به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
غربالگری نوزادان نارس

غربالگری نوزادان نارس

غربالگری نوزادان نارس موضوعی بسیار قابل اهمیت است که در ان مطلب به آن می پردازیم. قبل از هر چیز به زبان ساده نوزاد نارس را تعریف خواهیم کرد: نوزاد نارس  حداقل سه هفته زودتر از تکمیل ۳۷ هفته به دنیا می آید کا این باعث می شود تا نوزاد وزن مورد نظر را نداشته و یا برخی از اندام های آن دچار مشکل باشد.

حدود ۷۰ درصد مرگ و میر  کودکان زیر یک سال در جهان بر اثر این این موضوع و عوارضی که در دوره نوزادی وجود دارد می باشد. به همین منظور غربالگری نوزادان نارس دارای اهمیت بسیاری می باشد زیرا در مواردی این امکان را به شما می دهد تا در صورت اقدام سریع به درمان فرزند خود سلامت آن را بدست آورید.

هرچه سن حاملگی و وزن هنگام تولد نوزادان نارس کمتر باشد ، مشکلات آنان در بدو تولد و پس از ترخیص از بیمارستان بیشتر خواهد بود. اکثر این نوزادان در بدو تولـد به مراقبت های پزشکی در بخش نوزادان یا مراقبت های ویژه نوزادی نیاز پیدا می کنند که به آن ها در بهبود و ادامه زندگی کمک بسیاری می کند.

در سال های اخیر با پیشرفت های تخصصی که در این زمینه ایجاد شده، بقاء بسیاری از این نوزادان حتی نوزادان زیر 1000 گرم امکان پذیر شده است اما برای این منظور باید اقداماتی از جمله غربالگری نوزادان نارس و آزمایشات دیگر انجام شود.

عواملی مانند سابقه نارسی در زایمان قبلی ،۲ یا چند قلو بودن مادران ، بارداری با فناوری ، لقاح خارج رحمی،  فشارخو ن و دیابت مادر، استرس ها و سابقه سقط مکرر از جمله عوامل تولد نوزادان نارس می باشد.

توصیه می شود در صورت داشتن این شرایط در هنگام بارداری مراحل آزمایش غربالگری از جمله غربالگری سه ما اول بارداری و غربالگری سه ماه دوم بارداری را انجام دهید تا سلامت جنین را تضمین نمایید.

در صورت نرمال بودن نتیجه آزمایشات غربالگری جنین مراحل بعدی غربالگریپس از تولد نوزاد انجام خواهد شد که در این مرحله از غربالگری نوزادان در روز سوم تا پنجم بعد از تولد نمونه خون از پاشنه پای نوزاد گرفته خواهد شد و برای آزمایشات بیشتر به آزمایشگاه منتقل می شود تا بررسی شود که آیا نوزاد به اختلالات متبولیکی و یا آنزیمی مبتلا هست یا خیر.

برای نوزادانی که در موعد مقرر به دنیا آمده اند از پدر و مادر خواسته می شود تا در روزهای مربوطه به مرکز بهداشت مراجعه نمایند و آزمایشات لازم را برای غربالگری نوزادان انجام دهند اما غربالگری نوزادان نارس کمی متفاوت تر از نوزادان معمولی می باشد که در ادامه در ارتباط با آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

روش انجام غربالگری نوزادان نارس

در ادامه در ارتباط با روش انجام غربالگری نوزادان نارس، کم وزن، بیمار یا بستری در بخش مراقبت های ویژه نوزادان توضیح خواهیم داد. این نوزادان دارای مشکلات خاص پزشکی می باشند که باید هرچه سریعتر برای درمان آن ها اقدام شود و زیر نظر پزشک متخصص معالجه شوند.

از آنجایی که روش درمان های این دسته از نوزادان ممکن است بر نتیجه غربالگری نوزادان تاثیر بگذارد به همین منظور غربالگری نوزادان نارس دارای فرآیندهای ویژه ای می باشد تا به نتیجه دقیقتری از بیماری ها و مشکلات دست یافته شود.

به عنوان مثال، در بسیار از آنان برای حصول اطمینان از صحت و سقم آزمایش، باید در طول مدت بستری بیش از یک بار نمونه گیری خون انجام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پروتکل بیمارستان، با پزشک متخصص زنان و زایمان یا پزشک اطفال صحبت نمایید.

برای مثال دقت در غربالگری تیروئید نوزاد نارس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد زیرا متعادل کار کردن غده تیروئید بر روند وزن گیری و ترخیص هرچه سریع تر نوزاد شما از بیمارستان تاثیر بسزایی خواهد داشت.

 

غربالگری نوزادانی که در بیمارستان متولد نمی شوند

توجه داشته باشید که اگر به هر دلیل و شرایطی نوزاد شما در بیمارستان متولد نشود ، آزمایشات غربالگری آن باید در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود.

اگر زایمان در خانه انجام شده باشد، ممکن است مامای دارای مجوز بتواند آزمایش خون و غربالگری نوزاد را انجام دهد، در غیر اینصورت والدین باید ظرف چند روز پس از تولد نوزاد به بیمارستان یا مرکز بهداشت مراجعه کرده و آزمایش غربالگری نوزاد را انجام دهند.

البته آزمایشگاه های طب این امکان را فراهم آورده است تا در صورت نیاز و درخواست شما غربالگری نوزاد در منزل انجام شود. شما می توانید برای این درخواست به سایت های طب مراجعه نمایید و از قسمت خدمات غربالگری در منزل  در خواست خود را برای غربالگری فرزند خود ثبت نمایید.

پس از ثبت درخواست متخصصین با رعایت پروتک های بهداشتی و لوزام مورد نیاز به منزل شما آمده و نمونه مورد نیاز را از نوزاد گرفته و به آزمایشگاه انتقال می دهند تا بررسی ها لازم بر روی نمونه انجام شود و سپس شما می توانید با مراجعه به قسمت جوابدهی سایت نتیجه آزمایش غربالگری نوزادان خود را دریافت نمایید.

غربالگری شنوایی باید حداکثر یک ماه بعد از تولد انجام شود در نتیجه انجام آزمایشات غربالگری نوزادان خود را به تعویق نیاندازید زیرا در صورت وجود بیماری لازم است تا برای شروع درمان هر چه سریعتر اقدام نمایید و برای این منظور لازم است تا جواب آزمایش غربالگری نوزاد شما آماده شده و برای خواندن جواب آزمایش غربالگری نوزاد به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 

نتایج غربالگری نوزادان نارس

توجه داشته باشید که چنانچه نتیجه آزمایش غربالگری نوزاد خارج از حد طبیعی باشد، مرکز بهداشت و آزمایشگاه نتیجه را به اطلاع والدین می رساند. اما نگران نباشید زیرا نتیجه غیر طبیعی غربالگری لزوماً به معنای بیمار بودن نوزاد نمی باشد.

این نتیجه می تواند به دلیل نمونه گیری زود هنگام بعد از تولد، حجم ناکافی نمونه، یا عدم تغذیه کافی نوزاد قبل از آزمایش بدست آمده باشد در نتیجه دقت کافی در آن آزمایش نمی باشد و بهتر است آزمایش تکرار و یا آزمایش های تکمیلی برای اطمینان از سلامت نوزاد انجام شود.

با این حال، گاهی اوقات نتیجه غیرنرمال نشان دهنده یک مشکل جدی اما قابل درمان است که بهتر است هرچه سریعتر از آن مطلع شده و نسبت به درمان آن اقدام نمایید.  والدین باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و نتیجه را علت یابی نمایند و روش های درمان آن را جویا شوند.

در غربالگری نوزادان نارس که مدت طولانی در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند، معمولا پدر و مادر به علت مراجعات مکرر به بیمارستان در حین بستری نوزاد از روند کار، نتایج و تفسیر آن ها آگاه می باشند.

 

پیامد های تولد نوزادان نارس

پس از تولد نوزاد نارس ممکن است نوزاد شما با علایم و مشکلات مواجه باشد که علت دقیقتر آن را می توانید از نتایج غربالگری نوزادان نارس بیابید و برای درمان ن اقدام نمایید.

در ادامه به برخی از پیامدهای تولد نوزاد نارس اشاره شد است:

  • مشکلات تنفسی ، قلبی عروقی ، مغزی ، مشکل در کنترل حرارت بدن، مشکلات گوارشی، خونی ، متابولیک مانند قند خون و کلسیم پایین ، کاهش  ایمنی بدن  از پیامدهای تولد نارس است.
  • همچنین فلج مغزی  یکی دیگر از عوارض تولد نوزاد نارس می باشد همچنین اختلالات یادگیری را باید به این مشکلات اضافه نمایید.
  • اشعه ها ، مواد غدایی ناسالم  و محیط آلوده می تواند اختلال در «دی ان ای » جنین ایجاد نمایند به طوری که باعث بروز رفتارهای بد در کودکان می شود.
  • خطر بعدی اینکه عوارض نارسی در نوزاد قابل انتقال به نسل بعدی می باشد،  همچنین استرس مادری باعث تغییرات ژنتیک در جنین خواهد شد.

با توجه به پیامدهای نام برده شده تا به الآن اهمیت غربالگری نوزادان نارس را درک کرده اید در ادامه در ارتباط با احتمالات درمان و تغذیه مناسب نوزادان نارس بیشتر صحبت خواهیم کرد.

اگر دوران بحرانی تا قبل از سه سالگی را تشخیص دهیم احتمال اینکه درمان کامل کنیم و کودک بهبود کامل بیابد بسیار بالا می باشد.

نوزادان پر خطر نوزادانی هستند که در زمان تولد زیر یک کیلو و ۵۰۰ گرم می باشند.

فناوری غربالگری نوزادان نارس می تواند اختلالات را در زمان شیرخواری تشخیص دهد که این موضوع درمان را راحتتر خواهد کرد.

 

تغذیه نوزادان نارس

  • تغذیه نوزادان نارس نیاز به آموزش و مهارت دارد. مادر باید در مدت بستری بودن نوزاد در مورد نحوه تغذیه ، آموزش های لازم را ببیند.
  • زمان ترخیص نوزاد در زمانی است که بتواند نیاز تغذیه ای خود را از طریق دهان تأمین نماید و هماهنگی لازم بین مکیدن و بلع را بتواند برقرار کند (در تغذیه نوزاد خود دقت داشته باشید که حداقل حجم شیر روزانه باید 120 میلی لیتر به ازای هرکیلوگرم وزن بدن باشد.)
  • زمانی که که حجم شیر نوزاد به 120 میلی لیتــــر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن رسید باید تا زمان رسیدن وزن وی به 2500گرم به شیر مادر مغذی کننده شیر اضافه نمایید.
  • در نوزادانی که به هر دلیل، مادر قادر به شیر دادن نوزاد نمی باشد باید از شیر مصنوعی مخصوص نوزادان نارس استفاده شود.
  • این نوزادان اگر به مقدار کافی شیر دریافت نمایند روزانه 30-20 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ، افزایش وزن خواهند داشت.
  • این نوزادان برای رشد بهتر به مکمل های اسیدفولیک، ویتامین E ،ویتامین D ، آهن و روی نیاز خواهند داشت.