به ما ملحق شوید
02145482000
واتس‌‌آپ

تست بارداری

تست بارداری یا آزمایش بارداری با نمونه گیری خون از روش های تست بارداری است که دقت بالایی در تشخیص و جواب دهی دارد.

همچنین علاوه بر نشان دادن جواب بارداری و مشخص کردن اینکه فرد بار دار است یا خیر از طریق آزمایش خون می توان هورمون BhCG titer را اندازه گیری کرد. در اندازه گیری این هورمون هفته چندم بارداری مشخص خواهد شد.به طور معمول این یک آزمایش حتمی برای هر فرد باردار است یعنی اگر فرد به وسیله بیبی چک متوجه بارداری خود شود با مراجعه به پزشک، پزشک برای اطمینان و بررسی بیشتر تست بارداری با نمونه گیری خونی را برای فرد تجویز می کند.

اعلام نتیجه 5 روزه

دقت بالای آزمایش

تجهیزات بروز

درخواست آنلاین

نشانگرهای زیستی

هورمون ها بر تمام اعمال و فعالیت بدن تاثیر می گذارند، تاثیر آن را از رشد و متابولیسم گرفته تا تولید مثل و چرخه خواب، می توانید ببینید. حتی یک عدم تعادل نا چیز در سطح هورمون‌های شما می‌تواند تأثیر قابل توجهی در سلامتی شما داشته باشد و همینطور تاثیر بسیاری بر خلق و خو سطح انرژی و همچنین باروری و میل جنسی می تواند داشته باشد. هورمون ها در بدن به عنوان پیام رسان‌های شیمیایی شناخته شده اند که تولید آن ها توسط غدد صورت می گیرد و در جریان خون آزاد می‌شوند.

آن ها فعالیت های مختلفی در بدن انجام می دهند که از جمله آن ها می توان به تنظیم اشتها، رشد، روحیه و تولید مثل و غیره اشاره کرد.

به طور کلی هورمون ها تمام عملکردهای بدن را تنظیم می کنند و آن را تعادل آن را نگه می دارند. اختلالات هورمونی، مشکلات رایجی هستند که اغلب از طریق درمان جایگزینی هورمون یا تغییر سبک زندگی، قابل کنترل و درمان هستند. سطح هورمون‌ها همیشه ثابت نیست و در زنان در طول روز و در طی چرخه تولید مثلی و بارداری، تغییر خواهد کرد.

موارد آزمایش تست بارداری

ذر آزمایش تست بارداری موارد زیر کنترل و بررسی می‌شود:

 • هورمون BhCG
 • BhCG titer

این موضوع را توجه داشته باشید که BhCG titer، بررسی و جواب دهی دقیق‌تری دارد و هفته چندم بارداری را نیز مشخص خواهد کرد. به همین دلیل، بسیاری از پزشکان، بیشتر انجام آزمایش بارداری را با بررسی BhCG titer، تجویز کرده و می خواهند.

 • بتا تیتر (beta titre)
 • هورمون بتا (Free BhCG)

ذر آزمایش تست بارداری موارد زیر کنترل و بررسی می‌شود:

 • هورمون BhCG
 • BhCG titer

این موضوع را توجه داشته باشید که BhCG titer، بررسی و جواب دهی دقیق‌تری دارد و هفته چندم بارداری را نیز مشخص خواهد کرد. به همین دلیل، بسیاری از پزشکان، بیشتر انجام آزمایش بارداری را با بررسی BhCG titer، تجویز کرده و می خواهند.

 • بتا تیتر (beta titre)
 • هورمون بتا (Free BhCG)

نقش هورمون بتا (BTHCG)

 • تشخیص بارداری و مانیتور کردن بیمار در دوره بارداری
 • مانیتور کردن بیماری‌های تروفوبلاستیک (trophoblastic disease) و تومورهای سلول نطفه (germ cell tumor) و ارزیابی میزان اثربخشی درمان در این بیماران
 • تست کیفی hCG برای تایید یا رد بارداری
 • تست کمی hCG برای اندازه گیری مقدار hCG موجود در خون
 • تست کمی hCG برای تشخیص بارداری خارج از رحمی و نیز نظارت بر وضعیت بیمار پس از سقط جنین است که پس از سقط جنین، سطح hCG خون در آزمایشات متوالی کاهش می یابد.

زمان تشخیص بارداری با هورمون بتا 10 روز پس از به تعویق افتادن قاعدگی است که افزایش سطح hCG در خون قابل اندازه گیری خواهد بود و می‌توان از این تست به عنوان تایید یا رد وقوع بارداری استفاده کرد. لازم به ذکر است که با برخی از روش ها می‌توان افزایش سطح hCG را در هفته اول بارداری نیز اندازه گیری نمود.

نمونه خون سیاهرگی و یا نمونه ادرار اول صبح می‌تواند برای تشخیص هورمون بتا مورد استفاده قرار گیرد.

برای آزمایش توسط نمونه خون رعایت شرایط خاصی لازم نیست اما برای انجام تست ادرار باید توجه داشته باشید تا مایعات بیش از اندازه نخورید زیرا با خوردن کایعات زیاد قبل از تست ادرار رقیق شده و موجب می شود تا جواب تست بارداری منفی کاذب شود.

هدف از انجام این آزمایش اندازه گیری مقدار هورمون hCG موجود در خون می باشد. hCG پروتئینی است که در زنان باردار توسط جفت تولید خواهد شد.

تست بارداری از آزمایش های اختصاصی است که جواب مثبت آن بارداری را تایید می کند. این هورمون ۱۰-۷ روز پس از عقب افتادن قاعدگی یعنی زمانی که سلول بارور شده در رحم کاشته شده، در خون قابل شناسایی است.

در هفته‌های اول بارداری، وجود هورمون hCG  جهت حفظ عملکرد جسم زرد (Corpus luteum) ضروری می باشد.

تولید hCG در طول سه ماهه ی اول بارداری (8 تا 10 هفته نخست) به طور پیوسته افزایش خواهد یافت و در حدود هفته ۱۰ بارداری به اوج خود می‌رسد.

پس از آن و در طول دوره بارداری سطح hCG به آهستگی کاهش خواهد یافت و پس از زایمان و گذشت چند هفته از خاتمه بارداری، هورمون hCG در خون دیگر قابل اندازه‌گیری نخواهد بود.

در زنان باردار در اوایل دوره بارداری سطح hCG خون، به طور متوسط با گذشت هر ۳-۲ روز، دو برابر می شود و به طور طبیعی hCG در خون زنان غير باردار، غیر قابل اندازه گیری ست.

سرعت دو برابر شدن hCG در اوایل دوره بارداری که خارج از رحم رخ می‌دهد، کندتر بوده و اگر بارداری در خطر از بین رفتن جنین باشد، سرعت افزایش hCG کندتر خواهد شد و حتی امکان دارد سطح hCG کاهش یابد.

توجه داشته باشید که hCG پس از سقط جنین به سرعت کاهش پیدا می کند.

در صورتی که سقط جنین پیش بیاید اما hCG به سطح پایه کاهش پیدا نکند، به این معنی خواهد بود که بافت‌های مولد hCG در بدن زن باردار باقی مانده است.

کاهش سطح hCG در طول دوره درمان سرطان تروفوبلاستیک، به این معنا است که سرطان به خوبی به درمان پاسخ داده است و بر عکس آن عدم کاهش یا افزایش سطح hCG در طول دوره درمان، به معنی عدم پاسخ به درمان خواهد بود.

و افزایش سطح hCG پس از پایان دوره درمان سرطان، معمولا به معنای عود – بازگشت – بیماری خواهد بود.

عواملی که موجب نتیجه منفی کاذب در تست hCG می‌شوند را در ادامه ذکر کرده ایم:

 • انجام زود هنگام تست (hCG ) پیش از این که سطح هورمون در اثر بارداری به میزان قابل اندازه گیری در خون افزایش یافته باشد، ممکن است باعث نشان دادن منفی کاذب در تنيجه آزمایش شود.
 • در صورت رقت بالای نمونه ادرار، تست hCG ادرار ممکن است نتیجه منفی کاذب بدهد؛ بنابراین پیش از انجام آزمایش hCG ادراری نباید میزان زیادی آب بنوشید.
 • مصرف بعضی از داروها مانند پرومتازین (نوعی آنتی هیستامین) و داروهای مدر موجب نشان دادن نتیجه منفی کاذب در تست hCG ادرار می شود.

عواملی که موجب نتیجه ی مثبت کاذب در تست hCG ادرار خواهد شد را در زیر ذکر کرده ایم:

 • وجود پروتئین با خون در ادرار
 • مصرف داروهای ضد تشنج، داروهای آنتی پارکینسون، داروهای خواب آور و آرام بخش
 • بعضی از ترکیبات می‌توانند در تست hCG ادرار و یا تست بارداری تأثیر داشته باشند، از جمله بعضی از انواع آنتی بادی‌ها.

مراحل انجام کار

سه قدم تا نتیجه آزمایش شما

دریافت نتیجه آزمایش

نمونه گیری در منزل شما

ثبت درخواست

ثبت سفارش

همین حالا درخواست خود را ثبت نمایید