به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
ارتباط کرونا و صرع

ارتباط کرونا و صرع

کرونا و صرع می توانند بر یکدیگر تاثیر بگذارند. ممکن خیلی از شما با بیماری صرع آشنا باشید بیماری که مبتلا به صرع است دارای تشنج های مکرر و بدون برانگیختگی می باشد.

افراد بسیاری دچار این بیماری می باشند که باید در شراط کرونا مراقبت های بیشتری داشته باشند زیرا برخی از آنها بیماری ها ممکن است شما را بیشتر در معرض خطر کرونا قرار دهند و یا هنگام ابتلا به کرونا علائم آن را تشدید کنند. در این مطلب ما به ارتباط و تاثیرات کووید 19 و صرع بر هم بیشتر می پردازیم.

با توجه به بررسی ها هرچند محدود صرع خطر ابتلا به کرونا را نمی تواند افزایش دهد. همچنین در صورت ابتلا به آن بر شدت بیماری تأثیر نخواهد گذاشت.

تأثیرات ابتلا بیماری کرونا و صرع همزمان

در اینجا در ارتباط با تأثیر بیماری کرونا بر افراد مبتلا به صرع بیشتر صحبت خواهیم کرد. به طور معمول، قبل از هر صحبتی دو سوال زیر را مورد بررسی قرار می دهیم:

 • آیا صرع خطر ابتلا به بیماری کرونا را افزایش خواهد داد؟
 • آیا صرع خطر بیماری شدید ناشی از کووید 19 را افزایش می دهد؟

در حال حاضر ، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) “دمانشیا و سایر شرایط عصبی” را به عنوان یک عامل خطر برای بیماری کرونا شدید ذکر می کنند. اما تحقیق در مورد تأثیر ویژه این ویروس در مبتلایان به صرع محدود و گاه متناقض می باشد.

در ارتباط به این موضوع تحقیقات گسترده ای صورت نگرفته است، اما تاکنون برخی مطالعات در مورد ارتباط احتمالی صرع با بیماری کرونا انجام شده است و این موضوع تا حدودی مورد بررسی قرار گرفته است.

در یک مطالعه 2021 معتبر از 358 نفر نظر سنجی شده است که از این تعداد 154 نفر مبتلا به بیماری صرع بودند. در کل، 11 درصد از کل پاسخ دهندگان سابقه بیماری کرونا داشتند و در نهایت مشخص نشد که بیماری صرع با افزایش خطر ابتلا به کووید 19 در این گروه ارتباط دارد یا خیر.

یک مطالعه در سال 2020، 1537 فرد مبتلا به ویروس کرونا را مورد بررسی قرار داده است. در مجموع 21 نفر (1.3 درصد) قبلاً مبتلا به صرع تشخیص داده شده بودند و برای مدیریت آن از داروها استفاده می کردند و تحت نظر پزشک بودند و طبق بررسی ها برخی گزارش کردند که در یک سال گذشته حداقل یک مورد تشنج داشته اند.

محققان دریافتند كه بروز بیماری کرونا در افراد مبتلا به صرع فعال بیشتر از جمعیت عمومی می باشد در نتیجه کرونا و صرع ممکن است به طور همزمان از هم تاثیر بگیرند در نتیجه بهتر است در این شرایط افرادی که به بیماری صرع مبتلا هستند بیشتر پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند. اما یک اشکال اصلی این مطالعه این است که فقط حدود 43 درصد از مبتلایان به صرع فعال کووید 19 داشتند که با آزمایش کرونا تأیید شد.

در تحقیقی که در سال 2021 انجام شد، 252 فرد مبتلا به صرع مورد بررسی قرار گرفتند. محققان مشاهده کردند که درصد افراد مبتلا به COVID-19 بیشتر از جمعیت عمومی آن زمان بود. اما محققان قادر به شناسایی عوامل خطر خاص برای انعقاد COVID-19 در این گروه نبودند. مشابه مطالعه 2020 که در بالا مورد بحث قرار گرفت ، این مطالعه شامل افرادی که احتمالاً کووید 19 تایید شده نداشتند می شد.

خطر بیماری شدید یا مرگ

یکی دیگر از مسائلی که تحقیق و بررسی بر روی آن انجام شده است، شدت بیماری هنگام ابتلا به بیماری کرونا توسط افراد مبتلا به صرع می باشد. مطالعه 2020 که در بالا مورد بحث قرار گرفت و 1537 فرد مبتلا به ویروس کووید 19 را ارزیابی کرد، که در آن به نتایج و مواردی پی براده شد که در ادامه گفته شده است:

در این تحقیق در افراد مبتلا به کرونا و صرع، هیچ تفاوتی در میزان مرگ و میر نسبت به جمعیت عمومی وجود نداشت.

در افراد مبتلا به صرع فعال که در بیمارستان بستری بودند، فشار خون بالا با مرگ و میر بالاتری همراه بوده است.

در افراد مبتلا به صرع میزان مرگ و میر با افزایش سن افزایش می یابد و بیشتر تجربه می شود.

بررسی 2021 از مطالعات دانشمندان شدت بیماری کرونا را در افراد مبتلا به اختلالات عصبی مختلف مورد بررسی قرار داده و ارزیابی کرد. این بررسی در مجموع شامل 26 مقاله شد. این تحقیق نشان داد که از میان 2،168 نفری که در مطالعات مختلف شرکت کرده اند ، 98 نفر مبتلا به صرع بوده اند. از این 98 نفر، 10 نفر (10.2 درصد) کرونا شدید را تجربه کردند. اما این درصد کمتر از افرادی که دارای سایر بیماری های عصبی هستند، می باشد ، بیماری های دیگر در زیر نام برد شده است:

 • بیماری عروق مغزی
 • زوال عقل
 • بیماری پارکینسون
 • اسکلروز چندگانه
 • آسیب نخاعی

مطالعه 2021 در بالا که بر روی 252 فرد مبتلا به صرع بررسی شد، نشان داد که همه افراد مبتلا به بیماری کرونا تأیید شده یا احتمالاً دارای بیماری خفیف تا متوسط با علائم بین 7 تا 21 روز می باشند.

تاثیر شرایط کرونا بر مبتلایان به صرع

کرونا و صرع ممکن است با یکدیگر ارتباط پیدا کنند. برخی از شرایط کرونا نیز ممکن است بر بیماران مبتلا به صرع تاثیر بگذارد. طبق تحقیقات ممکن است کرونا به روش های دیگری بر کیفیت زندگی افراد مبتلا به صرع تأثیر بگذارد. یک مطالعه در سال 2021 بر روی 151 فرد مبتلا به صرع انجام شد که در این بررسی ها برخی از رایج ترین مشکلات گزارش شده در طی همه گیری مشخص شده که در ادامه آن ها را نام برده ایم:

 • افزایش استرس
 • احساس اضطراب یا افسردگی
 • مشکل خواب

در مجموع 35 پاسخ دهنده، وضعیت سلامتشان بدتر شد و تشنج داشتند. توضیح این اغلب مربوط به افزایش استرس های مربوط به همه گیری از جمله:

 • افراد بازنشسته یا بیکار
 • افراد دارای کمبود خواب را تجربه می کنند
 • ترس از عفونت کرونا
 • نگرانی در مورد کمبود داروهای ضد صرع
 • نگرانی در مورد احتمال بدتر شدن تشنج

در مجموع 8 پاسخ دهنده به کرونا مبتلا شدند. فقط یكی از آنها وضعیت بدی را داشتن و تشنج خفیف را در حالی كه بیمار بودند گزارش كردند.

نتایج تحقیقات بر کرونا و صرع

به طور خلاصه ، تحقیقات موجود در ارتباط با ارتباط کرونا و صرع اینگونه نشان داده است که صرع خطر ابتلا به بیماری کرونا را در فرد افزایش خواهد داد و برخی تحقیقات میزان کرونا بالاتر را در افراد مبتلا به صرع در مقایسه با جمعیت عمومی گزارش کرده اند، عوامل دیگر، مانند شرایط زمینه ای اضافی، نیز می توانند در این امر سهم بزرگی داشته باشد.

این امکان وجود دارد تا برخی از افراد مبتلا به صرع، بیماری شدید کرونا را تجربه کنند. اما به نظر می رسد این کمتر از سایر انواع اختلالات عصبی شایع است.

داشتن کرونا به طور معمول با بدتر شدن تشنج ارتباط نخواهد داشت بلکه استرس می تواند عامل اصلی آن باشد، استرس ناشی از بیماری همه گیر می تواند منجر به اضطراب ، افسردگی یا بدتر شدن تشنج در افراد مبتلا به صرع باشد.

توجه داشته باشید که صرع یک بیماری پیچیده می باشد، و در انواع مختلفی وجود دارد. همچنین بسته به فرد و شرایط آن گاهی می تواند با علائم، علل و سایر بیماری های زمینه ای همراه باشد. به طور کلی، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است که تعداد بیشتری از افراد مبتلا به کرونا و صرع را شامل می شود تا دقیقاً مشخص شود. که صرع چگونه بر خطر ابتلا به بیماری کرونا تأثیر می گذارد. و ارتباط گرونا و صرع را به طور کامل مشخص کند.

واکسن کرونا و صرع

در بسیاری از کشورها، داشتن یک بیماری عصبی مانند صرع باعث واکسیناسیون زودتر از جمعیت عمومی برای کرونا شده است به این شکل ارتباط کرونا و صرع را به حداقل می رسانند تا اتفاقی برای بیمارانی که به صرع مبتلا هستند نیافتد. افرادی که دارای بیماری زمینه ای هستند می توانند با خیال راحت واکسن کرونا را دریافت نمایند. این می تواند یک استثنا باشد که واکنش آلرژیک جدی نسبت به هر یک از مواد موجود در واکسن کرونا یا دوز قبلی واکسن نشان دهید زیرا تا به حال هیچ مدرکی مبنی بر اینکه افراد مبتلا به صرع در معرض خطر افزایش عوارض جانبی واکسن کرونا هستند، یافت نشده است.

یک مقاله آزمایشات بالینی مقیاس بزرگ واکسن های مختلف کرونا را بررسی کرده است. این مقاله اشاره می کند که هیچ عارضه جانبی جدی عصبی به واکسیناسیون با هر یک از واکسن های کرونا نسبت داده نشده است. بنیاد صرع خاطرنشان می کند که تب ، یکی از عوارض جانبی رایج واکسن های کرونا است، ممکن است به طور موقت آستانه تشنج را در برخی از افراد کاهش دهد.

اما در موارد نادر هنگام ابتلا به کرونا و صرع ، این امر ممکن است منجر به تشنج شود. اگر بعد از واکسیناسیون نگران تشنج ناشی از تب می باشید، حتماً با یک متخصص بهداشت در تماس بوده و از او در این رابطه مشاوره بخواهید. آنها می توانند در مورد چگونگی کاهش خطر تشنج ناشی از تب بعد از واکسیناسیون به شما مشاوره دقیق و درستی بدهند.

مزایای واکسیناسیون

واکسیناسیون مزایای بسیاری دارد و همینطور برای افراد مبتلا به صرع و همچنین رابطه کرونا و صرع در افرا می تواند مزایای بسیاری داشته باشد، مانند:

شما می توانید با زدن واکسن کرونا از خود محافظت کنید، واکسن های کرونا در جلوگیری از بیماری کرونا و عوارض ناشی از آن موثر هستند. اگر واکسیناسیون را انجام داده باشید و در معرض ویروس کرونا باشید به آن مبتلا نخواهید شد یا نوع بسیار خفیف آن را خواهید گرفت.

با زدن واکسن کرونا علاوه بر خود از دیگران نیز می توانید محافظت کنید. با تزریق واکسن کرونا ، افراد دیگر نیز کمتر در معرض کرونا قرار می گیرند و به طور جدی بیمار نخواهند شد.

متوقف کردن گسترش با افزایش میزان افرادی که واکسن گرونا دریافت می کنند، گسترش ویروس کرونا ویروس جدید در جوامع کاهش می یابد.

بازگشت به حالت عادی. افرادی که کاملاً واکسینه شده اند می توانند برخی از کارهایی را که در طی همه گیری متوقف کرده بودند را شروع کنند، مانند شرکت در اجتماعات و مکان هایی از این قبیل. البته این به این معنا نیست که دیگر رعایت پروتکل ها را کنار بگذارند.

ابتلا دوباره به کرونا

کمتر از یک درصد بهبود یافتگان کرونای شدید، دوباره بیمار می‌ شوند، میانگین زمان آلودگی به عفونت برای افرادی که دوباره به بیماری با کووید-۱۹ مبتلا شدند، سه ماه و نیم می باشد. غیر سفید پوستان، افراد مبتلا به آسم و افراد سیگاری که بیشتر احتمال دارد تا دوباره به این ویروس آلوده شوند.

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، بهبود یافتگان از موارد شدید ابتلا به کرونا، احتمال کمی دارد تا دوباره به این بیماری مبتلا شوند.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه «میسوری» در آمریکا با بررسی اطلاعات بیش از ۹ هزار بیماری که به موارد شدید کووید-۱۹ مبتلا شده بودند، متوجه شدند که کمتر از یک درصد از این افراد ممکن است سه ماه یا مدت زمان بیشتری پس از بهبودی در صورت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی دوباره به این ویروس آلوده شوند.

برخی از محققان می گویند، یافته های این مطالعه حاکی از این است که آلودگی مجدد به کووید-۱۹ به میزان زیادی بعید می باشد، اما توجه داشته باشید که؛ این محققان در عین حال گفته اند که این تحقیق قبل از شیوع گونه های جهش یافته کرونا مانند گونه هندی کرونا که احتمال ابتلا مجدد به آن بالاتر است، انجام شده است.

بیماران پس از بهبودی از یک بیماری، طبق نظر پزشکان معمولاً از درجاتی از ایمنی برخوردار می باشند؛ زیرا سیستم ایمنی بدن آنها، این بیماری را به خاطر می آورد تا برای بار دوم ویران نشده و به راحتی با آن مبارزه کند. با این حال، مدت زمانی که این ایمنی ادامه دارد و همچنین چگونگی عملکرد آن، برای هر بیمار متفاوت خواهد بود.

کمتر از یک درصد بهبود یافتگان کرونای شدید، دوباره بیمار می‌شوند

میانگین زمان آلودگی به عفونت برای افرادی که دوباره به بیماری با کووید-۱۹ مبتلا شدند، سه ماه و نیم بود. غیر سفید پوستان، افراد مبتلا به آسم و افراد سیگاری بیشتر احتمال داشت دوباره به این ویروس آلوده شوند. نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، بهبودیافتگان از موارد شدید ابتلا به کووید-۱۹، احتمال بسیار کمی دارد که دوباره به این ویروس آلوده شوند.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه «میسوری» در آمریکا با بررسی داده های بیش از ۹ هزار بیماری که به موارد شدید کووید-۱۹ مبتلا شده بودند، متوجه شدند که کمتر از یک درصد از این افراد ممکن است سه ماه یا مدت زمان بیشتری پس از بهبودی دوباره به این ویروس آلوده شوند. میانگین زمان آلودگی به عفونت برای افرادی که دوباره به کرونا مبتلا شدند، سه ماه و نیم بود. غیر سفید پوستان، افراد مبتلا به آسم و افراد سیگاری بیشتر احتمال داشت دوباره به این ویروس آلوده شوند.

محققان می گویند، یافته های این مطالعه حاکی از این است که آلودگی مجدد به کووید-۱۹ به میزان زیادی بعید، اما ممکن است؛ این محققان در عین حال متذکر شدند که این تحقیق قبل از شیوع گونه های جهش یافته کووید-۱۹ مانند گونه هندی کرونا که احتمال آلودگی مجدد به آن محتمل تر است، انجام شده است. بیماران پس از بهبودی از یک بیماری، معمولاً از درجاتی از ایمنی برخوردارند؛ زیرا سیستم ایمنی بدن آنها، این بیماری را به خاطر می آورد تا برای بار دوم ویران نشود. با این حال، مدت زمانی که این ایمنی ادامه دارد و همچنین چگونگی عملکرد آن، برای هر بیمار متفاوت است.

شما می توانید برای تست کرونا از تست کرونا در منزل استفاده نمایید به این روش ما در شلوغی شهر و مرکز پر خطری مانند آزمایشگاه نخواهید رفت و به راحتی می توانید سلامت خود را کنترل نمایید و یا اقدام به زدن واکسن کرونا نمایید که در آن صورت احتمال ابتلا شما به کرونا نیز به شدت پایین می آید.