به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ

چکاپ بیماری های گوارشی

چکاپ بیماری های گوارشی با مشاهده برخی علائم مشکل معده و روده برای هر فرد لازم و ضروری است. متخصص گوارش پس از گرفتن شرح حال و بررسی علائم، ممکن است آزمایش های گوارش را برای تشخیص بهتر بیماری تجویز کنند تا بررسی نتیج آن تشخیص دقیق تری در ارتباط با نوع بیماری دهند.

هر بیمار با مراجعه به پزشک متخصص مراحلی را طی خواهد کرد اولین آن گرفتن شرح حال او توسط پزشک است.

در این مطلب با تست های گوارش از جمله آزمایش مدفوع و آندوسکوپی آشنا خواهید شد. دکتر گوارش در ابتدا با گرفتن شرح حال از بیمار و علائم و مشکلات او، سعی بر این دارد تا بیماری او را تشخیص دهد.

اعلام نتیجه 5 روزه

دقت بالای آزمایش

تجهیزات بروز

درخواست آنلاین

دکتر دستگاه گوارش با معاینه بیمار ممکن است نشانه‌ها و علائمی را بیابد که برخی از حدس‌ها در ارتباط با بیماری را تقویت کرده و برخی را رد کند.

در نتیجه پزشک فهرست بیماری‌های احتمالی را که به چند مورد محدود می‌شود، در ذهن خود بررسی می کند. در این زمان پزشک گوارش بر اساس فهرست بیماری‌های گوارشی احتمالی، انواع متفاوتی از تست های گوارش و تصویربرداری را برای بیمار تجویز کرده و نتایج آن را برای تشخیص دقیق تر بیماری می خواهد.

علائمی چون درد معده و نفخ شکم که با معده خالی بدتر می شود می تواند از علائم بیماری گوارشی باشد و با مراجعه به پزشک و چکاپ بیماری های گوارشی می توانید متوجه آن شده و دارو های لازم را برای بهبود از پزشک خود گرفته و مصرف کنید.

آزمایش های چکاپ بیماری های گوارشی

اقدامات تشخیصی و آزمایش های گوارش که یک دکتر گوارش معمولا انجام می‌دهد عبارت است از:

 • آزمایش کلیه و ادرار
 • آزمایش مدفوع
 • آزمایش پروتئین‌ها
 • آندوسکوپی
 • تصویربرداری
 • آزمایشات خون پانل متابولیک جامع(CMP)

در هر کدام از موارد بالا عواملی مورد بررسی قرار می گیرند که در ادامه آنها را نام برده و در ارتباط با هر کدام توضیح مختصری خواهیم داد:

موارد چکاپ بیماری های گوارشی

این دسته از آزمایش‌ها برای چکاپ بیماری های گوارشی، با بررسی وضعیت ظاهری، شیمیایی و میکروسکوپی ادرار و کشت ادرار انجام می شود و اطلاعات دقیقی از انواع عفونت‌های بدن، اختلال در عملکرد کلیه و مجاری ادراری و حتی سایر اندام‌های بدن را نشان می‌دهد.

در آزمایش کلیه و ادرار stool culture مورد بررسی قرار می گیرد.

آزمایش‌های مدفوعی برای تشخیص اختلالات گوارشی، بررسی وضعیت فرد پیش از بارداری و برخی از عفونت‌ها در مردان و زنان انجام می شود و در آنها وجود خون، برخی پروتئین‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آزمایش آنالیز مدفوع در چکاپ بیماری های گوارشی به منظور بررسی دستگاه گوارش جهت تشخیص سوء جذب و یا سرطان درخواست خواهد شد، همچنین در آزمایش مدفوع  به این نکته نیز مورد یررسی قرار می گیرد که آیا در بدن بیمار انگل و یا قارچی وجود دارد یا خیر.

چنانچه در مدفوع خود خون ببینید و در عین حال احساس خستگی به همراه داشته باشید و همچنین دفع به صورت اسهال داشته باشید، احتمالا با تجویز پزشک مجبور خواهید شد آزمایش آنالیز مدفوع را انجام دهید. توجه کنید که آزمایش مدفوع تنها جنبه تشخیصی ندارد و به منظور پیشگیری و غربالگری نیز انجام خواه شد.

تست مدفوع رایج ترین تست در مشکلات گوارشی است که در این تست برای چکاپ بیماری های گوارشی موارد زیرمورد بررسی قرار می گیرد:

 • stool x3
 • FoB
 • خونریزی
 • چربی دفع شده
 • پاتوژن‌های دستگاه گوارش جهت شناسایی میکروب یا قارچ در دستگاه گوارش و …
 • کشت مدفوع برای تشخیص نوع باکتری
 • تست انگل

در تست انگل وجود انگل در روده بیمار مشخص می شود که در ادامه شایع ترین علائم آلودگی به انگل روده را نام خواهیم برد که با مشاهده هر کدام از این علائم بهتر است که چکاپ بیماری های گوارشی و تست انگل را انجام دهید.

علائم وجود انگل در روده:

 • کاهش وزن
 • اسهال خونی
 • دفع خلط
 • خون در مدفوع
 • دل درد
 • تهوع
 • گاهی تب و سردرد

پروتئین‌ها برای عملکرد سلول‌ها و بافت‌ها و همچنین برای ساختن عضلات بسیار مهم می باشند به همین منظور پروتئین ها را عضله ساز گویند. پروتئین‌های موجود در خون، برای کمک به تشخیص بیماری های کبد یا کلیه و همچنین سایر مشکلات سلامتی اندازه گیری خواهند شد.

پروتئین‌ها مولکول های دیگری را مانند هورمون‌ها در خون حمل می‌کنند؛ بنابراین گاهی برای تعیین اینکه چه مقدار از یک هورمون خاص متصل به پروتئین می باشد و چه مقدار از آن آزاد می باشد و در دسترس سلول ها قرار دارد هم، سطح این پروتئین‌ها مورد اندازه‌گیری قرار خواهد گرفت.

افزایش سطح هورمون‌ها معمولا در اثر کم آبی بدن ایجاد می شود، اما ممکن است دلایل دیگری هم داشته باشد. کاهش سطح پروتئین‌ها می تواند نشانگر سوء تغذیه شدید یا سوء جذب در بدن بیمار باشد.

در آزمایش پروتئین برای چکاپ بیماری های گوارشی موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

 • H.pylori Ag Stool
 • (H.pylori Ab (IgM
 • (H.pylori Ab (IgG
 • calprotectin

Stool Calprotectin : کالپروتکتین به عنوان یک فاکتور تشخیصی بیماری های التهابی روده (نظیر بیماری کرون، کولیت خونریزی دهنده) و بدخیمی دستگاه گوارش بیشترین کاربرد را دارد و در تمام بیماری های گوارشی در مدفوع افزایش میزان آن را شاهد خواهید بود.

کالپروتکتین یک مارکر اختصاصی برای ارزیابی التهاب در مجاری دستگاه گوارش است. مقدار این مارکر در طی عفونت ناشی از IBD و انتروپاتی ناشی از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی افزایش خواهد یافت.

اندازه گیری کالپروتکتین مدفوع شاخص مناسبی برای افتراق IBD از IBS است. همچنین جهت تعیین ارجاع بیماران برای انجام تست های تهاجمی نظیر آندوسکوپی و کلونوسکوپی کاربرد بسیاری می تواند داشته باشد.

آندوسکوپی

یکی از مهم‌ترین آزمایش ها برای چکاپ بیماری های گوارشی آندسکوپی می باشد. آندوسکوپی جهت تشخیص بیماری‌ها، عوارض و یا تومورهای دستگاه گوارش مانند زخم معده، عوارض ایجاد شده در مری ، مشکلات و عوارض روده بزرگ، کلون و … مورد استفاده قرار می گیرد.

تصویربرداری

تصویر برداری مانند MRI، CT scan، اشعه ایکس و سونو گرافی در چکاپ بیماری های گوارشی انجام می شود و جهت تشخیص عوارض و یا تومورها در دستگاه گوارش به کار می‌رود.

شامل ۱۴ آزمایش گوناگون خون می باشد و جهت تشخیص سلامت کلیه و کبد، الکترولیت، تعادل اسید پایه و همچنین سطح گلوکز و پروتئین‌های خون انجام می شود.

اصلی‌ ترین آن‌ها در حوزه دستگاه گوارش عبارت است از:

  1. آلبومین و پره آلبومین : کبد سالم پروتئین‌ها را به آلبومین تبدیل خواهد کرد؛ کاهش آلبومین می‌تواند یکی از نشانه‌های اختلال در کار کبد باشد.
  2. میزان رسوب‌ دهی اریتروسیت (ESR) : برای تشخیص التهاب در بدن که ممکن است ناشی از بیماری‌ های التهابی روده باشد.
  3. بررسی سه ماده اصلی ازجمله آلکالین فسفاتاژ، آلانین آمینو ترانسفرانز و اسپارتات آمینوترانسفرانز که توسط کبد ساخته خواهد شد.

در ادامه دو نوع از بیماری های شایع گوارشی را نام خواهیم برد و در ارتباط با آن مختصر توضیحی خواهیم داد:

بیماری های التهاب روده

بیماری های التهاب روده اشاره به دو بیماری مزمن کولیت زخمی یا کولیت اولسراتیو و بیماری کرون دارد. هر دو بیماری کرون و کولیت اولسراتیو، یک عوارض را به همراه دارند، این بیماری ها جدار روده ها را درگیر کرده و باعث التهاب، تورم و ایجاد زخم می شوند.

البته التهاب و پیامدهای آن در بیماری کرون و کولیت اولسراتیو متفاوت می باشد. نتایج التهاب در درجات مختلفی مانند درد شکم، اسهال و خونریزی روده، قابل مشاهده می باشد.

در بیماری کرون، التهاب کل دیواره روده و حتی بخش های  عمیق تر دیواره روده درگیر خواهد شد اما در کولیت اولسراتیو، التهاب تنها شامل پوشش درونی و لایه های سطحی از دیواره روده می شود و درگیری روده در این مورد محدودترمی باشد.

سندرم روده تحریک پذیر

علائم اصلی سندروم روده تحریک پذیر شامل درد شکم همراه با تغییر در عادات روده می باشد. این تغییرات می توانند شامل پیوست، اسهال، یا هر دو باشند که در این شرایط بیمار ممکن است دچار گرفتکی شکم شود و یا احساس کند دفع مدفوع تمام نشده است.

بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا هستند احساس نفخ خواهند کرد و این احساس را دارند که در قسمت شکم آن ها ورم وجود دارد.

روش بهبود عملکرد روده

برای عملکرد بهتر روده ها بسیار پیشنهاد شده است که پیاده‌روی و یا ورزش کنید، این اعمال به بهبود روده کمک بسیار می کند و همینطور برای مراقبت بیشتر توصیه می شود تا بیشتر مواظب برنامه غذایی خود باشید و سلامت غذایی را بیشتر رعیت کنید.

برای عملکرد بهتر و بهبود آن می توانید از  از مصرف غذاهای زیر پرهیز کنید:

. غذاهای فرآوری شده

. غذاهای تند

. غذاهای سرخ‌کردنی

. الکل

. قهوه

محدود کردن مصرف این غذاها به بهبود هضم غذا کمک خواهد کرد و  همچنین فست‌فودها و غذاهای آماده سرشار از قند، نمک و چربی‌های اشباع می باشند. هضم این غذاها برای بدن دشوار است و مشکلاتی مانند یبوست و نفخ برای شما ایجاد خواهد کرد.

مراحل انجام کار

سه قدم تا نتیجه آزمایش شما

دریافت نتیجه آزمایش

نمونه گیری در منزل شما

ثبت درخواست

ثبت سفارش

همین حالا درخواست خود را ثبت نمایید