به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ

غربالگری سه ماه دوم بارداری

غربالگری سه ماه دوم بارداری آزمایشی ضروری در دوران بارداری است و انجام آن برای تمام خانم های باردار واجب و ضروری است. این آزمایش بیشتر زمانی واجب است که فرد باردار آزمایش غربالگری سه ماه اول را انجام نداده است.

همچنین این آزمایش توسط پزشک برای افرادی که بارداری پر خطری دارند از تجویز می شود. در این آزمایش نشانگرهای زیستی مانند آزمایش پروتئین ها و آزمایش هورمونی انجام می شود که در کدام از این ها مواردی مورد بررسی قرار می گیرد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

اعلام نتیجه 5 روزه

دقت بالای آزمایش

تجهیزات بروز

درخواست آنلاین

نشانگرهای زیستی

آزمایش پروتئین‌ها

 • Inh A
 • آلفا فتوپروتئین (AFP)

همانطور که می دانید پروتئین ها بسیار عضله ساز هستند و همچنین در عملکرد سلول‌ها و بافت‌ها بسیار مؤثر هستند.

میزان پروتئین های در خون برای بررسی بیماری‌های کبد یا کلیه و همچنین سایر مشکلات سلامتی و تشخیص آن ها اندازه گیری خواهد شد.

گاهی برای تعیین اینکه چه مقدار از یک هورمون خاص متصل به پروتئین است و چه مقدار از آن آزاد است و در دسترس سلولها قرار دارد میزان پروتئین ها را اندازه گیری می کنند زیرا پروتئین ها مولکول های دیگری مانند هورمون ها را نیز در خون حمل می کنند به همین دلیل اندازه گیری پروتئین اهمیت بالایی در آزمایش ها دارد.

افزایش سطح هورمون‌ها در بدن معمولا در اثر کم آبی بدن اتفاق می افتد، اما این امکان هم وجود دارد که دلایل دیگری نیز داشته باشد و کاهش سطح پروتئین‌ها می‌تواند نشانگر سوء تغذیه شدید یا سوء جذب باشد.

موارد آزمایش

  • استریول غیرکونژوگه (UE3)
  • هورمون بتا (Free BhCG)

  هورمون ها تقریبا بر تمام فعالیت های بدن تاثیر می گذارند و کم یا زیاد بودن آن ها می تواند در رشد و متابولیسم و تولید مثل و چرخه خواب نیز تاثیر بسیاری بگذارد.

  حتی می توان گفت میزان هورمون ها بسیار در سلامت هر فرد مؤثر است به گونه ای که عدم تعادل ناچیز در سطح هورمون‌های شما می‌تواند تأثیر قابل توجهی در سلامتیتان بگذارد.

  عدم تعادل ناچیز در سطح هورمون ها حتی می تواند بر خلق و خو، سطح انرژی و باروری و میل جنسی شما نیز تأثیر بگذارد.

  در اصل هورمون‌ها پیام رسان‌های شیمیایی هستند که توسط غدد تولید شده و در جریان خون آزاد می شوند.

  هورمون ها وظایف مختلفی در بدن دارند و فعالیت‌های مختلفی در بدن انجام می‌ دهند که از مهم ترین آ نها می توان به تنظیم اشتها، رشد، روحیه و تولید مثل  اشاره کرد.

  البته توجه داشته باشید که سطح هورمون‌ ها همیشه ثابت نیست و در طول روز و در زنان و در طی چرخه تولید مثلی، تغییر خواهند کرد.

غربالگری سه ماه دوم بارداری در سه ماه دو انجام می شود این سه ماه بین ماه چهارم و ششم بارداری یعنی بین هفته 13 و هفته 28، که سه‌ماهه دوم بارداری، برای بسیاری از خانم‌ها آسان‌ترین سه ماه بارداری است زیرا در این مدت تهوع های هنگام صبح آن‌ها کاهش یافته و یا دیگر پیش نمی آیند.

این سه ماه نیز کمی حساس است و خانم باردار باید در هر ماه به متخصص زنان مراجعه کرده و وضعیت سلامت خود و جنین را بررسی کند. این ویزیت ها ممکن است گاهی خیلی کوتاه باشند اما آن ها را نباید کم ارزش دانست و نادیده گرفت.

آزمایشات غربالگری سه ماه دوم بارداری زمانی بسیار ضروری می باشد که خانم باردار آزمایشات غربالگری سه ماهه اول بارداری را انجام نداده باشد یا تاکنون به آن‌ها دسترسی نداشته‌ است.

همچنین ممکن است پزشک مورد نظر انجام این آزمایش را تشخیص داده و همچنین ممکن است با توجه به شرایط فرد مورد معاینه، انجام برخی دیگر از آزمایشات را نیز در این مدت توصیه کند.

زمان انجام این آزمایش ها بین هفته‌های 14 تا 18 بارداری می باشد، اما در حالت ایده‌آل بین هفته 15 تا 17 انجام شده و مورد بررسی قرار می گیرد.

 • خون سیاهرگی (سرم)
 • مایع آمنیوتیک

برای گرفتن نمونه خون برای آزمایشات غربالگری سه ماه دوم بارداری رعایت شرایط خاصی لازم نیست، اما برای اندازه گیری NT (nuchal translucency) با سونوگرافی باید حتما مثانه مادر باردار پر باشد.

غربالگری سه ماه دوم بارداری ممکن است شامل چندین آزمایش خون باشد که به آن غربالگری با چند نشانگر می گویند. این نشانگرها بسیار مهم هستند و اطلاعاتی را در مورد خطر احتمالی برای نوزاد از نظر برخی شرایط ژنتیکی یا نقص مادرزادی در اختیار پزشک می گذارند.

در نتیجه علاوه بر آزمایش  غربالگری سه ماه دوم بارداری بسته به توصیه پزشک، انجام چند آزمایش دیگر در این دوره بارداری نیز ممکن است لازم و ضروری باشد.

 1. تست آلفا فتوپروتئین سرم مادرانه (MSAFP)

این آزمایش یک آزمایش غربالگری ژنتیکی اختیاری می باشد و لازم است در مورد جوانب مثبت و منفی آن با پزشک خود مشورت کرده و صحبت کنید.

آزمایش تست آلفا فتوپروتئین سرم مادرانه، پروتئینی که توسط جنین تولید می‌شود را اندازه گیری خواهد کرد و اگر سطح این پروتئین غیر طبیعی و خارج از تعادل باشد می تواند نشانی از احتمال سندرم داون یا نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا باشد. در چنین حالتی، پزشک دستور سونوگرافی یا آمنیوسنتز را خواهد داد تا نتایجه آن را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهد.

زمانی که خون گرفته‌ شده برای آزمایش آلفا فتوپروتئین سرم مادرانه، از نظر سطح هورمون‌ های استریول و hCG نیز مورد بررسی قرار می گیرد، به آن آزمایش سه گانه می‌گویند و هنگامی که بررسی نشانگر inhibin-A نیز به آزمایش اضافه شود به عنوان آزمایش غربالگری چهارگانه شناخته خواهد شد.

تست کواد مارکر میزان تشخیص سندرم داون را به طور قابل توجهی افزایش خواهد داد. احتمال تشخیص نقایص لوله عصبی با این آزمایش، 75 درصد و احتمال تشخیص سندرم داون 75 تا 90 درصد است.

نکته ای که باید به آ توجه داشته باشید این است که نتایج این آزمایش برای سه تا پنج درصد از زنان باردار، غیرطبیعی خواهد بود، اما در حقیقت فقط درصد کمی از این زنان، فرزندی با مشکل ژنتیکی خواهند داشت.

 1. تست غربالگری غیرتهاجمی پیش از تولد (NIPT)

این آزمایش مقدار نسبی DNA آزاد جنین در خون مادر را بررسی می کند یعنی در این آزمایش از نمونه خون برای اندازه‌گیری مقدار نسبی DNA آزاد جنین در خون مادر استفاده می‌شود.

این آزمایش بسیار دقیق است و تقریبا می تواند 99 درصد از کل بارداری‌های سندرم داون را تشخیص داده و قابل بررسی کند.

علاوه بر تشخیص سندرم داون این آزمایش می تواند احتمال وقوع برخی دیگر از ناهنجاری‌های کروموزومی را نیز بررسی کرده و مشخص کند.

توجه داشته باشید که بهترین زمان برای انجام تست غربالگری غیر تهاجمی پیش از تولد اوایل هفته 10 بارداری می باشد.

 1. غربالگری گلوکز

یکی دیگر از آزمایشات غربالگری سه ماه دوم بارداری ، غربالگری گلوکز می باشد. این آزمایش معمولا در هفته‌های 24 تا 28 بارداری انجام گرفته و یک آزمایش معمول برای دیابت بارداری است که معمولا تمام مادران باردار آن را انجام می دهند.

از عوارض دیابت بارداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • منجر به بزرگی نوزاد شده
 • موجب زایمان دشوار می شود
 • و موجب بیماری‌ هایی برای مادر و کودک خواهد شد

شرایط انجام این آزمایش به ای شکل است که قبل از انجام آزمایش مادر باردار یک لیوان نوشیدنی مخصوص میل می کند و سپس میزان قند خون اندازه‌گیری می ‌شود.

پس از بررسی نتیجه آزمایش در صورتی که قند خون بالا باشد، لازم است آزمایش تحمل گلوکز با حساسیت بالاتر انجام شود. در این آزمایش محلول گلوکزی با معده خالی میل می شود و نمونه خون هر دو تا سه ساعت اندازه‌گیری خواهد شد.

 1. آمنیوسنتز

این تست، معمولا از آزمایش های اختیاری محسوب می شود و بیشتر برای زنان بارداری که دارای 35 سال به بالا هستند توصیه می شود زیرا بیش از حد معمول در معرض خطر اختلالات ژنتیکی هستند. زمان انجان این آزمایش معمولا بین هفته‌های 15 تا 18 بارداری است.

نحوه انجام این آزمایش به این صورت است که یک سوزن از طریق شکم به داخل کیسه آمنیوتیک وارد می شود و برداشتن مایعاتی که حاوی سلول‌های جنین است، انجام می‌شود.

بررسی این آزمایش و تحلیل نمونه می‌تواند نقص لوله عصبی و اختلالات ژنتیکی را مشخص کرده و نشان دهد. این آزمایش ریسک بالایی دارد و احتمال سقط بعد از انجام آمنیوسنتز بسته به تجربه پزشک در انجام این روش متفاوت خواهد بود.

دقت این آزمایش در این حد است که می تواند به احتمال 99٪ نقص لوله عصبی و تقریبا به احتمال 100٪ برخی از ناهنجاری های ژنتیکی را تشخیص دهد.

مراحل انجام کار

سه قدم تا نتیجه آزمایش شما

دریافت نتیجه آزمایش

نمونه گیری در منزل شما

ثبت درخواست

ثبت سفارش

همین حالا درخواست خود را ثبت نمایید