به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
زمان اثر بخشی واکسن کرونا

زمان اثر بخشی واکسن کرونا

زمان اثر بخشی واکسن کرونا طبق بررسی ها و تحقیقات 6ماه برآورد شده است که در این 6ماه واکسن تاثیر خود را خواهد گذاشت و موضوعی که امروزه قابل بحث است این است که آیا به دوز سوم آن پس از یک سال احتیاج است یا خیر که باید بگوییم در ارتباط باین موضوع هنوز تحقیقات کامل نمی باشد.

از آنجایی که عمر ساخت واکسن یکسال نشده است نمی‌ توان به طور دقیق و قطعی در ارتباط با مدت زمان اثربخشی آن صحبت کرد. قبل از کرونا نیز بیماری های واگیردار دیگری نیز بوده است که برای کنترل آنها واکسن هایی تولید شد و از بعد تولد نوزاد برای کنترل ابتلا به بیماری این واکسن ها  تزریق می شده که نتیجه آن کنترل و مهار بیماری های واگیر شد.

از جمله بیماری های واگیرداری که واکسن ها آن ها را مهار کرده اند می توان به بیماری فلج اطفال، سرخجه و سیاه سرفه و کزار و غیره اشاره کرد که به خوبی توسط واکسن ها مهار شدند.

واکسن کرونا می تواند در کنترل بیماری ها و کنترل پاندمی و برگشت فعالیت به روال عادی به ما کمک بسیاری کند، اما این در حالی است که از ساخت واکسن حداق یک سال گذشته باشد، در آن صورت می توان در ارتباط با عملکرد و اثر بخشی آن به طور دقیقتری صحبت کرد در نتیجه چون از عمر ساخت واکسن یکسال نگذشته است نمی‌توان به طور دقیق و قطعی از مدت زمان اثربخشی واکسن کرونا صحبت کرد.

از زمانی ه واکسن کرونا تزریق شده است 6 ماه می گذرد و اثر بخشی این واکسن در 6ماه قطعی است و اینکه به دریافت دوز سوم آن احتیاج است یا خیر پس از یک سال مشخص خواهد شد.

توجه داشته باشید که عوارض مربوط به واکسن کرونا به سه دسته تقسیم خواهند شد، در شرایطی که فرد مقداری احساس کوفتگی بدن، ضعف و بی حالی دارد اما به کار عمومی خود می تواند رسیدگی کند و مشکل خاصی در روند فعالیتش ندارد، جزو دسته عوارض خفیف محسوب خواهد شد.

مورد بعدی این است که فرد نتواند کارهای شخصی خودش را انجام دهد و اختلال در روند کاری او ایجاد شود. این مورد از دسته عوارض شدید محسوب می شود و در صورت مشاهده علائم شدید، بیمار احتیاج به بستری دارد.

برخی از افراد پس از تزریق واکسن کرونا دچار عوارض خفیف و یا حتی تب ( تب کمتر از ۵/۳۸ درجه) شدند که در چنین شرایطی شما می توانید طبق نظر پزشک از استامینوفن و در مراحلی که شدت تب یا کوفتگی بدن بیشتر باشد از ترکیبات ناپروکسن یا ایبو بروفن استفاده نمایید.

اگر پس از واکسن تنها عوارض خفیفی داشتید احتیاجی به مراقبت های خاصی نیست و با استراحت و استفاده از مسکن ها این علائم نیز برطرف خواهند شد اما در مقابل اگر عواض شدید شما تا 72ساعت از بین نرفت حتما به پزشک مراجعه نمایید.

شرایط لازم برای تزریق واکسن کرونا

 • اولین مورد این است که شب پیش از تزریق واکسن کرونا خواب خوب و راحتی داشته باشید زیرا استراحت سیستم ایمنی را تقویت کرده و باعث می شود واکسن عوارض کمتری داشته باشد.
 • زمان تزریق واکسن کرونا ناشتا نباشید، زیرا ممکن است زمان تزریق واکسن دچار سرگیجه یا افت فشار شده و از هوش بروید.
 • مورد بعدی این است که قبل از تزریق واکسن کرونا حتماً غذای سبک میل کنید و اگر فاصله بین ترزیق واکسن تا خوردن صبحانه بیشتر از ۲ ساعت بود یک لیوان شیر، نوشیدنی و یا غذای سبک میل نمایید که موقع تزریق واکسن دچار ضعف و بی حالی نشوید
 • و پس از تزریق نیز توصیه می شوداز غذای سبک استفاده نمایید.
 • برای عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن، بهتر است پیش و پس از واکسیناسیون از مصرف فست فودها، غذاهای چرب، سنگین و پرنمک و تنقلات شور و نوشیدنی های خیلی شیرین، روغن های نباتی جامد و نیمه جامد، روغن ها و چربی های حیوانی پرهیز نمایید.
 • برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای مواجه نشدن با علائم پس از تزریق و پیش اتزریق بهتر است مواد غذایی که به سلامت و افرایش سیستم ایمنی بدن کمک می کند را بشناسید ودر برنامه غذایی خود قرار دهید.
 • شب پیش از تزریق واکسن کرونا نیز بهتر است غذای سبک میل نمایید، مانند سوپ حاوی مرغ و سبزی‌های تیره تازه (اسفناج، جعفری، کلم بروکلی)
 • افرادی که ترس از آمپول زدن دارند بهتر است اقلامی چون شیر، میوه، تخم مرغ، لقمه نان و پنیر همراه با سبزیجات مثل گوجه فرنگی یا خیار و … به عنوان صبحانه یا میان وعده قبل از تزریق واکسن کرونا مصرف نمایند و یا حتی به همراه داشته باشند.
 • یک ساعت قبل از خواب از هرگونه دستگاه الکترونیکی هم‌چون گوشی همراه و کامپیوتر و تماشای طولانی مدت تلویزیون دور بمانید. این کار باعث می شود تا خواب راحت و عمیقتری داشته باشید.
 • مصرف یک لیوان شیر گرم به داشتن خواب راحت کمک خواهد کرد و علاوه بر آن برای شام بهتر است غذایی سبک میل نمایید تا بهتر بخوابید. توجه داشته باشید که بین شام و خواب شما حدقاقل 2ساعت فاصله باشد.
 • توجه داشته باشید که برای تزریق واکسن کرونا آزمایش تست کرونا گرفته نمی شود زیرا جواب منفی تست کرونا شما نشان بر این نمی باشد که شما کرونا ندارید و یا به کرونا مبتلا نشده و نمی شوید.

توجه داشته باشید که در تست‌های PCR نیز بیماری با قاطعیت در افراد بی علامت تشخیص داده نخواهد شد. توصیه به واکسن نزدن افراد دارای علامت این است که واکسن در برخی افراد باعث بروز همان علائم کرونا از قبیل تب و بدن درد می‌شود و اگر این افراد واکسن بزنند، این امکان وجود دارد تا علائمی که از قبل در بدن آنها وجود داشته تشدید شده و یا خود را نشان دهند.

تزریق واکسن کرونا به معنای وارد شدن ویروس کرونا به بدن نمی باشد بلکه واکسن آنتی ‌ژنی است که از سطح ویروس کنده شده است و خود ویروس نمی باشد و هدف از وارد کردن آن به بدن، تنها تحریک سیستم ایمنی بدن و تولید آنتی‌بادی می باشد. کسانی که دارای علائم نیستند، نسبت به این موضوعات حساسیت نداشته باشند و با خیال راحت واکسن را تزریق نمایند.

نکات قابل توجه بعد از تزریق واکسن کرونا

بع از تزریق واکسن کرونا ممکن است در جای تزریق کمی درد حس کنید، برای کاهش این درد می توانید یک پارچه تمیز و خنک را رو جای تزریق قرار دهید، به این صورت درد شما کمی کاهش پیدا می کند.

واکسیناسیون کرونا در کشور همچنان در گروه سالمندان ادامه دارد و بر همین اساس هم باید اطلاعات کافی درباره علائم احتمالی و اقدامات لازم بعد از تزریق واکسن اطلاعات کافی وجود داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر در این موضوع در ادامه مطلب همراه ما باشید:

در مرحله اول توجه داشته باشید که تا قبل از تماس مرکز بهداشت محل سکونت تان، هیچ مراجعه حضوری به مراکز نداشته باشید. سعی کنید که با سالمندان به صورت علمی و واضح و شفاف درباره واکسن کرونا صحبت نمایید و با زبان قابل فهم فواید واکسن را برای آن ها توضیح دهید.

توجه داشته باشید که از روی محبت و یا خیر خواهی و هر دلیل دیگر کسی را برای واکسیناسیون مجبور نکنید، بلکه با رضایت و توصیه درست، او را برای زدن واکسن راهنمایی نمایید.

فراموش نکنید که در حین مراجعه به پزشک و پس از تزریق نیز لازم است تا نکات بهداشتی را رعایت کنید؛برای تزریق واکسن تجمع نکنید و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایید. عجله نکنید و اجازه دهید تا فرایند واکسیناسیون به درستی انجام شود.

لباس گشاد و مناسب بپوشید تا واکسیناسیون به راحتی و در کمترین زمان صورت گیرد. قبل از تزریق واکسن کرونا تمام سابقه پزشکی، حساسیت، بیماری های همراه و… را به مراقب سلامت و پزشک بگویید.

اگر با کسی که رو به رو شدید که این توصیه را داشت که واکسن نزنید، به حرف او اعتماد نکنید و این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا برای کاهش علائم نیاز به مصرف هیچ دارویی نمی باشد البته قبل از آن با پزشک خود نیز در ارتباط با این موضوع صحبت کنید.

این را فراموش نکنید که هیچ دارویی را بدون توصیه پزشک یا مراقب سلامت مصرف نکنید. برای سالمندان لازم است تا حتما فردی آن ها را تا بعد از دریافت واکسن همراهی کند.

بعد از تزریق حتما ۲۰ دقیقه در فضای مناسب مخصوص و مشخص شده بمانید و اگر علائم زود هنگام و یا حس بدی داشتید به نیروهای بهداشتی گزارش دهید و از توصیه های آن ها استفاده نمایید. در مورد مراقبت های پس از تزریق هم اگر سوالی داشتید از کارشناس محل واکسیناسیون کمک بگیرید.

چنانچه پس از تزریق واکسن، علائمی را در خود حس و یا مشاهده کردید می توانید با تجویز پزشک و نظر او از دارو هایی مانند تب بر و مسکن های ساده استفاده کنید.

علائمی که ممکن است پس از دریافت واکسن مشاهده کنید شامل: تب، درد محل تزریق، بدن درد، سردرد، لرز، درد چشم، تهوع و کوفتگی بدن است که در 48 ساعت آینده رفع خواهد شد. در نتیجه با مشاهده این علائم نگران نباشید و به پزشک مراجعه کرده و یا تماس بگیرید.

توجه داشته باشید که فرد دریافت کننده واکسن کرونا بعد از تزریق واکسن، ناقل بیماری نمی باشد و نیازی به قرنطینه نخواهد داشت. با این حال به هیچ عنوان بعد از تزریق واکسن کرونا، رعایت پروتکل های بهداشتی مانند ماسک زدن و دوری از دورهمی‌ ها را فراموش نکنید. باید توجه کرد که بعد از تزریق دوم واکسن، برای ایجاد ایمنی زمان لازم می باشد.

بعد از تزریق واکسن کرونا ، محل تزریق ممکن است کمی درد داشته باشد با گذاشتن پارچه تمیز و خنک بر روی محل درد می‌ توانید از مقدار درد آن کم کنید. اگر علائم شدید دیگر و نگران کننده حس کردید و زمان زیادی طول کشید و بهبود نیافتید حتما به پزشک مراجعه کنید. هر چند که بروز این علائم نادر می باشد و معمولا افراد با مشکل رو به رو نخواهند شد.

عوارض جانبی تزریق واکسن کرونا

بعد از واکسیناسیون عوارض جانبی ممکن است نمایان شود که نشانه های طبیعی آن است که بدن شما را محافظت می کند. عوارض جانبی شایع عبارتند از درد ، قرمزی و تورم در بازوی محل تزریق واکسن، و همچنین خستگی، سردرد، درد عضلانی، لرز، تب و حالت تهوع و درد در بقیه اعضای بدن. این عوارض جانبی واکسن کرونا می تواند توانایی شما در انجام فعالیت های روزمره را تحت تأثیر قرار دهد و شما را کمی بی حال نشان دهد، اما در طی چند روز برطرف خواهد شد.

در اصل واکسن موجب می شود تا سیستم ایمنی بدن شما تقویت شود و وارد شدن آن به بدن و آماده کردن بدن شما برای مقابله با ویروس کرونا می تواند عوارضی را داشته باشد.

ممكن است افراد برای مدت كوتاهی با علائم شبیه آنفولانزا و سرماخوردگی احساس ناخوشایندی داشته باشند، اما این علائم صرفاً نشان دهنده پاسخ سیستم ایمنی به واكسن و ایجاد ایمنی برای مبارزه با ویروس می باشد.

تست کرونا در منزل در ، های طب قابل انجام است ما خدمات آزمایشگاهی آنلاین را به شما ارائه می دهیم تا با خیال راحت و بدون قرار گرفتن در شلوغی سلامت خود را کنترل نمایید.  با این روش شما در وقت و هزینه خود می توانید صرفه جویی نمایید.