به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ

گلوکوم یا آب سیاه

گلوکوم یا آب سیاه

گلوکوم بیماری است که در آن عصب بینایی آسیب می بیند و در طول زمان شرایط وخیم تر می شود. این بیماری اغلب با فشار داخل چشم در ارتباط است. فشار افزایش یافته چشم می تواند به عصب بینایی آسیب بزند. کار این عصب ارسال تصاویر به مغز می باشد. اگر این آسیب بیشتر شود، می تواند باعث از دست رفتن دائمی بینایی و بعد از مدتی کوری کامل گردد.

بیشتر افرادی که به گلوکوم مبتلا هستند، هیچ علائم یا دردی ندارند. بنابراین مراجعه مرتب به چشم پزشک می­تواند از آسیب های دائمی جلوگیری کند. اگر دید فرد از دست برود قابل بازگشت نیست اما با کنترل فشار داخلی چشم می توان از پیشرفت بیماری و فقدان کامل بینایی جلوگیری کرد.

 

 

علل ایجاد آب سیاه

مایع داخل چشم، زلالیه، معمولا از طریق کانال های توری مانندی به بیرون از چشم ترشح می شود. اگر این کانالها بسته شوند یا مایع بیش از حد تولید شود، ایجاد فشار می کند. گاهی اوقات هم متخصصین نمی دانند این انسداد به چه علت رخ می دهد. چون این شرایط می تواند وراثتی باشد و از والدین به فرد منتقل شده باشد.

دلایل دیگر بروز این بیماری که کمتر هم رایج هستند، آسیب های شیمیایی وارد شده به چشم، عفونت شدید چشم، انسداد رگ های داخل چشم و التهاب می باشد. حتی جراحی چشم برای تصحیح موارد دیگر در چشم نیز با اینکه به ندرت اتفاق می افتد، اما می تواند دلیل انسداد کانالها باشد، که در هر دو چشم اتفاق می افتد اما در یکی معمولا شدید تر است.

فاکتور های خطر

اغلب این بیماری بالای 40 سال بروز می کند، اما در جوانان، کودکان و حتی نوزادان هم اتفاق می افتد. فاکتورهای زیر خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهند:

– نژادهای آفریقایی-آمریکایی، ایرلندی، روسی، ژاپنی، اسپانیایی، سرخپوست ها و اسکاندیناوی

– سن بالای 40 سال

– سابقه خانوادگی

– نزدیک بین یا دوربین بودن

– دید ضعیف

– دیابت

– مصرف داروهای مختلف از قبیل داروهای استروئیدی مانند پردنیزولون

– آسیب چشمی

– قرنیه نازک تر از حد معمول

– فشار خون بالا، بیماری های قلبی و یا کم خونی داسی شکل

– فشار بالای چشم

انواع گلوکوم

دو نوع عمده وجود دارد:

گلوکوم اولیه زاویه باز

این نوع از بیماری شایع ترین نوع آن می باشد. ساختار داخل چشمی این کانال ها به نظر سالم است اما مایع چشمی آن طور که باید خارج نمی شود.

گلوکوم با زاویه بسته

این نوع از بیماری در آسیا رایج تر است و به دو نوع مزمن و حاد تقسیم می شود. در این نوع از بیماری، مایع چشمی آنطور که باید تخلیه نمی شود، زیرا فضای بین قرنیه و عنبیه بسیار کم می باشد. به همین دلیل فشار چشم میتواند یکباره افزایش یابد. آب مروارید و دوربینی هم می توانند این شرایط را ایجاد کنند.

انواع کمتر رایج بیماری آب سیاه

گلوکوم ثانویه: همانطور که از نامش پیداست، بیماری به دلیل وجود بیماری دیگری مانند دیابت یا آب مروارید ایجاد می شود.

گلوکوم با فشار نرمال: زمانی اطلاق می شود که با وجود فشار نرمال چشم، نقاط تیره در دید فرد ایجاد می­شود یا عصب بینایی آسیب می بیند. برخی متخصصین این نوع را زیر مجموعه گلوکوم زاویه باز قرار می دهند.

گلوکوم رنگدانه ای: در این نوع، ذرات ریز رنگدانه های عنبیه چشم به داخل مایع چشمی نفوذ می کنند و باعث انسداد این کانال ها می گردد.

علائم

بیشتر افراد با گلوکوم زاویه باز هیچ علائمی ندارند. اگر علائمی بروز کند، معمولا در مراحل پیشرفته بیماری می­باشد. به همین دلیل به آن “دزد پنهانی بینایی” می گویند. علائم احتمالی که ممکن است به وجود بیاید، فقدان دید یک سمت یا اطراف می باشد.

علائم مربوط به گلوکوم زاویه بسته، معمولا سریع تر و واضح تر بروز می کند. آسیب می تواند به سرعت اتفاق بیفتد. اگر علائم زیر در شما وجود دارد، باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید:

– دیدن هاله اطراف چراغ ها

– از دست دادن دید

– قرمزی چشم

– درد در چشم

– تهوع و استفراغ

تشخیص

تست های تشخیص آب سیاه بدون درد هستند و زیاد هم طول نمی کشند. پزشک دید فرد را چک می کند. در چشم قطره میریزند تا مردمک چشم گشاد شود و چشم را معاینه می کنند. عصب بینایی چک می شود. معمولا عکسبرداری انجام می شود تا در مراجعه بعدی قابلیت مقایسه وجود داشته باشد.

فشار چشم فرد با تستی به نام تونومتری اندازه گیری می شود. تست وسعت دید انجام می گردد تا مشخص شود فرد دید اطراف را از دست داده یا خیر. اگر فرد مشکوک به گلوکوم باشد، پزشک درخواست نوعی عکس برداری از عصب بینایی می دهد تا بررسی های بیشتر انجام شود.

درمان

پزشک از داروهای خوراکی، قطره، لیزر و جراحی های کوچک جهت کاهش فشار چشم استفاده می کند. این داروها اغلب تولید مایع داخل چشم را کاهش می دهند یا باعث افزایش خروج مایع از چشم می گردند.

 

 

پیشنهاداتی جهت زندگی همراه با گلوکوم

این بیماری یک وضعیت مادام العمر می باشد و نیاز به معاینات مداوم پزشک دارد. کارهایی وجود دارد که می­تواند به سلامتی چشم شما کمک کند:

تحرک داشته باشید: ورزش مرتب می تواند به کاهش فشار چشم کمک کند و خون را در اطراف اعصاب چشم به جریان بیندازد. حتما در مورد نوع ورزش با پزشک مشورت کنید. زیرا برخی فعالیت ها باعث افزایش فشار چشم می شوند.

غذاهای سالم بخورید: خوردن غذای سالم به درمان یا جلوگیری از پیشرفت بیماری کمکی نمی کند اما به سلامتی بدن و چشم ها کمک می کند. غذاهای سالم سرشار از آنتی اکسیدان ها در برخی مطالعات موثر گزارش شده اند.

داروهای را سر موقع مصرف کنید: هر بار فراموشی مصرف دارو، باعث پیشروی بیماری می گردد.

سیگار نکشید: استعمال دخانیات باعث افزایش فشار خون و التهاب چشم می شود. حتی می تواند موجب افزایش ریسک ابتلا به دیابت و آب مروارید شود که هر دو میتوانند از دلایل بروز آب سیاه باشند.

مراقب مصرف کافئین باشید: مصرف زیاد کافئین می تواند فشار چشم را افزایش دهد. در یک مطالعه مشخص شده که تنها یک فنجان قهوه می تواند فشار چشم را برای مدت 90 دقیقه افزایش چشم گیری دهد.

مایعات را آهسته بنوشید: مصرف مایعات را در زمان های مختلف پخش کنید. خوردن یکباره حجم زیادی مایعات می تواند چشم ها را تحت فشار بگذارد.

چشم ها را نمالید: بیماری و مصرف داروها باعث بروز خارش در چشم می شود. اما تا جایی که می توانید از مالیدن و فشار مکانیکی به چشم خودداری کنید.

چشم ها اعضای مهمی در بدن به حساب می آیند و مراقبت از آنها بسیار مهم است. معمولا افراد معاینات دوره­ای چشم پزشکی را انجام نمی دهند. اما در خانواده هایی که حتی سابقه وجود یک مورد ابتلا به آب سیاه وجود دارد، توصیه می شود که حتما تحت نظر چشم پزشک باشند.