمولا ۲ تا ۱۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس نمایان خواهد شد. مهم‌ترین علائم این بیماری که در صورت ابتلا به هر کدام از آنها باید در اسرع وقت به بیمارستان کرد را در زیر نام برده ایم:

 • تب
 • تنگی نفس
 • سردرد
 • کیپ شدن بینی
 • آبریزش
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • خستگی و بی حالی
 • درد عضلانی
 • خلط
 • سرفه های خونی
 • گلودرد
 • از دست دادن حس بویایی و چشایی
 • احساس درد یا فشار مداوم در قفسه سینه
 • ناتوانی در بیدار شدن یا بیدار ماندن
 • صورت یا لب های کبود

در سرماخوردگی ساده، معمولا خارش گلو وجود دارد، بینی آب ریزش دارد و فرد ممکن است سرفه داشته باشد. چندین روز طول می کشد تا علایم گلو درد، آب ریزش بینی، سرفه بلغم دار، یا سرفه های خشک، تب و سردرد ظاهر شده و بهبود یابد. در این وضع گوش ها وزوز می کنند و فرد احساس ضعف خواهد کرد.

همان طور که مشخص است علائم کرونا و سرماخوردگی بسیار شبیه و نزدیک به هم می باشند به صورتی که در بیشتر موارد تشخیص این دو بیماری تنها با بررسی علائم بالینی کاری سخت و تقریبا نشدنی است در نتیجه برای اطمینان از سلامت خود بهتر است تا تست کرونا در منزل انجام دهید.