به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
عامل لخته شدن خون در کرونا

عامل لخته شدن خون در کرونا

لخته شدن خون در کرونا دلایلی دارد که در اینجا بیشتر در ارتباط با آن توضیح خواهیم داد. خون حاوی پروتئین‌ های بسیاری است که در صورت لزوم به لخته شدن خون در بیماری کرونا کمک خواهد کرد. یکی از پروتئین‌ها، “عامل فون ویلبراند”(Von Willebrand factor‎) نام دارد.

این پروتئین به لخته شدن خون در کرونا کمک می کند. ماه ها پیش در یک مطالعه و بررسی مشخص شد که از دلایل جدی مرگ افراد در بیماری کرونا لخته شدن خون می باشد اما دلیل این امر تاکنون نامشخص می باشد.

برای درک ارتباط بین لخته‌ های خون و کووید-۱۹ و در کل درک اینکه چرا خون لخته می شود دانشمندان “کالج سلطنتی جراحان در ایرلند”(RCSI) تحقیقات و بررسی هایی را انجام داده اند که در آن نمونه‌ های خون گرفته شده از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بخش مراقبت‌ های ویژه بیمارستان بومونت(Beaumont Hospital) در دوبلین را تجزیه و تحلیل کرده و مورد بررسی قرار داده اند.

همانطور که گفته شد خون حاوی پروتئین‌ های بسیاری است که در صورت لزوم به لخته شدن خون در کرونا کمک خواهد کرد یکی از پروتئین‌ ها، “عامل فون ویلبراند”(Von Willebrand factor‎) نام دارد. این پروتئین نیز مانند دیگر پروتئین ها به لخته شدن خون کمک خواهد کرد. از سویی دیگری آنزیم  “ADAMTS۱۳” پروتئین بزرگتر به نام عامل فون ویلبراند را پردازش می‌ کند. این آنزیم به منظور تعامل بهتر با پلاکت‌ها، عامل فون ویلبراند را به قطعات کوچک‌ تر تقسیم خواهد کرد.

به اینصورت با پردازش عامل فون ویلبراند ، این آنزیم مانع از ایجاد لخته شدن خون در گردش طبیعی خون می‌ شود. محققان پس از بررسی‌ ها متوجه شدند که آنزیم ADAMTS۱۳ و عامل فون ویلبراند هر دو در افراد مبتلا به بیماری کرونا شدید، به شدت مختل شده و باعث لخته شدن خون در کرونا می‌ شوند.

در این تحقیقات محققان متوجه این موضوع شدند که در خون افراد بیمار مبتلا به کرونا مقدار زیادی مولکول لخته کننده خون عامل فون ویلبراند و سطح پایین ضد لخته خون ADAMTS۱۳  موجود است.

همچنین محققان در این بررسی مشاهده کردند که برخی تغییرات در پروتئین‌ها سبب کاهش آنزیم ADAMTS۱۳ شده است در نهایت نتایج این مطالعه سبب شد تا بینشی از مکانسیمی که سبب لخته شدن خون در کرونا (بیماران مبتلا به کووید-۱۹) می‌ شود، به دست آوریم که این موضوع برای توسعه درمان‌ ویروس کرونا موثرتر بسیار مفید می باشد و پیشرفت خوبی محسوب می شود.

کرونا ویروس (Corona Viruses) ها خانواده بزرگی از ویروس‌ ها می باشند که درسال 1960 کشف شده اند و عاملی برای سرما خوردگی می باشند، در واقع این ویروس ها می توانند منجر به بیماری هایی مانند سرما خوردگی در انسان ها و حیوانات شود.

ویروس ها از لحاظ ظاهری دارای زوائد تاج مانند بر روی سطوح دیوارشان هستند. از علائم کرونا آسیب آن ها به دستگاه تنفسی می باشد که از آن می توان برداشت کرد که رخی از کرونا ویروس‌ ها، دستگاه تنفسی را مورد هدف قرار می‌ دهند و علاوه بر آن برخی از این ویروس ها به معده و روده حمله می‌ کنند.

علائم بیماری کرونا در برخی افراد می تواند مانند سرماخوردگی عادی و نوعی سرماخوردگی ترشح‌آور به نام پنومونیا باشد.

در این دسته از علائم 4 نوع کرونا یافت شده است:

HCoV-229E HCoV-OC43 HCoV-NL63 که در سال ۲۰۰۴ کشف شده است.

HCoV-HKUI که در سال ۲۰۰۵ در هنگ‌کنگ کشف شده است.

این نوع ویروس های نام برده شده در بزرگسالان و کودکان با حمله به سیستم تنفسی، علائم خود را نشان می دهند. انواع دیگر ویروس ها به علاوه ویروس کرونا جدید که به تازگی کشف شده است هستند که فرد را به شدت بیمار می کنند، این ویروس ها عبارتند از: سارس، مرس

منشا تمام این ویروسها حیوانات بوده اند به عنوان مثال ویروس سارس در خفاش مشاهده شده و از طریق گربه های خیابانی به انسان ها منتقل شده است و ویروس مرس اولین با در شتر مشاهده شده و به انسان منتقل شده است. و ویروس کرونا در مورچه خوار مشاهده شده است که به انسان ها از طریق حیوانات دیگر منتقل شده است.

واکسن کرونا و لخته شدن خون در کرونا

انواع واکسن ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر روی پروتئین اسپایک که ویروس های کرونا را منحصر به فرد می کند، تاثیر خواهند گذاشت.

پس از تزریق ویروس کرونا، سیستم ایمنی بدن به سرعت ویروس کرونا را شناسایی کرده و به آن حمله کرده و توانایی تکثیر ویروس را مختل می کند و به این ترتیب از انتشار آن به قسمت های دیگر بدن پیشگیری می شود.

در نهایت می توان گفت که واکسن از ورود ویروس به سلول ها، تکثیر آنها و بیمار شدن افراد جلوگیری خواهد کرد. استفاده از واکسن کرونا تا پایان فصل بهار در تقربا در کلیه کشور ها انجام شده است. به همین منظور سازمان جهانی بهداشت برنامه‌ریزی کرده است تا با راه اندازی و تشویق پروژه کوواکس تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی ۲ میلیارد دوز واکسن کرونا را در کشورهای عضو که بیشتر آن‌ ها از کشور های در حال توسعه و فقیر هستند، توزیع خواهد شد.

بیش از ۱۸۰ کشور به «کوواکس» یا برنامه جهانی تامین واکسن کووید ۱۹ برای همه کشور ها ملحق شده اند تا از طریق یک ساختار جمعی و مشترک با آپارتاید و احتکار واکسن از سوی برخی کشور ها مقابله نمایند.

لخته شدن خون در کرونا جزو عوارض بسیار نادر تزریق واکسن می باشد به همین سبب کارشناسان توصیه می کنند تا افرا واکسن کرونا را تزریق نمایند. طبق بررسی ها می توان گفت که لخته شدن خون در کرونا توسط تزریق واکسن کرونا یک اتفاق نادر می باشد که از 1 میلیون نفر که این واکسن را تزریق می کنند تنها 5 نفر دچار لخته شدن در کرونا خون شده اند.

این تعداد و آمار در بین افراد مبتلا به بیماری کرونا حدود 39 نفر در میلیون می باشد. برخی از واکسن ها عوارضی چون لخته شدن های خون نادری را از خود نشان دادند که طی بررسی ها مشکل آن ها حل شده و یا تولید آن ها متوقف شده است زیرا ممکن بود تا افکار عمومی را در ارتباط با تزریق واکسن کرونا تخت تاثیر قرار دهد اما این را به یا داشته باشید که هیچ دارویی یا واکسنی وجود ندارد که بدون عارضه جانبی نادر باشد. به همین ترتیب در طی این تحقیقات این عوارض می تواند عادی باشد تا به یک نتیجه نهایی رسید، که امروزه واکسن های موجود امتحان خود را با موفقیت گذرانده اند و احتمال لخته شده خون در کرونا را به یک امکان نادر تبدیل کرده اند در نتیجه با خیالی آسوده می توانید واکسن کرونا را تزریق کنید.

داروی موثر دیگر برای درمان لخته شدن خون در کرونا

دارویی مؤثر اما گران‌ قیمت دیگری برای بیماری کرونا و جلوگیری از لخته شدن خون در کرونا کشف شده است. دقیقاً یک سال پس از کشف یک داروی استروئیدی که در کاهش مرگ و میر افراد مبتلا به بیماری کرونا در مرحله حاد مؤثر بود، اکنون پژوهشگران داروی نجات‌ بخش دیگری را برای این بیماری یافته اند که به گزارش یورونیوز، این دارو بسیار گران‌ قیمت است و با تزریق داخل وریدی به بیمار داده می‌ شود و با وارد کردن پادتن‌ های قوی به خنثی کردن ویروس می پردازد و قیمت این دارو بین هزار تا ۲ هزار پوند می باشد که می توان گفت قیمت بالایی می باشد.

به گزارش شبکه بی‌بی‌سی نتایج حاصل از «آزمایش ارزیابی تصادفی درمان بیماری کرونا » یا «ریکاوری» در بریتانیا نشان داده است که این دارو از هر سه نفر بیمار در مرحله شدید ابتلا به کرونا در بیمارستان، به یک نفر برای بهبودی کمک خواهد کرد. همچنین به گفته کارشناسان، از هر ۱۰۰ بیمار تحت درمان با این دارو، شش نفر از مرگ نجات خواهند یافت. این دارو تنها به کسانی داده خواهد شد که در بدن‌ آن ها پادتن ویروس ساخته نشده باشد.

کیمبرلی فیدرستون، ۳۷ ساله که در جریان آزمایش این دارو تحت درمان با آن قرار گرفته، به بی‌بی‌سی گفت: «من خوشحالم از این که بستری شدنم به دلیل بیماری کرونا با آزمایش این دارو و ادامه مطالعه آن همزمان شد و توانستم این دارو را که انقلابی در این زمینه به وجود آورده، دریافت کنم. خوشحالم که با مشارکتم در موفقیت این درمان نقشی داشتم.»

این دارو که از پادتن‌ های هم‌ تیره و توسط شرکت داروسازی «ریجنران» ساخته شده است، به این صورت عمل خواهد کرد که به ویروس متصل شده و نمی‌ گذارد تا ویروس سلول‌ ها را آلوده کرده و دی‌ان‌ای خود ار همانند سازی کند. پادتن‌ های هم‌تیره، پادتن‌ هایی هستند که از سلول‌ های ایمنی همسان در بدن ساخته خواهند شد.

آزمایش در این زمینه که روی حدود هزار بیمار در بیمارستانی در بریتانیا انجام شد این نتیجه را نشان داده است که این دارو سبب کاهش خطر مرگ، کاهش طول مدت بستری در بیمارستان به میزان متوسط ۴ چهار روز و کاهش نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی می‌ شود که با این نتایج می توان گفت این دارو یک داروی مؤثر برای درمان کرونا می باشد.

سر مارین لندری، یکی از پژوهشگران در این مطالعه به بی‌بی‌سی گفت: «ما با دادن ترکیبی از دو پادتن به بیماران با تزریق داخل وریدی، در واقع احتمال مرگ آنها را تا یک پنجم کاهش می‌دهیم.» وی افزود: «ما دریافتیم که می‌توانیم برای بیمارانی که بدون دارو احتمال مرگ آنها یک به سه است، از درمانی ضد ویروسی، در این مورد با استفاده از پادتن استفاده كنیم و این خطر را برای آنها كاهش دهیم.»

دانشمندان این درمان را علاوه بر داروی ضد التهابی استروئیدی دگزامتازون مورد استفاده قرار دادند که این عمل خطر مرگ را تا یک سوم برای بیماران حاد کوویدی کاهش خواهد داد.

پژوهشگر دیگر این مطالعه به نام سر پیتر هوربای گفته است: «در مورد این که آیا روش درمانی با پادتن رویکرد علمی درستی است یا نه، تردیدهای زیادی وجود داشته و برخی از مطالعات نشان داده بودند که این روش هیچ فایده‌ای ندارد.»

واکنش‌های آلرژیک و آنافیلاکسی بعد از تزریق واکسن کرونا

واکنش‌های آلرژیک و آنافیلاکسی بعد از تزریق، به ندرت رخ خواه داد، اما این امکان وجود دارد تا فرد کهیر یا نوع دیگری بثورات پوستی، تورم و علائم تنفسی را مشاهده کند. توجه داشته باشید که یک واکنش آلرژیک شدید می‌ تواند منجر به آنافیلاکسی شود. و از جمله علائم دیگر فشارخون پایینمی باشد، که می تواند منجر به حالت تهوع و دشواری در تنفس شود. آنافیلاکسی یک اثر جانبی بسیار نادر واکسیناسیون می باشد. طبق گزارش CDC، حدود ۲-۵ نفر در هر میلیون، یا کمتر از ۰.۰۰۱ درصد افراد در ایالات‌ متحده پس از تزریق واکسن کرونا آنافیلاکسی را تجربه کرده‌ اند.

واکنش‌ های آلرژیک به واکسن‌ های mRNA دارای اهمیت بالایی می باشند، زیرا این نوع واکسن حاوی ماده شیمیایی به نام پلی‌اتیلن گلیکول (PEG) است که قبلاً هرگز در واکسن کرونا استفاده نشده است. PEG در بسیاری از داروها وجود دارد که گهگاه باعث آنافیلاکسی خواهد شد. این واکسن‌ ها، مولکول mRNA را می پوشاند و از نفوذ به سلول‌ ها پشتیبانی خواهد کرد.

طبق بررسی های تحقیقات متوالی مشخص شده است که خطر آنافیلاکسی در نتیجه واکسن کرونا بسیار پایین می باشد و یک منبع معتبر در مورد واکنش‌ های آلرژیک به واکسن‌های mRNA کووید گفته است که بیشتر افرادی که پس‌ از تزریق آنافیلاکسی را تجربه کردند، از قبل سابقه آلرژی و واکنش شدید و خاص را داشته اند. برای جلوگیری از این آلرژی ها CDC  توصیه کرده است که هر کسی که به یک دوز واکسن واکنش آلرژیک نشان داده است، برای پیشگیری از رخداد دوباره دوز دوم همان نوع واکسن را دریافت نکند.

آزمایشگاه های طب این امکان را دارد تا در صورت احساس و یا مشاهده علائم کرونا با ثبت درخواست به محل آمده و از شما تست کرونا در منزل بگیرد و به این صورت شما پس از دریافت جواب می توانید اقدامات درمان و یا حتی پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19 را انجام دهید.

شما با ثبت درخواست آزمایش کرونا در منزل در سایت های طب می توانید به راحتی آزمایش کرونا را بدون قرار گرفتن در مکان های شلوغ و پر خطر انجام دهید و در کوتاه ترین زمان نتیجه آن را از طریق سایت دریافت نمایید. علاوه بر آن می توانید برای آزمایش خون و دیگر آزمایش ها نیز به این روش اقدام نمایید.