به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
نمونه گیری در منزل

نمونه گیری در منزل

نمونه گیری در منزل یکی دیگر از خدامی است که آزمایشگاه ارائه می دهد. همانطوو که می دانید هر آزمایش از هر شخص در هر زمینه از بیماری احتیاج به یک نمونه دارد تا بر روی آن آزمایش انجام شده و مورد بررسی قرار گیرد.

در ادامه بیشتر در ارتباط با نمونه گیری در منزل و روش مراحل و شرایط آن صحبت خواهیم کرد و خواهیم گفت که منظور از نمونه آزمایشگاهی دقیقا چیست.

منظور از نمونه آزمایشگاهی،نمونه گیری از خون می باشدکه بسیار در میان آزمایش ها رایج است و در اکثر آزمایش ها به این نمونه احتیاج می باد این نمونه گیری در منزل نیز می تواند انجام شود که به این روش کار شما راحتتر انجام خواهد شد و دیگر لازم نیست تا به آزمایشگاه بروید.

این نوع آزمایش توسط پرسنل آزمایشگاهی یا در واقع افرادی که فارغ التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی می باشند انجام می شود. در نمونه گیری آزمایشگاه شخص متخصص می تواند هر چیز ناهماهنگی که در خون وجود دارد، مشاهده نمایدو با بررسی های دقیق تر و علت ها جواب آزمایش را برای پزشک مربوطه بیمار صادر کند.

در آزمایشگاه خون بدن شخص را از سرخ رگ، سیاه رگ یا مویرگ می گیرند. طی یک فرایند از بیمار یا شخص مراجعه کننده به بیمارستان با توجه به شرایط بدنی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، آزمایش خون گرفته می شود که البته این نمونه گیری توسط پرسنل در منزل نیز انجام می شود. با توجه به اینکه خون در رگ ها جریان دارد و عامل اصلی غذا سازی و رسیدن اکسیژن به سرتاسر بدن و همچنین دفع سموم بدن می باشد، نمونه گرفتن آن در میان آزمایش های مختلف، پرکاربرد و کارساز است.

در نمونه گیری در منزل مسائلی از جمله نوع نمونه و نحوه گرفتن آن توسط شخص گیرنده و همچنین شرایط جسمی فرد نمونه دهنده، بسیار اهمیت دارد. چرا که نتیجه نمونه گیری ها، موجب پروسه درمانی خاص خود آن شخص می شود که اگر اشتباهی در آن رخ دهد تبعات خوبی را به همراه نخواهد داشت زیرا ممکن است فرد بیمار را سالم و فرد سالم بیمار نشان داده شود به همین منظور معمولا در صورت مشاهده موارد غیر عادی در نمونه آزمایش پزشک متخصص یک آزمایش دیگر برای اطمینان از جواب آزمایش دوم تجویز می کند.

همانطور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان است در نتیجه امروزه هر انسانی می داند که نمونه گیری چه قدر می تواند قابل اهمیت باشد. در عصر حاضر آزمایشگاه های معتبر و استاندارد با پیشرفته ترین و مجهزترین امکانات نمونه گیری ها شناسایی و انواع بیماری ها را به نحو احسنت انجام می دهند و شما می توانید برخی از این نمونه ها را به صورت نمونه گیری در منزل توسط پرسنل آزمایشگاه انجام دهید.

اهمیت نمونه گیری آزمایشگاه

توجه داشته باشید که مرحله نمونه گیری بسیار حائز اهمیت است و برای انجام آن به صورت صحیح باید دستورالعمل هایی را رعایت نمایید که در غیر اینصورت نمونه گرفته شده ممکن است تا نتیجه درستی را به شما ندهد.

همانطور که می دانید نمونه گیری بسیار مهم است و لازم است تاهر فرد در بازه زمانی های مشخصی آزمایش سلامت را انجام داده و از سلامت خود مطمئن شود این آزمایش ها می تواند شامل چکاپ سلامت بانوان و چکاپ سلامت آقایان و همینطور چکاپ سلامت سالمندان باشد البته همه چیز بستگی به شخص و اهمیت وی بر سلامت جسم و روحش دارد.

هرچند کمتر کسی است که دنبال تشخیص مشکلات جسمی خود نباشد. برای انجام آزمایش شما این امکان را دارید تا نمونه گیری در منزل را انجام دهید و به این شکل از آزمایشگاه رفتن خودداری کرده و در وقت و هزینه خود صرفه جویی نمایید.

هر فرد برای اطمینان از سلامت خود به پزشک عمومی یا متخصص مراجعه می کند تا طی آزمایشات و نمونه گیری از صحت و سلامت بدن خود مطلع شود در اینصورت اگر در آزمایش ها بیماری نشان داده شد می تواند با مطلع شدن سریع به درمان آناقدام نماد. اهمیت آزمایش ها چکاپ آن از جهات مختلف نیز قابل توجه است زیرا وضعیت بدن در حالات زیر را نشان خواهد داد:

1- بیماری در نمونه گیریها
2- مواد معدنی بدن در نمونه گیریها
3- میزان تأثیرات مصرف دارو در نمونه گیریها
4- عملکرد درونی بدن در نمونه گیریها
5- تشخیص مصرف مواد مخدر در نمونه گیری ها

شما می توانید برخی آزمایش ها را به روش نمونه گیری در منزل انجام دهید که برای آن لازم است تا دخواست خود را در سایت از طریق درخواست آزمایش در منزل ثبت نمایید تا پرسنل متخصص به آدرس معین شده آمده و نمونه لازم را از شما بگیرند.

رعایت اصول بهداشتی توسط آزمایشگاه ها

توجه داشته باشید که نمونه گیری باید در شرایط کاملا اصولی و بهداشتی با لوله های آزمایشگاهی ضد عفونی شده انجام شود. نمونه گرفته شده با مدیریت درست و کامل به کمک تجهیزات آزمایشگاهی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این کار بسیار پر اهمیت است و نقش کلیدی در سلامت شخصی که آزمایش داده است، خواهد داشت.

اهمیت نمونه گیری در منزل از این جهت نیز قابل بررسی است که انتقال ظرف مربوط به نمونه برداری، شرایط نگه داری و جا به جایی و جمع آوری نمونه ها باید با دقت فراوانی همراه باشد. مراحل این کار به اینصورت است که بعد از اینکه نمونه گیری خون از شخص دهنده انجام گرفت، توسط افراد حرفه ای و متخصص تحلیل خواهد شد.

این نمونه در داخل سانتریفیوژ قرار می گیرد. این دستگاه در قسمت نمونه گیری می تواند موجب تفکیک جزء جزء خون شود. بعد از آن، در قسمت رنج نرمال خون را مورد بررسی قرار خواهند داد. اگر از این بازه تعریف شده رنج نرمال خارج باشد بیماری را تشخیص داده و برای درمان آن باید سریعتر اقدام شود.

نمونه گیری در منزل

می توان اگر از قبل فردی به عنوان همراه بیمار به آزمایشگاه مراجعه نماید و نسخه پزشک مربوطه را به پرسنل آزمایشگاه نشان دهد و طبق تشخیص پزشک کادر نمونه گیری بعد از طی مراحلی در ساعت مناسب به منزل بیمار پرسنل جهت نمونه گیری درمنزل مراجعه می کنند. البته راه های راحت تری نیزهست که فرد از طریق سایت درخواست آزمایش درمنزل را ثبت نماید تا مراحل نمونه گیری در منزل انجام شود و فرد در منزل نمونه گیری شود.

وظیفه نمونه بردار هنگام نمونه گیری آن است که طبق وظیفه شغلی خود نمونه گیری را با رعایت اصول درست انجام دهد و سپس آن را به آزمایشگاه منتقل نماید.
در حالت کلی نمونه گیری در منزل با شرایط زیر همراه است:

1- حاضر شدن پرسنل گیرنده در منزل برای نمونه گیری در منزل

2- نمونه گیری در زمان تعیین شده با رعایت تمامی استانداردهای نمونه گیری و داشتن لوازم مربوطه
3- پرداخت هزینه آزمایش طبق تعرفه وزارت بهداشت و درمان بعد از اتمام نمونه گیری

در نهایت برای گرفتن جواب آزمایش از نمونه فرد همراه بیمار می تواند با در دست داشتن قبض به آزمایشگاه مراجعه کرده و جواب را تحویل بگیرد و راه دیگر این است که فرد می تواند از طریق سایت آزمایشگاه از قسمت جوابدهی جواب آزمایش خود را دریافت نماید.

امروزه به دلیل مسئولیت پذیری بالای کادر مجرب و شرایط شلوغی آزمایشگاه ها وب سایت های مربوطه دارای قسمت درخواست آزمایش در منزل می باشند و بهتر آن است که برای حفظ سلامتی خود از نمونه گیری در منزل استفاده نمایید.

نمونه گیری در منزل دارای امتیازات زیر می باشد:

1- صرفه جویی در زمان و هزینه
2- دوری از استرس ناشی از محیط آزمایشگاهی
3- عدم نیاز مراجعه بیمار در حالت نامساعد به آزمایشگاه
4- ثبت نام شخص نمونه دهنده و راحتی مراحل انجام پذیرش در دفعات بعدی
5- ارسال جواب در کوتاه ترین زمان
6- مناسب برای افرادی که دچار مشکلات حرکتی می باشند.
7- انجام تمامی آزمایشات از جمله: ( هورمون، بیوشیمی، هماتولوژی، ادرار، تشخیص مولکولی بانک خون و …)
8- وجود دستگاه های مدرن و فوق تخصصی برای انجام دقیق تمامی آزمایشات
9- مشاهده آنلاین نتیجه آزمایش در وب سایت های آزمایشگاهی
10- پشتیبانی کامل کاربران

نمونه گرفتن در منزل چگونه صورت می گیرد؟

ممکن است شخصی بیمار بوده و در منزل تحت مراقبت قرار گرفته باشد. این افراد که در فواصل زمانی کم نیاز به نمونه گرفتن دارند، قادر نیستند به آزمایشگاه مراجعه نمایند یا حتی عده ای ترجیحاً تمایل دارند تا در محیط آلوده آزمایشگاهی قرار نگیرند و داخل منزل خود نمونه خون دهند.

در نتیجه بسیاری از سایت های معتبر پزشکی و آزمایشگاهی، توانسته اند کادری حرفه ای و با مهارت را برای انجام امور نمونه گیری در منزل آماده کنند.
این افراد با تجهیزات کامل بهداشتی و پزشکی به منزل شخص که در سایت درخواست آزمایش در منزل را ثبت کرده اند مراجعه می نمایند و با رعایت نکات مربوط به آزمایش و نمونه گیریها و همچنین در نظر گرفتن شرایط نمونه دهنده خون، اقدام به خون گیری می کنند نمونه رادر شرایط مخصوص به آزمایشگاه منتقل می کنند.

نکته ای که باید در مورد نمونه گرفتن به آن توجه ویژه داشته باشید، شناسایی افرادی است که برای نمونه گرفتن در منزل مراجعه می نمایند. در نتیجه حتما قبل از انجام نمونه گیری کارت شناسایی و پرسنلی افراد پرسنل آزمایشگاه که به منزل مراجعه کردند را مشاهده فرمایید.

انواع نمونه گیری ها

1- نمونه گیری های مویرگی
2- نمونه گیری های خون خشک شده یا شریانی
3- نمونه گیری های خون وریدی
4- نمونه گیری های آسپیراسیون مربوط به مغز استخوان

آموزش نمونه گیری آزمایشگاه

در واقع پرسنل مجربی که در دوره های آموزشی آزمایشگاه های مجهز تحت آموزش مربوط به نمونه گیری قرار گرفته اند و اکنون به جایگاه بالایی در آن زمینه رسیده اند توانسته اند این مراحل را بگذرانند:

1- دارا بودن مدرک تحصیلی
2- مصاحبه های تئوری و عملی
3- پذیرفتن مسئولیت ها و وظایف
4- تحت آموزش قرار گرفتن از جهات ایمنی، مسئولیت فنی و …
5- عدم سوء پیشینه و اعتیاد
6- سوابق کاری
7- داشتن صلاحیت فردی و اجتماعی
8- سابقه واکسیناسیون
9- پذیرفتن تعهدات مؤسسه نمونه گیری و …

روش کار نمونه گرفتن

کار نمونه گیری ها با روش های خاصی انجام می پذیرد که در زیر به دو روش اشاره شده و به مختصر در ارتباطبا آن ها توضیح داده شده است:

1- روش نمونه گیری ها با ورید که کارشناس آزمایشگاه از قسمت گودی زیر بازو نمونه خون شما را خواهد گرفت ، ابتدا به کمک تورنیکت، بازو را سفت کرده و بعد از شناسایی ورید و زدن الکل با پنبه به محل، سوزن سرنگ را با رعایت نکات پزشکی وارد ورید می کند نمونه خون لازم را از شما می گیرد.

2- روش نمونه گیری ها از طریق مویرگی که در مورد اطفال و کودکان بسیار کاربرد دارد. علاوه بر آن این روش در مورد افرادی که دچار سوختگی های شدید، چاقی مفرط و بیماران مسن،  به کار می رود.