به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ

عملکرد صحیح هنگام بروز علائم:

 

    در صورت بروز علائم بهتر است ابتدا با پزشک خود تماس تلفنی و مشاوره غیر حضوری برقرار کند.تا در صورت نیاز تست کرونا داده شود یا بیمار از ابتدا تحت درمان قرار بگیرد.                                                        اکثرا افراد با علائم خفیف بهتر است خود را در خانه قرنطینه و استراحت کنند. اگر علائم شما شدید بود .حتما با ماسک مناسب دهان و بینی خود را بپوشانید و به بیمارستان مراجعه کنید. و اما اگر علائم به حدی شدید  است که امکان رفتن به بیمارستان به تنهایی را نداشتید با اورژانس تماس بگیرید.                                                                                      اگر فردی گمان میکند  در معرض کرونا ویروس قرار گرفته است بهترین کار قرنطینه خانگی است در صورت عدم امکان قرنطینه بهتر است با پزشک مشورت نمایید.                                                                      هشدار: در صورت بروز علائم بدون دستور پزشک هیچگونه دارویی مصرف نکنید.

(قرنطینه خانگی بدین معناست که فرد حداقل دو هفته در منزل بماند و در منزل فاصله حداقل دو متری خود را با بقیه اعضا رعایت کند.)       

علائم خفیف: سردرد خفیف.آبریزش بینی . تب با درجه پایین(38 درجه) و کوتاه مدت.مثلا تنها یک روز تب میکنید و بعد از آن بدون مصرف تب بر  هم تب ندارید. بدن درد و احساس خستگی خفیف. تهوع و درد معده و اسهال و استفراغ کوتاه مدت (با حجم کم و به گونه ای که میتوانید غذا بخورید). از دست دادن حس بویایی.

در صورت بروز این علائم : استراحت.تغذیه مناسب. علامت درمانی (تحت مشاوره پزشک) و اگر علائم در حد 2 تا 3 روز طول کشید میتوان 2هفته بعد از شروع علائم از قرنطینه خانگی خارج شد. که البته بهتر است یک تست حلقی منفی هم داشته باشید.(البته گاهی اوقات تا مدت ها تست مثبت باقی میماند ولی فعالیتی از ویروس مشاهده نمیشود.)

علائم شدید: سردرد خیلی شدید و کلافه کننده که تا به حال آن را تجربه نکرده اید همراه با حالت تهوع و تاری دید.

درد ناگهانی قفسه سینه وسوزش قفسه سینه.تنگی نفس شدید و ناگهانی.سرفه ای مداوم و شدید. سرگیجه شدید. خواب آلودگی و از دست دادن هوشیاری. تهوع و اسهال استفراغ شدید به گونه ای که تحمل خوردن مواد غذایی را ندارید.

اگر این علائم را داشتید بدون فوت وقت به پزشک مراجعه کنید یا حتما با پزشک مشورت نمایید تا در صورت لزوم درمان سرپایی و بستری انجام شود.

خروج از قرنطینه به مدت 3 هفته بعد از علائم شدید میباشد. و همچنین بهتر است تست حلقی مجدد داده شود.

این موضوع را به خاطر داشته باشید که در حال حاضر  کوچکترین علامت بیماری میتواند ابتلا به کروناویروس در نظر گرفته شود مگر آنکه خلافش ثابت شود.

 جواب تست مثبت:       

ابتدا  آرامش خود را حفظ نمایید. استرس میتواند بیماری را تشدید کند. با توجه به علائم خود اگر دچار علائم خفیف هستید استراحت و تغذیه مناسب داشته باشید. بهتر است تحت نظر پزشک درمان های لازم صورت گیرد و همچنین از مکمل و ویتامین سی نیز استفاده نمایید.

علاوه بر ماندن در قرنطینه به افرادی که چند روز گذشته با آنها تماس داشتید اطلاع دهید که آنها هم قرنطینه شوند و یا در صورت لزوم تست حلقی کرونا ویروس بدهند.(به خصوص اگر با فردی پرخطر تماس داشتید)

اگر تنها زندگی نمیکنید حتما در اتاقی مجزا قرنطینه شوید . اتاق شما باید تهویه مناسب به بیرون داشته باشد. در خانه هم خودتان و هم سایر افراد منزل ماسک بزنند. (فرد بیمار از ماسکهای فیلتر دار استفاده نکند)  در اتاق خود و در ظروف مخصوص به خود غذا میل نمایید. حتما از غذا های مقوی و مایعات فراوان استفاده نمایید. سعی کنید جهت غلبه بر استرس و افسردگی خود را در منزل سرگرم کنید .  مثلا فیلم تماشا کنید یا کتاب بخوانید تا این مرحله را راحت تر و سلامت بگذرانید.

جواب تست منفی:

بیمار گرامی جواب آزمایش شما منفی میباشد ولی باید همچنان به ماسک زدن و شستن دست خود ادامه دهید و از ملاقات های غیر ضروری حتما پرهیز نمایید. اگر علائم شما مشابه به علائم خفیف کرونا ویروس میباشد بهتر است همچنان جانب احتیاط را رعایت کنید تا خدای نکرده باعث انتقال آن به دیگران نشوید و حتما تا بعد از بهبود علائم با افراد پر خطر( سن بالا. ضعف سیستم ایمنی.بیماری زمینه ای قلبی و ریوی.دیابت و …) تماس نزدیک نداشته باشید.

شرایط خروج از قرنطینه در فرد مبتلا به کوید 19:

حداقل برای 3روز متوالی تب نداشته باشد( از تب بر هم استفاده نکند)

 و

حداقل 10 روز از شروع علائم گذشته باشد.

و

2 تست پی سی آر به فاصله حداقل 24 ساعت منفی شود.(البته این مورد اجباری نمیباشد)

عملکرد مناسب هنگام ابتلا یکی از اعضای خانواده:                              _افراد مبتلا باید در اتاقی جداگانه قرنطینه شود و در همان اتاق قرنطینه شوند. همچنین بهتر است فرد مبتلا با حیوان خانگی در تماس نباشد.                                                                               _فرد مبتلا در خانه ماسک بزند.               

   _همچنین حین شستن لباسها ی فرد مبتلا حتما از دستکش یکبار مصرف استفاده شود.                                                             

_شستن مکرر دست توسط اعضای خانواده.

  _ضدعفونی نمودن سطوح منزل مثل میز.دستگیره در. موبایل.تلفن.کامپیوتر( بهتر است حین ضدعفونی از دستکش یکبار مصرف استفاده کرد)

_در آخر حتما فرد بیمار را از نظر روحی و روانی حمایت نمایید تا بتواند این دوران را به سلامتی پشت سر بگذراند.