به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
پروتکل بهای بهداشتی در آرایشگاه

پروتکل های بهداشتی در آرایشگاه ها چگونه باید انجام شوند؟

پیش تر در خصوص پروتکل های بهداشتی در باشگاه ها حرف زدیم. همه این موارد به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا هستند. امروز قصد داریم در های طب به سراغ مراکز زیبایی برویم. آرایشگاه هایی که روزانه مشتریان بسیاری را به خود می بینند. با ما همراه باشید تا پروتکل های بهداشتی در آرایشگاه ها را بررسی کنیم.

پروتکل های بهداشتی در آرایشگاه ها

 1. ابتدا یک شخص را به عنوان مسئول بررسی رعایت پروتکل های بهداشتی در آرایشگاه استخدام نمایید. این مسول باید بر تمامی کارکنان نظارت داشته باشد. به همه ی کارمندان اطلاع دهید که هرگونه نگرانی راجع به ویروس کرونا را به اطلاع شخص مسئول برسانند.
 2. برای کارمندان خود مرخصی استعلاجی در نظر بگیرید. به آنها اطمینان خاطر دهید که در صورت بیماری با خیال راحت در خانه بمانند. سابقه بیماری و وضعیت سلامتی هر کدام از کارکنان را به صورت روزانه چک کرده و اطلاعات را محرمانه نگه دارید.
 3. هر روز قبل از شروع به کار دما ی بدن و درصد اکسیژن خون و همچنین وجود علائم بالینی شایع ( تب.گلودرد.بدن درد.استفراغ.تهوع.سردرد.سرگیجه) کارمندان و مراجعین را چک بفرمایید.
 4. از کارمندان بخواهید که حین انتظار جهت غربالگری روزانه فاصله 2متری بین خود ودیگران را رعایت کنند.
 5. کارمندان حتما در محل کار از ماسک جراحی ساده و یا در وهله دوم ماسک پارچه ای استفاده کنند. (ماسک های پارچه ای باعث می شوند قطرات تنفسی حاوی ویروس در فضا پخشش نشوند. ولی این ماسک ها از فرد استفاده کننده محافظت نمی کنند.)
 6. همچنین مشتریان در صورت امکان از ماسک پارچه ای استفاده کنند.
 7. استفاده از دستکش توصیه نمیشود. مگر اینکه هنگام انجام کارهای شغلی عادی مانند دست زدن به مواد شیمیایی نیاز به استفاده باشد و دائما دستهای خود را به مدت 20 ثانیه بشویید.
 8. جهت رعایت پروتکل های بهداشتی در آرایشگاه در صورت شک یا تایید ابتلای یکی از کارمندان سریع وی را با وسیله نقلیه خصوصی به خانه بفرستید. آن ها باید قرنطینه شوند. تا زمانی که موقعیت مناسبی پیدا نکرده اند باید در خانه بمانند.
 9. بعد از ابتلا یا شک به ابتلای یکی از اعضا تمامی سطوح و وسایلی که احتمال می دهید فرد بیمار آنها را لمس کرده است تمیز و ضدعفونی کنید. ( کلیه وسایل مانند میز، صندلی و تلفن و …)
 10. آموزشهای لازم جهت جلوگیری از گسترش ویروس را به کارمندان ارائه دهید. (اعم از اهمیت رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک، شستشوی دستها، ضدعفونی سطوح، عدم تقسیم وسایل شخصی)
 11. کارمندان باید بدانند که در صورت احساس بیماری حتما در خانه بمانند تا بیماری آنها ثابت یا رد شود.

پروتکل های بهداشتی در محیط کار:

اکنون به سراغ مواردی می رویم که باید در محیط آرایشگاه اتفاق بیفتند. این موارد تکمیل کننده پروتکل های بهداشتی در آرایشگاه هستند.

 1. در صورت امکان قسمت های مختلف سالن زیبایی مثل ناخن، مو و میکاپ را از هم جدا سازید تا بین کارمندان فاصله اجتماعی برقرار شود.
 2. دستگاه های پرداخت الکترونیکی را با فاصله از شخص متصدی قرار دهید و تا حد امکان پرداخت اینترنتی را جایگزین نمایید.
 3. بین کارمندان و مشتریان در صورت امکان موانع فیزیکی (مثل نوار های پلاستیکی) قرار دهید.
 4. اگر جا به جایی صندلیها ممکن نیست می توانید روی آنها برچسب بزنید که مشتریان به صورت یکی در میان بنشینند.
 5. سالن را به تهویه مناسب مجهز نمایید. سعی کنید رطوبت محیط را در حد 40تا 60 درصد حفظ کنید.
 6. استفاده از پنکه و سشوار را ممنوع کنید چراکه می توانند باعث پخش قطرات تنفسی حاوی کویید 19 شوند.
 7. در صورت مساعد بودن هوای خارج از منزل پنجره ها را باز نمایید تا بتوان از تهویه طبیعی استفاده کرد.
 8. استفاده از مکانهایی که در آنها کارمندان ممکن است با هم تعامل داشته باشند مثل اتاقهای استراحت را محدود کنید.
 9. پذیرایی سلف سرویس از مشتریان را حذف نمایید.
 10. تابلو هایی برای یاد آوری پروتکل های بهداشتی در آرایشگاه نصب کنید.
 11. در سراسر آرایشگاه مواد ضد عفونی کننده قرار دهید.
 12. در صورت امکان از دستگاه های های بدون لمس دست استفاده کنید.
 13. اطمینان حاصل کنید که سرویس های بهداشتی مجهز به مایع شستشوی دست و خشک کننده باشد.
 14. سطوح مکرراً لمس شده را تمیز و ضد عفونی کنید. (شامل: صندلیها، میزهای آرایش، سینکهای شستشوی سر و ظرفشویی، دستگیره های در، شیرآب، کلیدهای برق و …)

ضد عفونی کردن وسایل

اگر سطوح به وضوح کثیف هستند، قبل از ضد عفونی کردن حتما آنها را با استفاده از مواد شوینده یا آب و صابون تمیز کنید. از محصولاتی استفاده کنید که دارای نماد خارجی ثبت شده در EPA باشند. محلول های سفید کننده خانگی رقیق شده یا محلول های الکلی با حداقل 70٪ الکل مناسب برای ضد عفونی سطوح هستند.

همچنین فضاهای کار مشترک باید بعد از هربار استفاده تمیز و ضدعفونی شوند. همه ی وسایل استفاده شده برای هر مشتری باید بعد از اتمام کار کاملا ضدعفونی شوند.( شامل: سوهان های ناخن، شانه ی سر، فرچه های صورت و…)

ظرفیت مشتریان مورد پذیرش را کاهش دهید تا تجمع و شلوغی صورت نگیرد و اعلام فرمایید مشتریان حتما با هماهنگی قبلی تشریف بیاورند. همچنین در صورت امکان از آنها بخواهید تا رسیدن زمان نوبتشان بیرون منتظر بمانند. حین تعیین وقت به مشتریان اطلاع دهید که اگر احساس بیماری می کنند تماس بگیرند و وقت خود را عقب بیاندازند.

جمع بندی

در آخر سلامت روان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و نباید از آن غافل شد. همه گیری بیماری کرونا چالش های جدیدی را در نحوه کار و تعامل بسیاری از افراد با دیگران ایجاد کرده است. این ها ممکن است منجر به افزایش احساس استرس اضطراب و افسردگی شوند. امیدواریم مطلب پروتکل های بهداشتی در آرایشگاه مفید بوده باشد.