به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19

پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19

پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19 در شرایط کنونی که با موج چهارم بیماری رو به رو هستیم دارای اهمیت بسیار بالایی است. کرونا ویروس جدید را می توان SARS-CoV-2 نام گذاشت که مخفف سندرم حاد تنفسی کرونا ویروس 2 است.

عفونت با این ویروس می تواند منجر به ابتلا به کرونا و عوارض شدید در بیمار شود. SARS-CoV-2 به راحتی منتقل می شود و در بعضی از افراد این بیماری تهدید کننده امکان دارد زندگی آنها را تهدید کند.

راه انتقال این بیماری نیز مانند کرونا است، این بیماری در هوا و روی سطوح می تواند به اندازه کافی زنده بماند تا به دیگر افراد انتقال پیدا کرده و به آن مبتلا شوند.

پس با توجه به اینکه این ویروس از طریق سطوح نیز منتقل می شود باید بسیار دقت داشته باشیم تا هنگام تماس و لمس سطوح مختلف دست خود را به دهان، یا چشم و صورت خود نزنیم.

در صورت نداشتن علائم نیز میتوانید ناقل بیماری باشید، کرونا در صورت نداشتن علائم در بدن هم می تواند به سرعت تکثیر شود. در نتیجه حتی اگر علائمی نداشته باشید می توانید ویروس را منتقل کنید.

علائم این بیماری در بدن هر فرد با فرد دیگر متفاوت است برخی از افراد فقط علائم خفیف یا متوسط دارند، در حالی که عده ای دیگر علائم شدید بیماری کرونا را تجربه می کنند و گاهی ممکن است فردی مبتلا به کرونا باشد اما علائمی نداشته باشد.

ما در این مقاله برای محافظت از خود و دیگران برای شما چند نکته در ارتباط با پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19 را بیان کرده ایم.

روش های پیشگیری از ویروس کرونا (COVID-19)

ما در اینجا برای پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19 برای شما چند نمونه راه کار را بیان کرده ایم که با رعایت این موارد امکان ابتلا به بیماری کرونا در شما به شدت کاهش میابد.

 • دستان خود را مرتبا و با دقت بشویی
 • برای پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19 از دست زدن به صورت خود خودداری کنید
 • از دست دادن و در آغوش گرفتن بپرهیزید
 • برای پیشگیری از ویروس کرونا وسایل شخصی را به اشتراک نگذارید
 • هنگام سرفه و عطسه دهان و بینی خود را بپوشانید
 • سطوح را تمیز و ضد عفونی کنید
 • فاصله اجتماعی را جدی بگیرید
 • گروهی در یک مکان جمع نشوید
 • از خوردن و آشامیدن در مکان های عمومی خودداری کنید
 • مواد غذایی تازه را بشویید
 • ماسک بزنید
 • در صورت بیماری خود را قرنطینه کنید

در زیر در ارتباط با هر کدام از موارد به مختصر توضیح خواهیم داد:

1. دستان خود را مرتب و با دقت بشویید

بعد از هر بار لمس وسایل و سطوح دستان خود را به مدت 20 ثانیه با آب گرم و صابون بشویید در هنگام شستشو دستان خود توجه داشته باشید که تمام قسمت های دست ( کف دست، بین انگشتان ، زیر ناخن ) را با دقت بشویید. برای اطمینان بیشتر می توانید از صابون های ضد باکتری و ضد ویروس استفاده کنید.

اما هنگامی که بیرون هستید و یا به آب و صابون دسترسی ندارید می توانید با موادضدعفونی دستف دستان خود را ضدعفونی کنید.

2. برای پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19 از دست زدن به صورت خود خودداری کنید

ویروس کرونا میتوتندتا 72 ساعت در برخی منطق و درسطوح زنده بماند اگر سطحی را لمس کنید می توانید ویروس را روی دست خود داشته باشید. در نتیجه پس از لمس و یا تماس دستتان با سطوح به صورت خود دست نزنید تا زمانی که امکان شست و شو دستانتان فراهم شود.

در صورت تماس با دسته پمپ بنزین، تلفن همراه، دستگیره در و و سایل دیگر به سرعت دستان خود را ضدعفونی کرده در صورت امکان بشویید و قبل از آن به هیچ عنوان به سمت صورت خود نبرید.

3. از دست دادن و در آغوش گرفتن بپرهزید

برای پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19 از دست دادن و در آغوش گرفتن افراد بپرهیزید و حداقل فاصله 2متر را با افراد رعایت کنید زیرا شما نمیتوانید تشخیص دهید که کدام فرد مبتلا است و میتواند این ویروس انتقال دهد.

4- برای پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19 وسایل شخصی را به اشتراک نگذارید

موارد شخصی مانند:

 • تلفن ها
 • لوازم آرایشی
 • شانه
 • غذا خوردن دریک بشقاب
 • لیوان
 • و …

و یا هر وسیله دیگری که در اختیار شخص دیگری است را مورد استفاده خود قرار ندهید.

5- هنگام سرفه و عطسه دهان و بینی خود را بپوشانید

ویروس کرونا به مقدار زیاد در بینی و دهان یافت می شود. در نتیجه هنگام سرفه، عطسه یا مکالمه با قطرات هوا به افراد دیگر منتقل می شود و در صورت استفاده نکردن از دستمال هنگام عطسه، ویروس بر روی سطوح سخت می نشیند و تا 3 روز در آنجا باقی خواهد ماند.

پس برای پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19 هنگام حضور در مکان های عمومی و صحبت با افراد از ماسک استفاده کرده و همینطور در هنگام عطسه و سرفه از دستمال یا داخل آرنجج خود استفاده کنید تا دستان خود را آلوده نکنید و با آلودگی با لمس سطوحآلودگی و یروس را انتقال ندهید.

6. سطوح را تمیز و ضد عفونی کنید

برای پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19 علاوه بر ضد عفونی کردن دستان بهتر است سطوح را نیز با الکل و مواد ضدعفونی کننده تمیز و ضدعفونی کنید.

سطو و اشیائی مانند:

 • میزهای پیشخوان
 • دستگیره در
 • مبلمان
 • تلفن
 • لپ تاپ
 • و…

را که مدام در تماس ما هستند و یا هر چیز دیگر که در طول روز مدام از آن استفاده میکنید را مرتب باید به وسیله الکل و  مواد ضدعفونی تمیز نگه داریم.

بعد از خرید و آوردن مواد غذایی یا بسته بندی به خانه، این بسته ها را ضد عفونی کنید. برای تمیز کردن تمام قسمت های بسته ها در بین سطح ضد عفونی کننده، از محلول های سرکه سفید یا پراکسید هیدروژن استفاده کنید.

7. فاصله اجتماعی را جدی بگیرید

اگر شما ناقل ویروس کرونا باشید این ویروس به مقدار بسیاری در آب دهان شما یافت می شود و با صحبت شما با افراد بدون ماسک و بدون رعایت فاصله اجتماعی به دیگری منتقل می شود این امر حتی اگر شما علائمی نداشته باشید ممکن است اتفاق بیافتد.

پس برای پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19 ، در هنگام بیرون رفتن از منزل ماسک بزنید و همینطور هنگام حضور در مکان های عمومی فاصله اجتماعی حداقل دو متر را رعایت کنید تا از این ویروس در امان بوده و از افراد دیگر نیز در مقابل ابتلا به ویرووس کرونا محافظت کنید.

8. گروهی در یک مکان جمع نشوید

حضور شما در جمع های گروهی، مهمانی یا دورهمی ها این احتمال را ایجاد می کند که با کسی در تماس نزدیک باشید که به ویروس کرونا مبتلا است و یا ناقل بیماری است.

پس برای پیشگیری از ویروس کرونا یا  COVID-19 تا جا ممکن به مکان های شلوغ و عمومی مانند مسجد، سالن های تاتر و سینما و … و مهمانی و دورهمی ها نروید

9. از خوردن و آشامیدن در مکان های عمومی خودداری کنید

با وجود این ویروس اصلا وقت ماسبی برای رفتنن به رستوران ها و کافه ها نمی باشد.علاوه بر اینکه این مکان ها از مکان های عمومی و شلوغ محسوب می شوند به این نکته نیز باید دقت کرد که ویروس از طریق غذا، ظروف، و فنجان ها نیز قابل انتقال است.

در صورتی که چاره دیگری جز تهیه غذا از بیرون را ندارید، غذاهایی را انتخاب کنید که کاملاً پخته شده و می توانند دوباره گرم شوند.

گرمای زیاد (حداقل 56 درجه سانتیگراد) به از بین بردن ویروس های کرونا کمک می کند. این بدین معنی است که ممکن است بهترین کار این باشد که از غذاهای سرد در رستوران ها و همه غذاهای بوفه ها و سالاد باز استفاده نکنید.

10. مواد غذایی تازه را بشویید

قبل از آماده کردن غذا و یا خوردن آن تمام محصولات را زیر آب روان بشویید. طبق توصیه متخصصین استفاده از صابون، شوینده یا محصولات تجاری را برای مواردی مانند میوه ها و سبزیجات توصیه نمی شود.

11. ماسک بزنید

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کند هنگام حضور در مکان های عمومی و شلوغ برای پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19 از ماسک صورت پارچه ای یا پزشکی استفاده کنند.

در صورت استفاده از ماسک تا حد قابل توجهی امکان ابتلا به ویروس کرونا هنگام تنفس، گفتگو، عطسه یا سرفه فرد به فرد دیگر کاهش می یابد. این روش به نوبه خود باعث کند شدن انتقال ویروس کرونا می شود.

برخی از نکات برای پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19 و استفاده از ماسک که باید بدانید:

 • استفاده از ماسک به تنهایی باعث پیشگیری از ویروس کرونا نمی شود بلکه شستن دقیق دست و فاصله فیزیکی دیگر نکات نیز باید رعایت شود.
 • ماسک های پارچه ای به اندازه انواع دیگر ماسک ها مانند ماسک های جراحی یا N95 موثر نیستند. با این حال، ماسک های دیگر باید برای کارکنان مراقبت های بهداشتی و پاسخ دهندگان اول اختصاص داده شود.
 • دستان خود را قبل از استفاده از ماسک خود بشویید.
 • ماسک پارچه ای خود را بعد از هر بار استفاده بشویید. (ماسک های پزشکی یکبار مصرف هستند)
 • اگر ماسک زده اید، از لمس قسمت جلوی آن خودداری کنید زیرا می توانید به راحتی ویروس را از دستان خود به ماسک منتقل کنید.
 • همچنین می توانید ویروس را از ماسک به دستان خود منتقل کنید. در صورت لمس جلوی ماسک، دستان خود را ممکن است آلوده کرده باشید دستانتان را پس از تماس با ماسک بشویید.
 • کودک زیر 2 سال، شخصی که مشکل تنفس دارد یا شخصی که نمی تواند به تنهایی ماسک را بر دارد ، نباید ماسک استفاده کند.

12. در صورت بیماری خود را قرنطینه کنید

و در آخر در صورت مشاهده علائم با پزشک خود تماس بگیرید و با مشورت با او با آزمایشگاه تماس گرفته و برای انجام تست کرونا در منزل اقدم کنید.

و تا زمان مشخص نشدن جواب آزمایش، برای پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19 برای افراد دیگر، خود را در خانه قرنظینه کنید تا اگر مبتلا هستید ویروس را به افراد دیگر انتقال ندهید. حتی در یک خانه از نشستن ، خوابیدن و غذا خوردن با عزیزان خود خودداری کنید. ماسک بزنید و حتی الامکان دستان خود را بشویید.

اهمیت اقدامات برای پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19

ویروس کووید 19 با ویروس های مختلف کرونا متفاوت است به همین دلیل پیروی از دستورالعمل ها با دقت و پیگیری برای پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19 بسیار اهمیت دارد.

مطالعات پزشکی در حال انجام دقیقاً نشان می دهد که چرا باید از خود و دیگران در برابر ابتلا به عفونت ویروس کرونا محافظت کنیم. در اینجا خطراتی که این ویروس می تواند برای شما داشته باشد را توضیح خواهیم داد.

شما می توانید بدون هیچ علائمی ویروس کرونا را در بدن خود داشته باشید. این بدان معناست که شما ممکن است ندانسته آن را به افراد آسیب پذیرتر که ممکن است بسیار بیمار شوند انتقال دهید.

نکته دیگر این است که شما قبل از بروز علائم و قبل از اینکه متوجه شوید ویروس کرونا را در بدن خود دارید می توانید ویروس کرونا را انتقال دهید.

اهمیت آزمایش کووید 19 در پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19

با گسترش و شیوع بالای بیماری کرونا، آزمایش کرونا در منزل تبدیل به یک راه حل ساده و ایمن و در عین حال ضروری برای پیشگیری از ویروس کرونا شده است.

برای حفظ بیشتر سلامت و امنیت شما بهتر است آزمایش را در منزل انجام دهید و تا حد امکان از حضور در محیط های پر خطر و شلوغ مانند آزمایشگاه ها و درمانگاه ها اجتناب کنید.

اهمیت اصلی آزمایش کرونا در این است که شما از وضعیت سلامتی خود مطلع می شوید و با توجه به آن رفتار خواهید کرد اگر شما مبتلا باشید برای پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19 در بین افراد باید خود را در منزل قرنطینه کنید و به استراحت بپردازید تا سریع تر این دوره از بیماری را بگذرانید و بهبود پیدا کنید.