به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
علائم ویروس کووید 19 در کودکان

علائم ویروس کووید 19 در کودکان

علائم ویروس کووید 19 در کودکان به گفته پزشکان مانند علائم کووید 19 در بزرگسالان است در نتیجه آبریزش بینی از علائم کرونا در کودکان نمی باشد و همینطور در هنگام تب و لرز نگران ابتلا کودکتان به کرونا نشوید زیرا گفته شده است که لرز عامل اصلی کرونا در اطفال نیست.

علائم ویروس کووید 19 در کودکان مانند علائم ویروس کووید 19 در بزرگسالان است یعنی کودکان هم مانند بزرگسالان دچار سردرد، بدن‌درد، ضعف و بی‌حالی، تهوع و استفراغ، اسهال، درد شکم، تنگی نفس، سرفه می شوند.

این نکته قابل توجه است که تنها 2 درصد از مبتلایان کرونا را کودکان تشکیل می دهند و 98 درصد باقی را بزرگسالان تشکیل داده و یکی از دلایلی که آمار ابتلا کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر است این است که بینی کودکان گیرنده کمتری دارد.

اما توجه داشته باشید که این موضوع گفته شده به این معنی نیست که کودکان به این بیماری مبتلا نمی شوند. در این شرایط که کرونا به شدت شیوع پیدا کرده است شما باید بیشتر از قبل مراقب خود و فرزندانتان باشید و پروتکل های بهداشتی و موارد پیشگیری از کرونا را به شدت جدی گرفته و رعایت کنید.

میزان علائم ویروس کووید 19 در کودکان و نوجوانان زیر 18 سال کمتر از بالغین و در حدود 1.7 درصد است که از این آمار به این شکل نتیجه گیری شده است که کودکان کمتر از بالغین علائم کرونا را نشان می دهند و همینطور علائم و عوارض شدید در کودکان کمتر است و همینطور آمار بستری آن ها در بخش مراقبت های ویژه بسیار کم و چیزی معادل نیم تا 2 درصد بوده است.

علائم ویروس کووید 19 در کودکان که تقریبا 14-2 روز بعد از تماس ظاهر می شود مانند دیگر ویروس های تنفسی شامل: تب، سرفه، تنگی نفس، گلودرد، سردرد، اسهال و از بین رفتن حس بویایی و چشایی و راش است.

در گروه سنی زیر 18  سال یعنی نوجوانان بیماری در جنس مذکر و در گروه 17-15 سال شایع تر است. اما این را هم در نظر بگیرید که درصد بستری نوزادان زیر 1 سال بیشتر بوده و در بین کودکان بستری شده 77 درصد بیماری زمینه ای همچون بیماری قلبی، نقص سیستم ایمنی بدن و یا بیماری آسم داشته اند.

ایمنی بدن کودکان در برابر ویروس کرونا

همانطور که گفته شد علائم ویروس کووید 19 در کودکان کمتر دیده شده و در این باره نظریه های مختلفی بیان شده است.

یکی از این نظریه ها این است که پزشکان این احتمال و نظریه را داده اند که شاید ریه‌ کودکان گیرنده کمتری دارد، همان گیرنده‌ای که ویروس کرونا از طریق آن وارد سلول می‌شود. اما این نظریه هنوز ثابت نشده است.

طبق گزارشات و بررسی های انجام شده بیماری کرونا در تعداد بسیار کمی از کودکان وخیم می شود و سیستم ایمنی بدنشان واکنش التهابی نشان می دهد. در اکثر کودکانی که نتیجه آزمایش ابتلا به کرونا در آن ها منفی بوده است نتیجه آزمایش وجود پادتن این ویروس در بدن آن ها نتیجه مثبت داشته است.

علائم ویروس کووید 19 در کودکان و بزرگسالان

همانطور که گفته شد احتمال ابتلا کودکان به ویروس کرونا وجود دارد اما این احتمال خیلی کمتر از احتمال ابتلا بزرگسالان به ویروس کرونا است و همانطور که گفته شد علائم ویروس کووید 19 در کودکان با علائم ویروس کووید 19 در بزرگسالان یکسان است و هر دو دچار سردرد، بدن‌درد، ضعف و بی‌حالی، تهوع و استفراغ، اسهال، درد شکم، تنگی نفس، سرفه می شوند.

اگر کودک شما با فرد مبتلا به کرونا تماس داشته باشد ممکن است بعضی از علائم را داشته باشد و به ابتلا به کرونا مشکوک باشد برای اطمینان بهتر است آزمایش خون یا تست pcr انجام دهید.

برای حفظ بیشتر سلامتی خود و کودکتان می توانید از تست کرونا در منزل استفاده کنید تا در محیط پر خطر و آلوده مانند آزمایشگاه ها و درمانگاه ها قرار نگیرید.

با توجه به شیوع کرونا بهتر است بیشتر در منزل بمانید و اگر مجبور به خروج از منزل هستید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید تا از ابتلا به این ویروس جلوگیری کنید.

تا جای ممکن کودکان خود را همراه خود بیرن از منزل نبرید و آنها را در مکان های شلوغ در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار ندهید و اگر مجبور به بیرون بردن آن ها شدید برای کودکان 2 سال به بالا از ماسک استفاده کنید.

با وجود شنیدن رسیدن واکسن کرونا باید بگویم که این واکسن تا کنون به افراد زیر 18 سال تزریق نشده است. برای تزریق این واکسن به کودکان و نوجوانان اخیرا مطالعات و بررسی هایی را بر روی افراد 12 تا 18 سال انجام می دهند که نتیجه آن هنوز مشخص نشده است.

غیر از یکی بودن علائم ویروس کووید 19 در کودکان با بزرگسالان، دارو های درمانی در کودکان و بزرگسالان برای کرونا یکی است که در کودکان ابتدا داروهای حمایتی و تب‌بر تجویز و استفاده می شود. توجه داشته باشید که این دارو ها بر اساس علائم موجود تجویز میشود و اگر تست کرونا مثبت شود دارو های کرونا تجویز می شود.

این علائم در افرادی که بیماری زمینه ای دارند به شکل شدیدتری خود را نشان می دهند که نشان دهنده آن است که به فرم شدیدتری مبتلا به بیماری کرونا شده اند.

در افرادی که بیماری زمینه ای ندارند احتمال ابتلا به کرونا به طور شدید و علائم وخیم خیلی کمتر است.

البته این را در نظر داشته باشید که ویروس کرونا یک ویروس جهش یافته است و در هر بدن خود را به شکل و علائمی ظاهر می کند پس بهترین کار برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس پیشگیری از ویروس کرونا و یا covid-19 است.

علائم ویروس کووید 19 در کودکان

در علائم ویروس کووید 19 در کودکان، تب دارای اهمیت بسیار بالایی است، بنابراین در این شرایط اگر والدین با تبی در کودکان خود مواجه شدند که با درمان های عادی پایین نمی آمد حتما باید کودک خود را به مطب پزشک برده و پزشک نیز کرونا را در لیست تشخیص های خود قرار دهد. و در صورت نیاز و با مشورت پزشک کودک از آزمایش کرونا در منزل استفاده کنید.

بهتر است کودک را در محیط های پر خطری چون آزمایشگاه و درمانگاه نبرید و با پزشک او تماس گرفته و از تست کرونا در منزل استفاده کنید.

علامت دیگری که در تابستان بسیار شایع است و هر سال در فصل تابستان بسیاری از کودکان با آن دچار می‌شوند، اسهال و استفراغ است با توجه به این که در این دوران کرونا این علامت میتواند یکی از علائم گوارشی کرونا باشد.

اگر اسهال و استفراغ کودک را پزشک نتواند با درمان‌های عادی بر طرف کند و این علامت همراه با علائم دیگر مانند سرفه یا بروز دانه‌هایی بر روی پوست و یا زردی باشد حتما به پزشک مراجعه کرده و برای اطمینان با مشورت پزشک کودک، تست کرونا دهید.

توجه داشته باشید که بی میلی کودک نسبت به غذا و کاهش ادرار او از علائمی است که والدین او باید در صورت مشاهده سریعا به پزشک مراجعه کنند. مخصوصا اگر کودک در اماکن شلوغ بوده و یا با بیمار کرونایی در تماس بوده است بیشتر باید به ابتلا او به کرونا مشکوک شده باشیم.

بعضی از علائم ویروس کووید 19 در کودکان

• رنگ ‌پریده شده، پوستش لکه‌دار شده و بدنش بسیار سرد است

• وقفه تنفسی دارد، تنفس نامنظم داشته یا به سختی نفس بکشد

• مشکل جدی تنفسی داشته باشد و بسیار بی‌قرار بوده و یا به چیزی عکس‌العمل نشان نمی‌دهد

• لب‌هایش کبود شده

• دچار تشنج شده

• بیش از حد مضطرب و پریشان بوده، بی‌وقفه گریه می‌کند، گیج و بسیار خواب‌آلود شود (نمی‌توان بیدارش کرد) یا به چیزی عکس‌العمل نشان نمی‌دهد

• لکه‌هایی روی پوستش ظاهر شده که جوش نیست

• دچار درد بیضه شده است (در پسران نوجوان)

• تهوع و سر درد و فشار خون پایین وبیماری زمینه‌ای دارد

توجه داشته باشید که بیماری های زمینه ای مهم هستند و به سن ارتباطی ندارد به طور مثال کسانی که بیماری آسم دارند بیماری کرونا خطر وخیم شدن این بیماری را بالا میبرد و بیمار را بسیار آسیب پذیر می کنند.

در ۶۰ درصد موارد PCR این کودکان ممکن است منفی باشد، اما بررسی آنتی بادی در برخی موارد مثبت بوده و یا کودک سابقه تماس با فرد مبتلا را دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود کودکان در خانه بمانند تا از سرایت ویروس در امان بمانند.

علائم شایع ویروس کووید 19 در کودکان عبارت است از:

– تب و دمای بالای بدن

– سرفه مداوم  (بیش از یک ساعت سرفه مداوم یا ۳ دوره یا بیشتر سرفه طولانی در ۲۴ ساعت)

– از دست دادن یا تغییر حس بویایی و چشایی

اقدامات لازم در صورت بروز علائم ویروس کووید 19 در کودکان

اگر کودک شما علائم ویروس کرونا را دارد می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • در کمترین زمان آزمایش کرونا انجام دهید تا مطمئن شوید کودک به ویروس کرونا مبتلا شده است یا خیر. ( می توانید با آزمایشکاه تماس گرفته و از امکانات تست کرونا در منزل استفاده کنید)
 • شما و فرزندتان و تمام اعضای خانواده باید در خانه بمانید و تا زمانی که نتیجه آزمایش را دریافت نکرده اید، جز در موارد مهم مثل مراجعه به پزشک از خانه خارج نشوید تا سلامت خود و خانواده را حفظ کنید.
 • اگر کودک در زمان شروع علائم یا ۴۸ ساعت قبل از آن با کسی در ارتباط بوده است به او خبر دهید تا در خانه بماند و در صورت مثبت بودن آزمایش کودک، او هم آزمایش دهد.
 • زیر ۳ ماه است و تب بالای ۳۸ درجه دارد
 • ۳ تا ۶ ماهه است و تب بالای ۳۹ درجه دارد
 • علائم دیگری دارد مانند بثورات پوستی که در اثر تب و دمای بالای بدن ظاهر می شود.
 • دمای بدن کودک بالاست و بیشتر از ۵ روز طول کشیده است.
 • اشتهایی به غذا ندارد یا در حالت معمولی نیست و شما را نگران می کند.
 • دمای بالای بدن کودک با تب بر پایین نمی آید.
 • کمبود آب دارد. به عنوان مثال پوشکش مرطوب نیست یا چشمانش گود رفته است و یا هنگام گریه اشک ندارد.

اگر علائم زیر را دارد سریعا با مراقبت های پزشکی ۱۱۵ تماس بگیرید.

 • گردن سفتی دارد.
 • دارای بثورات پوستی است که با فشار دادن یک لیوان روی آن محو نمی شود.
 • در نور اذیت می شود.
 • برای اولین بار تشنج کرده است.
 • پوست کودک کم رنگ، لکه دار، آبی یا خاکستری است.
 • گریه اش ضعیف و غیر معمول است که شبیه به گریه های معمول و همیشگی نیست.
 • خواب آلود است و بیدار شدنش سخت به نظر می رسد.
 • بسیار آشفته است و گریه را متوقف نمی کند یا گیج است.
 • نفس کشیدن برایش سخت است یا دنده های خود را جمع می کند.
 • یک قسمت نرم روی سر کودک وجو دارد که به سمت بیرون انحنا پیدا کرده است.
 • مثل همیشه نیست و علاقه ای به غذا خوردن، بازی کردن یا فعالیت های معمول ندارد.