به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ
گونه های جدید ویروس کرونا

گونه های جدید ویروس کرونا

گونه های جدید ویروس کرونا که دارای قدرت انتقال بسیار بالا و جهش یافته هستند، این نگرانی را بین عموم مردم ایجاد کرده اند که مهار آن برای آن ها ممکن نباشد و واکسن هایی که به تازگی برای این بیماری آمده است بر گونه های جدید تاثیرگذار نباشد.

در نتیجه همچنان باید اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری را رعایت کنیم تا تحقیقات و بررسی ها در ارتباط با درمان ویروس کرونا و گونه های مختلف این بیماری کامل شود.

اخیرا نام ویروس همه گیر کرونا را به گونه های دیگری شنیده ایم که کنار نام کشور و یا مکان جغرافیایی خاصی آمده است، مانند: کرونا انگلیسی، کرونا برزیلی، کرونا آفریقایی و …

هدف تمامی کشور ها تا به امروز رهایی از این ویروس بوده است حال با هر اسم و شکلی که باشد، اما نکته ای که با آن مواجه هستیم این است که آیا این انواع تغییر یافته ویروس می توانند در علائم بیماری و در میزان سرایت پذیری، علائم بالینی، شدت بیماری‌زایی، تشخیص، درمان و همچنین ساخت واکسن علیه این ویروس تاثیرگذار باشند.

در ادامه برای اطلاعات بیشتر شما عزیزان گونه های جدید ویروس کرونا را نام خواهیم برد و به مختصر آنچه را که طی بررسی ها بدست آمده را توضیح می دهیم.

ظهور گونه های جدید ویروس کرونا

گونه های جدید ویروس کرونا از زمان شروع این ویروس به وجود آمده و زیاد شده اند. از ابتدا این ویروس را ویروس جهش یافته شناختند که می توانست ماهیت خود را تغییر دهد و هر بار علائمی جدید را از خود در بیماران نشان دهد.

این ویروس جهش یافته جزو اولین ویروس هایی بوده است که این ویژگی تغییر ماهیت غیر قابل انتظار داشته است.

به دلیل همین ویژگی این ویروس گونه های جدیدی از آن پیدا شد و همینطور با پیشرفت آن روز به روز پیدا کردن راه درمان این بیماری برای پزشکان و محققان سخت تر شد.

طبق گفته پزشکان ویروس کرونا به شدت تکثیر می شود سرعت انتقال بسیار بالایی دارد در نتیجه جهش جدید همیشه وجود دارد که برخی از جهش ها موجب مرگ خود ویروس می شوند بنابراین ویروس دیگر نمی تواند تکثیر و انتقال پیدا کند.

اما برخی از جهش های دیگر ممکن است مزیت‌های خاص و ویژه‌ای را برای زنده ماندن بیشتر نصیب گونه های جدید ویروس کرونا کند که از جمله آنها بالابردن سرعت انتشار و انتقال است.

انواع جدید کشف شده از گونه های جدید ویروس کرونا که در انگلستان، آفریقای جنوبی و برزیل هستند به دلیل آسانتر بودن آن در انتقال و بالا بودن سرعت آن در تکثیر و انتشار بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند.

این گونه های جدید با ویژگی سرعت تکثیر و انتشار بالا و آسان می توانند به سرعت جایگزین انواع دیگر ویروس شوند و به گونه‌های غالب تبدیل شوند.

گونه های جدید ویروس کرونا که بررسی و شناخته شده اند مشخص کرده اند که جهش‌های متعددی را به خصوص در بخش اسپایک پروتئینی پشت سر گذاشته‌اند که این امر سبب می‌شود با سرعت بیشتر جذب گیرنده‌های سلولی شوند و سلول‌های بیشتری را درگیر کنند.

گونه های جدید ویروس کرونا و واکسیناسیون افراد

طبق مطالعات انجام شده هر دو نوع واکسن ها: واکسن آمریکایی فایزر بیون‌تک و مودرنا در برابر گونه جهش یافته بریتانیایی موثر بوده اند.

و در ادامه تحقیقات هنری والک از اعضای مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا با استناد به اطلاعات موجود گفته است که :متخصصان معتقدند واکسن‌ها در برابر گونه های جدید ویروس کرونا نیز موثر هستند.

اما بررسی های انجام شده نشان داده است که ویروس کرونا آفریقا جنوبی نسبت به کرونا بریتانیایی در برابر واکسن کرونا مقاومت بلاتری دارد و این امر وضعیت را برای این ویروس ناشناخته و پیچیده تر می کند.

در این بین شرکت داروسازی آمریکایی مودرنا اعلام کرد که واکسن این شرکت در برابر ویروس کرونا بریتانیا جواب مثبت و تاثیرگذاری داده است و بر این تلاش است تا با بررسی های دقیق تر و اصلاح آن، نسخه به روز شده مودرنا را تولید کند تا بتواند بر روی کرونا آفریقایی هم تاثیر گذار باشد.

همچنین این شرکت با بالا بردن دوز های تقویت کننده در این واکسن برای افرادی که قبلا واکسن اصلی را دریافت کرده اند، سعی دارد تا میزان مصونیت و ایمنی‌زایی در برابر این گونه (کرونا آفریقایی ) را افزایش دهد.

تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت اخیرا (۸ فوریه) ضمن ابراز نگرانی از گزارش‌های دریافتی از آفریقای جنوبی مبنی بر اثربخشی ناچیز واکسن آسترازنکا در برابر گونه آفریقایی گفت:

آنچه در خصوص واکسن آسترازنکا در آفریقای جنوبی رخ داد یک یادآوری برای ماست که بدانیم برای کنترل زنجیره شیوع ویروس کرونا بیش از همه باید به اقدامات بهداشتی اثبات شده اتکا کنیم.

خطر ابتلای دوباره به کرونا و گونه های جدید ویروس کرونا

به دنبال پیدایش گونه های مختلف ویروس کرونا و همچنین گونه جهش یافته برزیلی کرونا در پرو، کارشناسان انستیتوی ملی بهداشت وابسته به وزارت بهداشت پرو هشدار دادند که افرادی که تا به امروز مبتلا به کرونا شده اند موجب نمی شود تا دیگر به انواع گونه های جدید این ویروس جهش یافته مبتلا نشوند.

این به آن معنی است که ابتلا شما به کرونا و وجود عفونت قبلی کرونا در بدن نمی تواند موجب جلوگیری ابتلا دوباره شما به ویروس کرونا شود و همچنان خطر ابتلا به کرونا به میزان قابل توجهی برای شما وجود دارد.

درنتیجه اگر یکبار به کرونا مبتلا شدید در مقابل گونه های جدید ویروس کرونا ایمن نخواهید بود.

در نتیجه در صورت مشاهده هرگونه از علائم ویروس کرونا با مشورت پزشک خود با آزمایشگاه تماس گرفته و اقدام به انجام تست pcr کنید و تا زمانی که از جواب سلامت خود مطمئن نشدید خود را در خانه قرنطینه کرده و بیرون نروید.

درزیر گونه های جدید ویروس کرونا را نام برده و به مختصر توضیح خواهیم داد:

گونه جهش یافته انگلیسی (B.۱.۱.۷)

در تاریخ ۱۴ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی (۲۴ آذر ماه) مقام‌های بهداشتی انگلیس، شیوع گونه های جدید ویروس کرونا در جنوب شرقی این کشور را گزارش دادند.

این ویروس در حال گردش است و تابه حال در حدود ۶۰ کشور جهان و ۲۳ ایالت آمریکا یافت شده است و به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC)، این امکان وجود دارد که گونه انگلیسی در ماه مارس (اسفند/ فروردین) به نوع غالب ویروس در این کشور تبدیل شود.

مطالعات اپیدمیولوژیک و یافته های بالینی نشان داده است که این گونه انتشار بیشتر و بالاتری نسبت به ویروس هایی که تا کنون بوده دارد. اما شدت بیماری و همچنان آمار مرگ و میر توسط اینگونه ویروس همچنان در حال بررسی است.

طبق تحقیقاتی که تا به حال انجام شده است قدرت سرایت و انتشار گونه انگلیسی 40 تا 70 درصد بیش از ویروس سنتی کووید-19 که تا به حالبوده اند است.

بر اساس آمار های منتشر شده در ماه ژانویه، از هر 50 نفر یک نفر به کرونا از گونه انگلیسی مبتلا شده است که بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا پیشتر اعلام کرد شواهد نشان می‌دهند گونه جهش‌ یافته کرونا که در این کشور ثبت‌ شده، ممکن است با مرگ‌ و میر بیشتر مرتبط باشد.

گونه جهش یافته آفریقایی (۵۰۱Y.V۲)

در تاریخ ۱۸ دسامبر (۲۸ آذر ماه) مقام‌های بهداشتی کشور آفریقای جنوبی گونه های جدید از ویروس کرونا را یافته و به سازمان جهانی بهداشت گزارش کردند که این واریانت جدید سه استان این کشور را فرا گرفته است و بعد از مدتی به واریانت غالب در این مناطق تبدیل شده است.

نکته قابل توجه در بیماران مبتلا به ویروس گونه آفریقایی میزان ویروس شناسایی شده در بیماران است که این ویروس بسیار بالا بوده و همین علت است که می‌تواند موجب انتقال بهتر ویروس به داخل سلول و تکثیر بالاتر این واریانت باشد.

این گونه از ویروس حاوی جهشی است که می تواند بعضی از آنتی بادی های موجود در واکسن را دور بزند که موجب نگرانی دانشمندان شده است.

طبق آمار این واریانت در حال حاضر تا به الان در بیش از 20 کشور جهان شناسایی شده است.

گونه جهش یافته برزیلی (P.۱)

در اوایل ژانویه (دی ماه) که مدتی از شناسایی دو گونه جهش یافته کرونا انگلیسی و آفریقایی گذشته بود خبری از کشف نمونه ای جدید از ویروس کرونا پخش شد. این ویروس در چهار فرد مبتلای برزیلی در فرودگاه توکیو ژاپن دیده شده بود.

گونه برزیلی کرونا دارای 12 جهش در پروتئین اسپایک خود است. این ویروس از پروتئین اسپایک برای راه یافتن به داخل سلول‌های بدن استفاده می‌کند.

«لوئیس اِنریکه ماندِتا» وزیر بهداشت پیشین برزیل در مصاحبه ای تلویزیونی هشدار داد، در صورت عدم اعمال تدابیر مقتضی، این گونه جدید ویروس کرونا در طول ۶۰ روز به یک «ابَرهمه‌گیری» در این کشور تبدیل خواهد شد.

با توجه به شناخت و شناسایی گونه برزیلی کرونا و پی بردن به این موضوع که این ویروس آزادانه در حال چرخش است، آمار های ابتلا به کرونا و مرگ و میر افراد بررسی شد و آمریکا متوجه ویروسی خارج از کنترل شد.

این گونه جهش یافته از کرونا تا به حال در 8 کشور جهان شناسایی شده است و عامل شیوع این گونه بیماری در شهر مانائوس در ایالت آمازونیا برزیل است.

اگرچه گونه های جدید ویروس کرونا مسری تر هستند و امکان ابتلا به این بیماری بالا است اما همچنان میتوانید با پیشگیری ها و رعایت پروتکل های بهداشتی این بیماری را مهار کنید.

اما در صورت احساس هر گونه علائم کرونا می توانید با مشورت پزشک خود با آزمایشگاه تماس گرفته و برای تست کرونا در منزل اقدام کنید.

راه های پیشگیری از گونه های جدید ویروس کرونا

برای پیشگیری از ابتلا به گونه های جدید ویروس کرونا و انتقال آن، موارد زیر را به خاطر داشته و رعایت کنید:

 • دستان خود را مرتب به مدت حداقل 20 ثانیه بشویید
 • از دست زدن به صورت خود خودداری کنید
 • از دست دادن و در آغوش گرفتن دیگران خودداری کنید
 • وسایل شخصی را به اشتراک نگذارید
 • هنگام سرفه وعطسه دهان و بینی خود را بپوشانید
 • سطوح را تمیز و ضدعفونی کنید
 • فاصله اجتماعی را جدی بگیرید
 • در مهمانی و دورهمی و مکان های شلوغ حاضر نشوید
 • از خوردن و نوشیدن در مکان های عمومی خودداری کنید
 • مواد غذایی تازه و از بیرون تهیه شده را بشویید
 • ماسک بزنید

با رعایت نکات بالا برای پیشگیری از ویروس کرونا یا COVID-19 و همینطور پیشگیری از گونه های جدید ویروس کرونا می توانید از ایتلا یه این ویروس تا حد زیادی جلوگیری کنید.

و در صورت مشاهده هر گونه علائم ویروس کووید 19 در کودکان ، خود و دیگر افراد خانواده که مشکوک به کرونا بوده است می توانید با مشورت پزشک تست pcr داده و تا جواب آزمایش را دریافت نکرده اید و از سلامت خود مطمئن نشدید بیرون از منزل و در مکان های عمومی نرفته و خود را در خانه قرنطینه کنید.