به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
ویروس جهش یافته کرونا

ویروس جهش یافته کرونا و هر آنچه باید بدانید

چندی پیش بود که مابین خبر های بد، موضوع تازه ای به بیرون درز کرد. ویروس جهش یافته کرونا آمده است. همین تیتر کافی بود تا اکثر اقشار جامعه را درگیر خود کند. همانطور که در جریانید، سال گذشته ویروس کرونا سایه بر زمین انداخت. اکنون با خبر ورود ویروس جهش یافته کرونا، عموم جامعه و مسئولین اکثر کشور ها شدیدا نگران شده اند.

ویروس جهش یافته کرونا نسبت گذشته قوی تر شده است. این ویروس تازه برای اولین بار در آفریقای جنوبی و انگلستان دیده شد. این نوع تازه از کرونا پتانسیل بیشتری در سرایت کردن داشته و سرعت بالایی دارد. آنچه در گزارش های طب می خوانید، اطلاعاتی در خصوص ویروس جهش یافته کرونا در اختیارتان می گذارد.

 

ویروس جهش یافته کرونا

 

ویروس جهش یافته کرونا و انواع آن

 

به طور کلی آنچه مشهود است، جهش یافتن کلیه ویروس هاست. ویروس ها برای سازگار شدن با محیط اطراف خود جهش می یابند. ویروس کرونا تا به امروز جهش های زیادی داشته است. یکی از این موارد ویروس کرونا: سندرم حاد تنفس 2 است. معمولا تبعاتی در شیوه مقابله با این نوع از کرونا به چشم نخورده و اکثرا سبب تغییر قابلیت های ویروس نشده اند.

با این همه جهش های متفاوتی نیز داریم. جهش هایی که مزیت برای ویروس به همراه دارند. این جهش ها باعث می شوند سرعت انتقال و انتشار افزایش یابد. در آخرین روز های ماه سپتامبر بالاخره این کابوس رقم خورد. ویروس جهش یافته کرونا در جنوب شرقی انگلستان دیده شد. نوع این جهش B117 ارزیابی شده است.

ویروس جهش یافته کرونا اکنون با نام VOC 202012/01 شناخته می شود. از آنجایی که این ویروس سرعت بالایی در انتشار دارد، خیلی زود فراگیر شد. پس از مبتلا شدن اولین منطقه در انگلستان، ده ها کشور از جمله دیگر مناطق انگلستان این ویروس را شناسایی کردند.

در این بین نوع دیگری از ویروس کرونا دیده شده که 501.V2 نام دارد. ویروس 501.V2  اولین بار در آفریقای جنوبی دیده شد. ماه اکتبر اولین مورد شناسایی شد و سپس به فرانسه و انگلستان ورود پیدا کرد. دو ویروس جهش یافته راه درازی آمده اند. این جهش کمک کرده تا قدرت جذب بیشتری داشته باشند و سلول های بیشتری را درگیر خود کنند.

 

تحقیقات دانشمندان

 

متفاوت منتشر می شوند

 

بلافاصله پس از انتشار انواع جدید ویروس کرونا مطلعات درخصوص آن آغاز شد. نتیجه مطالعات دانشمندان که اکثرا مبنای آن ها بر مدل سازی بود نشان از قدرت بالای ویروس داشت. ویروس جهش یافته کرونا سرعت انتشار و انتقال خیلی زیادی دارد. دانشمندان انگلیسی تایید کرده اند که این مدل بین پنجاه تا هفتاد درصد، سرعت و قدرت انتقال بیشتری دارد.

آفریقای جنوبی نیز نظر متفاوتی ارائه نکرده است. آن ها نیز از مسری تر بودن ویروس خبر داده اند. به هر حال با وجود تمام این شواهد باید منتظر ماند. تحقیقات گسترده تر به یک نتیجه مطمئن تر به شدت کمک می کنند.

 

همه گیری کرونا

 

نگران باشیم؟

 

تا به اینجای کار هیچگونه خبر قطعی اعلام نشده است. هیچکدام از شواهد بیانگر خطرناک تر بودن این ویروس نیستند. آنچه مشخص است، بالا رفتن سرعت انتقال و بستری شدن بیماران است. این حجم از شیوع و درگیری با بیماری در نهایت به مرگ افراد بیشتری ختم می شود.

رئیس بخش بیماری‌های عفونی در آژانس بهداشت عمومی فرانسه در طی گزارشی گفت:

ممکن است کشندگی ویروس بیشتر نباشد، اما سبب شلوغ تر شدن بیمارستان ها و فشار حداکثری بر روی سیستم بهداشتی می شود.  

اپیدمیولوژیست انگلستانی نیز اظهاراتی در این خصوص داشته، او گفت:

فقط کافیست این ویروس 50 درصد قدرت انتقال بیشتری داشته باشد. در دست گرفتن شرایط به مراتب سخت تر از ورود یک ویروس جهش یافته کشنده است.  

یکی از موضوعات بحث برانگیز این نوع، درگیر شدن بخش زیادی از جوانان است. برخلاف نوع اولیه تاثیر زیادی بر روی جوانان زیر بیست سال دارد. همین موضوع سبب تردید مسئولین کشور ها برای پیشبرد برنامه های مدارس شده است. موسسات علمی انگلستان معتقدند کلیه مراکز آموزشی باید تعطیل شوند.

 

جهش دوباره کرونا

 

جمع بندی

 

شرکت های تولید واکسن تاکنون نظر قطعی در این باره نداده اند.برای مثال فایزر اعلام کرده اگر واکسنش جواب نداد برنامه دیگری دارد. فایزر اعلام کرد می تواند کمتر از دو ماه واکسن برای ویروس جهش یافته کرونا تولید کند. به هر حال یکسال است که مردم سراسر زمین درگیر کرونا هستند. آنچه مشخص است راه های پیشگیری و جلوگیری است.