به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
غربالگری نوزادان

غربالگری نوزادان | هر آنچه که باید درخصوص این آزمایشات بدانیم

غربالگری نوزادان یکی از آزمایش های مهمی است که در کودکان تازه متولد شده انجام می شود. مجموعه آزمایشات غربالگری نوزادان تا حدی مهم و تاثیر گذار بوده که در بسیاری از کشور ها انجام آن ضروری است. این آزمایشات برای تشخیص مشکلات جدی نوزادان مانند ناتوانی های جسمی و ذهنی صورت می گیرد. در نتیجه انجام به موقع غربالگری نوزادان می تواند آینده آن ها را تغییر بدهد. با “های طب” همراه باشید تا در این خصوص بحث کنیم.

 

نوزادان

 

 

غربالگری نوزادان چگونه انجام می‌شود؟

 

غربالگری نوزادان معمولا بین یک تا دو روز اول تولد نوزاد انجام می شود. غربالگری از طریق آزمایش خون کف پای نوزاد صورت می گیرد. از آنجایی که این آزمایش در بسیاری از کشور ها به عنوان یک اجبار و استاندارد شناخته می شود، احتیاجی به درخواست والدین نیست. ولی در کشور هایی که “باید” محسوب نمی شود، والدین حتما باید غربالگری نوزاد و در بعضی موارد آزمایش خون دوم را پیگیری کرده و آن را جدی بگیرند.

همانطور که گفتیم غربالگری نوزادان از طریق آزمایش خون پاشنه پا صورت می گیرد. این نقطه کمترین حس درد را به نوزاد القا می کند. خون مورد نظر بر روی کاغذ خاصی ریخته شده و برای بررسی های لازم به آزمایشگاه ارسال می شود. معمولا پاسخ آزمایش بین 14 الی 21 روز حاضر شده و در اختیار دکتر و والدین قرار می گیرد. اگر قصد ندارید غربالگری را به هر دلیل در بیمارستان انجام دهید، می توانید از خدمات در منزل استفاده کنید.

 

غربالگری نوزادان از کف پا

 

 

چه بیماری هایی در غربالگری نوزادان بررسی می شوند؟

 

در ایران معمولا غربالگری برای شناسایی بیماری های متابولیک توصیه و انجام می شود. اما در برخی کشور ها مشکلاتی نظیر بیماری‌های شدید قلبی مادرزادی، مشکلات شنوایی، و … نیز مورد بررسی قرار می گیرند. هر چه قدر زمان پیشگیری و فهمیدن این ناهنجاری کمتر باشد، احتمال بهبودی نوزاد افزایش می یابد. ناگفته نماند که معمولا والدین می توانند درخواست فاکتور های بیشتری را برای غربالگری نوزادان بکنند.

 

سندروم دان

 

 

تست منفی غربالگری به چه معناست؟

 

همانطور که گفتیم معمولا بین 14 الی 21 روز جواب تست مشخص می شود. جواب منفی تست به معنای عدم وجود مشکل جدی، خاص و حاد است. همچنین ثابت می کند که ریسک بیماری خطرناکی وجود ندارد. اما بار ها پیش آمده که با پاسخ های منفی به اصطلاح کاذب نیز رو به رو شویم. اگر مشکل ارثی و یا خانوادگی دارید و جواب غربالگری نوزاد منفی بود، حتما تست مجدد انجام دهید. غربالگری مجدد نوزادان می تواند خانواده و دکتر وقت را از نگرانی موجود دربیاورد.

 

تست مثبت غربالگری نوزاد به چه معناست؟

 

پس از ارسال پاسخ آزمایش به دکتر مربوطه نتایج بررسی می شوند. جواب مثبت به معنای وجود مشکل است. یعنی در طول آزمایش، نوزاد حداقل یکبار علائم نامناسب بروز داده است. این نتیجه که غیر طبیعی تلقی می شود به معنای خطر صد در صدی نوزاد نیست. بلکه نشان می دهد مراقبت ها و آزمایشات بیشتری باید انجام شوند. در مواردی پیش آمده که در آزمایشات بعدی اثری از مشکل و بیماری به چشم نمی خورد. این اتفاق را معمولا پاسخ مثبت گذرا و یا کذب می نامند.

 

نخستین غربالگری نوزاد های طب

پروژه جانا: نخستین نوزاد غربالگری شده توسط “های طب”

 

 

جمع بندی

 

در آخر باید بدانید که به عنوان پدر و مادر وظیفه دارید تا این مجموعه آزمایشات را برای فرزند خود انجام دهید. چراکه غربالگری مختص لحظه نبوده و می تواند آینده بی دردسر نوزادتان را تضمین کند. فراموش نکنید شما می توانید از “خدمات غربالگری نوزادان های طب” نیز استفاده کنید.