به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
چشم صورتی از علائم کرونا

چشم صورتی از علائم کرونا

چشم صورتی از علائم کرونا است که به تازگی در برخی از بیماران مبتلا به کرونا مشاهده شده است. این ویروس جهش یافته دارای علائم بسیاری است که بعضی از آن ها مانند: بدن درد، مشکلات تنفسی و ریوی، سرفه و تب بیشتر شایع بوده و شناخته شده است اما یکی از علائم جدیدی که به تازگی شناخته شده چشم صورتی است که در آ ویروس منجر به بروز برخی اختلالات چشمی می شود.

RNA موجود در SARS-CoV-2 در اشک بیماران مبتلا به کرونا پیدا شده است و مطالعات و تحقیقات نشان داده است که انتقال ویروس کرونا می تواند از سطح چشم انجام پذیرد و به ندرت می‌تواند باعث عفونت چشم (التهاب ملتحمه) شود.از نظر بالینی اولین علامت میتواند با ملتحمه خفیف همراه باشد.

چندین راهکار درمانی امروزه برای COVID-19 در دست بررسی و تحقیق است، اما تاکنون هیچ یک از آنها مطمئن و موثر نبوده اند.

بیمارانی که در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند ممکن به دلیل حضور در محیط پر خطر و پر از باکتری دچار عوارض چشمی مانند اختلالات سطح چشم، عفونت های ثانویه و نوروپاتی بینایی ایسکمیک حاد و افزایش فشار داخل چشم شوند.

طبق تحقیقات سرپرست تیم تحقیقات چین دکتر «لیانگ لیانگ» : «برخی از بیماران مبتلا به COVID-19 دارای علائم چشمی هستند و ممکن است کروناویروس جدید در ترشحات ملتحمه بیماران مبتلا به COVID-19 وجود داشته باشد.»

برای اطلاع بیشتر: ملتحمه، غشای پوشاننده سفیدی چشم و غشای قسمت داخلی پلک را می گویند.

بیمارانی که به ویروس کووید-19 حاد دچار هستند ممکن است ویروی به این بخش از چشم بیماران حمله کند. در اینصورت اگر فردی که چشم هایش آلوده به این ویروس است چشم هایش را بمالد و سپس با فرد دیگری تماس داشته و یا با سطحی تماس داشته باشد آن فرد و یا جایی که با آن تماس داشته را آلوده به ویروس خواهد کرد و هر چقدر شدت بیماری فرد مبتلا به COVID-19 بیشتر باشد، احتمال بروز عارضه چشم صورتی در وی بیشتر است.

بر اساس این یافته جدید بیشتر به مراقبت کادر درمان توصیه میشود زیرا ممکن است در هنگام معاینه نیز این ویروس انتقال پیدا کند. به همین علت کادر درمان از این پس علاوه بر لباس، دستکش و کلاه مخصوص باید عینک محافظ هم داشته باشند.

در نتیجه پیدایش چشم صورتی از علائم کرونا افراد باید از تماس با چشم و صورت خود، خودداری نمایند و به جای لنزهای تماسی در دوره شیوع بیماری کرونا، از عینک استفاده نمایند تا تماس با چشم را به حداقل برسانند. توجه داشته باشی با اینکه عارضه چشم صورتی یکی از نشانه‌های نادر این بیماری است اما باید آن راجدی گرفته و تمام اقدامات پیشگیرانه رعایت کنید. این عارضه زمانی رخ می دهد که عروق خونی چشم متورم می‌شوند و مشخصه آن، قرمزی چشم است.

انواع چشم صورتی از علائم کرونا

همانطورکه در بالا گفته شد چشم صورتی یکی از علائم COVID-19 است و هرچند که درصد ابتلا به آن بسیار پایین است اما مراقبت و پیشگیری لازم است. آمار مبتلایان چشم صورتی از علائم کرونا بسیار پایین بوده و حداکثر 3 درصد از افراد مبتلا به COVID-19 چشم صورتی از علائم کرونا می شوند.

در حالی که طبق آمار بدست آمده از مبتلایان به کرونا علائم شایع و رایج در ابتلا به این ویروس 83 تا 99 درصد مردم تب و 59 تا 82 درصد افراد سرفه بوده است.

و زمان ابتلا به چشم صورتی، طبق مطالعه ای که بر روی یک فرد مبتلا به COVID-19 مورد بررسی قرار گرفته است نشان داده شده که چشم صورتی از علائم کرونا در مراحل میانی عفونت کرونا رخ می دهد.

چشم صورتی

چشم صورتی به عنوان التهاب ملتحمه نیز شناخته می شود که ملتحمه همان بافت شفاف روی سفیدی چشم و داخل پلک است که در چشم صورتی این بافت منجر به قرمزی و التهاب چشم می شود و از دلایلی میتواند منجر به چشم صورتی شود عفونت ویروسی یا باکتریایی است.

طبق تحقیقات انجام شده محققان دریافتندکه تنها 1/1 درصد افراد دچار چشم صورتی می شوند و این شیوع بیشتر در افرادی که علائم شدید COVID-19 دارند، دیده می شود و در این بین فقط 0.7 درصد از افراد با علائم خفیف کرونا دچار چشم صورتی شده اند در حالی که این اتفاق در 3 درصد از افراد با علائم شدید رخ داده است.

و در طبق تحقیقات تنها 0.8 درصد از افراد مبتلا به COVID-19 دارای چشم صورتی از علائم کرونا هستند.

چشم صورتی : ورم ملتحمه

طبق بررسی علائم 38 نفری که برای COVID-19 در بیمارستان بستری شده بودند 12 نفر از شرکت کنندگان علائم مربوط به چشم را داشتند. هشت نفر از این افراد ورم ملتحمه را تجربه کرده اند که تورم غشای شفافی است که سفیدی چشم و پلک داخلی را می پوشاند. ورم ملتحمه می تواند علامت صورتی چشم یا علامت تحریک خود چشم باشد.

چشم صورتی : اپی فورا

در همان مطالعه، محققان دریافتند که هفت نفر از بیماران، مبتلا به اپی فورا (پارگی بیش از حد) هستند که یکی از شرکت کنندگان آن را به عنوان اولین علامت COVID-19 خود تجربه کرده است.

چشم صورتی : افزایش ترشحات چشمی

هفت نفر از شرکت کنندگان در مطالعه چشم پزشکی ترشحات چشمی زیاد را تجربه کرده اند. این در حالی بوده که هیچ یک از شرکت کنندگان در ابتدای بیماری افزایش ترشحات چشمی نداشته اند.

علائم COVID-19

ویروس کرونا قدرت انتقال بالایی دارد و در درجه اول از راه هوا و به واسطه عطسه، صحبت یا سرفه کردن منتقل می شود. و زمانی که فردی از این هوا تنفس کند ویروس وارد بدن او شده و موجب بروز عوارض در فرد میشود که علائم این ویروس در هر فرد متفاوت است. شایعترین این علائم تنگی نفس، تب، بدن درد و سرفه می باشد و در بعضی دیگر ممکن است دچار چشم صورتی شوند که درصد کمی را این شامل می شوند و یا حتی بعضی از مبتلایان ممکن است علائمی نداشته باشند.

غیر از ابتلا به کرو از طریق هوا، فرد میتواند از طریق تماس با سطح آلوده به ویروس و سپس مالیدن دست به چشم خود، ویروس را به بدن خود انتقال دهد.

بررسی ها نشان داده، نداشتن محافظ برای چشم افراد شاغل در مراکز بهداشتی آنها را در معرض خطر ابتلا به ویروس قرار داده است. البته همان تحقیقات نشان می دهد که خطر انتقال از طریق چشم در مقایسه با سایر روش ها نسبتاً کم است.

اما بهتر آن است که اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه را برای محافظت از چشمان خود را رعایت کنید. دانشمندان و پزشکان در حال تحقیق بر روی این ویروس هستند و ممکن است در تحقیقات آینده نشان داده شود که خطر ابتلا به کرونا از راه چشم بالاتر از حد تصور اولیه بوده است. پس تا زمان شناخت دقیق این ویروس بهتر است پروتکل های بهداشتی را جدی بگیرید.

چگونگی ورود ویروس کرونا از طریق چشم

ویروسی که منجر به شیوع SARS 2003 شد از طریق آنزیمی به نام آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین 2 (ACE2) وارد بدن شد و طبق بررسی ها انتظار میرود تا ویروس عامل COVID-19 نیز همین مراحل را طی کند. ACE2 به طور گسترده ای در مکان های مختلف بدن، از جمله قلب، کلیه، روده و ریه ها یافت می شود و همینطور در شبکیه چشم انسان و بافت نازکی که چشم شما را محافظت می کند، شناسایی شده است.

این ویروس می تواند به سلول در یک نقطه خاص، به نام گیرنده، متصل شود و شکل آنزیم ACE2 را تقلید کند و از این راه وارد سلول شود و هنگامی که ویروس وارد چشم می شود، ممکن است منجر به علائم بیماری های چشمی مانند چشم صورتی از علائم کرونا که گفته شد، شود.

عوارض دارو های کرونا در چشم

از میان دارو های شناخته شده برای درمان کرونا بعضی از آن ها دارای عوارض چشمی بوده که در ادامه از آن خواهیم گفت:

 • هیدروکسی کلروکین و کلروکین به دلیل اثرات سمی مشهور در شبکیه چشم
 • لوپیناویر
 • ریتوناویر
 • اینترفرون ها
 • مهارکننده های اینترلوکین -1
 • اینترلوکین -6

علائم شایع کرونا بر اساس سازمان بهداشت جهانی (WHO)

 • تب
 • اسهال
 • درد ها
 • سر درد
 • گلو درد
 • خستگی
 • سرفه خشک
 • گرفتگی بینی

چشم صورتی یکی از علائم تازه شناخته شده بر اثر ویروس کرونا است که در حدود 1 تا 3 درصد از افراد مبتلا چشم صورتی از علائم کرونا را دارا هستند.

محافظت از چشم ها در برابر ویروس کرونا

یکی از راه های محافظت از چشم ها در برابر ویروس کرونا، محافظت از چشم ها در برابر قطرات تنفسی موجود در هوا است که به وسیله استفاده از عینک ممکن می شود و به شما در کاهش احتمال ویروس کرونا کمک کند. و توجه داشته باشید برای محافظت چشم های خود از ویروس کرونا بهتر است از تماس دست های آلوده به چشمان خود به خصوص در مکان های شلوغ خودداری کنید.

برای پیشگیری از ویروس کرونا یا کووید-19 بهتر دستان خود را مرتباً بشویید، صورت خود را لمس نکنید، از تماس با افراد بیمار خودداری کنید، فاصله فیزیکی را رعایت کرده و در ملاء عام ماسک بزنید.

برای محافظت بهتر و بیشتر از چشمان خود برای پیشگیری از ابتلا به کرونا بهتر است مسائل زیر رعایت کرده و جدی بگیرید:

 • حتماً دستان خود را بشویید و تا جای ممکن در خانه بمانید.
 • اگر تصمیم دارید از خانه خارج شوید فاصله مناسب را با دیگران رعایت کنید.
 • عینک بزنید و اگر از لنزهای چشمی استفاده می‌کنید،در این شرایط بهتر است از عینک استفاده کنید این کار باعث می‌شود که چشمان شما از تماس دستانتان که امکان انتقال بیماری به چشمانتان دارند در امان باشد
 • اگر عینک ندارید، عینک آفتابی را امتحان کنید، و اگر مراقب یک بیمار هستید، از عینک ایمنی استفاده کنید.
 • چشمان خود را نمالید. در صورت خارش چشم از قطره‌های مرطوب‌کننده چشم استفاده کنید ممکن است به رفع خارش کمک کنند.
 • قبل و بعد از ریختن قطره در چشم، دستان خود را به مدت ۲۰ ثانیه بشویید و اگر نیاز است که چشمان خود را لمس کنید، به جای استفاده از انگشتان از دستمال استفاده کنید.

هنگام بروز علائم چشم صورتی

همیشه علت چشم صورتی ویروس کرونا نیست، دلایل بسیار دیگری ممکن است منجر به قرمزی یا التهاب چشمی شود، که در زیر بعضی از آن ها را نام برده ایم:

 • آلرژی
 • خستگی چشم
 • قرار گرفتن شی ء خارجی در چشم

چشم صورتی در افراد مبتلا به ویروس کرونا به ندرت دیده میشود. تاکنون گزارشی از علائم خطرناک بین بیماران COVID-19 دیده نشده است. بنابراین به احتمال زیاد علائم چشم شما خفیف خواهد بودو برای درمان آن پزشک ممکن است بتواند روش های خاصی برای مدیریت علائم مانند قطره های چشمی را توصیه کند.

برای کاهش انتقال COVID-19، هنگام دیدن علائم و چشم صورتی از علائم کرونا با پزشک خود تماس گرفته و با مشورت او در کمترین زمان آزمایش کرونا انجام دهید. برای کاهش ابتلا به کرونا در افراد دیگر و یا خود بهتر است از حضور در مکان های پر خطر مانند آزمایشگاه و مراکز درمانی و شلوغ اجتناب کنید و از خدمات تست کرونا در منزل استفاده کنید.