به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
عوارض کرونا پس از بهبودی

عوارض کرونا پس از بهبودی

عوارض کرونا پس از بهبودی نیز ادامه دارد این بیماری یکی از نادرترین مواردی است که عوارض آن پس از درمان ویروس کرونا تا ماه ها میتواند ادامه داشته باشد. ویروس کووید-19 عضو خانواده کرونا ویروس ها می باشد که در این روز ها بیش از هر ویروس دیگری که در خانواده کرونا ویروس ها بوده، شناخته شده است.

ویروس های عضو خانواده کرونا ویروس شامل: ویروس های عامل سرما خوردگی، سارس ، مرس و غیره است که کشف و ثبت شده اند اما همانطور که گفته شد ویروس کووید ۱۹ بیشتر از هر ویروس دیگری در این خانواده سر و صدا کرده و شناخته شده است.

این ویروس جهش یافته به دلیل ماهیت جهش پذیرش هر از چند گاهی چهره جدیدی به خود می گیرد و علائم آن جدیدتر و متفاوت از قبل می شوند و یا شدت بیماری زائی آن کم یا زیاد می شود. لازم به ذکر است که علائم کرونا ممکن است به صورت عوارض کرونا پس از بهبودی نیز با ما همراه باشد.

عوارض کرونا ناشی از علائم آن، ممکن است پس از بهبودی در فرد به صورت طولانی مدت و یا شاید مادام العمر باقی بماند. که برای دچار نشدن به عوارض کرونا پس از بهبودی بهتر آن است که از ابتلا به این بیماری پیشگیری های لازم را انجام دهیم.

طبق بررسی های پزشکان: در بیش از ۷۵ درصد افراد مبتلا به بیماری کووید-19 حداقل شش ماه پس از آلوده شدن به ویروس، یک مورد از علائم بیماری حداقل همچنان مشاهده می شود.

ویروس کووید-19 عامل بیماری است که امروزه زندگی اکثر افراد را تحت تاثیر قرار داده است و افراد در تمام روز بر این تلاشند تا به خوبی مراقبت ها و پیشگیری های لازم برای مبتلا نشدن به این بیماری را انجام دهند به این ترتیب این بیماری تمام مراحل زندگی اراد را درگیر خود ساخته است. با این همه درگیر این بیماری شدن، تاثیر این ویروس بر سلامت روحی و جسمی جامعه، اقتصاد و غیره اجتناب نا پذیر است.

طبق تحقیقات عوارض کرونا پس از بهبودی در مغز بیمار پنهان شده و موجب عود مجدد بیماری در بیماران بهبود یافته می شود. طبق تحیقات انجام شده بر روی موش های آلوده به کروناویروس از طریق مجاری بینی، به دلیل آلوده شدن مغز به کروناویروس، مبتلا به نوع شدید بیماری می‌شوند حتی اگر ویروس ریه‌ها را ترک کرده باشد.

و در نتیجه تمام تحقیقات انجام شده نشان داده شده است که علیرغم منفی بودن تست کرونا از طریق کیت‌های تشخیصی بینی یا تست‌های بزاق دهان، ممکن است اینعفونت ویروسی در افراد باقی مانده و موجب بازگشت مجدد کووید ۱۹ شود.

توجه داشته باشید که کووید ۱۹ می تواند موجب بیماری نورولوژیکی در انسان ‌شود اما پاتوژن های عامل این بیماری در سیستم عصب مرکزی شناخته شده نیست.

عوارض کرونا پس از بهبودی در طولانی مدت

طبق مطالعات جدید در ارتباط با عوارض کرونا پس از بهبودی و کووید طولانی نشان داده شده است که از هر 10 نفر یک نفر حتی پس از بهبودی موفقیت آمیز ممکن است در معرض خطر ابتلا به علائم عفونت ویروسی باشد.

طبق بررسی ها و تحقیقات محققان بر روی 100 بیمار، به اینصورت که این 100 بیمار به دو گروه تقسیم شدند که 32 نفر آن ها به شدت بیمار بودند و در بخش های مراقبت های ویژه بستری بودند و 68 نفر از آنها از عفونت خفیف یا متوسط رنج می‌بردند و نیازی به مراقبت شدید و بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه نداشتند.

یافته های این بررسی بر این بیماران نشان داد که اکثر بیماران حتی پس از بهبود یافتن دچار یک عارضه جانبی هستند و از یک نشانه یا علامت خاص ناشی این بیماری رنج می‌برند.

در ادامه این مطلب چند نمونه از این عوارض را بیان کرده و در ارتباط با آن بیشتر شرح خواهیم داد.

از دست دادن حس بویایی و چشایی از عوارض کرونا پس از بهبودی

یکی از بارزترین عوارض کرونا پس از بهبودی از دست دادن حس بویایی و چشایی از علائم کرونا است به طوری که افراد پس از بهبودی کامل حس بویایی و چشایی خود را مانند سابق باز نمی یابند و در مواردی فرد بهبود یافته که عوارض بیماری در او رفع نشده دچار حس بوی لجن، فاضلاب، سبزی گندیده و مانند این ها در حین بو کردن هر رایحه ای می شود.

یکی از اولین علائمی که در بیماران مبتلا به کرونا قابل مشاهده است همین از دست رفتن حس بویایی و چشایی است که پزشکان به آن آنوسمی یا نابویایی نیز می گویند.

از دست دادن حس بویایی و چشایی معمولا در روز سوم تا چهارم برای بیمار مبتلا به کرونا ویروس پیش می آید و هنوز علت از دست دادن حس بویایی به طور دقیق مشخص نشده است.

از دست دادن حس بویایی و چشایی از علائم کرونا یا حس رایحه نامطلوب ماندگار نیست و اثر موقتی دارد و افراد پس از گذشت چند ماه به تدریج حس بویایی خود را بدست می آورند.

قبل از این تصور می شد که آسیب یا التهاب سلول‌های عصبی حسی بویایی که بوها را شناسایی و پیام‌های مربوط به مغز می‌ فرستند، عامل این نابویایی باشد اما مشخص ثابت شد که علت آن آسیب به سلول های عصبی نمی باشد، سلول های عصبی بدن ما قابلیت خودبازسازی را ندارند و هر گونه آسیب به آن ها در اکثر موارد دائمی می باشد.

طبق تحقیقات و نتجه بدست آمده ویروس کووید ۱۹ به سلول های عصبی مسئول بویایی حمله نمی کند بلکه این ویروس به سلول های پشتیبان سلول های عصبی حمله می کند. در واقع کووید-19 سلول های عصبی را به طور مستقیم مورد حمله قرار نمی دهد.

احساس بی حالی و خستگی

از دیگر عوارض کرونا پس از بهبودی، حس بی حالی و خستگی و بی حوصلگی است که ممکن است هفته ها و یا ماه ها پس از بهبودی ادامه داشته باشد.

پس از بهبودی از بیماری کرونا برای افراد سخت است که به آسانی و حالت اول خود برگردند زیرا پس از بهبودی عوارضی مانند حس بی حالی و خستگی همچنان در بدن فرد باقی مانده است که ممکن است این عوارض تا هفته ها و ماه ها همچنان باقی بماند و این موضوع بسیار ناخوشایند و گاها ترسناک است.

سطح انرژی نامتعادل بدن گاها منجر به تجربه علائمی مانند درد عضلانی، درد سوزن و سوزن و تپش قلب می شود. پاسخ ایمنی نادرست و حمله التهابی یکی از دلایل از دست دادن انرژی و عدم تعادل است. بیماری های مشابه کرونا ویروس که در آن ها نیز بیمار دجار خستگی و درد عضلانی میشود شامل سار و ویروس اپشتین–بار است.

یکی از عوامل مهم حس خستگی در بدن از دست دادن آب از طریق گوارش است که در هنگام پیش آمدن این مشکل فرد بی اشتها شده و در صورت خوردن ماده غذایی ، این مواد از طریق استفراغ یا اسهال بدون جذب از بدن خارج می شوند.

و علت دیگر خستگی صرف انرژی بالا در سیستم ایمنی برای دفاع در مقابل ویروس به صورت طولانی می باشد که در این صورت ، بدن دچار کمبود انرژی شده و فرد خستگی و درد عضلانی را حس می کند.

و مورد دیگر که می توان به آن اشاره کرد، تب و عوامل توکسیک سیستم ایمنی است که در احساس درد عضلانی و بی انرژی بودن فرد نقش دارند.

عوارض کرونا پس از بهبودی و سکته مغزی

سکته مغزی یکی از علائم جدید این بیماری است که گاها باعث مرگ فرد مبتلا می شود. کرونا ویروس یک ویروس جهش یافته است که هر روز ممکن است علائم جدیدتری از خود بروز دهد از علائم جدید این ویروس می توان به سکته مغزی، عقیم شدن در مردان، اسهال، استفراغ، سکته قلبی، ایسکمی در پاها و دست ها و غیره اشاره کرد.

یک نکته مهم در ارتباط با عوارض کرونا و سکته مغزی این است که وقتی فرد مبتلا به بیماری می‌شود، شانس بروز لخته در همه‌ نقاط بدن مبتلا زیاد خواهد شد که مکانیسم آن یک مکانیسم پیچیده پزشکی است و افرادی که سن بالا و فشار خون بالا، دیابت، سابقه بیماری‌های قلبی عروقی، سابقه مصرف سیگار دارند بیشتر دچار سکته ‌های مغزی در اثر کووید ۱۹ می‌شوند.

عوارض کرونا پس از بهبودی و سکته قلبی

در اینجا علت مشکلات قلبی در عوارض کرونا پس از بهبودی را بررسی خواهیم کرد. طوفان های سایتوکاینی علت ایسکمی در عروق و عوارض قلبی کرونا می باشد . البته این ایسکمی ممکن است در مغز، دست ها، پاها نیز اتفاق بیفتد.

سایتوکاین ها مولکول هایی در سیستم ایمنی هستند که نقش مهمی در سلامتی و بیماری ایفا می‌ کنند. این مولکول ها در واکنش های التهابی و عفونی، ترمیم آسیب های بافتی و مبارزه با برخی از سرطان ها نیز به بدن کمک می ‌کنند.

سایتوکاین ها به بدن در مبارزه با عفونت ها کمک کرده و اثرات مثبتی بر سیستم ایمنی و واکنش های التهابی می ‌گذارند. با این وجود اگر بعضی از این مولکول ها به خوبی عمل نکنند یا بیش از حد تولید شوند؛ می ‌توانند در افراد ایجاد بیماری کرده و سلامت آن ها را به خطر بیاندازند.

در مشکلات قلبی ناشی از عواض کرونا بدن برای مقابله با این ویروس شروع به تولید سایتوکاین های التهابی می کند ولی با مقاومت ویروس کووید-19، بدن مجبور به تولید بیشتر از این نوع سایتوکاین ها کرده و این تولید بیشتر سایتوکاین ها باعث به راه انداختن طوفان سایتوکاینی و در نتیجه لخته شدن خون می شود.

لخته شدن خون در هر صورت خطرناک است لخته شدن خون اگر در قلب پیش بیاید موجب سکته قلبی و اگر در مغز پیش بیاید باعث سکته مغزی می شود.

استرس و اضطراب

یکی دیگر از عوارض کرونا پس از بهبودی و یا قبل از ابتلا که در ادامه از آن خواهیم گفت استرس و اضطراب است. استرس کرونا و مبتلا شدن به آن و همینطور ترس از عوارض آن، تبدیل به یک عضو جدا نشدنی زندگی ما شده است ولی می توانیم با انجام چند راه حل آن را مهار کرده و یا کاهش دهیم.

با پیشرفت این ویروس در همه جا صحبت از آن است و اگر شما اخبار مرتبط با ویروس کرونا را دنبال نکنید حتما خبر ها و یا اطلاعاتی را در ارتباط با این موضوع در طول روز می شنوید و در اینصورت حتی اگر تصور می کنید دچار استرس کرونا نمی باشید ، باز ممکن است درگیر این مسئله شده باشید.

توجه داشته باشید که استرس یک عکس العمل ذهنی و فیزیکی نسبت به تجربه های زندگی است و هر کس می تواند در هر زمان استرس را بروز دهد. و در کل این استرس چه ناشی از کرونا باشد چه ناشی از عوامل دیگر به سلامت کلی بدن شما آسیب میرساند.

با صنعتی شدن دنیای مدرن وشرایط زندگی به نظر می رسد استرس افراد بسیار بیشتر از قبل شده است. گاهی اضطراب ها موقت و گاهی به صورت مزمن می باشند.

عوارض کرونا پس از بهبودی و زوال شناختی و حافظه

یکی دیگر از عوارض کرونا پس از بهبودی زوال شناختی و حافظه است که طبق مطالعات یک چهارم بیمارانی که به نوع متوسط و یا شدید کووید-19 مبتلا شدند از عملکرد نادرست عصب روانشناسی و عوارض کرونا پس از بهبودی رنج می‌برند.

پریشانی ذهنی، مشکلات در درک حافظه یا رفتار می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی که در داخل و خارج از مرکز بهبودی رخ می‌دهد، ایجاد شود.

و عواملی که میتوانند روند بیماری و بهبودی را دشوارتر کنند شامل: ترس از مرگ، درد، کمبود خواب، عدم تحرک یا ارتباط مناسب، انزوای اجتماعی یا هذیان است که همه این عوامل می‌تواند در مبارزه شخص با بیماری کووید-19 تاثیر بگذارند و این روند را دشوارتر کنند.