به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
غربالگری های پیش از بارداری

غربالگری های پیش از بارداری

غربالگری های پیش از بارداری دراری اهیت بسیار بالایی می باشند که در ادامه بیشتر در ارتباط با آن ها صحبت خواهیم کرد. در کل غربالگری در سه دوره قبل از بارداری هنگام بارداری و پس از بارداری انجام می شود که به غربالگری پس از بارداری غربالگری نوزادان نیز گفته می شود.

غربالگری در بارداری یا غربالگری جنین به دو مرحله غربالگری سه ماه اول بارداری و غربالگری سه ماه دوم بارداری تقسیم می شود که در ادامه در ارتباط با آن بیشتر توضیح خواهیم داد. انجام غربالگری سه ماه اول بارداری لازم و ضروری است اما غربالگری سه ماه دوم بارداری بر اساس نتیجه غربالگری سه ماه اول تجویز می شود.

اگر غربالگری سه ماه دوم نیز دارای نتیجه مشکوکی باشد آزمایشات تکمیلی دیگری برای اطمینان از سلامت کودک تجویز می شود که انجام آن ها بسیار مهم می باشد. اما در اینجا در ارتباط با غربالگری های پیش از بارداری صحبت خواهیم کرد. برای اطلاعات بیشتر از مراحل غربالگری در طول بارداری می توانید مقاله مراحل آزمایش غربالگری را مطالعه نمایید.

غربالگری سه ماهه اول

غربالگری سه ماهه اول شامل آزمایش خون خانم باردار و معاینه سونوگرافی می باشد. زمان انجام هر دو آزمایش معمولا بین هفته ۱۰ تا ۱۳ بارداری انجام می باشد و آزمایش خون سطح دو ماده را اندازه گیری می کند.

معاینه سونوگرافی که یک غربالگری شفاف است، ضخامت فضای پشت گردن جنین را اندازه گیری خواهد کرد. اندازه غیرعادی به معنای افزایش خطر ابتلا جنین به سندروم داون یا نوع دیگری از آنیوپلوئیدی می باشد. همچنین سایر نقایص دیگر مانند اندازه قلب، دیواره شکم و اسکلت مورد بررسی قرار می گیرد.

غربالگری سه ماهه دوم

غربالگری سه ماهه دوم شامل آزمایش های زیر می باشد:

 • آزمایش چهار یا چهارگوشه که سطح چهار ماده مختلف در خون را اندازه گیری می کند. زمان انجام این آزمایش معمولا بین هفته ۱۵ تا ۲۲ بارداری می باشد.
 • معاینه سونوگرافی که در بین هفته ۱۸ تا ۲۲ بارداری بررسی می شود. در این معاینه نقایص عمده جسمی مغز و ستون فقرات، ویژگی های صورت، قلب و اندام انجام می شود.

در اینجا سوال پیش خواهد آمد هدف از غرببالگری چیست؟ آزمایش های غربالگری، به مجموعه ای از بررسی های آزمایشگاهی و سونوگرافی گفته می شود که در مراحل مختلف بر روی مادر و جنین و نوزاد انجام شده و هدف از انجام آن ها این است که مادران باردار را از سندرم ها و نقایص جنینی (نه همه ی نقایص)  غربال کرده و آن ها را در گروه های کم خطر یا پر خطر قرار دهند که به این واسط در صورت وجود بیماری و یا نقصی سریعتر درمان را آغاز کرده تا نوزادی سلامت را به دنیا آورند.

در پروسه غربالگری پیش از بارداری، پزشک معالج، خانمی که تصمیم به بارداری دارد را از لحاظ ژنتیکی و سابقه بیماری های فامیلی مانند کم خونی داسی شکل، تالاسمی و یا سیستیک فیبروزیس مورد بررسی قرار می دهد و با توجه به نتایج بدن را برای بارداری آماده می سازد.

برای اطمینان از سالم بودن بارداری، آزمون های غربالگری قبل از باردار شدن صورت می گیرد که عبارتند از:

آزمون غربالگری مقاربتی

اگر رابطه جنسی محافظت شده ای نداشتید، حتما تست عفونت های مقاربتی، حتی اگر هیچ علامتی مشاهده نکرده باشید، را انجام دهید تا از سلامت خود قبل از بارداری مطمئن شوید. مانند تست های :

 • هپاتیت B
 • کلامیدیا
 • سیفلیس
 • HIV

در کل قبل از بارداری پزشک سوابق پزشکی زن و مرد بررسی می کند و معمولا تست هایی مانند آزمایش خون و پاپ اسمیر را تجویز می نماید تا از تمامی جوانب سلامتی شما اطمینان حاصل کند.

غربالگری های پیش از بارداری می تواند شامل تست های زیر باشد:

 • روبلا
 • HIV
 •  هپاتیت ب
 •  بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا و سیفلیس

علاوه بر این تست ها، انجام آزمایش های ژنتیکی نیز از سوی پزشک تجویز می شود که از جمله آن ها می توان به تست های زیر اشاره کرد:

 • کم خونی داسی شکل
 • تالاسمی (فرم ارثی کم خونی)
 • بیماری های ژنتیکی

لازم به ذکر است که پیش از تصمیم به بارداری، واکسن ها نیز باید تجدید شوند. نکته ای قابل اهمیت این است که واکسن ها حتما باید قبل از بارداری تزریق شوند تا از بروز نقایص تولد نیز پیشگیری کنند. توصیه می شود واکسن ها را 28 روز قبل از اقدام به بارداری دریافت کرده باشید.

 

غربالگری دهانه رحم

یکی از غربالگری های پیش از بارداری ، غرباگری دهانه رحم می باشد که از شایع ترین موارد غربالگری در میان خانم ها است و به عنوان تست پاپ اسمیر شناخته شده و زمان انجام آن قبل از بارداری می باشد.

غربالگری دهانه رحم معمولا در دوران بارداری انجام نمی شود، به این دلیل که در این دوران تغییرات طبیعی دهانه رحم صورت خواهد گرفت و تفسیر نتایج دشوار خواهد شد.

غربالگری های پیش از بارداری آزمایش خون

خانم هایی که قصد بارداری دارند قبل از اقدام به آن باید میزان کم خونی خود را بررسی نمایند زیرا این موضوع بسیار قابل اهمیت است و از غربالگری های پیش از بارداری محسوب می شود.

خانم هایی که کم خونی شدید تری دارند، در دوران بارداری نیاز به مصرف مکمل آهن بیشتری خواهند داشت در نتیجه این آزمایش بسیار مهم می باشد.

همچنین باید علاوه بر بررسی قومیت و سابقه پزشکی، با انجام آزمایش های خاصی، اختلالات ژنتیکی از قبیل بیماری سلول داسی شکل و تالاسمی نیز مورد بررسی قرار گیرند که توسط این تست ها احتمال انتقال این بیماری ها به جنین مشخص خواهد شد.

توجه داشته باشید که انجام آزمایش خون پیش از بارداری، ایمن بودن مادر را نسبت به سرخجه نیز مشخص خواهد کرد.

تست های خون زیر برای کنترل شرایط مختلف انجام می پذیرند:

 • کمبود ویتامین D
 • کنت هموگلوبین
 • عامل Rh
 • سرخچه
 • واریسلا
 • سل
 • هپاتیت ب
 • توکسوپلاسموز
 • عملکرد تیروئید
 • STD

 

واکسیناسیون قبل از بارداری

بسیاری از عفونت های ناشی از پیشگیری از بارداری، موجب سقط جنین و یا تولد نوزادان ناقص می شود. بنابراین، برای اطمینان از عدم عفونت در دوران بارداری، باید واکسیناسیون های لازم انجام پذیرد. این مرحله نیز از مراحل غربالگری های پیش از بارداری می باشد.

توجه داشته باشید تا واکسیناسیون توسط واکسن های ویروسی زنده، مانند سرخجه، باید حداقل یک ماه قبل از بارداری انجام پذیرد. این اقدام احتیاطی به منظور رهایی بدن مادر در این مدت از ویروس تزریق شده صورت می گیرد.

همچنین چنانچه قبل از بارداری احتمال ابتلاء به هپاتیت B وجود داشته باشد، می توان با واکسیناسیون در برابر این بیماری ایمن شد، سپس اقدام به بارداری نمود.

مصرف مکمل ها

از دیگر قسمت های غربالگری های پیش از بارداری مصرف مکمل ها می باشد که به محض اینکه خانمی تصمیم به باردار شدن می گیرد، باید مصرف مکمل روزانه حاوی 400 میکروگرم اسید فولیک را آغاز نماید. مصرف اسید فولیک تا حد زیادی خطر نقص لوله عصبی، مانند “اسپینا بیفیدا” را کاهش خواهد داد.

اهمیت مصرف اسید فولیک به اندازه کافی، در هفته های اول بارداری بسیار بالا است. به دلیل این که در این زمان مغز و سیستم عصبی جنین در حال رشد می باشد.

مصرف اسید فولیک به همراه مولتی ویتامین باید تحت نظر پزشک صورت باشد، زیرا مولتی ویتامین ها در خانم های باردار باید به اندازه مشخص و به تجویز پزشک استفاده شود. باید توجه داشته باشید که مولتی ویتامین حاوی مقدار زیادی از ویتامین A می تواند به جنین آسیب برساند در نتیجه بهتر است تا از ویتامین ها به طور سرخود و بدون تجویز پزشک استفاده ننمایید.

برخی دیگر نکاتی که قبل از بارداری باید به آن ها اهمیت داده شود

مادر باردار غیر از انجام غربالگری های پیش از بارداری باید نکات زیر را نیز رعایت نماید:

 • مصرف روزانه 0.4 میلی گرم فولیک اسید. فولیک اسید که به طور طبیعی در سبزیجات سبز و یا در برنج موجود می باشد، احتمال بروز نقایص تولد را کاهش می دهد. به همین خاطر، علاوه بر رژیم غذایی، مصرف مولتی ویتامین های حاوی فولیک اسید به مدت سه ماه قبل از بارداری توصیه می شود که البته زیر نظر پزشک باید مصرف شود.
 • مصرف نکردن مشروبات الکلی.
 • مصرف نکردن سیگار و دخانیات.
 • رژیم غذایی سالم و اهمیت دادن به ورزش از نکات دیگری است که باید به آن ها اهمیت داده شود. پیش از بارداری مصرف برخی مواد غذایی مانند ماهی که ممکن است حاوی جیوه باشد، ممنوع است. چرا که این ماده بر بارداری تاثیر خواهد گذاشت.
 • مراجعه به دندانپزشک و بررسی هر گونه مشکل و بیماری مربوط به لثه ها. این مورد نیز بسیار مهم می باشد زیرا عفونت لثه ها می تواند منجر به زایمان زودرس یا به دنیا آمدن نوزاد با وزن کم شود.

 

سخن آخر

شما می توانید تمام مراحل آزمایش غرباگری خود از غربالگری های پیش از بارداری تا پس از آن را در آزمایشگاه ها طب انجام دهید و یا از خدمات غربالگری در منزل این آزمایشگاه بدون مراجعه به آزمایشگاه استفاده نمایید.

در صورت درخواست شما برای غربالگری در منزل این آزمایشگاه با رعایت تمامی نکات بهداشتی  پروتکل ها افردای متخصص و مجهز به لوازم مورد نیاز پزشکی و آزمایشی را به محل و آدرس شما فرستاده و نمونه مورد نظر را از شما دریافت خواهد کرد و برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه منتقل می نماید و شما می توانید نتیجه آزمایش خود را از قسما جواب دهی سایت های طب دریافت نمایید.