به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ

غربالگری سه ماه اول بارداری

غربالگری سه ماه اول بارداری یکی از آزمایش های مهم دوران بارداری است که انجام آن برای خانم ها در این دوره ضروری و واجب است زیرا این آزمایش در تشخیص سلامت جنین بسیار مؤثر است. زمان انجام آزمایش غربالگری سه ماه اول بارداری در در هفته 11 تا 13 بارداری است که شامل آزمایش خون و سونوگرافی می شود.

سونوگرافی نیز در غربالگری سه ماه اول بارداری به صورت NT انجام می‌ شود تا احتمال نقص‌های ژنتیکی مانند سندروم داون مشخص شود.

اعلام نتیجه 5 روزه

دقت بالای آزمایش

تجهیزات بروز

درخواست آنلاین

آزمایش های موجود در غربالگری سه ماه اول بارداری

در غربالگری سمه ماه اول بارداری نشانگرهای زیستی کنتریل می شود.

موارد آزمایش

پروتئین ها عضله ساز هستند و برای عملکرد سلول‌ها و بافت‌ها و همچنین برای ساختن عضلات بسیار مفید و مهم هستند. از اندازه گیری پروتئین‌های موجود در خون، برای کمک به تشخیص بیماری‌های کبد یا کلیه و همچنین سایر مشکلات سلامتی استفاده می شود.

همچنین پروتئین ها مولکول‌های دیگری مانند هورمون‌ها را در خون حمل می‌کنند بنابراین گاهی برای تعیین اینکه چه مقدار از یک هورمون خاص متصل به پروتئین است و چه مقدار از آن آزاد است و در دسترس سلول ها قرار دارد، سطح پروتئین ها را بررسی می کنند.

معمولا بر اثر کم آبی سطح هورمون ها افزایش می یابد اما می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد. توجه داشته باشید که کاهش سطح پروتئین ها گاهی نشانگر سوء تغذیه شدید یا سوء جذب می باشد.

هورمون ها بر تمام فعالیتهای بدن از رشد و متابولیسم گرفته تا تولید مثل و چرخه خواب، تاثیر می گذارند. پس با توجه به این موضوع یک عدم تعادل ناچیز می تواند تاثیر قابل توجهی بر سلامت بدن و فعالیت آن داشته باشد. این عدم تعادل می تواند بر خلق و خو، سطح انرژی و همچنین باروری و میل جنسی شما تأثیر بگذارد.

اگر سوال این باشد که هورمون چیست باید بگویم که هورمون ها پیام رسان های شیمیایی هستند که توسط غدد تولید می‌شوند و در جریان خون آزاد خواهند شد.

از آنجایی که در بالا گفته شد عدم تعادل در هورمون ها در فعالیت های بسیاری از بدن تاثیر دارد باید بدانید که هورمون ها فعالیت‌های مختلفی در بدن انجام می‌دهند،که از جمله آن ها می توان به تنظیم اشتها، رشد، روحیه و تولید مثل و غیره اشاره کرد.

و اختلالات هورمونی از مشکلات رایجی است که معمولا از طریق درمان جایگزینی هورمون یا تغییر سبک زندگی، قابل کنترل و درمان می باشد.

توجه داشته باشید که سطح هورمون‌ ها همیشه ثابت نیست و در طول روز و در زنان و در طی چرخه تولید مثلی تغیر خواهد کرد.

در ادامه نقش هورمون بتا را در غربالگری سه ماه اول بارداری بررسی خواهیم کرد.

نقش هورمون بتا (BTHCG)

 • تشخیص بارداری و مانیتور کردن بیمار در دوره بارداری
 • مانیتور کردن بیماری‌های تروفوبلاستیک (trophoblastic disease) و تومورهای سلول نطفه (germ cell tumor) و ارزیابی میزان اثربخشی درمان در این بیماران
 • تست کیفی hCG برای تایید یا رد بارداری
 • تست کمی hCG برای اندازه گیری مقدار hCG موجود در خون
 • تست کمی hCG برای تشخیص بارداری خارج از رحمی و نیز نظارت بر وضعیت بیمار پس از سقط جنین.
 • پس از سقط جنین، سطح hCG خون در آزمایشات متوالی کاهش می یابد.

در تست بارداری و غربالگری سه ماه اول بارداری که انجام می شود هورمون بتا مورد بررسی قرار می گیرد.

برای آزمایش بارداری 10 روز پس از به تعویق افتادن قاعدگی، افزایش سطح hCG در خون اندازه گیری می شود و می‌توان از این تست برای تایید یا رد بارداری استفاده کرد.

توجه داشته باشید که با بعضی از روش ها می‌توان افزایش سطح hCG را در هفته اول بارداری اندازه گیری نمود

در غربالگری سه ماه اول بارداری نمونه خون سیاهرگی و یا نمونه ادرار اول صبح می‌تواند برای تشخیص هورمون بتا مورد استفاده قرار گیرد.

برای نمونه خون رعایت شرایط خاصی لازم نیست.

اما برای آزمایش ادرار بهتر است پیش از انجام تست ادرار، از نوشیدن مایعات زیاد پرهیز کنید، زیرا رقیق شدن بیش از حد ادرار می تواند سبب نتیجه ی منفی کاذب آزمایش شود.

عواملی که موجب نتیجه منفی کاذب در تست hCG خواهند شد را در زیر ذکر کرده ایم:

 • انجام زود هنگام تست (hCG ) پیش از این که سطح هورمون در اثر بارداری به میزان قابل اندازه گیری در خون افزایش یافته باشد، ممکن است در نتیجه آزمایش منفی کاذب نشان داده شود.
 • در صورت رقت بالای نمونه ادرار، در تست hCG امکان نشان دادن نتیجه منفی کاذب وجو دارد؛ بنابراین پیش از انجام آزمایش hCG ادراری باید از نوشیدن آب زیاد پرهیز کنید.
 • مصرف بعضی از داروها مانند پرومتازین (نوعی آنتی هیستامین) و داروهای مدر موجب نتیجه منفی کاذب در تست hCG ادرار می شود.

عواملی که موجب نتیجه ی مثبت کاذب در تست hCG ادرار خواهد شد، عبارتند از:

 • وجود پروتئین با خون در ادرار
 • مصرف داروهای ضد تشنج، داروهای آنتی پارکینسون، داروهای خواب آور و آرام بخش
 • بعضی از ترکیبات می‌توانند در تست hCG ادرار تأثیر گذار باشند، از جمله بعضی از انواع آنتی بادی‌ها.

تست غربالگری با نتیجه مثبت به این معنی است که شانس وجود اختلال کروموزومی در جنین برای مثال یک به ۱۰۰ تا یک به ۳۰۰ می باشد.

با غربالگری سه ماهه اول، به طور کلی ۸۵% از موارد سندرم داون و ۹۵% از موارد سندرم ادوارد تشخیص داده می‌شوند. با غربالگری یکپارچه و متوالی نیز امکان تشخیص، تقریبا به همین اندازه است، با این تفاوت که میزان تشخیص مثبت کاذب کمتر خواهد بود.

در صورت مثبت شدن نتیجه غربالگری، باید برای قطعی شدن تشخیص، روشهای تاییدی انجام شود؛ این روش‌ها شامل CVS (نمونه برداری از ویلوس های کوریون) در سه ماهه اول و آمنیوسنتز در سه ماهه دوم می باشد.

این روشها اگرچه دقیق تر هستند، اما روش‌های مهاجم بوده و خطر سقط و آسیب رساندن به جنین در این روش ها بالاتر می باشد.

توجه داشته باشید که روش‌های غربالگری، تمام موارد اختلالات جنینی را تشخیص نخواهد داد. نتیجه آزمایش به نتیجه NT و تعیین دقیق سن جنین وابسته می باشد و چنانچه این نتایج دقیق و صحیح نباشند، امکان به دست آمدن نتایج مثبت کاذب و نیز منفی کاذب وجود خواهد داشت.

1- انجام غربالگرى دقيق‏تر و زودتر، كه باعث ايجاد آرامش خاطر در بسيارى از زنان می‏ شود.

2- با انجام سونوگرافى NT امكان تشخيص بعضى از اختلالاتِ بارز هنگام تولد وجود خواهد داشت.

1- حدود 5% (1 نفر در هر 20 نفر) از زنانى كه اين غربالگرى را انجام می دهند، به عنوان ريسك بالا مشخص می شوند. اما در عين حال اكثر زنانى كه ريسك آنان بالا است بچه ‏هاى نــرمال بــه دنــيا مى ‏آورند.

2- براى انجام تست‏هاى تشخيصى رايج بايد تا سه ماهه دوم باردارى منتظر بمانید.

3- غربالگرى اختلالات لوله عصبى جنين با اين تست قابل انجام نخواهد بود و بايد با تست كوآد ماركر در سه ماهه دوم باردارى انجام شود.

 • انجام غربالگری سه ماهه اول برای بررسی احتمال وجود اختلالات کروموزومی در جنین، مانند سندرم داون و سندرم ادوارد است
 • زمان بررسی، معمولا بین ۱۰ هفته و ۴ روز تا ۱۳ هفته و ۶ روز پس از شروع حاملگی می باشد.

رعایت شرایط خاصی برای گرفتن نمونه خون برای غربالگری سه ماه اول بارداری لازم نیست ، اما برای اندازه گیری NT (nuchal translucency) با سونوگرافی باید مثانه مادر باردار پر باشد.

مراحل انجام کار

سه قدم تا نتیجه آزمایش شما

دریافت نتیجه آزمایش

نمونه گیری در منزل شما

ثبت درخواست

ثبت سفارش

همین حالا درخواست خود را ثبت نمایید